"Wat zullen we hier doen? Zullen we hier lang blijven? Deze drie punten werden achtereenvolgens behandeld. Het eerste behelsde de geschiedenis der Offieieren-Vereeniging, van haar lief en haar leed, bovenal van haar werkzaamheden, die, de gebeurtenis van dezen dag levert er de blijken van in waarheid vruchten hebben gedragen. Terecht mocht de spreker het getuigen: vwillen is hunnen", dat leert ons dit terrein, in weinige weken tot een lustplaats gevormd". Hierna bracht de spreker hulde aan hen, die door hun financieelen steun het streven der Vereeniging hadden gesteund, en vervolgens aan de bestuursleden, de heeren VY. A. Beukers, Frans Visser en Mr. H. M. C. Poortman, sdie met een ongekenden ijver en een zeldzame volharding, alleen aan degelijke, doortastende jonge mannen eigen, zich van de door hen vrijwillig opgelegde taak meesterlijk gekweten hebben. Met zulke menschen kan men alles beginnen". Juist gezien, voegen we er bij, vooral als die mannen worden aangevoerd door een Voorzitter, een krachtig man, een man van karakter, zooals de Schiedamsche Offieieren- Vereeniging die bezit, en dit zijn onze lezers zeker geheel met ons eens. Dat aan den heer Loopuyt een woord van hulde werd gebracht, was niet meer dan gepast, ofschoon de kieschheid niet toestaat, over diens bemoeiingen te dezer zake uitteweiden. Ook den Burgemeester, die de feestelijk heid met zijne tegenwoordigheid vereerde, en die in zoo menig opzicht de Vereeniging van hare oprichting af had gesteund, werd een woord van dank gewijd, terwijl de heer M. van Erkel zal ontwaard hebben, hoezeer de Offieieren- Vereeniging zijne diensten weet te waardeeren. En wat nu is het doel der inrichting? Behalve tot het geven van eenige zomerconcerten, blijft hij steeds voor de leden opengesteld om te zijn een rustplaats voor de ouderen, een wandelplaats en een uitspanningsooYd voor de jongeren en een speelplaats voor de j>jHoop des Vaderlands" Zullen we hier lang blijven? ïiHedeu," sprak de heer Roelants, s>wanneer we hier alles en allen als in feestdos getooid zien, moeten we niet spreken alsof we donkere wolken in de toekomst zagen 1 Onze hemel heeft een helder verschiet, en de Vereeniging, die door Uwe medewerking levensratbaar blijkt, kan, met algemeene ondersteuning, gioeien en bloeien en eene instelling worden, waarop Schiedam zal kunnen wijzen, als door de ver- eenigde krachten barer burgers bijeengebracht." Nog een enkel woord van dank aan den mnjoor-kommandant derSchiedamscl.eschulterij, en op uitnoodiging van den spreker werd met het sWien Neerlandsch bloed" de rij der muziekuitvoeringen geopend. En zullen we nu heusch lang hier blijven? Wy gelooven: ja! Maar waarop we nog een maal aandringen is op den steun van alien, die steunen kunnen. Krachtig en zonder aarzeling is de zaak op touw gezet, met veler steun is zij wat zij thans is, een veelbelovende spruit; met aller hulp kan zij worden een bloeiende boom, waaronder allen, van wat rang of stand ook, verpoozing kunnen vinden! Onder de geduiende de 4e helft der maand Mei, door het postkantoor te Delft verzonden brieven, die wegens onbekendheid dergeadies- seerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komt o. a. voor: wed. Mij Ie, Schiedam. Door den Minister van Binnenl. Zaken is de volgende ciiculaire gericht aan de Com missarissen des Konings in de provinciën: „Ofschoon sedert het in werking treden der wet van 5 Juni 4875 {Stil. no. 440) minder gevallen van hondsdolheid worden waargeno men, vertoont zich die ziekte toch in den laat- steri tijd weder herhaaldelijk. Ruimer toepas sing der