GeisiiJs Bericliteu. P o s t e r ij. 16 f me w jl te nemen, geen gebruik heeft gemaakt, op grond, dat van rijkswege bereids liet noodige 1 wordt verricht tot wegruiming van. de ver- omiieping, welke trouwens reeds is verminderd. De Staats-Courant van 5 dezer bevat de nominatiove opgave van de Europeesche offi cieren, onderofficieren, en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daar omtrent tot op den 25sten Maart '1876 bij het departement van oorlog in Nederlandsch Indie bericht was ingekomen. (54ste vervolg.) Wij vernemen dat de commissie voor het huldeblijk der Nederlandsche jeugd op het graf van dr. ileije, naar aanleiding van de opmer kingen van verschillende ainbtgenootendie zoo onmiddellijk na de collecte voor den waters nood de zaak niet ter sprake konden brengen, besloten heeft zich nog tot 31 Mei a. s. voor het ontvangen van bijdragen beschikbaar te stellen. By de firma C. L. Brinkman te Amsterdam is thans in druk verschenen de zooveel be sproken rede van den heer Bredius, oud-school opziener, over den invloed van hetclericalisme op het volksonderwijs in Noord-Brabant. Nog door niemand zijn de wondeplekken, die bet onderwijs in de zuidelijke provinciën beder ven, zoo duidelijk blootgelegd. Er behoort moed toe, vooral voor iemand die in die omgeving woont, om openlijk het clericalisme in zijn zwakste zijde aan te vallen, maar liet is bekend, dat de lieer Bredius dien tnoed iieeft. In den strijd tegen den clerus heeft hij liever zijn be trekking prijs gegeven dan liet hoofd te buigen maar al moest de schoolopziener, bij gemis vau steun in denHIaag, wijken, deze brochure is het beste bewijs, dat de kracht van den geduchten tegenstander niet vernietigd is. Vad Langs den Hollandschen IJzeren spoor weg (lijn AmsterdamRotterdam—Ilelder Zaandam) zijn gedurende de maand April 1876 193,704 reizigers vervoerd: opbrengst f 164,813.19 en aan goederen f 51.010.40; diverse ontvangsten f940.82; totaal (21(3,704.41. Hét christelijk nationaal Zendingsfeest zal den 5den Juli a. s. gebonden worden op een buitengoed van de familie Boreel te Velsen, in de nabijheid van het Noordzee-kanaa). Door de Pruisische regeering is onze land genoot, dr. A. van der Linde, wiens door wrochte historisch litterarische, bibliografische en wijsgeerige boeken vooral in de geleerde wereld te Berlijn hoog gewaardeerd zijn, aan gesteld tot bestuurder van de landsboekerij te Wiesbaden. Ofschoon ous de eer, een landgenoot te beuvt gevallen, genoegen doet, dunkt liet ons toch te betreuren dut een zoo groote weten schappelijke kracht niet door Nederland behou den is. In de vorige maand zijn te Groningeu een 25centstuk met de beeltenis van Koniug Willem II en het jaartal 1S49 en te Schoon hoven een guldenstuk met de beeltenis vau Koning Willem III en liet jaartal I860 in beslag genomen. Beide muntstukken waren valscb. Delfslmve». Den 5 dezer arriveerde aan de labiH van de heeren Christie Nulet en de Kuyper alhier de Belgische stoomboot Louise Marie, dienst doende tusschen Ostende en Dover, tot bet inzetten van nieuwe stoomketels en orn verdere reparation te ondeigaan. Leiden. Een voorname firma, commissio nairs in effecten alhier, is in staat van faillis sement verklaard. Verschillende peisonen, kleine en groote renteniers, zullen naar inon vreest door dit ongeval hun vermogen zoo niet geheel, dan toeh voor eeri aanzienlijk deel verliezen. Jileuïï-Dordrcckt, gemeente Emmer. Een afgrijselijke moord heeft in dezo gemeente plaats gehad. De wed. Beuker is namelijk des nachts gewekt on1 heeft daarop een persoon biuneu- De dader heeft liet slachtoffer bij de keel gegrepen eu op den grond geworpendit laatste met zooveel gewelddat eeii" der hals wervels ter zijde is geschoven. Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewricht getrapt te hebben. Toen de buren den volgenden dag geen beweging in de wouiug bemerkten, openden zij de deur en vonden de bewoonster stervende. Nadat zij Hendrikus Snijders als den dader genoemd had, is zij gestorven. Mocht het blijken, dat de beschuldigde, die zich in verzekerde bewaring bevindt, werkelijk deze misdaad heeft bedreven, wat hij zelf nog niet heeft bekend, dau wordt het feit nog on- menschelijker, otndat hij op verschillende wijzen de gunst der ongelukkige weduwe genoot. Hij bezorgde altijd haar huiswerk en had bovendien nog vele andere kleine voordeeltjes van haar. Breda. De letterlievende verceniging: »Hooger zij ons doel" te Amsterdam, heeft besloten den haar toegekenden prijs bij den gehouden toooeelwedstrijd niet aan te nemen. De prijs is thaus toegekend aan uOefeuing baart Kunst", te Rotterdam. Helvoort. Don 2 dezer is in deze ge meente een vrouw aan razernij gestorven, die in Januari door haar eigen hond in de kuit gebeten was. De ongelukkige was moeder van zeven kinderen, vau welke het jongste pas zes weken oud is. Sedert Zondag vertoonde zich de vreesolijke ziekte. Vlisslngen. Het onderzoek, dat door eene commissie van 2 officieren van liet garnizoen is ingesteld naar de daders vau de schandelijke baldadigheid, die met den inmortellenkrans gepleegd is, welke bij het standbeeld van de Ruiter was nedergelegd, heeft uog niet tot de ontdekking der eigenlijke plegers van het feit geleid. Den 21en Aprilj jl. beeft de heer Prosper Henry te Parijs weder een planeet ontdekt, waarvan de stand aldus wordt aangegeven, 13 uur Parijs, '14 u 5S" rechte klimming- 42" '18' zuidelijke declinatie; dagelijksehe be weging 3' naar het noorden. Het aantal kleine planeten tusschen Mars eu Jupiter bedraagt derhalve 162, waarvan 46 in Frankrijk werden ontdekt. De planeet, door Peters ontdekt, heeft den naam van Una gekregen. Een niet zeer optimistisch briefschrijver zegt in eene correspondentie aan do Soeralaya Courant o. a.»En dim sedert maanden slecht vlcesch, vau zieke beesten. Tegenwooidig eten we c!e zoogenaamde doorgeziekte dieren. Duidelijk ziet men aan die arme beesten hoe ze allengs overgaan in kapstokken. Maar den te harde zucht, eu ze zijn levenloos, 't Moet ijsehjk voedend zijn, hoorde ik een sergeant zeggen; je hebt al genoeg door 't maar aan te kijken." Ned. Herv. Kerk. lieroepen: te IJselimiiilenilu koer, te Ondekerk :ytl Usui. Midluin, .1. .1. Ehl V. ourdinge, te Jlulk- weruln, Steeuwijk, 1.1. D. Muller Xlassis, te Wich- ii> mul. Bedankt: voor Vullenhove, II. NV. van I.oon, te Yomthuizen. llailingen, E. (larger, te l.unleicn. Kottel dam, E. C. Gewin, ie Abcoude. A a n ge li o in en: naar "s Beer Uemhihskinderen, N. J. Krom, te Biervliet. Door den heer E. S. Koekenspred. te .Intrijp en Bom inerts ,is tegen 1 October eeivol emeritaat aan gevraagd. Door liet Prnvineianl Kerkbestuur van Drenthe rijn de heeren .1. XI. Snethlnge en G. Veen tut de Evan geliebediening toegelaten. Door het Piov. KoiUbestnur van Zuid-Bolland rijn de lieeren G. E. ii. A. Rosholt, .1. I.. Dumiuezijn,l'h. van der 1-nnd en dr. E. C. Gravemeijer; in Nooid- H ra limit, J. O.'Knuttel te 's IJnge, toegelaten tot den 11. dienst. Dr. G. Ruitenschild te 's llage, viert Zondag 7 Met het feest zijnor 50-jarige ambtsvervulling. De diaconie te Oost-Zaandam is erfgenaam geworden van een kapitaal groot f 3000bij testament van wijlen rnoj. J. van Bergen, wed. G. Stoffels. De over ledene was in haar jeugd opgevoed in liet weestiuis van genoemde diaconie. De Nederlandsche Hervormde Predikantenvereeniging hield den 25 en 20 April hare jaarlijksclie vergade ring in liet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Ds. Verhoeff leidde de bespreking over de vanr- loopige aangenomen verandering van art. 38 en 30 van het Synodaal Reglement op liet godsdienstonder wijs in met oen kort en goed bewerkt referaat. Door enkelen weid voorgesteldde aanneming in tweeën te splitsen, zoodat van do eene categorie alleen- een soort van