KertJiem s. Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitter der Stoomvaart-maatschappij Zssla-.d, presi- 'deerde tie" algemeen© vergadering van aandeel houders, in het lokaal ^Eensgezindheid" te Amsterdam, eergisterenmiddag gehouden. Er waren 418 aandeelen, uitbrengende 59 stemmen, vertegenwoordigd. In het uitgebiachte jaarverslag worden de bekende feilen, in het eerste jaar van het bestaan van Zeeland voorgevallen, opgesomd en een verlies over dat jaar geconstateerd. Door het gereedkomen van de aanlegplaats te Queens- borough, is de gestaakte vaart kunnen worden hervat, en sedert 15 Mei is het passagiers vervoer dagelijks toenemende. Met het goederen vervoer gaat het nog langzaam, maar de vaart geschiedt nu onder de gunstigste omstandig heden, en de nieuwe lijn kan met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Alle bezwaren, die de geregelde en goede vaart belemmeren, zijn tbans overkomen. Enkele inlichtingen omtrent het kolenver- bruik, de soort der machines en de afmetingen der schepen, werden, door prins Hendiik en de directie gegevennaar aanleiding van een ge stelde viaag, of het niet, wenscheiijker ware om met het oog op dat verbruik met kleinere schependan de nu gebruikt wordende, te vai en, of de bestaande machines in de groote door anderen te vervangen. Prins Hendrik vestigde nog de aandacht op de versnelde vei binding met Ylissingen, door gemeen overleg van deze directie met de Exploitatiemaatschappij en de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij ver kregen daarin zag de Prins een factor te meer voor het welvaien der lijn, al is de verbinding nog niets in alle opzichten zooals ze gewensclit is. Aan commissarissen werd machtiging ge geven met den zomerdienst van 1877—78 de lijn met geheel nieuw materieel en met ver snelden spoed te exploiteeren. De Tijd meldt, dat de. Bisschop van Haarlem, tot verder herstel zijner gezondheid, eenigen tijd afwezig zal zijn. Men schrijft uit Zeeland aan de AT. 12. Ct.: De groote feestdag ligt weder achter ons, en de Zuider zendingsai beid is voor dit jaar vol bracht. Of daarvan veel vi ucht te wachten is laat zich r.og moeilijk bepalen, vooral niet, na de eenigszins ontmoedigende woorden van den eersten feestredenaar, die meende te mogen klagen, dat de zendingsarbeitlondanks de feesten, maar zeer zwak vooruitgaat. Wie op den zonnigen Woensdag de menigte bijeenzag in de weiden van Dijkwel, zou allicht gedacht hebben, dat groote belangstelling daar duizenden vereenigde. Maar 't was in het oog vallend, dat tiet meeremieel van verre gekomen was, terwijl de stad Goes en omstieken heel wat minder nieuwsgierigen leverden dan in de vorige jaren. Was het misschien omdat geene namen van bijzondere aantrekkelijkheid op het pro gramma schitterden? Bijna zouden wij het gelooven, ook om de merkwaardige kalmte die er. na het feest heerscht en die ons vermoeden doet, dat er maar zeer weinigen opgetogen waren. Aan wat vreemds en dat is ook op het kerkelijk gebied niet verwerpelijk ontbiak het niet. Waar een Broinet u komt aanbieden eenige liedjes van Moody en Sankey voor u te zingen, of een lid van de Tweede Kamer, terzelfder ure dat zijne collega's in den Haag 's lands belangen behandelen een deftige preek houdt, alsof hij Smytegelt de kunst had afgekeken; als een kerkelijhen specialiteit u doet water tanden door te zeggen, dat wij rammelen met de rijksdaalders die in Indie zijn verkregen, of een, dienaar der feestcommissie u komt ver tellen, dat ,'s Konings kamerheer, die soms een zalvende predikltie houdt, ook kameilieer is van, den hemelschem Koning; waarijjk dan kan men niet klagen, dat het aan, wat vreemds outbroken heeft. Alles,samen genomen meenen M'!