A". 1876. 3910. Eüiteilanascln Beriellei BiHeilanJscle Berioltg». 8 u it D ertigstei JT a r a n g. BUREAU MAKKT, B, 124. F B A S X B IJ K, In cle Knmer van afgevaardigden heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken Decazes, ia antwoord op de vraag van den heer Naquet, gezegd, dat hij niet wanhoopt aan het slagen der overeenstemming tüsschen de mogendheden. De toestand van den heer Casimir-Périer was j!. Maandag niet verergerdhij was weder bij lsennis gekomen, maar zijn gestel, hoewel krach tig, zal den schok niet kunnen weerstaan. De heer Bertrand lid van den Senaat voor het departement Cantal, is overleden. De commissie van onderzoek naar de ver kiezing van den ex-ritmeester de Mu.n is eindelijk met haren arbeid gereed en heeft besloten de nietigverklaring aan te raden. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge komen om aan de weduwe van den minister Ricard een pensioen van 6000 fis. toe te kennen. De Tui-ksche gezant te- Pai ijs heeft een telegsam ontvangen van den Grootvizier, waarin gemeld wordt dat de Sultan onttroond Is en dat zijn neef Murad de troou-erfgenaamtot Sultan is uitgeroepen. De Fransche Minister van Landbouw heeft in de bossehen in den omtrek van Parijs borden doen plaatsen, waarop staat aangegeven) welke dieren schadelijk zijn en welke niet, met verzoek de schadelijke, zooais meikevers, te dooden, doch de onschadelijke of nuttige, zoo als egels, mollen, padden en vogels niet te dooden. De nadeelige of voordeelige weikzaam- heid van de verschillende dieren wordt op die borden tevens vernield. Voor elko 500 mei kevers, die de kindereu den boschwachter ter hand stellen, ontvangen ze 25 centimes. DUITSCIILAHU. De Poef van Berlijn deelt een aan hem gericht schrijven uit "Weeueu mede, waarin o. a. wordt gemeld, dat graaf Andrassy zich voor het oogen- blik in eene volstrekt niet benijdenswaardige positie bevindt. Personeu, die met hem in aanra king komen, verzekeren, dat zij hem nog nooit in zulk eene zenuwachtige stemming gezien hebben. Zijne vrienden zijn bezorgd, dat zijne gezondheid lijden zal, daar de snel opeenvolgende gebeurtenissen hem met drukte overstelpen. Voornoemde graaf confereert met buiteniand- sche staatslieden, voert in de delegatiën en de comités een hardnekkïgen strijd voor de begroo ting van oorlog en werkt thuis onafgebroken met zjjne ambtenaren. De geheele Keizerlijke familie in Berlijn bezichtigde Vrijdag de vier marmer-groepen, die op de Belle Alliauce-Platz zullen opgesteld worden. De vier groepen stellen de vier mo gendheden voor, wier troepen de zege bij Belle Alliance bevochtenEngeland, Nederland, Prui len en Hannover. De Engelsche soldaat heeft den linkervoet op den B i tschen leeuw gesteund. De Nederiandsche soldftat in pantser en met helm wordt van een leetnvin begeleid, terwijl als nevenfiguren een vvfrende soldaat en naast dezen een gewonde jongeling zijn aangebracht. De Pruisische soldaat «let den adelaar-helm voert een gewapend jongeling ten strijde. De Haonoveraan houdt eemj gebroken Franschea adelaar dankend naar den hemel gericht. Te Coblenz is een. Italiaan gearresteerd en voorloopig als landkjoper tot zes weken gevangenisstrat veroordeeld, die. voorgaf Bis marck te willen vermoorden, omdat deze den Roomschen godsdienst vervolgde. De veroordeelde beweert in verbintenis te staan met voorname personen en vereenigingeo, Het plan van Oostenrijk, strekkende .om wijzigingen van het memorandum te verkrijgen, ten einde daardoor de toestemming van Engeland te bevorderen, is in de bijeenkomst der gezanten te Pesth mislukt. Eene depêche uit St. Petersburg van 28 dezer behelst, dat Eugelnnd zich niet zal verzetten tegen het sluiten van een wapenstilstand en te Koustantmopel niet zal trachten te verhinderen, dat de Poite er in toestemt. "Vooits, dat men in de politieke kringen te 8t. Petersburg niet twijfelt, of de Porte zal ten slotte de voorstellen der mogendheden aauuernen. De haven van Archangel is tengevolge van liet smelten van het ijs weer