GëmetiSe Beriehtes. straat een dienstbode het huis uitloopen wier kleederen, terwijl zij aan het vet smelten was, vlam hadden gevat. Spoedig was in die dicht bevolkte straat een menigte volks op de been en. had men het geluk, de in vlam staafde kleederen te blusschen, zoodat zij er met een paar lichte'brandwonden en den schrik afkwam. De vergadering van officieren der schutte rijen in Nederland, die Dinsdagavond te Alk maar met een concert geopend werd is den volgenden dag gevolgd door een schietwedstrijd met geweer en revolver te Bergen, en Donder dagavond met een vauxhall en bal besloten. Onder hen, die bij den schietwedstrijd prijzen behaalden kunnen wij vermelden onzen stad genoot de heer J. P. Meijer Jz., 1ste luitenant bij de dienstdoende schutterijdie met den revolver, den eersten prijs verwierf, zijnde een paar bronzen heelde^ en de zilveren me daille van'de vereeniging. De sigarenstandaard, aangeboden door den heer G. "Visser Bz.,r kommandant bij het korps scherpsch- -era alhier, werd behaald door den 2den luitenant B. de Court, te Dordrecht. Onder de meeste reserve deelen wij het gerucht uit *s Hagfc mede, dat de liberale rich ting met de samenstelling van een ministerie, ter vervanging van het tegenwoordige, gereed zoude zijn. Dit ministerie zou bestaan uit de heereu mr. Tak van Poortvliet, Binnenlandsche Zaken, mr. Cremers, Buitenlandsche Zaken, mr. Kappeijne van de Coppello, Justitie, mr. Verniers van der Loeff (volgens anderen mr. S. van Houten), Financiën, De Roe van Alderwerelt, Oorlog, mr. Mirandolle, Koloniën en Fransen van de Putte, Marine. Jl. Woensdag werd alhier de jaarlijksche al- gemeene vergadei ing gehouden van de aandeel houders in de Nedeil.-Indische handelsbank. Blijkens het uitgebracht verslag bedraagt het winst-saldo, ter verdeeling aan de aandeel houders overblijvende, f 900,461,03, tegen 729,045.281 in 1874; zoodat kan woiden uitgekeerd 30 per aandeel van ƒ250, gelijk staande met 12 pCt. Den 17 dezer is door het comité tot regeling van het Pius-feest in de hoofdstad een telegram van gelukwensching aan den Paus gezonden, dat, vertaald, aldus luidt: ïHet comité der feesten tot herdenking der verheffing van Uw Heiligheid op den Pauselijken troon, aan haar voeten nedergeknield, biedt haar zgn nederige gelukwenschen aan en vraagt eer biedig den apostolischen zegen voor Nederland. y>De President, 3>J. F. Hendrichs." Hierop werd uit Rome het volgende antwoord getelegrafeerd jDen heere J. F. Hendrichs te Amsterdam. De H. Vader dankt en zegent het comité, waarvan uw telegram gewaagt, en bidt voor het geluk van Nederland. sJ. Card. Antonelli." Msgr. van Beek, bisschop van Breda, heeft een uitgebreid memorandum uitgevaardigd, tot opwekking in zijn bisdom om de noodige gelden bijeen te brengen, teneinde op het landgoed ie Ypelaar nabij Breda een nieuw seminarie te bouwen. Als beweegredenen daartoe woidt opgegeven, dat het tegenwoordige seminarie te Oudenbosch te klein is en dat een nieuw op ie Ypelaar gezonder gelegen zou zijn. De Amhemsohe courant geeft het volgende uittreksel uit een artikel over Groen van Prin- Sterer, dat onder den titel A Dutch Burke in de Enge'sche Pall Mall Gazette gestaan heeft. »De schrijver schetst in groote trekken de beginselen van Groen, en doet uitkomen in hoe verre luj overeenstemt met Burke, Royer-Col- laul, en dan volgt eene schets van Groen als lid van het Parlement: ïZijn politieke imloed in de Kamer was zeer beperkt. Hij had zijn jnandaat te danken, niet aan de macht zijner 1 r,- O y eigene partij, maar aan den gedesorganiseerden toestand van hen,, die tegenover hem stonden. Men