Binsnlaristte BerMta Steileliji klems. inzonderheid had toegeschreven aan 's Pausen voorganger Alexander III. Hierna sprak Pius IX over den nieuweren tijd. Bij den roemrijken terugkeer van Pius 'Vil in de hoofdstad der ■wereld, was een Koning van Sardinië tegen woordig. Doch spoedig daarna hebben de ketters, in verbond met een gewetenlooze drukpers, het snoode werk van het ondermijnen van alle kerkelijke en zedelijke beginselen begonnen. ïWij'zUlleu Diet naar Canossa gaan", heeft de goddelooze aanvoerder van de kerkvervolging gezegd. Of deze man al dan niet naar Canossa zal gaan, liet de Paus er op volgen, weet ik niet. Maar vvèl weet ik, dat de Kerk ten laatste- over alle vervolgingen zal zegevieren. RUSLAND. Het Journal de St. Fêlerslourg wijst op de moeilijke positie van Sultan Mourad V en zegt, dat één ding zeker is, namelijk de zorg, die op de Europeesche mogéndheden rust om heb uitbreiden van de crisis te verhoeden; de mogendheden blijven in dat opzicht eenstemmig en wenschen onbepaald van elke Turksche regeering de uitvoering van de onvermijdelijke hervormingen; zij hopen, dat Mourad V deze wenschen zal tegemoet komen, daardoor zijn taak vergemakkelijken en het bewijs leveren, dat hij niet het werktuig wil zijn van het godsdienstige of nationale fanatisme. AMERIKA. Te Quebec heeft een felle brand gewoed, die enkele uren geduurd heeft. Ongeveer duizend huizen zijn eene prooi der vlammen geworden. Deschade wordt op een milüoen dollars geraamd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 1 Juni 1870. Heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp tot afschaffing der kerk fabrieken. De Minister van Justitie, nogmaals het ontwerp verdedigende, merkte tegenover den heer Hafimans op, dat de brief van den bisschop van Roermond was eenc herinnering aan eene vroegere missive, waarbij verklaard was dat geen bezwaar bestond tegen afschaffing van het decreet. Dat gemeentelijke subsidien mogen behouden blijven, was slechts een wensch van don bisschop. De Minister Heemskerk heeft daarna aau den heer Verniers van der Loeiï geantwoord, dat de Regeering geene bepaalde belofte wil doen omtrent eene herziening dei- leemten in de gemeentewet omtrent subsidiën aan kerkelijke gemeenten, zijnde dit eene zaak die nauwgezette ovenveging verdient, terwijl daarenboven nog vele omvattende onderwerpen bij de Kamer aanhangig zijn. Vooits verdedigde hij het ontwerp uitvoerig. De algemeene beraad slaging is daarop gesloten door aanneming met 37 tegen 20 stemmen van eene motie van don heer Schimmelpenninck van der Oije. Artikel '1 (beginsel der afschaffing van het decreet) is hierop aangenomen met At tegen 21 stemmen. Artikelen 2 en 3 zijn goedgekeurd. Op art. 4 is voorgesteld een amendement door den heer Zinnicq Rergmnnn, om het gebruik van de pas torijen of woningen, die de bui gei lijke gemeenten verstrekken of het daarvoor in de plaats tre dend gemeentelijk subsidie, te bestendigen per petueel, niet voor tien jaar. De lieer Godefroi en de Minister Heemskerk hebben dit amende ment als ongrondwettig en in strijd met de autonomie der gemeente bestreden. Het amen dement van den heerZinnicq llergmaiin opart. 