Senistile Bsricltsn. A. Meyer, van Rotterdam, de Zending en het lager onderwijs. T, H. Nahuijs, pred. te Zeist, de Zending in Britsch-Columbia. Dr. 3. J. P. Valeton, pred. te Bloemendaal, de profetie en het Godsrijk. G. J. VosFlz., pred. te Rotterdam, Christelijke vrijheid. Dr. Ph. J. Hoeilemaker, pred. te Amsterdameerste Afscheidsrede. P. "Wagemakerpred. te Rotterdamtweede Af scheidsrede. E.C. Segerspred. te Leiden Slotrede. Daar de president der feestcommissie, de heer tiogerzeil, te Arnhem, uitlandig is, treedt in zyn plaats op de heer Buijtendyk, pred. te Kralingen. Den 23n Augustus zal door de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Woerden en omstreken, een tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte en landbouwwerktuigen ge houden worden, terwijl den 30n Aug. een verloting zal geschieden. (U. D.) Den Hang, Dezen morgen ontlastte zich een hevig onweder boven deze stad, dat te 8 uren eindigde met een vreeselijken donderslag. De kap van den korenmolen de Haan aan den Noordwest-binnensingel is door den bliksem getroffen, waardoor in dat bovengedeelte eeu sraeuling ontstond. Tegen 40 uren sloeg de vlam uit en spoedig was de opperbrandmeester met de brandweer ter plaatse aanwezig. De stoom spuit en de andere brandspuiten behoefden geen dienst te doen, vermits de brand door inwendigen aanvoer van water is gebluscht. Schevonliigcu. De eigenaren van de twee zeilvaartuigjes, alhier voor liefhebbeis gesta tioneerd, de schippers Vrolyk en Bal, waren overeengekomen om met een booge zee en sterke "branding tegelijk van wal te steken met hét doel om te zien, wie weder 't eerst met zijn vaartuig den wal bereiken zou. De wedstrijd nam een aanvang; in een oegenblik was alles opgetuigd en zeer spoedig waren zij door de sterke branding. De vaartuigjes zeilden buitengewoon snel, na geruimen tijd zee ge kozen te hebben „is',Bal met glans, als de vlugste zeiler het eerst aan wal gekomen. Ridderkerk. Bij de herstemming ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn 806 stemmen uitgebracht, waarvan 5 in blanco. De heer C. Molenaar, burgemeester van IJselmonde, is gekozen met 337 stemmen;1 do heer L. A. de Raadt, notaris te Barendre'cht, bekwam 264 Amsterdam, 28 Juni, Door Burgemeester en "Wethouders is aan den Gemeenteraad voor gesteld om den naam „openbare armenscholen" te veranderen in „openbare kostelooze scholen." Dtreeht. 31. Dinsdag, den dag, bepaald voor den optocht ter gelegenheid van de viering van het 48e lustrum der Hoogesehool, was het hier zeer druk. De treinen brachten dien dag een 20,000 tal bezoekers. De stoet, voorstel lende den intocht van Karei den Stoute binnen Zutfen, stelde zich te ruim 3 uien in bewe ging, onder begunstiging van fraai weder, zoodat alles een geanimeerd aanzien had en de prachtige costumes daardoor des te fraaier uitkwamen. SneeJt. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek, :s door den Gemeenteraad beslist, dat ook meisjes op de Hoogere Burgerschool te dezer stede kunnen worden toegelaten. Te Nyon in Zwitserland ging dezer dagen een huisvader met z•jzc drie kinderen van 10 tot 45 .jaren met eene boot uit visschen. Noch de vader, noch de kinderen zyn teruggezien, jmaar de boot is in den besten toestand, en zonder e;n droppel water in te hebben, dryvende gevonden. Men houdt het er voor, dat de man, e£ den dood z'yner vrouw melan choliek geworden.'in een aanval van krank- zinnigheid, eerst zijne kinderen en daarna zich zelf in het meer gestort heeft. Czaar Peter de Groote en de onlangs overleden sultan! Petera gedachtes