ïïïïïïïm i Geieusde Berinnen n is dezer dagen de echtscheiding uitgesproken van den heer S. en mej, C., met bepaling, dat het kind by demoeder zou verblijven. Ondanks die uitspraak, heeft de vader, die in het cri mineel proces van L., te Parijs gevoerd, ge moeid en een galant was van mej. M., ver leden Zaterdag zijn kind uit het huis aan de Koninginnegracht -weggevoerd. Ten gevolge van die wegvoering moet, naar men verzekert, door den officier van justitie een .bevel van aan houding tegen den welvoerder of zijn mede plichtige zijn uitgevaardigd. De heer B,, te Brussel gevestigd, moet reeds gisteren, met het kind te Utrecht zijn aangehouden, terwijl de vader wordt opgespoord. Dordrecht. Door J. M„ vleeschhouwer alhier, is den 6 April jl. op de post bezorgd een brief, geadresseerd aan II. v. D., te Maas sluis, inhoudende een bankbiljet van f 25 en een muntbiljet van f40, met zijn naam op de keerzijde, welke brief met biljetten door voor noemden v. D. niet ontvangen is. Amsterdam, 15 Mei. Hedenmorgen had te tien uren de plechtige openiDg der Amster- damsc.he Historische tentoonstelling plaats. Niemand anders dan de leden van den Gemeen teraad en de vertegenwoordigers der dagbladen waren hiertoe uitgenoodigd. De eere-voorzitter, mr. Den Texsprak de gasten met een warm woord toe, waarin de heer Ploos in krachtige taal-het weigelukken der tentoonstelling, de aangename samenwerking der verschillende ledenmaar vooral den ijver en kunstzin van de werklieden gedacht. De heer Witkamp stortte daarop zijn gemoed in dichterlijke klan ken uit, ter verheerlijking van het hem zoo dierbare Amsterdam. Nu werd den gasten hetzy gezegd dat er veel kunstminnende dames waren voorgesteld alles in oogenschouw te nemen. In groepen en groepjes werd nu alles bewonderd. Ieder vond de stoutste verwachting overtroffenvooral bij de zeventiende en acht tiende eeuwsche kamers en keuken en bij welk voorwerp, bij welke schilderij, by welk reliquie, bij welke curiositeit niet! het is onmogelyk een beknopt overzicht dezer tentoonstelling te geven, waarvan het eerste gedeelte van den catalogus honderd vierentachtig bladzijden telt. Een ieder zal wel doen alles zelf te gaan zien. Zondagmiddag, ongeveer 6 uren, reed eene reeks rijtuigen behoorende tot eene bruilofts partij uit Watergraafsmeer, door de Plantage, welke men bezig is te verhoogen. Op de plaats gekomen waar men Zaterdag met het werk was'geëindigd en die door een planken glooiing berijdbaar was gemaakt, stortte het paard van het bruidspaar neer, de tilbury kreeg daardoor een geweldigen schok, bruidegom en bruid werden er uitgeworpen over het paard heen, waarbij de bruid deerlijk aan het hoofd werd verwond. TYcstermeer. Een landbouwer alhier vond verleden week twee zyuer paarden in deernis- waardigen toestand in de wei. Men had de onmenschelijke wreedheid gehad, van beide schoone dieren een der oogen uit te steken. Algemeen hoopt meu, dat de ijverige pogin gen 'der politie om den onverlaat te ontdek ken, die deze daad bedreef, met goeden uit slag mogen worden, bekroond. Deventer, De rechtbank alhier heeft den landbouwer onder de gemeente Dalfsen, die een portefeuille, waarineen bankbiljet van f25 en twee muntbiljetten ieder ad f 10 waren, op de straat te Ommen gevonden en niet dadelyk aan de politie ter hand gesteld had, tot zes weken celstraf veroordeeld. Deerta. Zaterdag avond is alhier een lüjarigmeisjeJantje Bronkema, achter de kalkbranderij met bjjna geheel afgesneden -1*' 'hals gevonden. Een jongeling, met wien zij V verkeering hield, Jan Bot genaamd, werd dien A tl» avond in de woning zijner ouders