4 is verworpen met 42 tegen '15 stemmen. Artikel 6 bepaalt dat gedurende '10 jaar dooi den staat van de keikgemeente of de bedie naren \an den openbareu Godsdienst voor te lijden verlies eene alloopemle tegemoetkoming zal verleend worden het eerste jaar van f-14,000. De heerun de Bieberstein.en Aruoldts hebben daarop een amendement voorgesteld, om die som op f28,000- te brengen. De heer van der Kaay heeft een amendement voorgesteld, strekkende dat niet de staat maar de gemeente thans daartoe verplicht zal worden, en het eerste jaar eene som zal betalen, gelijkstaande met het gemiddeld bedrag van het in de 5 laatste jaren tot dat doel uit gekeerde en verder afloopende in *10 jaren. Dit laatste amendement, dat sterk ondersteund werd door den heer Verniers van der Loeff, werd door de Regeeriog sterk bestreden, als zijnde 't juiste gemiddelde der nu verstrekte subsidië'n door de gemeenten. Het amendement van den heer van der Kaay werd verworpen met 41 tegen 23 stemmen en dat der heeren de Bieber- stein en Arnoldts met 44 tegen 21 stemmen. Art. 6 van liet ontwerp is daarop onveranderd aangenomen met 40 tegen 25 stemmen, terwijl de geheele wetsvoordracht werd aangenomen met 36 tegen 29 stemmen. Morgen te 4 ure is het ontwerp nopens liet proces in cassatie aan de orde. SCHIEDAM, 2 Juni 1876. Onder de opgave der brieven geadresseerd aan onbekenden, over de eerste helft der maand Mei, welke aan het Postkantoor te Rotterdam, schriftelijk door geadresseerden en afzenders kunnen gereclameerd wordenkomen o. a. voor: G. Verkade, Vlaardiugen: Petri, Delfs- haven; 51. Zaaijer (doosje), Maasland, en Nahman of Khaman, Overschie. De Italiaaosehe regeering heeft hare opzegging van het tractaat van 24 November 1863 Staatsblad no. '106) teruggenomen, en dat tractaat blijft dus ook na 26 Juni e.k. van kracht als of die opzegging niet was geschied. Dit bericht strekt ten vervolge op het mede gedeelde over deze zaak in de Staatscourant van 6 Juli "1875. Volgens de Middéll. Courant neemt het getal reizigers tusschen Engeland en het Vaste land via Vlissingen—Queensborough dagelijks toe. Volgens den IJaagsciieu correspondent van de Zutphenscha Courant, zou de Kamer nog slechts een veertien dagen bij elkaar blijven) om niet vóór September weder bijeen te komen. Het ontwerp-Moens zou dan terstond bij het begin der nieuwe zitting in behandeling komen. Ook J. F. II. Behagel, te Rotterdam, heeftthans een adres gericht aan de Tweede Kamer tot het bekomen vau schadeloosstelling wegens ondergane preventieve gevangenisstraf. Het adres is als ongezegeld, ter zijde gelegd. In den laatsten tijd is herhaaldelijk melding gemaakt van pogingen cm de beweerde bloed verwanten van Teyler in het bezit te doen stellen van het groote vermogendoor den beschermer der wetenschap nagelaten. Er werd zelfs vaak bijgevoegd dat nagenoeg alle bewijs stukken bijeengebiacht waren, dat de kansen uitmuntend stondenen velen zijn wellicht daardoor overgehaald zich opofferingen te ge troosten, ia de hoop om ook een deel van den schat te vei krijgen. Zeifs de tusschenkornst der Duitsche regeering werd ingeioepen, en deze is zoo verstandig geweest om, alvorens zich met deze zaak in te laten, te laten onderzoeken in hoeven e er voor do begeerde rechten eenige grond bestond. De heerun nu-. Jacq Werlheitn, M. .1. Pijnappel en J. C. de Vries, aiKocaten te Amsterdam, hebben den consul van het Duitsclie rijk, op zijn verzoek, een advies toegezonden, waarvan de slotsom is: ïOiis oordeel rcsurr.eerende, verklaren wij, dat ons geen enkele rechtsgrond is bekend ge worden, waarop een rechtsvordering tot ver- ktjjging van do nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of