Bipenliiiictt Berichtap. AMERIKA. Be wereld-tentoonstelling is 'den 10 dezer door den president Grant geopend, in tegen woordigheid van den Keizer en de Keizerin van Brazilië, van de Amerikaansche Ministers, de hooge magistratuur, de leden van het congres en tal van andere civiele en militaire autori teiten. Er waren 50,000 toeschouwers. De president Grant zeide in zijne rede: »de vreemde natiën waren uitgenoodigd, om aan Amerika het vurig verlangen te betuigen, dat zij de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de grootc familie der volken wilden aankweeken. De natiën hebben edelmoediglijk aan onze uitnoodiging gehoor gegeven. Ik betuig haar daarom miju hartelijken dank en roep haar hier het swelkom" toe." Het orkest speelde hierop de volksliederen van alle natiën. Het weder is fraai. Het Noord-Amerikaansch Landbouw- Bureau heeft het plan ontworpen voor eene tentoonstelling van levende visscben van allerlei 600rt, Voor deze tentoonstelling zullen 25 vijvers worden gegraven. Zaterdagavond is in een spoorwegtunnel, bij de stad Jersey, een dynamietmagazijn ge sprongen, waarvan de schok te New-York en elders 20 mijlen in het rond gevoeld werd. Honderden huizen te Jersey^ zijn vernield. De schade te New-York bestond vooral uit gebro ken vensterglas. Niemand is bij het onheil omgekomendoch verscheiden personen werden gekwetst. In den namiddag van denzelfden dag heeft te Chicagoonder geweldigen regen, een hevige storm gewoed, welke schade aanrichtte ten be drage van 250,000 dollars. Een man verloor daarbij het leven en 15 personen werden ge wond. Daken van huizen werden weggeslin gerd, een kerktoren van 175 voeten duizenden schooisteenen omvergeworpen enz. Een derge lijke storm richtte te Leavenworth, in Kansas, eene schade aan, welke op '120,000 dollars wordt geiaamd. Eene groote tapijtfabriek werd er vernield en een groot aantal andere gebouwen beschadigd. TWEEDE KAMERDERSTATEN-GENERAAL, Zitting van '10 Mei. Heden zijn ingekomen drie wetsontwerpen: 1. tot regeling vanhetNederlandsch muntwezen; 2-, tot veihoogiiig van hoofdstuk Vlij? der ^taats begrooting: beschikbaarstelling van fond sen .tot uitvoering van de muntwet: 3. houdende nadere bepaling omtrent de vei wissel baarheid van muntbiljetten. Deze zulten worden gedrukt. Na langdurige algemeene beraadslagingen over het voorstel der heeren Gratama c. s.; tot intrekking der jachtwet, voor wat betreft de bijzondere bescherming van de jacht en het jachtbediijf, en na verwerping eener motie van den heer Bredius tot schorsing, maar met uit drukking der noodzakelijkheid eener aigeheele herziening van de jachtwetis artikel 1 van het voorstel vei worpen met 39 tegen 25 stemmen, waarna het vooistel werd ingetrokken. SCHIEDAM, 11 Mei 187(5. Z. M, de Koning en HU. KK. HU. de prinsen Alexander en Hendrik hebben liet week blad JSuphonia onder redactie van den heer A. J. Servaas van Rooijen met HD. inteekcning vereerd. Door Z. M. is benoemd tot HDs. com missaris in de provincie Zeeland jhr. mr. W. Six. Door Z. M. zijn benoemd' tot vertegen woordigers der Nederlandsche regeering op het congres, verbonden aan de tentoonstelling van wetenschappelijke werktuigen te Londen, dr. P. L. Rijke, staatsraad in buitengewonen dienst, hoogleeraar te Leidenen Ldr. J. Bosscha Jr., hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. De toestand van mr. Groen van Prinsterer was heden minder