TerscMjnt Japlljb, litiezitrf Diasiai, BüitEilaiiisclt Berichten. BiMBBMsclie Bericlilei. A". 1876. Do nderdag 11 Mei. M 3891 J I> ertig-ste Jaargang1. durei all oil. CDD1AIT. Abonnementsprijs, per kwaitaal 1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. f.fionderhjke liommers- 0.10. BlIltEAV MARKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F 11 A S K F. IJ K, Te Ajaccïo is als tegen-kandidaat van PriDS Jeröme Napoleon de heer Ceccaldi, een repu- bliklein, opgetreden. Het Journal des Bébats spoort belang stellenden in Frankrijk aan, om door hunne inschrijvingen de volledige uitgave der kroniek van den Arabischen schrijver Tabary testeunen, welke onder leiding van prof. de Goeje, te Leidenwordt voorbereideen kostbaar en langdurig werk, dat den Nederlaudschen ge leerden, die het onl wierpen de grootste eer aandoet. Te Parijs neemt de sympathie toe voor het plan om in '78 het eeuwfeest te vieren ran den dood van Voltaire en van J. J. Rous seau. De eerste overleed 30 Mei, de laatste 3 Juli. DUIT SC HL AAI). De BeicJis-Anz, bevestigt thans, dat graaf Andiassy, de Oostenrijksche rijkskanselier, den 9 dezer mede uit Weenen te Berlijn wordt verwacht. Gemeld officieel orgaan voegt erbij, dat de uitnoodiging daaitoe door vorst von Bismai ck eigenhandig geschreven is, en wel op bevel van Keizer "Wilhelm nadat ook Keizer Alexander II van Rusland had te kennen gegeven, dat het hem recht aangenaam zou zijn, voor noemden Oostenrijkschen minister van buiten- landsche zaken te Bei lijn te begroeten. En daar de betrekkingen tusschen Rusland, Oosleni ijk en Duitschland steeds van vriendschappelyken aard zijn gebleven, zoo mag men aannemen, dat de aanstaande samenkomst der drie monar chen eu ïijkskanseliers dier lauden te Berlijn het vertrouwen op het behoud van den vrede slechts kan verstel ken. Aanstaanden Donderdag zal bij den Senaat van het staatsgerechtshof alhier de behandeling van het proces tegen graaf II. von Arnim, be schuldigd van landverraad, een aanvang nemen. Krachtens een besluit van dat gerechtshof, zullen de pleidooien over dat proces met gesloten deuren gevoeld worden. De in de Middellandsche Zee kruisende oorlogskorvet Medusa heeft bevel ontvangen, om dadelijk van Messina naar Salonica te ver trekken. Ook hebben de kabinetten van St. Petersburg en Weenen aan hunne oorlogsschepen in de Turksche wateren gelast, zich naar Salonica te begeven. OOSTENRIJK. In de gematigde politieke kringen te Pesth wordt het ongst voor 10 jaren tusschen Oosten rijk en Hongarije vernieuwd vergelijk niet ou- rjunstig beoordeeld. Men houdt zich overtuigd, dat de Hongaarsche ministers verkregen hebben, al hetgeen onder de gegeven omstandigheden te verkrijgen is. TURKIJE. De opruiers tot eu de daders vau de moorden te Salonica, onverschillig tot welke klasse deze mogen belmoren, zullen eene voorbeeldige straf ondergaan. De berichten uit Bulgarije luiden gunstiger. De Turksche dorpen, die omsingeld waren, zijn ontzet. De noodige troepen zijn geposteerd, om te beletten, dat de beweging een grooten om vang neemt. ENGELAND. De Times doelt eene depeche uit Athene van eergisteren mede, iuidens welke de opstand in Bulgarije zich tot Rhodope uitstrekt en van ernstigen omvang wordt. Turkije zendt de be schikbare strijdmacht der treinen uit Adrianopel derwaarts. De telegiaaf kabel van Shangay naar Amoy is gebroken. De telegiammen, die voor die route bestemd zijn, gaan via Rusland naar Hongkong, Amoy, Straits en Java eu onder vinden vertraging. SPANJE. De legeering heeft den consul van Bayoune gemachtigd het indulto te verlcenen en passen uittereikeu aan die Carlisten, die de legeeiing van Koning Alphonso hebben erkend vóór den 30 April. Koning Alphonso heeft den Paus opnieuw een brief geschreven, waarin bij hem vei zekert dat Spanje Katholiek is en blijft, en dus