bevoegdheidaan het slot van 'art. 3 djfr wet, aan .den Commissaris des Konings gegevenwanneer zich een geval vertoond heeft, komt mij daarom volstrekt noodig voor. Dus ver heeft alleen uw ambtgenoot in Noord- Brabant van die bevoegdheid gebruikt gemaakt. „Wegens het groot belang der zaak meen ik uitvaardiging van het in art. 3 bedoeld bevel schrift in groote gedeelten der provinciën rondom gemeentenwaar zich een dolle hond vertoond heeft, met aandrang te moeten aanbevelen." Bij de Algemeene Vereenigde Commissie voor den watersnood te Amsterdam is thans ingekomen f225,950,44 -Volgens opgaaf van het Bureau Veritas zijn in de maand April 4876 verongelukt 87 zeilschepen, als: van Engeland 28, Dyitschland 40, Frankrijk 8, Noorwegen 7. Nederland 7, Amerika 6, Zweden 4, Denemarken 3, Italië 2, Oostenrijk 4, Portugal 4, en 40 waarvan de natie onbekend is. Hieronder zijn 5 schepen die als vermist zijn opgegeven. In dezelfde maand verongelukten ,9 stoomschepen als: van Engeland 4, Amerika 4, Italië 1, en 3 van onbekende natiën. Hieronder is er een als ver mist opgegeven. Door de Haagsche afdeeling van de Ver eeniging tot bevordering vanFabiieks- en Iland- werksnijverheid in Nederland is besloten aan de algemeene vergadering, welke dit jaar te Amsterdam zal plaats hebben, het voorstel te doen vanwege de vereeniging de beweging tot afschaffing van de patentbelasting te steunen. Het XVe Nederlandsche Taal-en Letter kundig congres te Brussel, zal gehouden wor den op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 28 29 en 30 Augustus 4876. De plechtige ont vangst der congresleden zal plaats hebben op Zondag den 27 dier maand. Een oproeping is gericht niet alleen tot de beoefenaren en voorstanders der Nederlandsche taal- en letterkunde, maar ook, zooals de stich ters der congressen het beoogden, tot alle mannen van irfvloed, die op het gebied van kunst, wetenschap en maatschappelijk leven werkzaam zijn ter bereiking of liever ter volmaking van het verheven doel: nauwere vei broedering tusschen Noord en Zuid en ver heffing van den Dietschen stam door het hul digen der geesteswerken en het aanwakkeien der liefde voor eigen haard en eigen zeden, bij middel van eigen taal en eigen kunst. Het bureau der regelingscommissie is samen gesteld uit de heeren: dr. Hanau, voorzitter; rar. "VermeulenThoibecke, dr. Alfous YVillems, onder-voorzitterHendrik Consciense, Xavier Ilavermans, dr. K. Ledeganck, Jan Verhas, Frans Verstraete, commissarissen; Emiel van Dantzig, penningmeester; Emanuel Hiel, alge meene secretaris; Jacs. Schei-penseel, Is. Teir- link, mr. Vaaderlinclen, secretarissen. Voor den tooneehvedstrijd door de maat- schappy »des Ware Vrienden" te Hasselt, in den winter van '187677 te houden, zijn uit geloofd de volgende prijzenDrama: 1ste prys 700 francs en een gouden medaille, 2de pr. 400 fr. en een verguld zilveren med., 3de pr. 200, fr. en een verg. zilv. med., 4de pr. 400 fr. en een verg. zilv, med.; beste tooneel- speler een verg. zilv. med.beste tooneel- speelster een veig. zilv. med Tooneel- of blij spel: 4ste pr. 400 fr. en een gouden med., 2de pr. 200 fr. en een veig. zilv. med., 3de pr. 400 fr. eu een veig. zilv. med.; beste toonëelspeler een verg. zilv. mod.beste tooneel- speelster een veig. zilv. med. Iedere mededingende maatschappij zal ver- plicht zijn "een drama van ten minste drie be drijven en een tooneel- of, blijspel van één of meer bedrijven te veitoonen. Het drama moet ten minste vier mans- en één vrouwenrol en het tooneel- of blijspel drie mans en één vrouwenrol bevatten. Vertaalde stukken zullen,f