mogelyk waren, zoolang de weg over het Mallegat niet gereed is. De heer Viruiy heeft daarop een motie voor gesteld, waarbij de Kamer oordeelt, dat het spoorweg vak Zwaluwe-Zevenbergen, zoo spoedig doenlijk, dienstbaar behoort gemaakt te worden voor het internationaal verkeer. De motie van den heer "Viruiy "Verbrugge, waaraan door den voorsteller en den heer van Houten de beteekenis van afkeuring gehecht was over de onvoldoende zorg der Regeering, is, na discussie, aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. SCHIEDAM, 23 Mei 1878. Naar wij vernemen heeft de Sebiedamsche Commissie voor het Nationale Huldeblijk aan mevrouw Kleine— Gartman, circulaires ter in- teekening doen toekomen aan verschillende in gezetenen dezer stad. Het is te hopen en te verwachten, dat, al mocht het Sehiedamsche publiek slechts spaarzaam kennismaken met Nederlands eerste tooneelspeeister, het toch ook hier niet ontbreken zal aan bewijzen van waardeering voor eene kunstenares, die na een ruim veertigjarige loopbaan nog steeds, en in toenemende mate, de bewondering wekt van alle ware vrienden van het tooneel. Voor het gewone voorjaars-concours dat morgen, Donderdag, voor werkende en buitenge wone leden van het korps scherpschutters alhier, op de schietbaan van het korps Koninklijke scherpschutters te Rotterdam, zal plaats hebben, zijn na de reeds medegedeelde nog de volgen de prijzen ingekomen: Een paar presenteer- trommels (verlakt), van den heer R.een Zwitsersche hangklok, van den heer V.; een kristal bierglas, van den heer W.twee bloem potten; twee metalen aschbakjes; een zilveren kaartenschoteleen eiersteleen vi'uchten- stuk (schilderij); een sigarenstei; een tabakspot;, een veldllescli met beker; een likeurkaraf met glaasjes en blad; deze laatste prijzen van ver schillende onbekende gevers. De heeren A. Koper Zn. alhier, zijn aannemers geworden voor de levering van 50.000 Heet. Engelsche gaskolen, ten behoeve der gasfabriek te Dordrecht, en wel voor Dean's Primrose gaskolen, tot "den prijs van 68'/» cent per Heet. Tot aanvulling van het bericht, betreffende de krijgsverrichtingen in Atsjin van 2 dezer (zie ons No. van gisteren), kan nog worden mede gedeeld, dat de vijand elf lijken achterliet, en onzerzijds sneuvelden de kapitein Hoynck van Papen:irecht, de le luit. van de Roemer en vijf ihlandsche soldaten, terwijl vier Europeesciie en negentien iniandsche soldaten en dwang arbeiders gewond werden. De majoor Boom is met drie compagniën en met een controleur onmiddellijk derwaarts gezonden, om gestieng te onderzoeken of de bevolking van Larapager aan dezen aanval medeplichtig is. Den 13 Mei zouden drie colonnes uitrukken om de IX Moekirtl van vijanden te zuiveren en om de XXV Moekim van de XXII Moekim aftesluiten. De Slaats-Oourant van heden bevat de opgave der gewonde en gesneuvelde Europee- sche militairen van de expeditionaire macht te Atsjin, sedert den 29sten Maart *1876. (57ste vervolg.) Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat in den benedeuuitloop van het Hellegat, dwars over het vaarwater, een rug is geschuurd, waarop bij gewoon laag water slechte 25 decimeter staat. Zaterdag is te Berlijn eene overeenkomst met Pruisen tot stand gekomen betreffende de verbinding van Pruisische kanalen tusschen de Eems en de Nederlapdsche grenzen met kanalen in Overijsel, Groningen en Drenthe. (Staats-Cour.) Volgens b\j de Regeering ingekomen ambts bericht zal op 1 September aanst. te Berlijn eene groote tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters geopend worden. Het programma wordt door de St.