derzelfde middelen te Bourtange (gemeente Vlagtwedde.) In de Zondag jl. gehouden voormiddag gods dienstoefening der Evang. Luthersche gemeente alhier is hare onlangs van Edam beroepen leeraar, de heer C. A. de Meijere in zijn dienstwerk bevestigd door zyn vader, den lieer J. L. F. de Meijere, predikant te Bodegraven, die tot tekst had gekozen I Cor. 16:10. De bevestigde hieid in de avondgodsdienstoefening van dien dag zijn intreerede naar aanleiding van Hand. 16:105. Bij beide plechtige gelegenheden had zich in het kerkgebouw een talrijke schare van belang stellenden verzameld. Voor het gewone voorjaars-concours. dat Donderdag aanst. voor werkende en buiten gewone leden van het korps scherpschutters van Schiedam, op de schietbaan van het korps Koninklijke scherpschutters te Rotterdam, zal plaats hebben, zijn bereids do volgende prijzen ingekomen: een satijnhouten doos, van den heer A. "V.; een schrijfgarnituur in foudranl, van den heer N. N.een grogslel, van twee scherp schutter; een oléografie sde schuttersmaaltijd" van een buitengewoon lid; een horloge van den heer N. N.een paar porceleinen bloem potten, van den heer B. v. d. M.een kistje sigaren, van den heer v. V.een paar gouden manehetknoopen, van den heer N. N.twee kisten sigaren, van een gewoon lid der Offï- cieren-Vereeniging. Bij de jl. Zaterdag te Dordrecht gehouden aanbesteding van de levering van ongeveer 50,000 hectoliters Engelsche gaskolen ten be hoeve van de gemeente-gasfabriek aldaar, wer den aangeboden 18 verschillende kolensoorten door 12 inschrijvers. Onder de minste inschrij vers komen o. a. voor de heeren A. Koper en Zn. van Schiedam, voor 68 ets. per hectoliter. Onder de gedurende de 2de helft der maand April, door het postkantoor te Delft verzonden brieven, dio wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezoigd zijn kunnen worden, komt o. a. voor: J. J. C. Ammerlo, Schiedam. De Pruisische regeering heeft vergunning verleend aan de Pruisische en Nederlandsche grensbewoners om op hun in Pruisen gelegen landerijen zooveel runderen uit Nederland in te voeren en te weiden als met den omvang van hun bedrijf overeenkomt, mits zij niet zijn tevens handelaars in ved. Verder wilde de Pruisische regeering niet gaan in het toelaten van uitzonde ring op den door haar gestelden regel van verbod van iuvoér uit Nederland. Wegens liet breken van den kabel Madras- Singapore, is het volgende bericht uit Atsjin eeist gisteren ontvangen: Den 2 Mei traden de Atsjinrivier en de Koe- roeng Daroe buiten hare oevers. Binnen Kotta Radja had men weinig last van het water, wel te Longbatta, Penajoeng, Pango en degeheele Zuidoost-linie. Rukwinden, regens en hoog water deden veel schade aan de wegen, enz. De vyand drong binnen bet versteikt kam pement te Lampager. Wij bleven in het bezit der positie. Een streng onderzoek is ingesteld omtrent de medeplichtigheid der bevolking aan dezen aanval. In het hegin der maand was de gezondheids toestand ongunstiger dan de voorafgegane weken. De choleia is echter zeldzaam. De adsisteQt-resideut Scheemaker heeft een geschikt terrein gevonden voor onze vestiging te Pedir. Aan het Mail-overzicht van de slndier" ontleenen wij het volgende: Van Atsjin zyn sedert de laatste mail geen nadere officieele berichten ontvangen. "Wat wy uit pai ticuliere bronnen vernomen hebben, geeft ons de overtuiging, dat de geest der troepen uitmuntend mag genoemd worden, dat zij zich ermoeiendste strapazen getroosten, s maar het grootste gedeelte niet bestand is, tegen het klimaat. Het Gouvernement zorgt met de meeste on bekrompenheid voor alles wat de soldaten noo- dig hebben, het ïRoode Kruis" zendt bijna met elke scheepsgelegenheid allerlei versnaperingen, alle door particuliere bijdragen bijeengebracht maar het ziektecijfer wordt niet kleiner. Het is hier de plaats om op deze omstandigheden te wijzen. Twaalf tot dertienhonderd zieken, en hoevele geneesheeren? Met den besten wil van de- wereldmet den meest opofferenden moed bezield, doen de weinige mannen hun dienst en schieten in de meeste gevallen nog daar mede te kort. Op grond hiervan het onop houdelijke vervoer van zieken naar Padang en Batavia of Samarang om ze maar zoo spoedig mogelijk aan den doodelyken invloed van het klimaat van Atsjin te onttrekken. En tegenover ons de niet stilzittende fana tieke Atsjinees. Het is gebeurd, dat de krijgs gevangen Atsjineezen en ook hun vrouwen, die met de wapens in de hand, door ons ge vangen genomen en naar Batavia gebracht wer den, ondeiweg geen voedsel wilden gebruiken en liever den hongerdood stierven, dan dat zij uit de hand van een christenhond iets wilden aannemen. De algemeene vergadering der "Vereeniging ïVolksonderwijs" had jl. Zaterdag te Utrecht plaats. Erwaren 84 afdeelingen veitegenwoordigd, te zarnen 7662 leden tellende. De voorzitter, de heer dr. van Hoorn,, opende de vergadering en bracht, na de aanwezigen welkom te hebben geheeten,in een warme toespraak, hulde aan den heer Moens voor zijn ernstige en krachtige pogiog om de zaak van het volksonderwijs te behartigen door vervulling van de meest ei kende en dringende behoeften. De secretaris der "Vereeniging biacbt daarna het verslag over den toestand gedurende het afgeloopen jaar Uit. Die