Bimeilaniscle Berinnen &6inemiE_BtrlcltBD. AMERIKA. President Grant heeft eene boodschap aan het Congres gezonden, waarbij het 'wordt uitge- noodigd de opening van de tentoonstelling te Philadelphia by te wonen. De boodschap gaat vergezeld van een rapport van de tentoonstellings commissie, waarin t wordt medegedeeld, dat alles gereed is om op den 10 dezer de tentoonstelling te kunnen openen. SCHIEDAM, 5 Mei 187C. 'Woensdagavond had eene vergadering plaats van de leden der afdeeling Schiedam van den Antidienstvervnngingbond, onder presidium van den heer dr. C- J. Vaillant. Het door het bestuur voorgestelde reglement voor de plaatselijke afdeeling werd met geringe wijziging aangenomenook werd besloten de door het hoofdbestuur voorgestelde petitiën aan Z. M. den Koning en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten, vervattende het verzoek, dat bij eene nieuwe militiewet de persoonlijke dienstplicht worde ingevoerd. Nog werd besloten dat de afdeeling Schiedam hare adhaesie zoude schenken aan de adressen van het hoofdbestuur. Op het zestal, ter beroeping van een predikant bij de Herv. gemeeute te 's Hage, gisteren avond door het kiescollege aldaar samengesteld, komt o. a. voor de heer H. W. Creutzberg, predikant bij die gemeente alhier. De aanvang van den zomerdienst op de verschillende spoorlijnen is op 15 Mei bepaald. In de Wiener Abendpost van jl. Zater dag vindt men een korte levensschets van dr, 3. P. Ileije, waarin vooral in het licht wordt gesteld wat de betreurde dichter voor de ver betering van liet volksgezang hier te lande met zoo goed gevolg heeft verricht. Het Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest te Assen zal in plaats van op 5 3uli thans op Woensdag den '14 '.luni e. k. plaats hebben. Geen dor antwoorden op de prijsvraag van de Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen," ïOver de beste wijze van armenverzorging", is-voor de bekroning in aanmerking gekomen. {N. v. d. D.) In zake de moeilijkheden in het beheer der Missouri Kansas Texas-spoorwegmaat- schappij, is door de Nederlandsche belangheb- beudeu eene belangrijke beslissing genomen. Tengevolge 'eener reis van den heer H. J. de Marez Oijens, lid van het comité, dat de be scherming der belangen van de houders van fondsen in deze maatschappij had op zich ge nomen, naar Amerika, is eene regeling tot stand gekomen, die nagenoeg alle partijen bevredigt. Deze regeling werd eenstemmig door de ver gadering goedgekeurd.Ver tegenwoordigd waren 1,481,000 doll, obligatiën eerste hypotheek, 640,000 doll, obiigairëu, Union Paeific Southern Branch en 25,588 doll. Shares en Scrips. Hbl In de laatste dagen hebben zich in de provincie en gemeente Utrecht en ook uit andere provinciën van het Rijk, bij de te Utrecht gevestigde agenten voor het vervoer van ernigianten naar de Transvaal, verschil lende personen, die den landbouw en hand- werksnij verheid uitoelenen, aangemeld, om zich in genoemden Staat te vestigen. Den Haag. Met leedwezen verneemt men, dat onze stadgenoot de heer rr.r. G. Groen van Prinsterer in de laatste dagen ernstig riek ligt, zoodat zijn krachten aanmerkelijk afnemen. De zieke heeft een onrustigen nacht dooi gebi acht. Zwolle. In de vergadering, heden bijeen gekomen tengevolge van de oproeping der Thorbccke-commissie, is bepaald dat de ge denksteen in .den gevel van het huis van flun heer F. 3. van Iloboken, Zaterdag 13 Mei, des middags ten' 2 ure, zal worden onthuld. Amsterdam. Woensdag morgen is Rem- braut's standbeeld van