een deel daarvan met eenige verwachting van gunstigen uitslag kan worden gebaseerd: »Al!e moeite, die daarvoor gedaan wordt, alle gelden, die daarvoor worden besteed, komen ons voor te zijn tijd en geldverspilling." Volgens le Crédit Europeen zou een Fransch ingenieur, de heer Othon, thans aangeboden hebben het eerst by Huisduinen gestrande, daarna afgebrachte en vervolgens weder op eene bank geraakte Duitsche stoomschip Kcnig Wil helm vlot te brengen, voor eene som van 10,000 p. sterling. Kapitein Boyton moet in 't IJ zeer veel succes hebben gehad met zijn zwemvoorstelling. Hij kookte in 't water een vischje op een kool vuur, welke hij had meegenomen met nog eenige andere zaken om zich 't verblijf in 't water aangenaam te maken. Rotterdam. Woensdag is uit de Maas opgevischt het lijk van den onlangs verdronken varensgezel Jacob Griin. Den Haag. De griffier van een der kanton gerechten in deze provincie, die beklaagd wordt van zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg te hebben bevonden, is lieden door het Gerechtshof alhier in eene geldboete van f3 veroordeeld. De gemeenteraad heeft met 13 tegen 12 stemmen aangenomen niet in beroep te komen tegen de beslissing van God. Staten. Een zonderling reiziger heeft eergisteren de residentie bezocht, nl. een Engelsch heer, die een reis door Europa maakt per vélodpède. Hij is vervolgens naar Scheveningen gegaan. Zwolle. Alhier is aangekomen eene koe gefokt door J. Coopmans te Dronrijp, en be stemd voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia. Dit dier is 3 meter lang, 1.70 meter hoog, en weegt p. m. 2000 kilogrammen. Amsterdam. Rembiandt staat weer opzijn voetstuk en siert het Rembrandt-plein. De plaatsing, welke gisterennacht geschiedde, is uit muntend. Reeds op de Munt ziet men het beeld, dat op veel hooger fundeering rust dan vroeger. Het beeld zal een fraai middelpunt vormen van het bloemperk, dat er, naar men hoopt, om za! worden aangelegd. De bestrating op het Rem brandt-plein is zoover gevorderd, dat er begaan bare verhoogde voetpaden zijn. Utrecht. De luchtballon De Nederlanden welke eergisteren namiddag te 5'A ure in het Park Tivoli is opgestegen, is des avonds te Buurmalsen neergedaald. De luchtreizigers, de heeren de Pauw, Besier, Calkoen en graaf d'Alcantara, zijn des avonds met den laatsten trein behouden alhier teruggekeerd. 's Hertogcnboscli. Maandag II. had nabij deze gemeente een treurig voorval plaats. Het 4Vs-jarig zoontje van den lieer v. d. W. werd in een wagentje door den huisknecht, een schier onnoozele, naar de buitenplaats van den grootvader gereden. Door onvoorzichtigheid van den knecht geraakte liet wagentje met het kind in een sioot, waarin het kind verdronk. Op de vraag aan den knecht, of hij niet in staat was geweest den kleine te redden, ant woordde hij zoo droog mogelijk, dat hij zijn Zondagsche broek aan had en bovendien reeds eenige dagen verkouden was. De sloot bevatte slechts 3 a 4 voet water. BURGERLIJKE'STAND. Geboren: 31 Mei. Theodorus Lepnardus Corneiis, zoon van T. vau der Hoeven en G. BorsbootnRotterrfamxcho Dijk. Maria dochter van J. Blonk en D. A. Legner, Korte Kavon. 1 Juni, Johanna Murtinu, dochter van M. Berck en J. Kranen, Hoogstraat. Overleden: 31 Mei, Janna Berdina Breet- velt, oud 1 week, Floer/straat. 1 Juni. Gerrit Klein, oud-GS'jaren en li maandeu, Lange Nieuwstraat.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2