deismie Berlcltei. ■vertegenwoordigers van Rotterdam en 's Gra- venhage kortelyk in herinnering brachten, wat Verhulst voor de kunst in die steden had tot stand gebracht. Verhulst toonde zich zeer ge troffen en aanvaardde, ook namens zijne echtge- noote, erkentelijk de bewijzen van belangstelling. Reeds in den vroegen ochtend was het echtpaar verrast door een morgengezang van een aantal meisjes van een der naburige scholen, en voorts kwamen in den loop van uen dag verschillende geschenken, o. a. twee door dames der Amster- damsche Zangvereeniging prachtig bewerkte fau teuils (met bijgevoegd album) en tal van andere blijken van hulde en deelneming in het feest van den dag, waaraan zeker de jubilarissen zoo wel als hun vrienden de aangenaamste her innering zullen bewaren. (V. B. Ct.) De toestand vau den heer Groen van Prinstereris, na een rustigen nacht, niet ver minderd. Verleden week ging te Loon op Zand een rijk, maar niet zeer schrander boertje met eene spade naar het bosch om boomen te rooien. Om »de aardigheid", zooals hij zegt, en misschien ook om op zijn eenzamen weg wat tijdkorting eu amusement te hebben, legde hij de schop in balans op zijn schouder. Zoo kuierde hij een eindje voort, toen de schop haar evenwicht verliezende, hem achter in het been viel en de hielpezen totaal afsneed, zoodat er onmiddellijk zulk een hevig bloedverlies volgde, dat de man, die gelukkig een uurtje later in bewusteloozea toestand door andere werklieden gevonden werd, nog heden ia groot gevaar verkeert. Rotterdam. In een talrijk bezochte open bare vergadering van huistimmerlieden, bijeen geroepen door de Vereeniging s Eendracht tot Vooruitgang", ter bespreking van de resultaten dpr door de Vereeniging aan de patroons ge zonden circulaire, inhoudende het verzoek om het loon, thans 15 a 16 cent per uur, te ver- hpogen tot 19 a 20 cent, bleek dat op die circulaire niet één antwoord was ingekomen- Vee! gezellen betuigden, dat de patroons niet met de vereenigde, maar wel met de indivi- dueele werklieden te doen wilden hebbeD. De vergadering gaf haar leedwezen te kennen oyer de houding der patroons, en ten slotte werd de volgende motie bij acclamatie aan genomen: ïDe, vergadering, overtuigd zijnde dat de vraag om loonsverhooging niet onbillijk is gedaan, zal, na alles op verzoekenden toon te hebben beproefd, en nu de medewerking der gezellen toeneemt, hun gestelde vraag om loonsverhooging desnoods eischen." Den Haag. Jut heeft zich in cassatie voorzien tegen het arrest door het gerechtshof tegen hem uitgesproken. Zijn vrouw heeft in haar vonnis berust. Katwijk. Sedert den i Mei jl. ligt ter visie het door Burg. en "Weth. vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag over'1870. Was deze geheven over 1875 tot een bediag van f 6000. thans bedraagt hij f 7000. Gelijkmatig zijn de paters Jezuïeten met de andere ingezetenen verhoogd. Naar men verleemt, zijn van hen aan den Raad 24 reclames ingekomen, alle precies gelijkluidend, waarbij opgegeven wordt, dat zij gepn eigen middelen van bestaan hebbeu. Van den adel tot den olficiant eindigt elk adres met te zijn ïuw onderdanige dienaar!" Haarlem. Als eene bijzondei beid vei dient vermelding, dat zekere B.die zich onlangs door ophanging van het leven heeft beroofd door de goede zorgen vau zijne vrouw, lid was van niet minder dan 10 begrafenisfondsen of levensverzekeringmaatschappijen, te zamen voor eene verzekeringssoin van ruim f 2700. De lieden behoorden tot den mingegooden stand. Amsterdam, Te dezer stede werd jl. Zon dag eene,. vergadering gehouden van ,belang7 stellenden in het algemeen stemrecht. Ongeveer "100 personen, meestal werklieden, waren daarbij tegenwoordig. Algemeen was men voor de invoering van het algemeen stemrecht, maar men verschilde over de meest geschikte wijze van propaganda te maken. Men werd het eindelijk eens niet onbeslagen bij de Tweede Kamer ten eisch te komen. Het voor en tegen moest in een bepaald programma uitvoerig worden aangetoond, opdat blijken kon, dat met alle argumenten van voor- en tegenstanders rekening werd gehouden. Eene commissie is met het opstellen belast, met uitnoodiging binnen 14 dagen dit in eene tweede vergade ring ter tafel te brengen. Zwolle. Gedurende 14 dagen hebben een 42jarig meisje en een lOjarige jougen bijna eiken middag eene armenbus in de R.-K. kerk aan de Ossenmarkt bestolen, zonder dat dit werd opgemerkt; 's avonds versnoepten zij 't geld in banketwinkels; tegen deze jeugdige deugnieten, jiie zich reeds vroeger aan dieverijen hebben schuldig gemaakt, is proces-verbaal opgemaakt. IVagcnlngen. De heer B., oud zeeofficier, wonende alhier, heeft op noodlottige wijze het leven verloren. Van een drankje willende inne men, nam hij bij vergissing eene vloeistof, die, bij kleine hoeveelheden niet gevaarlijk, nu ech ter door de groote boeveelheid een spoedigen en smartelijken dood ten gevolge heeft gehad. Zuldhoru. Voor het kantongerecht alhier hebben 72 personen terecht gestaan wegens ïkat-knuppelen." De eisch was tegen ieder f5 tot f 25 boete en 1 tot 5 dagen gevangenisstraf. BeUrum(onder Eibergen.) Een boeren bruiloft werd Woensdag op een treurige wijze verstoord. Een jongeling, door den drank op gewonden, had bij het schieten met de pistool de onvoorzichtigheid eerst de percussie op te zetten en daarna een zware lading op 't pistool te doen. Onder 't laden ging het schot af, door de forsche lading sprong het wapen stuk en verbrijzelde zijn rechterhand zoodanig, dat deze moest worden geamputeerd. Een kopie van den Koranvervaardigd door Osman, den derden Kalif na Mohammed, beviudt zich thans in de keizerlijke biblotheek van St. Petersburg, na vroeger deel te hebben uitgemaakt van die te Samarcand. De kopie is 1200 jaar oud en draagt sporen van het bloed, dat er op werd gestort, toen Osman, terwijl hij daarin ias, duodelijk werd getroffen. De vrouwelijke beambten op de telegraaf- kantoien in Berlijn zijn thaus ongeveer achttien maanden werkzaam. Van de aan het hoofd kantoor werkzame meisjeshebben thans een groot getal ongeveer 18 pot. een verlof vau 4 tot 6 weken gevraagdomdat zijteu- gevolge van do wei kzaamhedun, aan afmatting en zenuwen lijdenen volgens geneeskundig advies baden moeten gebiuikeu. Neemt men nu in aanmeiking, dat de vrouwelijke tele grafisten geen nachtdienst hebben en ieder baier slechts vijf uien daags dienst heeft, waar van zij gerekend wordt 3 uren eigenlijk weik- zaam te zijn, dan zou daas uit .bijna de gevolg- tickkmg moeten gemaakt wordeu, dat de tele graafdienst voor de vrouwelijke constitutie ongeschikt is. Of zich hetzelfde veischijnsel ook eldeis, b.v. in Engeland of Fiankiijk voordoet, is niet gebleken. Te Londen, in.de wereldberoemde Bloe men- en vruchtenmarkt van Covent Garden, bewondert men tegenwoordig kunstbloemen die op een geheel, nieuwe manier vervaardigd zijn. en wel uit gekneed en gerold brood eu uit, a«r- dajipelou. Men zou zou zeggen dat het wellicht i piactischer wa? uit bloemen aardappelen en, biood te maken. Moeder natuur doet dit.echlpn. toch reeds op haar wijze. Niettemin wordi de nieuwe kunstbloemen uit een artistiek oo punt geprezen als