luisterde naar hem met eerbiedige nieuws gierigheid. Zijn persoonlijke vriend en politieke tegenstander Thorbecke schepte er een eigen aardig genot in, zijne eiceroniaansche volzinnen met de 'beknoptheid van een Thucydides te beantwoorden. Want zijn zegevierende tegen stander wist maar al te goed dat Gioen geen staatsman was, maar slechts een behendige rhetorische kampvechter; dat hij niet het minste begrip had hoe het geneesmiddel toe te passen op het kwaad, dat hij zoo welsprekend had geschetst en dat, zoo hij dit begrip al bezat, Hij jde macht|tmiste om het ten uitvper tpjbren- gen. Hjj had een' grooten invloed op den bene densten zoom van den Hollandschen middelstand. De publieke opinie in Nederland is de uitdrukking van de meeningen van^enkele' personen. Eene nationale meening bestaat er niet en is dus ook niet vertegenwoordigd. Het is zeker dat een aanzienlijk gedeelte van de burgerij, die niets begrijpt of wie het onverschillig is iels te be grijpen van zijn godsdienstig-poütieke theorieën, hem met hart en ziel zouden gesteund hebben, als zjj hem had kunnen steunen, om de ortho doxie zijner godsdienstige meening. Het zou in elk geval zeer amusant zijn geweest een Ministerie aan het bewind te zien, dat het land bestuurde naar de beginselen "van den bijbel gelijk Calvijn die opvatte." Het Algemeen Dagllad van Ned. Indie schrijft: De laatst der hier aangekomen berichten uit Atsjin, gedateeid van 28 April, luiden, naar wij vei nemen, hoogst ongunstig. Het schijnt zich te bevestigen, dat Abdoel Racbman, een gewezen oppei priester van Atsjin, die heeft weten te ontsnappen aan het toezicht van de politie, te Penang, waar hij vei plicht verblijf hield, zich zeer werkzaam heeft betoond in het aanbrengen van vivres cn munitie. Die 2aken worden aan een der havens van de Westkust geland. Rigas met name, van waar een weg loopt door de bergen naar den grooten weg van de XXII Moekims naar Analaboe. De hulptroepen komen van de Zuid-Oostehike staatjes waar zij uit het binnenland samenkomen. Zij trekken achter Pedirom, doch moeten op Pedirs gebied weder Dader bij het strand komen om de zeer moeilijke bergen te vermijden. Ais Pedir bezet was, en de Vorst niet langer oogluikend met den vijand kon heulen zou de toevoer van hulptroepen langs die zijde afgesneden zijn. Aan de pvestkust zou op dezelfde wijs Ana laboe bezet moeten worden, de haven, die alle scheefjes van zuidelijker af moeten aandoen. Intusschen hebben de Atsjineezen nu weder gelegenheid gehad zich aanmeikelijk te ver sterken. Men beweeit dat op het oogenblik 20,000 man in de XXII Moekims onder de wapens zijn. In de laatste dagen van April had men eene verkenning af te slaan gehad, die met een tirailleur-linie van 100 man voortge- schoven werd, en uitstekend manouvreerde om, toen de linkervleugel door ons aangevallen werd, de fiontlinie zoo te draaien, dat onze aanvallende kolonne het centrum van den vijand tegenover zich zou gekregen hebben in plaats van den vleugel, en dus moest retireei en. Alle berichten spreken van de verwachting van een grooten verwoeden aanval, die zelfs op Kotta- Radja zoude gemunt zijn. Rotterdam. De ambtenaarscommissie alhier, die het pensioen verbond oprichtte, heeft zich in betiekking gesteld met de elders gevestigde comité'svoor zoover die zich bekend maakten, ten einde nauwe aaneensluiting te bespoedigen. In de algemeens vergadering, bedoeld in de vroeger nermelde circulaire van alle ambtenaren bij den burgelijken dienstin Nedetland, zal het hoofdbestuur van het verbond door leden, bij stemming, definitief aan een der comité's of afdeelingsbesturen worden opgedragen. Den Haag. De dienstbode van den bes! B., aan den Zwarten weg, die door het sprii gen van een petroleum-kooktoestel, hevij brandwonden had bekomen, is aan de gevj gen daarvan in het gasthuis overleden. 