tot, de uitoefening bevoegd kunnen verklaard worden. Ten slotte is het geheele ontwerp aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. SCHIEDAM, 12 Mei 1876. Bij Kon. besluit van 9 dezer no. 20, is bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd tot 2den luitenant, de heer J. C. van Deventer, thans schutter. Naar het JDbld. bericht, is Prinses von Wied,5 kort na hare bevalling, door eene hevige ziekte aangetast geweest, welke meermalen voor het verlies van haar leven deed vreezen. Zij is in de laatste dagen echter zeer in beter schap toegenomen. Z. K. II. Prins Frederik vertrekt morgen ochtend kwartier voor acht ure naar Neuvvied, alwaar hij 14 dagen zal verblijven. Wegens ongesteldheid van de Prinses Zu Wied is de doopplechtigheid van den onlangs geboren Prins iot in het begin van Juni uitgesteld. Volgens officieeie opgave -in de St.-Ct. van heden, zijn in de maand Maart in deze gemeente geboren 84 kinderen, waarvan 46 van het mannelijk en 38 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven van het man nelijk geslacht; overleden 50 personen, waar van 28 van het mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht; gehuwd zijn 8 paren. Heden morgen, omstreeks 6h ure, had op de rivier de Maas in de nabijheid dezer gemeente een droevig ongeluk plaats. Twee zoons van den zeilmaker P. Post; genaamd Pieter en Dirk, hadden zeilen in een boot ge laden en waren voornemens die naar Delfshaven ■■te brengen, toen zij voorbtj descheepstimmei- werf „de Nijverheid" hun boot met een lijn bevestigden aan een schip, dat door een stoom bootje gesleept werd, ten einde alzoo gemak kelijker de reis te kunnen vervolgen. Pieter Post wilde zich daarna achter in de boot be geven om deze te kunnen sturen, waartoe hij over de daarin liggende zeilen^klom, doch daal de boot te hoog geladen was gleed hij daarvan af in het water en verdween onmiddellijk in de diepte. Zijn broeder, door dit ongeval diep getroffen, wist niet wat hij zoude aanvangen, doch werd door den schipper van een daarbij liggende aak in de haven en vervolgens naar huis gebracht. Op het vernemen van dit onheil verlieten verschillende personen met hunne booten de haven, om het Ijjk te visschen,doch tot op het oogenblik, dat wij dit bericht ont vingen, waren alle pogingen daartoe aangewend te vergeefs. De verdronkene was 28 jaren oud en een oppassend jongeling. Hoe ontsteld de ouders waren bij het vernemen van de ramp die hen had getroffen laat zich licht begrepen. Het Openbaar Ministei ie bij het Gerechts hof te 's Gravenhage, heeft naar men verneemt, cassatie aangeteekend tegen het gedeelte van het arrest jl. Zaterdag gewezen, waaibij Chris tina Goedvolk van moord is vrijgesproken. De St.-Ct. deelt mede, dat een telegrafisch bericht uit Amerika meldt, dat de Nederi. ten toonstelling zoowel in het hoofdgebouw als in de gebouwen voor landbouw en kunst gereed is, en dat reeds den 11 den Mei vijf der acht medegenomen werklieden, namelijk de lih. Ligt- hart, Lotz," Game, Mattijs en Blankwaart, naar Nederland terugkeeren. De chef van den geneeskundigen dienst te Atsjin ïapporteert, dat er bij deopl.Maart II. onder behandeling gebleven lijders ten ge tale van 690 tot en met den 10 d. a. v. zijn bijgekomen 701totaal 1391. Hiervan heistelden 418, weiden geëvacueerd 288 en overleden 50, totaal 756, zoodat op den H Maart 635 lijders onder behandeling bleven. Onder de overledenen rekenen 12 niet-mili- tairen. Ten gevolge van de veranderde weersgesteld heid was de algemeene gezondheidstoestand merkbaar veibeterd en iet ziekencjjfer zeer afgenomeu. Dit