gunstig. Da zieke heefteen onrustigen nacht doorgebracht en leed wederom aan koorts. Onder de opgave van brieven, geadres seerd aan onbekenden, over de le helft der maand April, welke aan het Postkantoor te Rotterdam schriftelijk dcjr geadresseerden kun nen gereclameerd worden, komen o. a. voor: G. T. Kok, Schiedam; C. van dor Most, Maassluis. De Staats-Courant van lieden bevat de vervolg-opgave van de gesneuvelde en gewonde Europeesche militairen van de expeditionaire troepen te Atsjin, tot 29 Maart 1876. (55ste vervolg.) Volgens bericht van Zijner Majesteits gezant te Madrid, heeft eene vergadering van houders van Spaansche fondsen, door den voorzitter van het college van makelaars bijeen geroepen, eene commissie benoemd, die door middel van aankondigingen in de dagbladen de commissiën van fondsenhouders, zoo in de provinciën als in het buitenland, zal uitnoodi- gen zich zoo spoedig mogelijk naar Madrid te begeven ten einde, vóór den 20sten dezer, in overleg te treden aangaande hetgeen te doen zal staan ter bevordering eener parlementaire enquête. Naar men met zekeiheid verneemt, wordt bij de nieuwe Muntwet, bij de Tweede Kamer ingekomen, de enkele gouden standaard voor Nederland aangehouden. Ons muntstelsel zou dienovereenkomstig bestaan iu1. gouden standpenningeneen. tienguldenstuk; een vijfguldenstuk, 2. zilveren pasmunt: een tweeguldenstuk; een ééngulden stuk een 25, 10 en 5 centsstuk. 3. bronzen pasmunt: 254, 1 en icentstukken. 4 gouden negotiepenningen zijn'.* de dukaat, de dubbele dukaat. Het gehalte der twee- en éénguldenstukken zijn 0.943het gewicht van het tegenwoordig guldenstuk wordt met 5% verminderd. Een ontwerp van -wet omtrent het Indische muntwezen is naar den Raad van State vei- zonden. Het behoudt de munteenheidmet Nederland, door bet goud aldaar intevoeren, De Standaard berichtdat deu 30 en 31 Mei en den '1 Juni e. k. te Amsterdam bijeenkomsten zullen plaats hebben, stot op wekking van het geestelijk leveu ouder de leden der Christelijke Keilt", in den geest der ten voiigeu jaie gehouden vergaderingen te Neèrbosch, Leiden en Brussel. Men deelt ons mede, dat dezer dagen het eerste schip bevracht is om spoorwegmaterieel voorde Zuid Af'rikaanseherepubliek naar de Uela- goabaai overtebiengeu. Het schip Waal-stroom zal dezer dagen voor deze stad ladenhouten gebouwen voor woningen en bergplaatsen, de geieedschappeu ter ven aardiging van de aarden baan en beuoodigd voor de spoorleggiug, do landingssteiger met lastbok en toebehooieu, al hetwelk hiertelande is besteld, beuevens de eeiste stalen rails, welke iu Belgie zijn ver vaardigd. Voorts zal gemeld schip overvoeren een op zichter en eeuige werklieden, allen Hollanders, die dé eeiste wei k'zaamheden zullen verrichten en later zullen worden gevolgd door de reeds aangestelde Nederlandsche ingenieurs, machi nisten, enz. (22A2.) Uit het Noorden des lauds meldt men, dat aldaar m 2 weken tijds voor meer dan 1 millioen gulden aan rundvee is uitgevoerd, meerendeels naar de Hollaudsche pioviuciën en lielgie. 