De twee bewaarscholen, waar voorbereidend onderwijs wordt gegeven, werden bezocht door 530 leerlingen, die onderwez.pn werden door '19 onderwijzeressen. Deze school wordt bestuurd door eene commissie van 7 leden. Er bestaat een zangschool vau het departe ment waaraan 2 onderwijzers aan 120 kinderen onderwijs gaven. Aan deze school is een piano klasse verbonden met 1 onderwijzer. De school staat onder hot toezicht eener commissie van 5 leden. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 1200. Onder de punten van beschiijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen", die dit jaar den 8sten Augustus te Amsterdam zal gehouden worden, komen behalve de gewone huishoude lijke zaken, de volgende voor: "Voorstellen van het Hoofdbestuur om de jaarboeken niet meer aan alle leden uittereiken, en om het algemeen verslag daarin niet meer optenemen. Een voorstel van het Hoofdbestuur om de adhaesie der Algemeene Vergadering te ver krijgen aan het iV«fs-rappoitin zake onderwijs, en om tengevolge daarvan bij de Hooge Regeering aantsdringen op wijziging van eenige bepalingen der wet op het lager onderwijs. Een voorstel van het Hoofdbestuur tot het uitschrijven van sen prijsvraag over de ont wikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool. Een voorstel van het dep. Deventer om de Algemeene Vergadering te doen besluiten, dat de crèches een voorwerp der zorg uitmaken van de Maatschappij sTot Nut van 't Algemeen" en om daarvoor jaarlyks een som van f 3000 vasttestellen. Een voorstel van het dep. Rotterdam, dat uit de maatschappelijke kas een som van f 1000 zal worden beschikbaar gesteld tot bestiijdiug tier kosten van Commissiën voor den dienst baren stand, opgelicht door de departementen. Een voorstel van het departement Hinde- loopen, om de inrichting van den almanak geheel te wijzigen en het mengelwerk te doen vervallen, of bij verwerping van dit voorstel den volks-almanak te doen vervallen. "Verder wenscht het Hoofdbestuur ontheven te worden van de opdracht der vorige Alge meene Vergadering, om de mogelijkheid en vvenschehjkheid te onderzoeken, dat aan de onderwijzers^ der depaitementale scholen uit de .algemeene kas, pensioen worde verleend., Als voorzitter zal fungeeien mr. J. G. Giek-li man, daattoe door het Hoofdbestuur uit zijn midden benoemd. De toestand van den Bisschop van Haarlem mgr. Wilmer, is merkelijk verbeterd en was gisterenmiddag zeer beviedigeud. De heer Groen van Prinsterer verkeert heden in zeer bedenkelijken toestand, zoodat de geneesheer vreesde, dat de lijder zijneinde nabij, is. Onder de opgaven van blieven, verzonden uit Rotterdam over de 1ste helft der maand April 1876, geadresseerd aan onbpkenden, die op schriftelijke aanvrage door de afzenders of geadt esseei den aan het postkantoor te Rottei- dam kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor: C. T. Kok, te Schiedam. C. van der Most, Maassluis. t 1 f i Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15* Mei 1876 in de ondei staande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam20,465,220 kilogr. Rotterdam15,527,629 k I 1 Schiedam Dordrecht2,782 Middelburg' 524,849 i Totaal 36,520,480 kilogr. Er bestaat gelegenheid tot vei2ending der correspondentie naar Nederlandsch-Indie, door middel van het stoomschip ïlollandvan de Maatschappij aJava", waarvan liet vertrek uit Nieuvvediep op den 27sten Mei aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naarPadang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond .an den 26sten Mei en de blieven den daaropvolgeuden dag per eeisten tiein te Helder aangekomen te zijn. De Minister van Binneniandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat aan de rijks kweekschool voor onderwijzers met het begin van den cursus 1876/77, aanvang nemende 1 Sept. 1876, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eeiste studiejaar van 19 kweeketingen te 's Hei togenbosch, 20 te Haarlem en 20 te Groningen, ten einde daar op kosten van het rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweek school woi den toegelaten zij die, blijkens over te leggen geboot te-akte, tusschen 1 Jan. 1860 en 15 April 1862 geboren zijn. De vereischte stukken, vermeld in de Sis.-üt. van heden, moeten vijór 15 Juni 1876 vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, by welke men geplaatst wenscht te worden. De Minister van Financiën verwittigt de belaughebbanden dat, te ïekenen van den 20 dezer zal worden hervat de verzending eenei rechtstreeksche brievenmaal naar Engeland, door middel der stoomschepen van de maat schappij Zeeland, welke dagelijks, uitgezonderd des Zondags, te 8.40 's avonds uit Vlissingen veitiekken en in vei binding staan zal meteen spoortrein die te 8 's morgens in Londen aankomt. De coi respondentia voor Engeland, bestemd om in de brievenmaal over Vlissingen te worden be grepen, wordt onder anderen uit Amsterdam, te 3.10 'sav., uit Utrecht te 3 54 'sav., uit den Haag te 1.27 'sav., en uit Rotteidam te 2.45 'sav. verzoüden. Eindelijk is dan het middel gevonden om een einde te maken aan de zeer gegronde giief tegen de Belgische