—te mogen besluiten, dat ook,hier het ïdankbaar maar onvoldaan" van toepassing is, en toch is het te hopen, dat de zendings vrienden in een volgend jaar het Zuiden met vergeten zullen, want een aantal bezoekers van het feest zijn nog voorzien van bons, waarvoor niets te krijgen was en men heeft dengenen, die hun geld terug vnrlangdeu, verzekerd, dat ze op het vijfde feest geldig zouden zijn. Mea herinnert zich den moord, den 14n Febr. 11. te Ruinetjïgepleegd op Willem Eising, die, 'savonds laat buitenshuis geroepen, door een pistoolschot werd getroffen, tengevolge waarvan hij is overledenzonder dat men den dader heeft kunnen opsporen. De justitie, die eenige aanwijzing schijnt te hebben gekregen, heeft zich Vrijdag 11. weder naar Ruinen bege ven en den vermoedelijken dader in hechtenis genomen. Het Weekblad De Coöperatie hoopt, dat, nu de Kamer besloten heeft de wet op de coöperatieve vereenigingen te laten rusten, de Regeering, bij wijze van tijdelijken maatregel, aan de coöpeiatieve vereenigingen, die zulks verlangen, rechtspeisoonlijkheid verleenen zal, totdat een bijzondere wet op de coöperatieve vereenigingen' zal zijn tot stand gekomen. Naar aanleiding van het bericht, dat een deel van het Utrechtsch studentenkorps in het kostuum van Karei den Stoute en zijn hof Zondag 2 Juli, des middags tusscheu half twee en vjjf uur een bezoek aan Zutfen zal brengen, heeft een commissie uit den kerkeraad der Ned. Herv. gemeentebestaande uit de predi kanten P. Doedes Lz. en dr. E. H. van Leeu wen, benevens den ouderling A. Verweij,zich bij den burgemeester vervoegd om te verzoeken, den'intocht der Utrechtsche heeieu in het be lang der Zondagsviering te vei bieden. De burgemeester heeft geantwoord, dat er geen termen bestaan om aan het vei zoek vnn den kerkeraad te voldoen. Onder de uitspanningen, die men in Scheveningen wil invoeren, behoort het doen van tochtjes op 'zee. Reeds vroeger werden deswege proeven genomen, doch het bleven' toen meer op zichzelf staande pogingen. Thans hebben W. Bal en A. Rog twee zeer bekwame zeelieden, een geheel nieuw pleziervaartuigje doen bouwen, dat voor de badinrichting ge stationeerd blijft. Bit vaartuigje voldoet, naar het oordeel van deskundigen, aan alle ver- eischten en is volgens ,de nieuwste vinding voor de kust ingericht voor een dertigtal per sonen. Het levert, onder Je leiding van ge noemde ervaren zeelieden, alle waarborgen' voor veiligheid op, zooals de proeftochtjes, daarmede reeds gemaakt, hebben bewezen. Men houdt het er voor, dat, bij gunstig weder, niet weinig gebruik zal woiden gemaakt van' de*3 gelegenheid, om een uuitje een plezier tochtje op de wateren van de" Noordzee te doen. Maassluis. In degemeenteraads-veigadering van 24 dezer is besloten de plaatselijke belas ting op het gemaal, zooals die thans nog geheven wordt ad f 1.50 per 100 kiiogr. tarwe, met 1". Januari a.s. af te schaffen. Den Haag. De luchtieiziger de Pauw is behouden van zijn leis weder in de lesidentie aangekomen. Zijn piachtige balion do Atlas, die voor het eerst op iets was, heeft echter haar meester in den steek gelaten en dwaalt mis schien geheel alleen boven de Noordzee, een gescheurde mand''en eenig touw en Zand met zich voerende. De reis had den lieer de Pauw bijna liet leven gekost en hem een zeer aan zienlijke- schade berokkend, daar de Atlas hom ciica f' 5000 gekost heeft. Zwolle. Men is met den hooioogst hier en in de omstreken aangevangen(lefkwaliteit valt,zeer tegen; ougemaaid'betaalt wen tegen f 24 ft f25-per<500 kilogrammen,-gemaaid 1 op het veld besteedt men al te Mastenbroek, en te Kuinre f 32. De vruchtboomen beloof ook niet meer dan een zeer middelmatiger,1 