het voetstuk genomen en naar de Botermarkt vervoerd, ZwolJo. De machinist P. S. der stoom boot mCommissaris des Konings Nahuys," die gisteren, verdacht van diefstal, bij aankomst dier boot naar het politiebureel werd overgebracht, isjl. Dinsdag naar het huis van burgerlijke enniili- taire verzekering getransporteerd, nadut door de rechtbank rechtsingang met bevel tot gevangen neming tegen hem was verleend. De vele ver missingen, die bij de verschillende expedition zoo te water als te land in den laatsten tijd plaats hebben gehad, hebben tot die arrestatie aanleiding gegeven. Uaaften. In deze streken, hebben de kerse- boomen prachtig gebloeid. De vruchten zijn reeds gezet Waaneer geen koude nachten nadeelig influenceerenzal dit jaar een goed kersenjaar zijn. Winterkoorn is veel verdronken. De akkers, die van het water geen last hebben, staan welig. In onzen polder is het zaaien van zomer granen en het poten van aardappelen zoo goed als afgeloopen. In naburige polders daarentegen, die niet, gelijk wij, een stoommachine bezitten en waar de watermolens niet voortdurend konden malen, moet nog veel gearbeid worden. Of er van de aardappelen, die nu nog dagelijks gepoot worden, veel terecht zal komen, wordt door ervaren landbouwers betwijfeld. Zutfen. Maandagmiddag had in de onmid- delijke nabijheid dezer stad een vreeselijk onge luk kunnen gebeuren, waarbij het leven van vele menscheu op het spel stond. Even over de brug scheidt zich de spoorweg in tweeën, ioopende naar Arnhetn en Apeldoorn. Sedert een paar dagen was men bezig met het in orde brengen der ijzeren aansluiting van het Oosterspoor, dat den 15 dezer innaud zal ge opend woiden. Naar het .schijnt, hebben de werkers, om wejke reden dan ook, de rails van den .Oosterspoerweg met de andere lijn in onmiddellijke verbinding gebracht en die ver binding niet opgeheven, toen de trein naar Arnhem kwam aanstoomen. Deze, te half vijf van Zutfen vertrokken, was iu lang niet in vollen gang, maar kon toch, toen hij op de lijn van het Oosterspoor geraakte, niet sterk genoeg stoppen om een geweldigen schok te voorkomen tegen een stilstaande locomotief en twee waggons. De stilstaande locomotief, die bijzonder sterk geremd was, werd totaal in elkander gestooten, zoo zelfs, dat de stukken langs den weg lagen, terwijl de beide daaraan verbonden waggous meer dan een kwaitier utirs voortrolden. De Ioopende locomotief, welke die op den Oosterspoorweg een eind voort duwde, heeft ook veel geleden, en de twee eerste waggons hebben in die schade moeten deelen. De overige voertuigen schijnen in behoorlijke orde gebleven te zijn. Verwonderlijk goed zijn de passagiers er afgekomen; de twee voorste waggons waren niet voor reizigei s bestemd, de overige vijf grootendeeis met inenschen gevuld, die weinig of niets geleden hebben. Men hoorde slechts van een kind, dat een paar tandjes uit den mond waren gestooten. De onbeschadigde waggons werden spoedig met de reizigers terug gevoerd en eeu kwartier later stoomde een andere locomotief met de passagiers gelukkig den goedcu weg op. Spoedig zal het wel nader blijken, aan wien do schuld ligt dezer onbe grijpelijke achteloosheid. De trein onderging eén oponthoud vari onge veer een uur. De maori-lConing Taukiao in Nieuw Zee land, heeft volgens de Waikato-Times de vol gende proclamatie uitgevaardigd, gedagteekead Kikeerangi 20 December 1875. Moeten ophouden te bestaan of te worden uitgeoefend1. de muon-priesters, 2. maori- tapio, 3. de OTaori-profeten, 4. de maorj-gebeden, 