examen zou worden afgenomen, waamit blijken moest dat men eene voldoende kennis bezat in de vakken, waarover liet onderzoek bij de aan neming liep; terwijl van ben, die tot de tweede cate gorie wilden belmoren, eene volledige belijdenis des geloofs zou worden verlangd. Door anderen werd deze beschouwing bestreden vooral ook om de scheiding, die daardoor werd ge maakt tusschen verstand en hart. Men besloot zich tegen de voorgestelde verandering' te verklaren. Ds. Gronemeyer gaf eonige, waaronder zeer practi- schcwenken ten beste over de wijze waarop men den arbeid voor de zending hot best kon inrichten. De ware verhouding van den Evangeliedienaar tot de politiek werd door ds. J. Riemens ontwikkeld. Spreker toonde aan, dat de predikant z.ieh niet geheel van de politiek mag onthoudendat de politiek voor hem niet liet hoogste mocht zijn en dat hij onder aUes Evangeliedienaar moest blijven. Ds. Gunning opende de inorgeiizitting met eene uitnemende tuespi-aak, waaraan de gedachte van Rom. 12: 20 en 21 ten grondslag lag,- De modernen zijn, helaas! onze vijanden, zoo betoogde spreker, snul des Evangelies en der belij denis wil." Zij bezitten evenwel verheven aspiration waarvoor zij tevergeefs bevrediging zoeken buiten den levenden Christus. Deze beide hoofdgedachten ontwikkelde hij in verband met de beslissing, door de Tweede Kamer genomen in zake het Honger Ondeiwijs. Bet referaat van Ds. Valeton, van Biocuieudnal, naar aanleiding van de vraag: nWaarin ligt het opcubu- ringskarakter vau O. '1'.? was hoogst belangrijk en de j discussie daarover zeer geanimeerd. De referent plaatslc zich op ethisch standpunt. De Hi ightonselie beweging werd dorir ds. Gertli van NVijk beschouwd in haar verband met het Quiëtisnie en vrijgesproken van tendonzru die hare verwantschap met dit laatste zoude kunnen bewijzen- Dit onderwerp lokte weinig debat uit, maar gaf ds. Fame en ds. lïuet gelegenheidom een woord ter gunste van deze beweging in liet midden te brengen. In een dertiental stellingen ontwikkelde ds. vonder Flier de ethische beteekeuis van de loer der veizoening- Ds. Merens sprak ter gunste van de instelling van 1 Christelijke diaconessen en wees op de roeping der Keik om haar te bevorderen. De leidende gedachte van dr. Bronsveld, omtrent liet godsdienstonderwijs op middelbare seinden en gymnasia, 1 is uit zijne opstellen in de Standaard bekend, eu gaf aanleiding tot eene bespreking, belangrijk o. a. omdat zij gelegenheid gnf tot liet mededeeien van zeer belang rijke ervaiingrn op dit gebied. Ofschoon een enkele zicli, althans onder de bestaande omstandigheden, ingenomen toonde met de inrichting van het theologisch Onderwijs, zooals dit wellicht spoedig bij de wet zal worden geregeld, was de ver gadering in linar geheel toch niet gunstig hiervoor gestemd. Men achtte het noodig, daar men zich in de Tweede Kanier had beroepen op hst adres der predikanten ter gunste van liet behoud der thodl. faculteit, tut ook kenbaar te rnnken, dat. liet wetsontwerp, verminkt als liet was door de jongste amendementen, niet kon voldoen aan de eischendie van theologische zijde daniaau niet recht konden worden gesteld. Een adres in dien geest werd door ds. Gunning ter tafel gebracht en met vele handteekeniiigeii voorzien. Vei de re besprekingen, hoe belangrijk ook op zich zelf genomen, leidden tot geen practiseh resultaat. (Stand.) Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Haarlemmermeer, Plu .1. Wessels, te Ziurik/.eo. Bedankt: voor AlblassonltimF. A. Bergstnn, te Zaainslag. Colijnspiuat, 1'. Diemmt.sete Nieuw- Vennep. Onbestelbare Brieven. Door liet Postkantoor zij n do navolgende brieven verzondenwelke ter plaatse van be stemming onbekend zijn. Over de eerste helft der maand April 1870: Jb. Jansen, Amsterdam. Marie E. Petersscn, Karlsmunde. H. J, .Fricke, Oude water.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2