Heleinde BeticMen. aangezien (ley heer-sdirecteur" -zich de^geheefe kas^h'ad toebedeeld. Hoevelen er mee inloopen, j^n blijken uit het feit, dat deze, maatschappij in, één jaar p.(m. f 4000 aan contributie^ had céind: een som, waarvan bij het einde van. Zinnfi het jaar geen cent meer over was. lïlensert is .bij vonnis van 9 Mei veroor deeld .tot 6 maanden celstraf en twee geld boeten, eene van f 12.50 en eene van f50. ïOpmcrking verdient nog, dat zoowel het openbaar ministerie bij dearrondissemenls-Recht- bank, alsdie Rechtbank zelve thans aannamen, dat de zoogenaamde verdeeling van goederen niets anders is daneene verbodene loterij. Mensert toch werd niet enkel vervolgd en ver oordeeld, omdat hij de kas had opgemaakt (welke handeling gequalificeerd werd als nrnis- bruik van vertrouwen"), maar ook omdat hij, zonder vergunniug eene onderhandsche ver loting van roerende goederen had gehouden. iMen mag vragen: waarom niet wegens laatstgenoemd vergrijp al de directeuren van dergelijke ondernemingen vervolgd? Dit ware het middel om liet ernstig maatschappelijk kwaad, dat nog maar altijd hier en elders vooitwoekert, voor goed uitteroeien. Moet met het instellen van vervolging gewacht worden tot geconstateerd kan worden dat de geheele kas in de wijde zakken der directeuren ver dwenen is, dan zullen er nog vele slachtoffers gemaakt worden,"' Delft. De oudste inwoner dezer gemeente de lieer N. van Leeuwen, had Dinsdag het zeldzaam voorrecht ziju honderdste levensjaar intetreden. Hij mag zich nog in eene zeer goede gezondheid verheugen. In eene algemeene vergadering, jl. Zater dag door de Werkmansvereeniging alhier ge houden, is o. a besloten een adres van adhaesie aan het bekende wetsvoorstel Moens, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal intezenden. Maasdam. De pokken hebben alhier één slachtoffer geeischt en wel in een huisgezin ia de afd. St. Anthoniepokler, waar,noch de kinderen noch de ouders gevaccineerd waren. Alhoewel -hier elke week gelegenheid is om zich gratis te doen vaccineeren, wordt er bijna geen gebruik van gemaakt, zoodat men alsdan de daaruit voortvloeiende gevolgen aan zichzelf te danken heeft. Amsterdam. Ten einde in het belang dei- houders van de Spaansehe fondsen werkzaam te, zijn, heeft zich uit het .algemeen beurs comité alhier een commissie, gevormd, be staande uit de heeren A. L. "Wurfbain, J. ~YV. Aikemn en P. A. L. van Ogtrop, waarbij op uitnoodiging van het comité, zich welwillend hebben aangesloten de heeren John S. Raphael. A. de Haan Az. en I. E. Teixera de Mattos. Zoodra mogelijk zal die commissie een alge- t meene vergadering van belanghebbenden bijeen roepen. Gouwesluis. De heer Bdie zich dezer dagen te dezer stede bevond, werd om de voldoening eener oude rekening gemaand; hij gaf de ver- zekeiing van spoedige voldoening en vertrok, docli werd ecnige oogenblikken later door zijn schukleischer achtervolgd en nu op minder vriendelijke wijze aangemaand. Hierop geen betaling bekomende, wierp de schuldeischer B, op den grond, ontnam hem zyne portefeuille en eigende zich daaruit eenige bankbiljetten toe, in mindering van rekening. B. heeft onverwijld biennn aangifte hij de justitie gedaan om nu op .zijn beurt voldoening te krijgen. Druten. Als een voorbeeld-hoe onvoor zichtig het is, geladen vuurwapenen te leggen ouder het bereik van ongeoefende handen, diene het volgendeEen meisje, do kamer van een bij haar ouders inwonend lieer schoonmakende, 1 vond op de kachel een revolver liggen. Niet wetende dat het geladen was, neemt zij het -wapen al spelende iu de hand en legt aan op haar vriendin, die in de deur