was ook iet geval met cholera; bij de 18 lijders, die op den lsten met deze ziekte onder behandeliig waren gebleven, kwamen van buiten hé hospitaal slechts 11 nieuwe gevallen bij, ter vijl 2 personen in het hospitaal werden aangetet. Van 31 lijders overlelen er 14, herstelden er '12 en bleven 5 ondei behandeling. (J~. Ct.) Een «van de gewichtigste gebeurtenissen te Atsjin is ontegenzeglijk de onderwerping van den Radja van P«dir. Als schoonvader van den laatsten Sultan van Atsjin en als vorst van Pedir, mocht hij zich steeds in de toegenegenheid van zijn landslui verheugen] Hij werd beticht van een eed te hebben ge daan, dat hij tot aan zijn dood toe in zijn tegenstand tegen het Ned. Gouvernement zou blijven^ volharden. Eerst gedurende het einde van het afgeloopen jaar, en vooral na de laatste krijgsverrichtingen van de onzen, kwam het denkbeeld bij hem op om toe te geven en zich aan ons Gouvernement te onderwerpen. Hij schreef eerst aan den stations-kommaudant, den kapt.-luit. ter zee W, F. Meijer, en werd door deze tot een samenkomst en bespreking te Pedir uitgeDOodigd. (Indiër.) Men schrijft ons uit Kotta-Radja, dato 29 Maait 1876: In den morgen van den 20n dezer werd van uit Atsjin een patrouiije gezonden van 70 bajo netten onder bevel van den ln luit. baron van Hecckeren en den 2n luit. Vorst, om zieken en koelies naar Kaijo Loh te Ijrengen; op de hoogte waar vroeger de kolonne van Swieten was aangevallen, werd ook deze patrouille door een ovemmchtigeu vijand van p, m. 300 man geattakeenl; het geweervuur van beide zijden was oorverdoovendonmiddellijk werd de le luit. vau Puffelen met versterking gezonden, maar het was onmogelijk er zich doorheen te slaan, en de onzen- moesten met achterlating van 8 dooden van galangan tot galangan terug trekken, door den vijand, toen ons geweervuur verminderde tengevolge van gebrek aan munitie, met den klewang aangevallen; gewond werden nog de "1e luit. baron van Heeckeren licht en 6 miudeien zwaar. De communicatie was alzoo verbroken en wisten wij niet welke macht wij voor ons had den; de gemeenschap moest dus worden her steld en den bevelhebber weid van een en ander kennis gegeven. Majoor Visser, kom- mandant van het 6de bat. te Atjoa, gelastte daarop den kapitein Lucas om met een kolonne van 100 bajonetten, waarbij de le luit.-adj. van der Loef eu de 2e luit. Voist, hoe dan ook die gemeenschap te hersteilen, zich tu<, den majoor Mekern, kommandaut van het 13e halve bat. te Kaijo Lob te begeven, van het gebeurde te rappoi teei enen tevens voortesteilen den volgenden morgen een kolonne Ge, 8e en 13e bat. met aitillerie te formeeieo, een tusscheu- post te bezetten en van een en ander aan het hoofdkwaitier te rappoi teei en. De patrouille Lucas kwam zonder verlies te Kajjo Loh aan, en vernam daar dat reeds doo. genoemden hoofdofficier te Kotta-Radja was kennis gegeven dat de gemeenschap verbroken was, en dat den volgenden dag een kolonne zou uitrukken van 3 compagmën van het 8e en het '13e bataljon, de noodige artillerie en 100 bajonetten'van het 6e bataljon, en dat na het bei stellen der gemeenschap, een Uisscneu- post, thans genaamd Atoa-Nooid, zou woiden bezet. Een en ander is den volgenden dag onder kornmando van majoor Mekern uitgevoeid. De patrouiije Lucas ging legen den avond, verstei kt met een peloton infatuei ie en ecu sectie artillerie, ziaar Atos terug met medeneming dei- gesneuvelden van de teruggeslagen patrouiije baron van lleeckeren. in den nacht van den 22u op den 23n werd de uieuvY opgerichte post van drie zijden door overmacht aangevallen en een verschrikkelijl geweer- en geschutvuur gehoord, Des morgén te 41 j uren werd een patrouiije derwaarts ge zonden van 50 bajonetten onder kapt. Lucas ei den In luit.