het Katholicisme niets behoeft te reezen voor de gevolgen van bet aitikel der constitutie dat over de vrijheid van godsdienst handelt. Die vrijheid randt overigens den geest van het koukordaat van 1851 volstrekt niet aan. Koningin Isabella heeft in den omtrek van San-Sebostiau een piaclitig paleis gekocht; zij schijnt bij gevolg van plan te zijn zich aldaar te vestigen SCHIEDAM, 10 Mei 1870. Op de vergadering van de Schiedamsclie afdeeliug van Volksonderwijs, zijn tot afge vaardigden naar de Algemeene Vergadering der Vereeniging gekozen: de heeren D. Pigeaud J.Dz,, J. C. Sander en S. A. Vernède, terwijl met eenparige stemmen liet besluit werd ge nomen, aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie te zenden, in zake de door den heer Moens voorgestelde wijzigingen der Wet op het Lager Onderwijs van 13 Augustus 1857, {Staatsblad No. 103). Bij de Tweede Kamer z'yn tot den 2 dezer, toen de zittingen werdpn hervat, o. a. ingekomen: 147 verzoekschriften betreffende de voorgedragen regeling der rechtbanken en kantongerechten; SI ter ondersteuning van het voorstel Moens; 64 tot wijziging van de schutterijwet met het oog op het voorgevallene met de Zaanlandsche schutters. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den 5 dezer, op den droge van den Nieuwen "Water weg van Rotterdam naar Zee is bevondenlangs het Noorderhoofd 31, en op de lijn dergeleide- lichten 30 decimeter bij gewoon laagwater, zijnde aan de witte tonnenzijde geene gelegen heid geweest om te looden, De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat de in de kromming van Bath bij de gezonken vischsloep Cornelia geplaatste wrakton, is opgenomen, als zijnde aldaar voor dc vooi bijvarende schepen geen gevaar meer aanwezig, nadat de mast bij het dek is afgebroken en dezer dagen de vlottende rondhouten zijn losgemaakt en weggenomen. Naar wij vernemen, bediaagt bet getal deelnemers aan den feestmaaltijd, bij gelegen heid der onthulling van het standbeeld voor Thorbecke, tot dusver twee honderd vier en zestig. (W. d. D.) De W. G. Ctverneemt uit goede bron, dat het dit jaar in Dijkvel bij Biezelinge te houden zendiogsfeest zal plaats hebben op Woensdag 21 Juni. De heer de Graaf uit Amster dam zal bij die gelegenheid de openingsrede houden. Jhr. II. A. D. Coenen, burgemeester der gemeente Zutfen en lid van de Eeiste Karner der Staten-Gcneraal, komt niet meer voor op de lijst der hoogstaangeslagenen in Gclderlautl, en zal derhalve volgens art. 96 der kieswet zijn ontslag uit die betrekking moeten nemen. In de Stemmen voor Waarheid en Vrede wordt er den heer Moens een grief van gemaakt, dat de voorsteller geen onderwijs-specialiteit is. Immeis zoo luidt heter: hij is niet uit de onderwijzerswereld voortgekomen"Ware hij dit wel, men zou over zooveel partijdigheid, over zulk een onedel pleiten voor het eigenbelang wraak geroepeu hebben. Wie kan het toch hem, die iets zoeken wil, naar den zin maken 1 Zondag jl.den dag, waarop de heer Verhuist en zijn eebtgenoote hun zilveren bruiloft zouden vieren, begaven zich de afge vaardigden van het comitó, vroeger door ons genoemd, de heeren L. H. "Weetjen (Amster dam), J. C. Bloem ('s Gravenhage) en J. R. Smalt (Rotterdam), naar Velp, de zomerwoon- plaats van Verhulst, om hun het huldeblijk te overhandigen. Ten einde hun geen minder ge- wenschte geschenken te doen geworden, werd de keus van het voorwerp aan de jubilarissen zelf overgelaten, m. a. w. het bedrag hun ter hand gesteld om hen zelf de bestemming te doen bepalen, waarbij een keurig, door den calligraaf Grevensluk te Amsterdam bewerkt album gevoegd was, bevattende de namen van alle bijdragers en van de commissie voor het huldeblijk. Bij de overhandiging hield de afgevaardigde uit Amsterdam een toespraak, waarna ook de

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1