centen. De Minister stelt in zijn muntwet voor de koperen centen te vervangen door bronzen, en vr de gulden, door honderdvoud van decent, 5 t. in waarde verminderen zalkan geen speculant er meer voordeel bij hebben om Belgische centen in te voeren. Die vvaanlevrrmiudei ing van den gulden zal inlusschen op het maatschappelijk leven van grooteu invloed zijn. At beidsloonen, tiactemen- ten, enz. worden nu allen met 5 pCt. vermiu- derd, want dat tie vvinkeliets met meer voor een gulden zullen geven wat tot dusverre Jaarvoor te verkrijgen was, is vrij zeker en het is zelfs meer dan twijfelachtig of zij, bij de herleiding der pi ijzen, zich niet een weinig vergissen zullen. Het verdvvijuen vau de lijksdaaldeis zal, naar men verti ouwen mag, bijdragen orn de gouden tientjes in ornloop te biengen; tot dusveue schijnen zij meer als spaarpenningen dan als circulatiemunt te vvoiden beschouwd. De Graphic deelt in het nommer van 6 Mei eene korte neciologie mede van den te Atsjin oveileden generaal mnjooi P^l uWellicht, zoo leest men daar, mag Pel beschouwd vvoiden als een der voornaamste grondvesters der Neder- landsche heeischappij in het vooimaligekouink- rijk Atsjin, en door zijn dood veihest Holland een zijner waai digste zonen en het Nedei landsch- Intlische leger een zijner bei oemdste genet aals. Een zeer goed gelijkend poitret veigezelt dit vvooid van hulde aan den dappeien l'ek De commissie van kunst en geschiedenis voor do feesten.der Gentsehe Pacificatie heeft den stoet definitief vastgesteld; hij zal nu be staan uit tien gedeelten (waaronder acht wagens)/ te weten: <4. Hot eedverbond der edelen; 2. De veroordeeling van Kgmond en Hoorn 3. De heilige inquisitie; 4. De Spaansche Fuiie te Antwerpen5. De eendrachtige zestien provin ciën der Nederlanden op den dag der Pacificatie; 6. De godsdienstige vrede; 7. De wederkomst der bannelingen (bosch- en watergeuzen); 8. De stoet van dea Pi ins van Oranje, Willem den Zwijger; 9, De onderteekening der Gentsehe Pacificatie ten stadhuize van Geut (8 November 1576), en 10. De wagen der stad Gent. Te Doetinchem heeft een ambachtsman, die van f4 in de week behalve zijn huis huur leven moet, wegens het niet betalen van zijn patent, een garnisaire gekregen. Terecht komt in de Z. O. een inwoner dier gemeente er tegenop, dat men hiertoe soldaten bezigt. Deze worden veroordeeld om den scha- melen kost te deelen van '-en man, die hoog stens over 50 cents daags v oor levensonderhoud kan beschikkenhij moet op stroo in een zeer arme woning slapen en al de ontberingen der armoede deelen. Zulk eene taak aan den soldaat op te dragen, acht hij niet geschikt om den lust tot vrijwillig dienstnemen aan te kweeken. Rotterdam. De Letterlievende Yet eeniging sOefening baait kunst", alhier heeft besloten den haar toegekenden prijs in den tooneeivved- stiijd te Breda niet te aanvaarden, omdat hij aanvankelijk_,aan de Yereeniging ïdiooger zij ons doel", te Amsterdam, was toegedacht. Den Hang. Dezen morgen te zes uren is vergezeld van den brigadier-majoor en 3 veld wachters per Rhynspoor naar Leeuwarden overgebiaeht de tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde Jut, die er bedaard en welgemoed uitzag. Naar men verzekeit heeft hij van zijn vrouw geen afscheid genomen. Christina Goedvolk moet een verzoek om gratie of vei lichting van straf hebben ingediend, zoodat zij zoolang in de gevangenis alhier zal bewaard blijven totdat daaiop eeue beschikking zal zijn genomen. Gouda. De machinist man den stoombeuk* molen nabij deze gemeente is, waarschijnlijk teivvijl hij bezig was de machine te smeren, uitgegleden en deeilyk tusschen het jachtwiel en den stang terecht gekomen. De machine stond daardoor plotseling stil. De lyder is een uur later reeds overleden. Amsterdam. De kassiets le Normaut en van Ouvvenaller hebben hunne betalingen ge staakt. Dit voor veler belangen treurige feit vet ooi raakt hier groole sensatie. Utrecht.De Belgische luchtreizigerFranpois de Pauw, zal in het laatst dezer maand ia het paik Tivoli opstijgen. Kuilenburg. Op 8 en 9 dezer is hier tot tweemalen toe in dezelfde stoelenmakerytel kens des namiddags omstreeks 3 uren, brand ontdekt, die echter dadelijk werd gebluscht. Na vele vergeefsche pogingen is het j I Dinsdag den burgemeester gelukt de braudstichtster te ont dekken, zijnde een meisje van 15 jaien. Zij is gevankelijk naar Tiel gevoerd. SimpolvclU, De justitie heeft jl. Dinsdag huiszoeking gedaan bij een zeketeu B. alhier, thans te Maastricht gedetineerd, ouder de ver denking van valsehe bankbiljetten gemaakt en des bewust uitgegeven te hebben. Het onder zoek heeft geleid tot de ontdekking van,een hoeveelheid Nedei landsche en PruisisQhe bank biljetten die, wat en, zij echt,, een waarde van f 16.000 zouden vet tcgenvvoordigen. Brcdu. Als een bewijs van tie flinke vveikiug der alhier bestaande bicibiouvvenjen kan dienendat in het vorige jaar alleen naj) accijns betaald werd de kapitale som,van f 11,580.15., Ofschoon de zeepzioderyen veel nadeel onder vinden van.de suiregalen, werdtóchin/1875

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 4