-adj. van der Loef en 2n luit Vorst, om zich -an den toestand der nieuwe bezetting te overtuigen en naar omstandigheden te handelen. De officier van gezondheid Zandberg en reserve-munitie werden mede gezonden1 man sneuvelde en 2 werden gewond. JavaBode De raad van toezicht op du spoorweg diensten heeft in zijn verslag aan den Minister het nemen van eene proef met doorloopende rijtuigen volgens het Amerikaansehe stelsel aanbevolen. De exploitatie-maatschappij zou tot het nemen van eene dergelijke proef kunnen worden uitgenoodigd. Uit het verslag blijkt, dat ia '1873 door den dienst zijn gedood 0, gewond 9 reizigers; door eigen schuld '1 en gewond 1 reiziger. Van personen, die zich op den weg bevonden, zijn gedood 7, gewond Ivan be ambten der maatschappijen gedood 10, gewond 15, De maatschappij «Zeeland" zal de vaart tusschen Vlissingen—Queensboro' hervatten en heeft daaraan op eigenaardige wijze publiciteit gegeven. Wij bedoelen een kolossale chromo- typografie, een aanplakbiljet, dat met de schoonste voortbrengselen van dien aard uit het buitenland wedijveit niet alleen, maar in die afmetingen nog nimmer in Nederland en misschien nooit in Europa is vervaardigd. Dit inderdaad merkwaardig voortbrengsel der ge wone boekdruksnelpers strekt der Koninklijke Nederlaodsche stoomdrukkerij te Amsterdam tot een bijzondere eer en zal in het buitenland gunstig getuigen van hetgeen de typografie in Nederland vermag. Naar wij vernamen zijn van dit kolossale stuk, waai op het geheele vaste land van Europa met ai de spoorlijnen en hoofdstations Viissingen, Sheerness eu Queens- boro' in vogelperspectief zijn afgebeeld, in 16 dagen duizenden exemplaren op de genoemde drukkerij getrokken. Het is oorspronkelijk ge- teekend door Udkens en bestaat uit Ito che mische gravures (paniconogrophiën), die binnen veeitien dagen zijn vervaardigd. Het hoofdbestuur Jer Algemeene vereeni- ging van Onderwijzers in Limburg, in welk bestuur dën lid uit elk schooldistrict zitting heeft, heeft in rijne onlangs te Maastriehtge- houden vergadering besloten een adres te richteu aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten gunste van het voorstel Moens. Ook uit Roer mond zal "eerstdaags een adies van gelijke strekking worden verzonden. Ook de gemeenteraad van Zaandam heeft zich bij een uitvoerig en gemotiveerd adres tot de Kamer gewend ter aanbeveling van dit voorstel. De Delftsche Ct. bericht, dat de werk zaamheden' aan den weg naar de residentie voor de tramway met kracht zijn aangevangen eu de weg binnen twee maanden waarschijnlijk gereed zal zijn. Amsterdam. De Noord- en Zuid-Holland- sche Reridingmaatschappij alhier zal onder scheidene harer hulpmiddelen, waaronder eens reddingboot, zenden naar de eerstdaags te Brussel te houden tentoonstelling van reddings middelen en van voorwerpen, betrekkelijk de toepassing der gezondheidsleer. Behalve de uit gebreide inzending der brandweer, zullen van wege het gemeentebestuur der hoofdstad nog ondeischeidene inzendingen geschieden, waar onder een model-biancanl, eene verzameling hygiënische rapporten enz. Zuklhorn. De kantonrechter alhier iieeft de 22 personen uit Oidekerk enz.die zich hadden schuldig gemaakt aan iiet katknuppelen, veroordeeld tot,liet belalen ieder van f2 boete of 2 dagen subsidiaire gevangenisstraf. Ais verzachtende omstandigheden werd aangenomen,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2