voor de scheepvaait geopend. E A' (i E I A M 1). De Times bevat eene depêche uit Duda-Pestli, luidens welke Tutkije eene nota te Londen heeft doen overhandigen, waarin het tegen het sluiten van een wapenstilstand protesteert. De Koning van Belgie is te Londen incognito aangekomen. Blijkens een telegram uit Lissabon van 25 dezer, zijn de bebouwde velden in enkele provinciën van Portugal aan groote verwoestin gen blootgesteld, die door de sprinkhanen, in ontzettende massa's uit Spanje aangekomen, worden aangericht. De Times deelt omtrent het verding, dat kortelings door Engeland met den Sultan van Zanzibar, tot geheele afschaffing van den slaven handel, gesloten is, het volgende mede: Kara vanen tot liet inkoopen vanen het jacht maken op slaven zijn in hel binnenland van Zanzibar ten eenenrnale verboden; de wegen zijn voor den slavenhandel geheel gesloten. Slavenschepen, die aan de kust verschijnen, eu slavenkaravanen, die uit het binnenland aankomen, zullen aan gevallen en de slavenhandelaars met gevangenis gestraft worden. Het van Regeeringswego ingesteld onder zoek naar den dood van den advocaat Bravo te Balham, die door antimonium veroorzaakt is, heeft tot geen resultaat geleid. De ge heimzinnige zaak blijft met denzelfden sluier bedekt. TUJtKIJ E, Op eenstemmig verlangen der bevolking is de Sultan onttroond. De wettige troonopvolger Murad Eftendi is tot Sultau uitgeroepen. Officieel wordt gemeld, dat de opstand in het district Philippopoli geheel onderdrukt is. De dorpen, die zich aan de beweging aange sloten hadden, hebben zich onderworpen. ITALIË. Tot de onlangs in Italië gekozen senato ren behooren twee Israëlietende heeren Izaak Artom en Julius Massaiani; dit zijn de eerste Israëlieten die lid van den Senaat zijn gewor den. In de Kamer hebben verscheidene Israë lieten zittiiiff. TWEEDE KAMER DER STATER-GENERAAL Zitting van 30 Alci. De beraadslagingen zijn. voortgezet over het wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken. De heer Cremers heeft het ontwerp bestreden, waardoor een ongeregelde toestand geboren zou worden en het toezicht zou ontbreken, terwij! hij liet voorts met den heer Kappeyae van de Coppello eens was, dat het ontwerp berust op de dwaling, alsof burgeilijke gemeenten kerke lijke gocdeten niet in eigendom zouden kunnen bezitten. De Minister van Justitie heeft daarna uitvoerig het ontwerp verdedigd. Het beginsel der intrekking van het decreet van '1809 was eigenlijk door niemand bestreden; de meeste argumenten waieu ontleend aan neveacouside- ratiën. Van spoliatie enz. kan geen sprake zijn. De provincie Limburg kan zich niet beklagen. 'Het decreet had reeds veel vroeger ingetrok ken moeten worden, daar het is in strijd met ons positief staatsrecht en billijkheid. Het is constitutioneel inadmissibel. Daarom is het de plicht der Regeering intrekking voor te stellen. In het bicede weerlegde hij daarna liet stelsel van der heer Kappeyue van de Coppello en andere bedenkingen. Ten slotte heeft de Minis ter betoogd, dat er geen recht tot schade ver goeding bestaat en dat de voorgestelde schade loosstelling alleszins billijk is. Vervolgens heeft de heer Verniers van der Loeff zijne bezwaren tegen het ontwerp ontwikkeld, hoe gaarne hij ook tot afschaffing van het decreet zou willen inedewei kenalhoewel hij het ongerijmde van vele bepalingen eikeut, meent hij datafschaf- fiug van dit decreet niet mogelijk is met de grondwet in do hand, althans niet op de voor gestelde wijze. SCHIEDAM, 81 Mei 1876. Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 187G, no. 12, is o. a. herbenoemdmet ingang van 15 Juni, tot burgemeester der gemeente Vlanr-- dingen, de heer P. K. Drossaart. COURANT. AtioNNOiKKTSPBlJ», per kwartaal1.85. franco per post, door het geheete Ktjk - 2.50. Afzonderlijke nominer- 0.10. ADvnRTENTrni'fUJs: van 110 gewone regels, f 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dricmaal plaatsing wordt tegen tweemaai. berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1