AY1876. D BjjtsnlatJstle Bericltek VerscMjnt flaplijks, ipaieri Dinsiai!. Bieaalaaistlie Bericlten. nderdag 15 J un i, J\@. 3920. B E L G I E. Particuliere telegrammen uit Antwerpen by de N. Bolt, Ct. ontvangen houden het volgende in: De liberalen overwinnen te Ostende en Arlon; de clericnlen in de drie Luxernburgsche districten Neufchateau, Marclie en Virton en te Namen, Deze resultaten brengen nog geen ver- anderiug. De clericalen overwinnen alhier, dank zij de buitengemeenten, «net 130 stemmen meerder heid. De stad geeft meer dan 800 gtemmen meerderheid aan de liberalen. De bevolking is ter neergeslagen. Erheerscht groote opgewondenheid. Men vecht overal. De burgerwacht is opgeroepen. Er heb ben verscheiden arrestatiën plaats gehad. Men vreest voor ernstige .wanordelijkheden. Te Nivelles eu te Philippeville (dat reeds door 2 hbeialen in de Kamer vertegenwoordigd was,) winnen de liberalen; te Yperen en Veurne de clericalen. Te Yperen is de oud-minister van Binnenlandtche Zaken,van den Peereboom, gevallen. Te Gent heeft eene monster manifestatie plaats gehad voor het gebouw van den Cercle Catholique. Glasruiten zijn ingesmeten. Te Diugge zijn drie Katholieken definitief herkozen en moet een hei stemming plaats heb ben tusschen 2 liberalen en 2 clericalen. Particuliere telegiammen uit Brussel melden dat de liberale partij echec lijdt in de ver kiezingen. De clericalen zijn overal herkozen, ook te Antwerpen, alleen met uitzondering van Nivelles. De in dit district aftredende 13 liberale leden der Kamer zijn allen herkozen, evenals de 6 aftredende clericale afgevaardigden van Ant werpen; deze laatsten met '160 stemmen ineerdei heid. Te Nivelles winneD de liberalen twee zetels in de Kamer, te Yperen. verliezen zij er één. De clericale m'eerderheid in de Kamer was 14 en zal 42 worden, zoo voor Brugge, waar slechts één elericaal met 8 stemmen meerder heid gekozen werd, en herstemming plaats heeft, de twee overblijvende zetels ook door clericalen ingenomen zullen worden. De meer derheid, waarmede te Antwerpen de clericalen herkozen werden, is veel geringer dan de laatste maal. Ook hier heerscht groote opgewondenheid. Eene ontzaglijke menigte schoolt fluitende samen voor de Katholieke instellingen, die bewaakt worden, door bijzondere korpsen van de burgerwacht. Er hebben eenige arrestatiën plaats gehad. -I De opening van de tentoonstelling van reddingsmiddelen (hygiëne et sauvelage) isbe- paald op 26 Juni e. k. Maarschalk Mac-Mahon zou, naar men verzekert, de tentoonstelling wel ït. willen bezoeken als KoniDg Leopold hem slechts O ©r-tig-ste Jaarga BVREAI MARKT, E, 134. uitnoodigde. Het presidium van het FranscUe comité heelt hy nog niet aanvaard. De Maar schalk weusclit eerst het advies in te roepen van zijn Mmisteis. OOSTENRIJK. Het programma van de nieuwe Turksche regeeriog wordt door den Beater Lloyd meer in z'y'ne bijzonderheden medegedeeld en komt hierop neder: 4. Het geheele Turksche rijk zal in ééne vergadering vertegenwoordigd worden, maar niet op Europeesche wijze. De groote raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle provinciëndie drie notabelen van iederen godsdienst zullen afvaardigen. Voorloopig zal deze «aad alleen adviezen kunnen geven, maar allengs in eene wetgevende vergadering her schapen worden, wier president door de kroon wordt benoemd. Midhat-pacha, de tegenwoor dige grootvizier, za! de eerste president zijn. 2. De opgestane provinciën zullen alle hervor mingen erlangen, die de voiige Sultan bij de aanneming der akte van graaf Andrassy heeft toegestaan. Aan de opstandelingen za! amnestie verleend worden. Leggen zij de wapenen niet neder,*-dan moet .-het-uwaard beslechten. 3. Van Servie en Montenegro wordt eene eerlijke onzijdigheid geëischt eu voor de naleving zul len waarboigen verlangd worden. Wanneer de vorsten Milan ea Nikita die geven, zullen de Turksche troepen van Nisch en Podgoritza teruggetrokken woiden. In het tegenoverge steld geval zal de Porte eene buitengewone lichting van 200,000 man opioepen, om hare vasallen tot hun plicht te breDgen. 