1 De vlugheid, waarmede de telegraaf berichten overbrengt, is bekend; in weinige minuten tijds worden mededcelingen dikwijls zeer ver overgebracht. Er zijn zélfs voorbeelden, dat een telegram op de plaats van bestemming wordt ontvangen geruimen tijd vóór het uur, waarop het als afgezonden stond aangeteekend dit wordt op natuurlijke wijze, verklaard door het verschil in tijd tusschen plaatsen, die op verschil lende breedten zijn gelegen. TeSamarang heeft, zich nu echter een geval voorgedaan, dat niet zoo gemakkelijk is -op te helderen en aan een wonder doet denken of aan iets anders. Den 22 Maart heeft te Amsterdam een koffieveiling plaats gehad; en van den alloop dier veilingen nu had de te Samarang ver schijnende Locomotief reeds deu 20 een tele grafisch bericht ontvangen en gepubliceerd. De overige bladen op Java werden niet zóó vlug bediend, maar ontvingen den 23 het bericht van den alloop der veiling. "Wat minder te verwonderen is dan het feit zelf, is dat de prijzen, door de Locomotief vermeld, V; a 'VA cents verschilden met die, welke inderdaad besteed waren. De Javasche dagbladen, die wij hebben ont vangen, konden nog niet ophelderen of men te doen heeft gehad met een mystificatie, waarvan de Locomotief de dupe is geweest dan wel met een speculatiemiddel van de ergerlijkste soort. o.) Uit Monnikendam wordt gemeld: Een koopman iu antiquiteiten en kramerijen alhier kocht eenigen tijd geleden op het eiland Marken, voor een betrekkelijk gering bedrag, een antieke, geheel met vernis bedekte kerk- stoof met koperen hengsel, in de hoop onder de dikke laag vernis antiek snijwerk te ontdekken. Bij zorgvuldig schoonmaken bleek zijn vermoeden gegrond; de stoof is aan de zijden en bovenop, bedekt met snijwerk, dat uitmuntend geconser veerd is. Op de bovenzijde staat o. a.»Anno 1724 tot Elburg out 78 yar den 8 October gemakt dorT. Ileerding;" vei der in 4 tafereeltjes, eenige voorstellingen uit het Oude Testament, o. a. de Paradijsgeschiedenis, Abraham's Offerande, enz. en om de middelste ronde opening, de namen: sYan Peitrsen en Yannien do Has," vermoedelijk een bruidegom en bruid, aan wie de vervaardiger de stoof ten geschenke heeft gegeven, althans aan een der zijden vindt men een paar afgebeeld, elkander den trouwring gevende, met liet onderschrift: »de trou-ring.". Verder zijn op de 4 zijden verschillende voor stellingen betreffende Jezus, waaronder zijn kruisiging, hemelvaart, de stal van Bethlehem, enz,, alles met toepasselijke bijschriften of aan wijzing van bijbelteksten, kunstig uitgesneden. Een dier curieuse bijschriften luidt: sSeit(Ziet)' »aan hoe wey vlugteri gan om Herodus ge welt, sdat nu neit mei' geit;" en een ander: »0 Mins (Menseh) UUUUUUUU (acht U's ia gelijk aan acht Uw) God." De tegenwoordige eigenaar heeft reeds een vrij heng bod gekregen, doch vermeent, dat liet voorwerp voor verzamelaars van antiqui teiten gioote waarde hééft. (N~. B. CtA Rotterdam. De arrond.-Rechtbank alhier heeft weder eene zaak behandeld, waarbij eene dier talrijke maatschappijen, welke verdeeling van goederen" ten doel hebbenbetrokken was. Ditmaal echter was het niet de journalist, die terecht stond omdat hij tegen de praktijken van dergelijke maatschappijen gewaarschuwd had; maar het was nu eens een sdirecteur" van zoodanige maatschappij, die in de bank der beschuldigden zat, zekere Mensert,.name lijk, dezelfde wiens inheclitenisming indertijd vermeld is. Ilij stond aan het hoofd van tweo dergelijke maatschappijen, die door het geheels land vei takkingen hadden. Onder deze maat-, schappijen was er ééne ïde Concurrent", die in het begin van dit jaar do famcuse ver deeling moest houdenmaar haar achterwege liet, omdat er iiiets meer te verdeelen viel

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2