-Ct. medegedeeld. Naar men verneemt, is door de Belgische Telegraafadministratie aanzoek gedaan, om een reehtstreeksehe telegrafische verbinding, lot stand te brengen tusschen de beurzen te Amster dam en te Brussel. Dit verzoek zou echter zijn afgewezen wegens gebrek aan ruimte voor het plaatsen van de noodige toestellen op de Amster- damsche beurs. Blykens bericht van den Duitschen zaak gelastigde te Caracas, tijdelijk belast met de waarneming der Nederlaudsche belangen in Venezuela, heeft de president dier republiek, bij decreet van den 22 Maart, voorkomende in n°, 791 der Caceta OJicialde douane van Puerto-Cabello geautoriseerd, inheemsche en vreemde schepen te vergunnen zich naar Mara- caïbo te begeven om daar geelhout en dividivi te laden tot directen uitvoer naar Europa en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Naar wij vernemen zal den 2lsten Juni e. k. op de Landbouwkolonie Nederlandsch Metiray, boven Zutfen, het vyf-en-twintigjarig bestaan dier inrichting feestelijk worden gevierd. In de maand April maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee gebruik uit zee 181 stoom- en 64 zeilschepen: naar s 224 d 121 s te zaïncn 405 stoom en 185 zeilschepen; in het geheel 590 schepen. Gedureude de eerste vier maanden van 1876 maakten van dezen weg gebruik: 1907 zeeschepen, metende te zamen 1,352,297 kub. meter, tegen 264 zeeschepen, metende te zamen 311,040 kub. meter, van het Voornsche kanaal; een en antier zonder de vischschepen. De conespondent van 'tjf. v. d. D, schrijft over de afdeeling Nederland van de wereld tentoonstelling te Philadelphia het volgende: Eenvoudig en tieffend is liet fi ont dat, zoo als ik meen, van stukje tot beetje uit liet Vaderland gekomen is. Alles is klaar, de donkeiendrape- riëti in de ingangen zya afgezet door zware gouden kwasten en een vlaggentropde, die het alles kroont met het: J e Maintiendraidat zich zoo zedig en toch trotsch vei helt te midden der weidsche motto's van andere natiën. De decoialie is prachtig, omdat zij natuurlijk en eenvoudig is, en voor het oog van iemand, die smaak en kunstgevoel bezit, steekt zij ujk af bij die van vele groote nntien, voornamelijk by hare trotsche buurvrouw »Biaziliê". Dezer dagen zyu nieuwe afdeelingen van den Anti-dienstvervangiugbond opgericht te Goor (Goor, Markelo, Diepenveen en Rijssen) en te Assen. De bond telt thans 57 afdee lingen. Blykens het 13e jaarverslag der Rotter- damsche bank, over het afgeloopen jaar 1875, heeft ook de gediukte toestand in de finan- cieele en handelsweteld, zijnen invloed op die instelling uitgeoefend. De coupons der volge- fourneeide aandeelen zijn met f 2.50 en die der aandeelen waai op 50 pCt. gestort is, met f 1.25 betaalbaar gesteld. De Arnh. Ctbevat het volgende: Tot ons leedwezen vernemen w'y uit den Haag, dat in het paleis des Koniugs in liet Nuoul- einde niet alleen biand is ontstaan, maar dat de biand ook is gebluscht. De gelegenheid om een ander paleis voor Z. M. te bouwen dat uitwendig en ook inwendig meer aan de eischeu van een voistelijke woning, ja van el«e woning beautwoordl, is nu weder voorbijgegaan, en wanneer het gebouw met vei brandt of in puin stort, is het zeer te vreezeu, dat het de eerste vijlen twintig jaai nog wel in stand zal blij ven. In den Haag iê door eenige ingezetenen het plan opgevat om te Schevènmgen een herstellingsoord voor minvermogenden, welke Meebad en zeelucht behoeven, tè stichten, voor-1 loopig alleen voor kinderen. Door het Rood® Kruis is daartoe welwillend in