over het punt dat een regeerder moet weten te sparen, bleken eens in een gesprek over spaarzaamheid. De czaar liet aan het gezelschap zijn gestopte wollen kousen zien, waarvan nog een paar in de kunstkamer van de akademie te Petersburg wordt bewaard. Een van de aanwezigen namelijk meende, dat de czaar ook wel ongestopte kousen kon dragen. Waarom," viel Peter hem in de rede, »zal ik kousen wegwerpen, die ik nog wel een jaar kan dragen, als ze gestopt zijn Toen de czaar op zijne reis naar Holland zich eenige dagen te Pynnont ophield, noodigde hem de toenmalige graaf von Watdeck ten eten op het nieuw gebouwd slot Arolsen. De graaf wjlde den hoogen gast door een pracht volle, heerlijke, rijke tafel een hoog denkbeeld inboezemen van den smaak van een regeerenden rijksgraaf, geleidde hem door het gèheeie slot en niets bleef onbezien. Daarop vroeg hij den czaar, hoe hem het slot beviel. ïDe ligging," zeide deze, sis zeer fraai en aangenaam, de bouworde grootsch en heerlijk, maar toch ontdek ik bij dat alles een groote fout." De graaf verzocht hem die te willen zeggen en de czaar, die de bezittingen van den graaf von Waldeck zeer goed kende, antwoordde: sde keuken is te groot!" De man van het-kanon, die een kanons kogel in zijn vaait opving, is den 46en dezer te Agen ernstig gewond. Het stuk schijnt te zwaar of niet goecf geladen te zyn geweest; een of ander althans was niet in orde "n de kunstenaar werd zwaar getroffen aau liet onder lijf en-den rechterarm. Zoo deze nog behouden kan blijven zal hij toch vooitaan stijf wezen Het moet een treurig'gezicht zijn den sterken man nu zwak en hulpeloos te zien nederliggen. Te Golwood, een plaats van 200 inwoners, in Yoor-ludiê gelegen,rKeerscht de cholera zoo r hevig, dat de bevolking in drie dagen is uitge roeid. Omtrent de bijenteelt in de Yereenigde Staten, zegt the Bee 'Keeper's Magazine, dat men zich ternauwernood de groote winsten kan voorstellen, welke dehonig-oogst in Noord- Amerika afwerpt. Een groot ijmker in Californie verdient jaarlijks ongeveer 25,000 dollars, na aftrek van alle onkosten. In den Staat New-York hebben twee andere ijmkers het vorig jaar ieder 90.000 pd. honig verkocht. In de Yereenigde Staten zyn 70,000 ijmkers. die gezamenlijk 3 miliioen bijenkorven bezitten. Twee-en-twintig pond honig per korf wordt als een ledeltjke oogst beschouwd. Tegen 65 ets. per pond, en «Ie opbrengst gerekend op 70 miliioen pond, vertegenwoordigt de jnar- lijksche productie een waarde van 45 miliioen. De opbiengst van de was wordt gerekend op 20 miliioen pond, d. i. 15 miliioen gulden. Jaarlijks wordt van een en ander voor 5 millioeu gulden uitgevoerd. Vier bladen houden zich uitsluitend met de byen cultuur bezig. Aan den vooruitgang der vereenigde Sta ten sedert de onafhankelijkheidsverklaring, heeft ook do dagbladpers i uiinschoots haar deel. Yoor honderd jaren verschenen er 87 dagbladen, thans 5871 met een gezamenlijke oplage van '1,500,000,000 in het jaar. De lioofdiedacteur van den Bien public is tot drie maanden gevangenisstraf en de uitgever tot 200 franken boete veroordeeld, wegens beleediging der Katholieke geestelijken door de artikelen die tot titel hadden: sBrieven uit het land der soutane". Dezer dagpn had in'het circus Salomonsky te Hamburg een ernstig ongeluk plaats. De door frl. Clara bereden hengst Lord weigerde over een barrière heen le springen, week in woeste vaart zijdelings uit en kwam over de balustrade te midden der toeschouwers terecht Een 45 jarige knaap uit Altona en eenige andere per sonen werden door het wilde