'Haarlem. Dinsdagavond werd met luisterrijke ontvangst van de afgevaardigden II leden,alhier geopend de 27ste AlgemeeneVej gadering van de Ned. Maatschappij' tot bevol dering der Geneeskunst. Woensdagmorgen vii gen de eigenlijke werkzaamheden aan. Slechts afdeelingen hadden geen afgevaardigden ge Ezonden. Merkwaardigerwijze behoort daarom!^ de afdeeling Leiden. De voorzitter, prof. Stol visvan Amsterdam, opende de werkzaamhede met een uitvoerige en grondige rede over he wezen van de koorts en de oorzaken, waardoo die wordt teweeg gebracht. Daarna wei dei eenige rapporten medegedeeld, waaronder eet van dr. Sasse over de ethnologie van Neder land, en een van dr. Haakma Treslingoverdi voeding der Zuid-Hollanders. Des middags wen overgegaan tot het hooren van wetenschapp^ ljjke mededeeüngen. Dr. Sasse sptak 'ovet chylurie (naar aanleiding van een hem voor gekomen ziektegeval); dr. 'Berndz overhet wegnemen van een gedeelte van de maag en van de geheele maag'bij ziekten, enz.; prof. Stokvis over versterf van weefsels en de wijze; waarop dit plaats vindt; dr. Hemanides ovel een merkwaardig geval van een congestie-absces, na anthiax, en de heer Logeman over de mechanische werking van het licht, toegelicht door een proef met den radiometer van Crokes, Amsterdam. Zekeie J. C. Bontekoe, is,51 als verdacht van bedriegelijke oplichting, ge vangen genomen. De man was directeur van' onderscheiden zoogenaamde veteenigingen tot verdeeling van goedeien. Er waren wel een aantal leden, maar de vereenigingen bestonded'. eigenlijk niet, en de goederen zullen ook ver te zoeken geweest zijn. Arnhem. Naar men verneemt, zal, op 25* en 26 Aug. a. s., de elfde algemeene vergadering! tder veieeniging van leeraien aan inrichtingen van middelbaar onderwijs te dezer stede ge houden worden. Op de huishoudelijke vergaderingl zal het hoofdbestuur mededeeling doen omtrent de tentoonstelling van voorwerpen, vei vaardigd door leeilingen van ambachtsscholen, en omtrent de oplichting van een paedogisqh museum.^ Op de vergadering van den 26 Aug. zijn de volgende punten van bespreking vastgesteld: 4. Is eenej wijziging van de wet op het middelbaar ondei- wijs al of niet wenschelijk? 2. Bij de eind examens der H. B. school worden, wat de vreemde talen beti eft, in het algemeen theore tisch te liooge eischen gesteld; van daar de teleurstelling die zich gewoonlijk in de verslagen uitspreekt; 3. Er is meer kans tot een betrouw baar' resultaat te komen, aangaande de kennis 1 van vreemde talen bjj hét eind-examen, door het opgeven eener vertaling en van een dictee, dan door het opgeven van een opstel, zooals' thans geschiedt. Reeds is onder Hausman menig gebouw te Parijs gevallen, waai aan historische herinne ringen vei bonden waren. Het besluit, onlangs genomen om een boulevard St. Gei main aan te leggen, zal het getal daarvan nog véimeei- deren. Het huis waar Diderot heeft gewoond, zoomede de woningen waar Xavier de Maestre, baron d'Holbach'en Saint Simon verblijf hie!Jenr zijn allen veroordeeld om te worden afgebroken. Inhet jaar 1739, werd door Koning Fredeiik Willem I, vader van Fiederik den Gioote,1 een edict van zoo eigènaardigen in houd uitgevaardigd, dat het als' een staaltje der zeden van dien tijd een bijzondere waai de heeft. Dit document luidde als volgt: t'. «Wanneer een advokaat of procureur of ander 't f j 'I

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2