met haar stond te spreke^,. Het .schot fgiug af,voordat, zij het wist en trofi de-vriendin in het bovenbeen. De wond is gelukkig niet doodelijk.. Uffclte, (gem. Havelte.) Den 9 .dezer zijn een moeder en een zoon, achter elkander in twee lijkwagens, in hetzelfde graf begraven; onlangs uit dezelfde woniDg en familie een vader en zoon. Utrecht. Te dezer stede heeft zich het geval voorgedaan, dat een loteling van dit jaar, verzuimd heeftby de aangifte op te geven dat hij wegens broederdienst redenen van vrij stelling heeft; hij .werd daarom ingelijfd. Thans is.een verzoekschrift .aangeboden aan de Gedep. Staten, om van den dienst ontheven te worden. Jl. Dinsdag zyn lang3 deze gemeente 1000 stuks eendvogels vervoerd, uit Limburg afkomstig en voor de Engelsche markt be stemd. Voor het stuk was zelfs tot f2 betaald. Goes. De leerling der hoogere burgerschool alhier, die een straatjongen om het scheldwoord „smous" een stokslag gaf, is tot f 3 boete ver oordeeld. Gqlpen. Alhier is een kind in een kuip met melk gevallen en verdronken. De burgemeester te Elberfeld heeft bekend gemaakt, dat 11. Zaterdag aldaar uit een menagerie een luipaard is ontvlucht en zijn weg heeft genomen over den Gritflenberg naar de zuid waarts vandaar gelegen bosschen. Het dier is ontsnapt bij het .overbrengen in een ander hok. Aan de autoriteiten in de omliggende plaatsen is onverwijld per telegiaat bericht gezonden. Leeds een paar uren later zijn een aantal jagers, onder aanvoering van een poiitie-commissaris, uit Elbeiteld op weg gegaan orn deu gevaar lijken vluchteling op te spoieiTevens is eene 1 afdeeling militairen uitDusseldorpgeiequireerd om jacht op hem te maken. Blijkens bericht van Maandag ochtend, had men nog geen spoor van hem ontdekt. De jacht woidtop uitgebieide schaal vooitgezet. Reeds is gemeld dat in de zaak van de Zennie uitspraak is gedaan. Vier der gevangenen, drie Grieken en een Turk, zijn wegens den moord op den kapitein en den stuurman van genoemd schip ter dood veroordeeld. Uit het getuigenverhoor is het volgende geblekenDen 24sten October -1875 veitiok uit Antwerpen een Engelsch schip, de Zennie, met bestemming naar New-Orleans. De kapitein en de twee stuurlieden waren Engelschen, doch de vérdere bemanning, die te Antwerpen had moeten bijeengeiaapt worden, bestond uit Turken, Grieken, Italianen, Oostenrijkers, Denen enz. Reeds dadelijk in zoe bleek, dat dit vieeinde volk een onbruikbare hoop schavuiten was, die van liet zeematisbei oep mets afwisten. Van daar, verklaaibaar genoeg, menig ruw wooid van kapitein en stuurlieden; mishandeling of tekortdoening echter schijnt daarmede hunner zijds niet ge; aard te zyu gegaan. Desniettemin was de Zennie nauwelijks eeno week onder weg, of de kapitein en de beide stuurlieden werden, de een na den. ander, met messteken wieedaardig vermoord. Aan boord waren een Belgische hofmeester, vau Ileydonck en een Hollandsche scheepsjongen, II. Trousselot. Het plan van de muiters schijnt geweest to zyn om ook dezen u;t den weg te luimen; doch daar zij wisten dat van Ileydonck eeuigszins in de zeevaaitkuuJe bedreven was en zijzelf ten eeneuinale onbekwaam waien om liet schip te regeeien, zoo spaarden zij den hofmeester en, op dieus vooisptaak, ook den scheepsjongen Trousselot. Van Ueydonk werd nu gedwongen den steven te wenden en koers, te zetten naar Gibraltar; het plan der schuimers was verder, de Giieksche kust te bereiken, daar het schip op den wal te zetten en zich ten slotte met al, dendraagbaren buit uit de voeten te maken. De hofmeester deed alsof hy zich gezeggen liet, maar, bouwende op de onwetendheid der muiters, zette