bruikleen af. gestaan eene doelmatige barak voor 24 personen. I waaraan verbonden is eene woning voor het! dienstdoend personeel. Over de standplaats der j barak is de commissie in onderhandeling. Dr. i van der Mandele te Scheveningen heeft zich 1 bereid verklaard zijne hulp gratis ten behoeve! der inrichting te schenken. Den1 inventaris zal I men door vrijwillige giften trachten bijeen te krijgen. H. M, de Koningin heeft reeds van HDr. instemming doen bl'y'keD. De heer S., die in vereeuiging met dea thans gearresteerden jhr. B. zijn provisioneel aan de moeder toevertrouwd kind, heimelijk heeft weggevoerd, wordt steeds opgespoord J Men vermoedt, dat hij de wijk naar het buiten land heeft genomen. Uit het Westland wordt gemeld, dat de vroege aardappelen en de vruchtboomen over- i heerlijk staan en veel beloven. Niettegenstaande j den ongunstigen wind en het schrale weder, j zullen de vroege aardappelen er hoogstvvaar-1 schijnlijk spoedig zijn. De nachtvorsten mogen j hier en daar de planten weder achteruitgezet hebben, toch heeft dit geen invloed op alle j aardappelplanten, de geheele massa is daarom) niet afgevroren. Door 'de afdeeling Leidén en omstreken van rde Maatschappij van Landbouw is besloten in de maand Augustus a. s. op Zomerzorg nabij Leiden een tentoonstelling te houden van iandbouwvoortbrengselen en pluimgedierte. Op eene verkoopiog te IJzendijke kwamen o. a. 22 paarden onder den hamer, waaronder I er waren van één en twee jaar. Deze paarden brachten door elkander f475 per stuk op. 1 Men zal zich nog herinneren hoe bij 't leggen van spoorwegen algemeen geroepen werd dat de paarden waardeloos zouden worden en toch, hoe mtsr spoorwegen er komen hoe meer 'de prijzen der paarden toenemen. (Wil. v. Tl.) Den Haag, In de maand Juli e. k. zal alhier plechtig worden gevierd het 60-jarig natidnaal grootmeesterschap van Z. K. H. prins Frederikals hoofd der Nederlandsche loges van vrijmetselaren, waaraan door aile loges van Nederland zal worden deelgenomen. Rotterdam. In de vergadering van Rijks ambtenaren gisteren alhier in het hotel Ley- graaff gehouden, teneinde de vervorming vnn liet pensioenfonds in een pensioenfonds voor ambtenaren en hunne weduwen en. weezen te besprekenwerd deze kwestie ingeleid door den Heer IV. Koning, directeur van het Rijkstelé- graaf kantoor te Delfshaven. die op flinke wijze de noodzakelijkheid dier vervorming bespiak en eenige aitikelen daaiop betrekking hebbende der vergadering mededeelde, alsmede een aclrës door drie Amsterdamsche ambtenaren aan 1. M den Koning tijdens IID. veiblyf te Amsterdam aangeboden en eindelijk een adres van gelijke stiekking aan de Eeiste en Tweede Kamer der Stalen-Gene; aai gericht. Ten slotte vérzocht spreker aan de vergadetden, door onderteeke- ning van het adres van hunne adhaésie te dóen blijken. Na dén heer Koning werd nog door velen het woord gevoerdwaaronder verscheidéne autoriteiten wier beschouwingen over deze voor de rijksainbteSmven zoo belangrijke kwestie algemeen ten gunste van de vervorming van het pensioenfonds waren; ook vereenigde meu zich eenparig met de voorstellen van den heer Koning. Aan het voorste! om eéne commissie te benoemen, teneinde door deze een hoofdcom missie worde benoemd, die zich te dezer zake met de Regeering in betrekking zal stellen, werd uitvoering gegeven en'daartoe 9 personen gekozen.i vat io't dis» ver Go Gri het vol do( »D Mo nei wij zal lin wij aai kir mi de W ha te zy: zil vo en en De da 15 da we F» m< en VOO VOi

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2