4. Alle ministeriën zullen gereorganiseerd worden. 5. Het financie-wezen zal grondig hervormd, en het evenwicht tusschen uitgaven en ontvang sten hersteld worden. Alles zal ia het werk gesteld worden, om later den intrest der staats schuld weder volledig te kunnen betalen. G. De rechtbanken zullen naar Europeesch voor beeld georganiseerd worden, en Christenen zoowel als Turken ïeehtspreken. F 11 A N K It IJ K. De Senaat heeft Zaterdag, met 463 tegen 3 stemmen, goedgekeurd dat een krediet van 425,000 fres. werd vetleend als tegemoet koming in de kosten van het zenden van arbeiders en onderwijzeis naar de wereldten toonstelling ie Philadelphia. Volgens den cleri calen senator de Gavardie was het toestaan van dit kiediet eene revolutionaire" daad. Het stoffelijk overschot van de beroemde schrijfster George Sand is te Nohant zonder geestelijken bystand ter aarde besteld. Onder de personen, die te Nohant waren gekomen om de begrafenis bij te wonen, merkte men op prins Napoleon, Ernest Renan, Alexander Dumas, Flaubert enz. Een duizendtal studenten bij de verschil lende staatsfaculteiten te Parijs zijn bijeenge komen om eene groote vereeniging onder de studenten aan de universiteit te vormen, ten- ST* einde het ciericalisme te bestrijden. Voor het organiseeren dier Vereeniging is eene commissie van tien leden benoemd. DU1TSCHLAND. Een schrijven aan de Augsh. Allg. Zeit. behelst, dat ter uitvoering van het eenige maan den geleden gesloten vredes-en handelsverdrag tusschen Corea en Japan, reeds drie Coreaan- sche havens voor den Japanschen handel zijn opengesteld. Dit recht van handeldrijven is echter vooralsnog aüeen aan de Japanneezen toegestaan, zoodat andere natiën, om recht- streeksche handelsbetrekkingen inet Goren welks landbouvvvoortbrengselen geroemd worden, aan te knoopen, afzoudeilijke handelsverdragen met de regeering van dat land zullen te sluiten hebben. Krachtens het vermeld verdrag zullen binnen vaste tijdperken «neer havens van Corea voor de Japanneezen worden opengesteld. Voor den componist van die Wacht am Bkein zullen te Schmalkalden en te Crefeld gedenkteekenen worden opgelicht. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Pruisen heeft een verbod uitgevaardigd om slangen, die in menageriën gehouden worden, ten aanzien van het publiek met levende dieren te voeden. De Minister noemt het een erger nis en voor het menschelijk gevoel stuitend de gruwzame dooding van het eene dier door het andere aan te zien. Alleen waar een wetenschappelijk belang er mede gemoeid is, geldt het verbod niet. ENGELAND. Te Dublin hebben den 11 dezer de Fenians en hunne voorstanders een zegefeest met fakkel optocht gevierd, wegens het ontsnappen van zes veroordeelden hunner partij in West-Australie. 5000 personen namen aan die demonstiatie deel. De eerste Minister werd bij die gelegenheid in beeltenis verbrand. Van 4 tot 40 Juni li. zijn 29 schepen het kanaal van Suez doorgevaren. De op brengst aan doorvaartrechten bedroeg 590.000 francs. SCHIEDAM, 14 Jant 1870. Op de voordracht te Zutfen voor de ver vulling der leeraarsbetrekkingen, noodig ge worden door de splitsing der drie ondei'ste klassen van de hoogere burgerschool komt o. a. voor de klasse wiskunde voor: de heer J. van der Bruijn, leeraar aan de hoogere burgei- school alhier. Het totaal bedrag tot dusver ontvangen bij de algemeene Watersnood-commissie te Amsterdam is f 234,353.48'/a. De Min. van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij de directiën der Marine te Amsterdam, Willemsoord en Helle- voetsluis, bij den Inspecteur over het Loodg- s Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rjjk - 2.50. Afionderlijke noinmers- 0.10. f Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- O.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1