5. de tooverij, 6. de doodenfeesten, 7. de twisten om grondbezit, 8. de twisten om vrouwen, 9, de verkoop van gronden, 10, het verhuren van gronden, 11. de oppermacht der hoofden, 12, het vloeken, 13. de diefstal, 14. de moord, 15, de werkstaking, '16. het bedrog, 17. de toorn, 18. de wraak, -19. de gulzigheid, 20. de achter docht, 21, de koppigheid, 22. de regeerings- subsidiën, 23. de gewoonte om rum te drinken, 24. de tweedracht. Taukiao." Niettegenstaande alle waarschuwingen, in Duitschland openbaar gemaakt tegen land verhuizing naar Brazilië,'schijnt de toestand van den plattelandbewoner in sommige Duit- sche Staten zoo ellendig te zijndat er nog altyd lieden gevonden worden, die de slavernij welke zij daar te gemoet gaan, liever trot- seeren dan in hun vaderland te blijven. Nog onlangs waren weder 350 van die ongelukkigen door gewetenlooze agenten aangeworvenen tevergeefs werd hun aan elk station, dat zij op de reis naar Hamburg passeerden, geraden alsnog terug te keeren, daar zij niets dan ge brek en vreesdij ke ellende te gemoet gingen. Zij zetten de reis voort naar Hamburg en gingen scheep op de llumboldtMen achtte 't waarschijnlijk niet eens der moeite waard dit schip van een bekwaam bevelhebber of van goede instrumenten te voorzienalthans ter wijl de kapitein meende zich nabij de Fransche kust te bevinden, strandde het schip bij tVim- berton Beach. De kapitein schrijft bet gebeurde toe aan de onnauwkeurigheid van het kompas. De Humboldt is niet verloren, met den vloed geraakte het schip weder vlot en is naar Yar mouth gesleept. Al de passagiers zijn dus be houden. Als men. echter de lijdensgeschiedenis leest van de landverhuizers in Brazilië, is het bijna de vraag of men de armen geluk mag wenschen. De "Weener pianofabrikant Ehrbar heeft een eenvoudig middel gevonden om een of meer op de piauo aangeslagen tonen te laten door klinken, terwijl de overige gedempt blijven. Tot dusver had men, gelijk bekend is, met het pedaal slechts de keus tusschen het dempen of het doorklinken van alle tonen. De speler schijnt geen bijzondere geoefendheid in het gebruik van dit nieuwe pedaal noudig te hebben. Etluard Hanslick spreekt in de Ncue Freie Fresse met groote opgewondenheid over do nieuwe vindiug en zegt, dat mannen als Brahms en Saint- Saëns haar beproeft en proefhoudend bevonden hebben. In Engeland is dezer dagen een exentriek en dnardoor bekend man gestorven. Het was de predikant van St. Petriek Minor. Al de brieven aan hem geadresseerd als sReverend" weigerde hij aan te nemen, er mocht slechts op't adres staan G. "W. Manning, Reeds jaren geleden liet hij zijn doodkist maken en reeds sedert maanden sliep hij er in. De wanden waren gevuld, en een kussen er in aangebracht. Onlangs liet hij zijn schrijnwerker komen, om de kist nog wat gemakkelijker in te richten. De muren van 't vertrek, waas in hij sliep, waren behangen met voorschriften hoe te handelen als hij eens- plotseling ziek werd. Onder andere excentriciteiten, die van hem wereldkundig zijn geworden, behoort ook die, dat hij op een Zondag van den kansel heel gemoedelijk zijn keukenmeid den dienst opzegde. In het I.uikschc dagblad la Heuse vindt men het volgende staaltje van tegemvooi dig- lieiil van geest en zelfbehnmching, aan den- dag gelegd door een leidekker, Karis genaamd, die met een kameraad bezig was om eeu blik semafleider te plaatsen op den toren van Ville- sur-Ouilhe. Laatstgenoemde was op de schouders

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2