hij niet naar Gibraltar doch naar Bristol koers. De muiters roken echter loét, en hij besloot toen een weinig zuidelijker aan te houden, op Brest. Toen men de Fransche kust in het gezicht kreeg, verzekerde van Hey- donck dat dit de kust van Spanje was. In middels wierp hij, door Trousselot geholpen, flesschen over boord met briefjes er in tr' inroeping van hulp. Ook heesch hij noodseinen, niet zonder dat de muiters het bemerkten. Herhaaldelijk liep zijn leven gevaar. Eindelijk kwamen Fransche loodsen van lie de Rhé op het schip af. De muiters, ziende dat zij bedrogen waren, poogden in eene boot te ontvluchten. Zij werden achterhaald, gegrepen en aan de Engelsche overheid uitgeleverd. Aan den hofmeester van Ileydonck is door den rechter 50 pd. st. belooaing toegekend voor zijn moedig en beleidvol gedrag, om de schul digen in 's rechters handen te brengen. De wijd vermaarde, onlangste New-York overleden manufacturier A. T. Stewart, die honderd millioen dollars nalaat, werd in 1803 in Ierlaud geboren. Hij associeerde zich met een vriend, die zeer dooi kneed was in 't koopen van manufacturen op publieke veilingen. Reeds na drie jaren moest de zaak worden uitgebreid en een grootere winkel gebouwd, waar hij tot 1832 bleef, om weder een grooter gebouw te betrekken. Ilij kocht eenige perceelen en ver bouwde die voor 300,000 dollars en 't gebouw dat hij er deed zetten is nu anderhalf millioen waard. Ia 1862 opende hij zijn ijzeren paleis hooger op in Broadway, dat drie millioen dollars kost. Noch te Londen, noch te Parijs' staat een gebouw, dat hiermede is te verge lijken. De winkel heeft 8 verdiepingen, namelijk 2 onder en 6 boven den grond. Een stoom machine van 520 paardekracht is noodig om dit reusachtige gebouw te verwarmen, om de elevators en de naaimachines in gang te houden. Twee duizend tot vijf-en-twintig honderd be dienden bevinden zich in dit gebouw en de jaarlijksche onkosten bedragen een millioen dollars, terwijl er in enkele jaren een omzet was van 918 millioen gulden. In I860 was Stewart ongeveer 20 millioen rijk. Zijn spreuk was steeds: sboter bij de visch." Een groot handelshuis, dat hem .een opgaaf van.goederen, had gezonden en welke goederen contant moestem worden betaald, schreef in woede aan Stewart: i sAls, gij t voor een millioen krediet ^an ons wilt hebbem kunt gij 't krijgen" en kreeg ten ant woord: »Als ik het noodig heb zal ik komen." Stewart stelde de schoonste mannen als be dienden in zijn winkel, om op deze wijze 't vrouwelijk i publiek te lokken. Nooit is er een winkeldochter in zyn zaak in betrekking ge weest. Stewart was de vader van 't prix-fixe stelsel. Hij was niet bemind bij zijn onder kooi igen, was uiterst streng en betaalde niet te veel,, Zijne vrouw is, behalve een legaat aan een vriend van één millioen, erfgenaam. De bediendendie 10 jaar bij hem zijn geweest krijgen 500, die welke 20 jaar in betiekkiug bij hem -waren 1000 dollars. Te, Parijs en Londen beginnen meer en meer gelei of althans geelachtige diamanten aan de markt te komen en gedragen te wor den. Die diamanten zijn Konpsche, welke grootendeels in ons land zijn geslepen. Hoewel zeer gaaf, zijn zij niet zoo gezocht als de kleur looss diamanten, ofschoon de kleur, mits zij goed uitkomeanders niet schaadt aan de waarde \an den steen. De IVorenlijn van de Oosienrijkschckroon is geelde Steen van Dresden is groen de [Diamant-Dope is blauw. Dat zijn de drie eenige diamanten van bepaalde kleur, die mem algemeen kent. Te Londenis op de sterke Joopers een loopster," mevrouwi Willets gevolgd. Ze heelt

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3