eveneens deerlyk verwond gevonden. .Volgens een briefje, j-jfoj dat men by laatstgenoemde zou hebben gevon den, moet het meisje zelfmoord gepleegd hebben en zou B. daarna, uit wanhoop, zich de zware wonde aan de hals hebben toegebracht. Het is evenwel nog niet zeker of die treurige ge beurtenis zich zoo toegedragen heeft. Breda. In de maand Juni e. k. zal alhier een algemeene vergadering worden gehouden van de Nederlandsche, Belgische en Fransche Zouaven-vereenigingen. Oirschot. Den 12 dezer werd in een bosch het lijk gevonden van den 76-jarigen landbouwer H. R.; hij had ernstige brandwonden; naast hem vondt men de overblijfselen van een vuurtje, waarop hij zijn eten schijnt te hebben willen opwarmen. Sedert eenige dagen woout een zeer talrijk publiek tc Luik proeven bij van het hoogste belang, .genomen door den heer E. Lambotte, met eene nieuwe liehtrnachine. Deze rnachiue van één paardekracht neemt slechts de helft der plaats in van eene gewone naaimachine en geeft een licht, gelijk aan dat van 800 was kaarsen. Er bestaan reeds modellen van machines van tienduizend kaarsen. Het licht, dat slechts vijf centimes per uur kost, liet in de werkplaats van den instrumentmaker Legrand het peisoneel toe des avonds te werken als bij klaarlichten dag, zonder de oogen eenigszins te vermoeien. Het vellicht thans de kolenmijn van Gosson- Lugasse en bezit by alle andere merkwaardige eigenschappen ook deze, dat er geen het minste gevaar voor brand bestaat. Stoompost Te Dresden is dezer dagen de vermogendste vrouw van geheel Saksen kinderloos overleden, namelijk de weduwe van den heer Sanchay, geb. Thecla Schunck. Zij heeft een vermogen nagelaten van bijna 38 milüoen fl.benevens een prachtig kasteel aan de Elbe. Een groot deel van bare nalatenschap is bestemd voor instellingen van liefdadigheid. Te Konigsberg heeft dr.' Beinrich Bor- gien een ernstig geval van diphtheritis bij een kind genezen door niet de keelholte te toucheeren met een in vitriool 'gedoopt penseel, of met een vrij ingevoerd stukje helschesteenmaar door de aanwending van helschesteen, die in een metalen buisje was vervat, en pas na het slijm doorboord te hebben zijn werking uit oefende. Deze aits had daartoe een metalen buisje genomen, dat door ziju vinger gestuurd werd, en waarin van voren de helschesteen was aangebiacht maar zoo, dat het wdlekeurig vooruit kon geschoven worden; een ander be weegbaar stuk drukte de tong naar beneden. In de gewone aanwending van helschesteen maakt de slijm niet zelden de goede werking onmogelijk. Jaarlijks sterven op aarde 42,403,000 men- schenen wel gemiddeld 115,200 per dag, 4800 per uur en 80 per minuut. Van de 10,000 personen bereikt er slechts een den ouderdom van 100 jaien, van de 500 wordt er een 80 eu van de 100 een' 70 jaren oud. Van de 100 peisonen huwen er 95. De luipaarddie Zaterdag 8 Mei te Elbeifeld is ontvlucht, is ontdekt in een aldaar nabijgelegen dorp, waar hij in een schuur was gektopeu. "Voor zoover men kon nagaan scheen het dier gekwetst te zijn. Ais een byzondei beid wordt gemeld, dut dezer dagen nabij Kiikvvall, in de golf Foith, een groot aantal walvissclien in de nabijheid der kust weid aangetroffen, 'Téisloud maakte men jacht op de vreemde bezoekers', en had rijen het geluk een 00 tal? op hut 'strand 'te jagen, Twee vaartuigen werden door de wal- vissclien verbrijzeld, maar de bemanning had het 'geluk zich té kunuen rédden.' Te Glasgow is een man tér dood ".ver- 'oordeeld wegens "Vliet vermoorden van zyn vrouw en schoonmoeder. De voornaamste ge tuige was een kind van vijf jaar. Op den spoorweg tussehen Brussel