oogst. "De aardappelen staan overal prachtig,! maar verlangen hard naar regen. Jl. Maandag! verkocht men de eerste kinnen alhier voor25§ cent per 'A kilogram. Kampen. Aangaande de droogmaking van het Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee vernemen? wij, dat de meest uitvoerige plans en teekeningenf onder leiding van den ingenieur Leemans alhier!, worden vervaardigd en zoo spoedig mogslpf aan de goedkeuring der Regeering zullen worden I onderworpen. Als bijzonderheden worden ver-i meld, dat behalve de 134 boringen, die vroeger onder beheer der ingenieurs Stieltjes en Beijei ink f zijn verricht, het vorig jaar niet minder dan! 274 boringen onder de leiding van den ingenieur Leemans hebben plaats gehad, en dat hieruit' voldoende is bewezen, dat het zuidelijk gedeelte? der Zuiderzee over 't geheel puiken bouwgrond bevat en eene oppervlakte zal beslaan van p. m. 195,000 hectaren grond. Het plan der droogmaking gaat uit van den vasten wal l( nabij Enkhuizen in zuidelijke richting achter Urk om, en vervolgens met eenige kronkelingen aan te sluiten aan den Ketel nabij Kampen. S De nooaige kanalen en trekvaarten worden aangegeven en voor uitwatering is gezorgd. De j plans der uitvoering, die alle kans van slagen l heeft, zijn zoodanig geregeld, dat de afsluitdijk in perceelen zou worden aanbesteed, evenzoo tot bouwen der watermachines, opdat het werk de krachten der Nederlandsche aannemers niet zoude te boven gaan en men vau eene goede uitvoering zij verzekerd. De genomen maatregelen vinden hunnen grond in den uitslag der droogmaking van het Haai lemmermeer en de uitvoering van het kolossale werkde door- graving van Holland op zijn smalst. j ïted. Herv. Kerk. Beroepen: te Deventer, J. A. Tours, te Borgen- op-Zoom. llitveisum, E. A. Lasotnlci, te Oldebroek. Steenwijk, C. J. G. vnn Hoogstraten, te Almelo. jj Ravensvvnay, dr. J. N. Kohier, cand. Maasddtn1 J. C. Knuttel, cand. Naarden, J. Ph. van der. Land, cand. Hoinhimen en Kloosterburen, W. Okken, te Herknigen. te Steenwijk, van Hoogstraten, te Almelo. Bath en Riliaud, Snethlage, cand, Bergschenhook, P. Deetman, te Nijkcrk. Rnmveni, P. C. van Wijk, te Delden. Bedankt: voor Maartensdijk, J. van der Meulen, te Hedel. Slakkum en Kornvverd, A. Piper, te Katwijk a/Zee. Dmteloord en Prinseland, A. F. Simons, te Oud-Alb)ns. Aangeuoinen: naar lfalle, C. Veen, eaud. De heer E. S. Fockèns, pred. te Jutrijp' en Hom mei ts, is met ingang' van 1 October emeritaat verleend. Het vierde Zmder-Zondingsfeest heeft Woensdag onder de gunstigsto omstandigheden op Dijkveld nabij Bieselinge (piov. Zeeland) plaats geluid. Da verslag gever van dfo Standaard schrijft, dat het weder prachtig, was, terwijl men op liet schailuvvry'ke terrein, dat voor de samenkomst was aangewezen, vrij wel beschut was tegen de hevige warmte. Den gansclien dag heerschte onder de zes- a zevenduizend personen, die nnn het feest döelnhmen, eeli blijmoedige, opgewekte stemming; zoodat ook dit zoudiiigsfeest ut alle opzichten volkomen geslaagd mng heeten. Door wijlen mr. G. Groen van Prinsteror is vermaakt aan de zending der Broedergemeente te Zeist de som van f 500Ö, viij van successierechten, Chr. Gor. Kerk. Beroepen: te Woerden, D. J. van Drummen, to Oud-Beierianu. to Steenwijk, .1. Groonowogeif, te Uithuizermeden. Bedankt: voor WisSeherhe,' B, Veenstra, ts Siddebuien. Xdooniseh-Katholieke Kerk. De bisschop van Hnailcm heeft benoemd tot pastoor vart' oudé Ton gedon' heer II. A. 111. A. 'de Kiujjffr tot kapelaan te Overvcen, H. .1. Zondag en tot knpeluait te Völcndnm, de heer G. 11. 'Holt, te.Zwaag. - De lieer P. van den.,Brandpastoor te Vlijmen,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2