évenals de oorspronkelijke, aan vaard worden. Tooneelisten van beroep zijn tot den wedstrijd niet toegelaten. Opgaven van deelneming worden vóór 10 Juli bij den voorzitter der Maatschappij verwacht Het was in het jaar 4826, toen op een donkeren dag zooals er thans ook nog wel zyn de politie den boekhandelaar Jos. Ant, Finsterlin, te Munchen, een bezoek bracht, vergezeld van een vrachtwagen, ca degansche oplaag (circa 4000 ex.) van het boek: Spinoza't theologisch-politische Abhandlungen Frei Uier- setzt mit Anmerhmgen von J, A. Kali (gr. 8# 4826. 4vj thlr.) met uitzondering van eenige reeds naar Leipzig gezonden ex., in beslagnam en later vernietigde! Thans, na 50jaren, heeft diezelfde boekhandelaar besloten, de 20 nog overgebleven ex. van die uitgave aan het geachte hulpcomité tot oprichting van een ge- denkteeken voor Spinoza in den Haag ten geschenke te geven, ten einde daarmede naar goedvinden te handelen. (AT. v. d. B.) Men schrijft uit het Westland van 2 dezer: Heden werden uit Naaldwijk reeds enkele kinnetjes nieuwe aardappelen verscheept. Ze zagen er goed uit en waren tamelijk groot van stuk; toch zou. wat regen en malscher weder, nog veel goed kunnen doen. Over het alge meen ziet het er in tuinen en op velden rede- lyk uit. Bessen, pruimen, appelen en peren beloven een goed beschot. De veldvruchten als tarwe, gerst, haver eu vlas staan niet on- voordeefig; alleen de weilanden hebben ees zeer schraal aanzien. Nog altijd blijft mes dus naar water en zomersvarmte verlangen. Liefhebbers van oofteelt worden er op merkzaam op gemaaktdat het thans nog tijd is, om de nesten van de ringiups op de vrucht boomen te kunnen vernietigen. In den mor gentijd vooral zitten de niet half volwassenen pas uit het ei gekomen dieren nog in kleine nesten dicht opeengepakt, zoodat de vernieli ging uiterst gemakkelijk valt; als ze over dei boom verspreid zijn, is dit onmogelijk geworden Bij den heer Reichman, geneeskundige ft Sieuwent onder Lichtenvoorde, hebbeu twa koeien stukken van groen gordijnpapier, da door een werkvrouw onbedachtzaam in dei stat was geworpen, binnen gekregen en ziji aan de gevolgen van het daarin vervatte arse nicuin gestorven. Den Raag. Buigemeester en Wethouder dezer gemeente hebben aangekondigd, dat o; voorstel van den geneesheer bij de bad-iniich ting te Scheveningen, het badseizoen zal worde geopend Maandag 42 Juni e.' k. Amsterdam. Op de brug tusschen d "Westerstraat en Zaagpoort spande Zaterdaj namiddag een man al zijne krachten in oe een zwaar beladen kar voort te stuwen. Ee hulpvaardig voorbijganger, een bejaard man hielp en schijnt te veel van zijne krachten I hebben gevergdwant op liet midden van il brug viel hij dood neer. Uroningen. Op de vischmarkt alhier word een waterreservoir gema,akt van 60 kubiek meters (stères) inhoud om bij eventueelen bran in het midden der stad water voorhanden hebben; dit reservoir wordt gevuld door d buisleiding, die voor de doorspoeling der riole is gelegd en kan daardoor telkens worden gevut zoodat bij brand eenige brandspuiten daarin ee voldoende hoeveelheid water vinden totdath( stoomwerktuig in werking wordt gesteld o, alsdan, hoe lang de brand ook mocht duren, overvloed water ter blussching cp<te leverei Op dit reservoir worden 4 monden gemaal ,,s om tegelijkertijd vier of zoo noodig meer spuite daaruit te kunnen voeden.. De doorspoeling d< riolen door middel van bet stoomwerktuig won dagelijks met uitstekend, succes voorgezet. -Itosendaal. Deo. 30 .Mei overleed op h gehucht, Kalfsdonk onder dezegemeen!

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2