ea Mechelen zijn proeven genomen met een nieuw ramtoestel. Een trein, die met expres vaart reed, werd in een afstand van 150 meter tot staan gebracht. Onderscheiden ingenieurs woon den de goed geslaagde proefneming by. Zondagmorgen viel te Brussel smeltende sneeuw, gevolgd door een killen ijsregen. Een half uur daarna viel de sneeuw in groote vlokken, evenals in het midden van don winter. -Een Israëlietisch beursman zat nog al diep in de Egyptische fondsen. Koit voor Paschea de uittocht van Egypte gelukte het hem echter, zich betrekkelijk nog al goed uit dat verdachte fonds te redden, waarom hij zich tot het vieren van het Paaschfeest onder zijne familie neerzettend, blijmoedig uitriep: Nog nooit, vrouwlief, heb ik den «uittocht uit Egypte" met zooveel pleizier geviei d als dezen keer. Middel tegen sierhe dranleen. De Household deelt het recept mede tegen den lust naar sterke dranken. Iemand, die het beproefd heeft, zegt het volgendeIk hen den lust naar sterke dranken te boven gekomen door het gebruiken van een receptdat mij door onzen goeden ouden familie-dokter aanbevolen werd. Hij zeide: «indien gy den zedelijken moed bezit, oin het te gebruiken, zal ik u een versterkings-middel verschaffen, dat ik reeds twintig jaren met goed gevolg gebruikt heb." Ik verwachtte, dat hij mij het een of ander walgelijk en bitte-e medicijn zou voorschrijven, doch hij zeide: «Eet een oranje-appel eiken ochtend een half uur voor het ontbijt, en gij zult geene behoefte hebben aan sterke dianken of medicijnen. Ik heb dit geregeld gedaan, en de sterke drank is wal gelijk." De smaak van den oranje-appel blijft in het speeksel der tong, en gij zourlt even goed water eu olie kunnen vermengen als sterke dranken met zijn smaak. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bath en Rilland, F. W. Stntter- lieim, vroeger predikant bij de Luthersche gemeente te Middelburg. Westmaas, H. Rombach, te Babilomcn- broek. Melslavvier c. a., M. Swijghuisen Reijgers- berg, te Oostrum. St. Kruis, P. van Krieke, te Piersliil. Vlissingen, J. J. van 'foorenenbergente Rotterdam. Lettelbert en Steenwijkerwold, F. Ober man, cand. Ifeeg, A. Meerdiuk, te Harderwijk. Tfiesinge, E. van Loon, cand. Hoog Blokland, J. Doornbosch, propon. Oppcnlmizen bij Sneek, J. H. Gravestein, te de Bilt. 'sGreveldnin Kapelle, W. J. Geselschap, te Rotterdam. Dcdemsvani t en Oegst- geest, P. D. Chantepie de la Saussaye Dz., te Hem men. Yarik, W. Briët, te Houten. Bennekom, A. J. Westhoir, te Biezelinge. Gerkesklooster, toez. v. ber., L. OkKcn, te Wageningen. Bedankt: voor Giessen Oudkerk en Strijen, P. Deet'r.iin, te Nijkcrk. Middelburg, E. E. Gewin, te Abcoude. Vlissingen, J. -I. van Toorenenbergen, te Rotterdam. Domburg en Scherpenisse, J. Kuyl- man, te Prinsenhage. Delfshaven, Wielandt, te Gi mieken. Aangenomen: naar Nieuw-Loosdrecht, If. W. Eigeman, te Wezep. Oosterwolde, E. van Leeuwen, te Kamper-eiland. De heer P. Engelen, predikant ve Sloten (Noord- Holland), heeft gedachtenis gevierd van zijn 25jarige Evangeliedienst. De jubilaris omteivond vele blijken van belangstelling. Aan de piedikanten B. S. van Deinso te,Naaldwijk en C. Yrcndenberg te BuigopTessel, is emeritaat vei leend. Üln. Gcc. Kerk. Beroepen: te Holten, van Apeldoorn, teBolsward. Bedankt: voor Zuid-Beun laml, E. F. Smit, te Goiiiichem. Ureteip, F. Itieitsina, teSchoonebeek. Aangenomen: uunr IFnssel, C. de Bost, te Tilburg, Evang .Luck jvOfk De heer .1. llSV. Hiickmmi te Amsterdam, hoopt Donderdag a. s. 2ijn 25jarige ambtsvei vulling te hei- denken. - 1 iff

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3