het prachtigste wat tot du ver op dit gebied is gezien, Al loopt er ook humbug onder, 't schiji toch waar te zijn, dat de opbrengst der zilvei mijnen in Amerika tot in het ongeloofelyk stijgt. De mynader Comstoek in den stas Nevada en vooral de consolidated Virginia e Californiemijnen leveren schatten. Volgens de jongste onderzoekingen zouden zoo meldt de Courrier de la Platade twe laatstgenoemde mijnen tot op een diepte va! 4400 voet 84 millioen kubieke voeten zilver erts bevatten. Dit staat gelijk met 7 millioei ton. Nu wordt de ton geschat op 100 dollar! en dus die voorraad op 700 millioen dollars, gelijk aan ruim 1,700,000,000 gulden. Doch de berekening van de deskundigen van Californie gaat nog verder. Zij verzekeren dat, tot een diepte van 1600 .voet gekomen, de opbrengst dier mijnen tot drie en een half millioen gulden zal stijgen. Als men de rapporten leest, denkt men onwillekeurig aan een sprookje uit de duizend en éen nacht. Nu moge de voorstelling over dreven zijn, stellig neemt de zilverprorluctie sterk toe, en dit zal in de eerste jaren blijvend zijn, zoodat bij minder verbruik, zelfs do tegen woordige zilverprijs zich niet zal handhaven. Ben spoorweg in de Sahara. Nog voor 10 jaren had men hem voor een dweper gehouden, die daaraan had gedacht. Eu nu zijn er in allen ernst plannen voor gemaakt. DeFransche ingenieur Duponche! in Montpellier heeft be rekend, dat de lijn vau Tuggnrt door Wadi Mia, en over Tuat naar Timbuktu 2300 kilo meter zou zijn. De geringe steigingen en de mogelijkheid sterke krommingen der lijn te ver mijden, zouden den aanleg zeer verlichten. Een kapitaal van 400 millioen francs achtte men" voldoende. De grootste moeite, de aanvoer van water, dacht hij te overwinnen door het aan brengen van ijzeren pijpen met hef- en druk werken. In den aap gelogeerd. Zelden werd een spreekwoord treffender bevestigd dan door het navolgende verhaalVoor eenige dagen trad in een klein logement ia Westplialen des avonds een orgeldraaier in gezelschap van een aap binnen en bleef daar overnachten. Het schijnt, dat de orgeldraaier nog al veel ge dronken had, want den anderen morgen bleek het, dat hij meer verteerd had dan in zijn bezit was. De kastelein was hiermede niet tevreden en nu werd overeengekomen, dat de orgeldraaier eerst het tekort komende met zijn orgel zou gaan verdienen en de aap zoolang als pand bij den kastelein zou blijven. De aap werd nu in den kelder opgesloten, te midden vau brandewijn-, bier- en jenevervaten. Toen nu de kastelein in den kelder kwam en eea ileseh brandewijn tapte, zag de aap dit af en niet zoo gauw was de kastelein uit den kelder, of de aap zette de kranen van alle vaten open. Bier, jenever en brandewyn stroomden nu in den kelder en toen de kastelein nogmaals in den kelder kwam, werd bij op een onaan genaam voetbad vergast. Woedend greep hij den aap eu slingerde hem zoodanig tegen den muur, dat het arme dier stiet f. Juist kwam de orgeldraaier met het ontbrekende geld. Een hevige twist volgde nu. De orgeldraaier was woedend wegens 't verlies van zijn aap, de herbergier wegens 't verlies zijner spiritualiën. Daar men het niet ecus kon worden, bracht de orgeldraaier de zaak voor 't gei echt, waarop de herbergier vei oordeeld werd tot eene schade vergoeding van 200 thaler. Een ujerkwaurdigo advertentie verscheen ia het, normeer \au 1. Mei van da Daily Neivs. Naar. aanleiding der aanstaande opening der wereldtentoonstelling te Philadelphia, hebbenr de heeren A, B. Fleming eu Ciefabrikanten;

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2