dier tegen den grond geworpen. De knaap bekwam een hoef slag tegen het hoofd, die een schedelbreuk veroorzaakte en zijn onmiddellijken dood tenge volge had. Twee anderen zijn mede vrij ernstig gewond. Frl. Clara kwam er met eenige lichte kneuzingen af. Een der OosteBrijksche uitgevers adverteert voor 4877een scheurkalender, die alles in de schaduw schijnt te zullen stellenwat we tot heden in dat genre hebben gezien. Links op het bladboven den datumstaat de naam van den heilige aan wien de dag is toegewijd, aan de rechterzijde een «gulden spreuk". Het onderste gedeelte van het blaadje, door een dwarsstreep van de bovenste helft afgescheiden, is loodrecht verdeeld in twee kolommen. De linker daarvan bevat een cursus van lessen in vreemde talen, die met den laatsten Juni ein digt. Indien de eigenaar van den almanak vlytig" is en juist op 4 Januari begint, zal hij aan het einde van een half jaar in zes talen hebben lecren spreken. De rechterkolom bevat van 4 Januari tot 30 Juni Schiller's compleete ge dichten. Van 4 Juli tot 31 December bevat de linkerkolom den laatsten roinan van Jules Verne en de rechter eene verklaring van de meeste vreemde woorden, die in het Duitsch voor komen en vervolgens een leiddraad voor de algemeene geschiedenis, van Karei den Groote tot het eiade van 1876. De achterzijde der blaadjes bevat onderricht in de mythologie en de aardrijkskunde, een beknopt wetboek voor iedereen, gemakkelijke tabellen bij becijferingen en nuttige recepten voor de keuken en de huishouding. Doch dat is nog niet alles. De blaadjes zijn zóó geprepareerddat die ge durende de zomermaanden, in een schoteltje met water gelegdals vliegenpapier dienst kunnen doen, terwijl die van 4 October tot- 30 April kunnen worden gebruikt om cigarettén' te maken. BoehlrNieuwsll.) Willekeurige kleurverandering eer bloemen. Reeds sedeit lang weet men, dat door den invloed van chemicaliën de kieuren van veie- bloemen eene aanmetkelyke verandering onder gaan. Men heeft waargenomen, dat dahlia's, rozeu enz. veel donkerder en vuriger gekleurd zijn, wanneer de hun omgevende aarde met houtskoolpoeder vermengd is. Evenzoo moet koolzure natron de kelken der hyacinthen rood ijzervijlsel ze blauw of violet kleuren, terwijl phosphorture natron ,de kleuren van vele bloemen op eene in 'toog loopende wijze ver andert. In het belang der bloementeelt vestigen wij hierop de aandacht van allen, die zich als- vereerders en liefhebbers van bloemen onder scheiden. "Wie nog niet weet wat liefde is, trooster zich met de volgende definitie van een der nieuwe Duitsche philosophen: «Liefde is der identiteit der werkelijkheid in de totaliteit de? menschelijken zijnsverbonden met cupiditeit en carniteit van het Ik en het Gij. Het Ik en het Gij worden het Ilij en het Hij is de liefde." Wie 'tniet gelooft, kan 'tzachts probeeren 1 Haverlrood voor veevoeder. In Zweden voert men de haver niet rauw aan de paarden, maar gebakken tot brood. Men bakt de haver tot grootere of kleinere ronde koeken, en laat ze hard worden. Hoe harder zij z'y'D, des te beter voeden zjjdaar de paarden er dan sterker op kauwen moeten, en daardoor het voeder meer met speeksel doorweken, hetwelk de verteering zeer bevordert. Men dringt daarom in het- buitenland bij paarden vooral, maar ook bij rundvee, varkens enz., op deze voederwyze aan. Niet alleen, omdat het vee er zich goed. bij houdt, maar ook omdat het in de kosten- bijna dé" helft scheelt. Het wordt zeer aanbe volen, om de haver tot meel te malen, often-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2