toestand was over het algemeen zeer bevredigend te noemen. Het ledental der Vereeniging was toch tot het be langrijk cijfer vau 10,080 geklommen. Met nadruk protesteerde de secretaris tegen de beschuldiging, meermalen geuit, alsof het de toeleg der Vereeniging zou zijn om de chris telijke scholen tè vernietigen en politieke be doelingen na te jagen. Tot leden van het hoofdbestuur werden ver volgens benoemd de heeren van Hoorn, Kerdijk, van Vladeracken, Mees (lid der Tweede Kamer), Bouman (van- Amsterdam), prof. Pekelharing en Bloembergen (uit Leeuwaiden). Tot eere-leden der Vereeniging zijn benoemd jhr. mr. F. H. Beyma thoe Kingma te Heereveen en jhr. mr. S. F. van Humalda van Eijsinga te Leeuwarden. Een voorstel van den heer Bi andenburg van 'Landsmeer, om den heer Moens tot eete-lid te benoemen, werd na de vei klaring van dezen, dat hij die benoemiog niet wenschte, terug genomen. Een uitvoerige discussie had daarna plaats over de vooi steileu tot wijziging van het Regle ment der Vereeniging. De slotsom der beraad slagingen was de besluiten: 1. om v ooi taan'aan alle leden, zonder ver hooging van contributie daarvoor te vorderen, de gesclu iften der Vereeniging (e doen toekomen 2. om viei malen 'sjaais een tijdschrift van wege de Vereeniging »Volksonder\vys" te doen verschijnen, telkens minstens twee vei diuks beslaande. De vergadeiiug heeft verder besloten een adies tot de Regeering te lichten, waarbij de Veieeniging ^Volksonderwijs" aandringt op wet telijke ïegeling van dea veldarbeid door kin dei en. Door den heer mr. Levy werd in warme taal hulde gebincht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Gioen van Prinsterer. Da veigadering gaf door algemeene toejuiching haar onverdeel den byval aan deze hulde te kennen. Gedeputeerde Staten van Z.-Holland heb ben thans het besluit van den Haagschen gemeenteraad tot toejating van de heeren De Vries en Kips vernietigd. De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, heeft het voornemen opgevat, een bouwkunstenaars-weduwenfonds op te richten. De commissie, beiast met het ontwerpen van een reglement, bestaat uit de heeren Leliman, Cuypers en Springer. Volgens officieele mededeeling van het vice-consulaat van Zweden en Noorwegen alhier, uit Archangel, begon het ijs in de Dwina den 17 Mei II. los te raken, het weder was de laatste week koud met heerschende N.O. wind en sneeuw, en Het het zich aanzien, dat het ijs langzaam zou verdwijnen. (X), Ot.) Rotterdam, Wij vernemen, dat de Ameri kaan Boyton, van wiens belangwekkende experi menten met den door hem uitgedachten drijf- toestel men zooveel vernam, in den loop dezer week nogmaals deze gemeenten zal bezoeken om zoo mogelijk, zijn verrichtingen te water meer in 't openbaar te vertoonen. Den Haag. De begrafenis van den heer Groen van Prinster heeft heden morgen plaats gehad. Aan het sterfhuis was eene talryke menigte verzameld, waaronder corporatiën van geestverwanten en godsdienstige vereenigingen en een aantal vereerders, die zich bij den stoet, aansloten. Boden van Ministeriën en staatscol- legiën volgden de lykkoets, waarin op een rouwkleed een drietal lauwerkransen, waar onder een van H. M. de Koningin. Op de bijzondere begraafplaats «Ter Navol ging" te Scheveningen bevond zich eene talrijke en aanzienlijke schare. Opgemerkt werden de Ministers van Lijnden, Heemskerk, de vice- president van den Raad van State, alle leden van de anti-revolutionaire partij en onder scheidene liberale leden van de Tweede Kamer. Nadat men ter begraafplaats was toegelaten, heeft zich een kring om de groeve gevormd. Verschillende lijkreden werden uitgesproken. De heer Bryce opende de aandoenlijke plechtig heid met de zegening, waarna de heer Elout als vriend, medestrijder voor de belangen van Kerk en Staat, dank bracht aan God en Neder land, die een burger schonk, die het Vader land leerde kennen in heerlyke wording, be stemming en glansrijk verleden. Hij bracht hulde aan Jen heer Groen voor zijne groote gaven, karakter en werkkrachten. Hij weesop de teleurstelling en terzijdestelling bij benoe-1 mingen en in de stad zijner inwoning. Dr. Beijnen sprak namens een aantal vrien den over het verlies van een hooggeacht Christen. Gedachtig aan zijne vele geschriften, aan zijne roemrijke parlementaire loopbaan, al het goede van hem ontvangenlegde hij als dankbaar leerling een lauwer op het graf. De beer Maekay, afgevaardigde voor Tie), wees op Groens zelfstandigen strijd voor één beginsel, van wien geleerd kau worden dat op politiek en keikeïjjk gebied eeilijk moet worden ge streden. De heer van Wassenaar, als volksvertegen woordiger van het christenvolk in Nederland, heeft voornamelijk hulde gebracht aan den strijd van den heer Groen tegen het openbaar godsdienstloos ondeivvys en waarschuwde tegen mismoedigheid na het vei lies van een der uitstekendste anti-i evolulioimireu. Nog werd het woord gevoerd door1 de pre dikanten Bryce, Schrader, van Rijn en Bruin- meikamp, waarin hulde werd gebmehtaan den strydervoor het Christelijk onderwijs, evangelie dienaar, weldoener, ondersteuner en verdediger van de gewetensvrijheid. Te I uren was de tieurige plechtigheid af geloopen onder psalmgezang. -

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2