Vytiers, v.'ijn er tot en met den lOn daaraan volgende bijgekomen 764 lijders, te zamen 1439 iyders. Hiervan herstelden 442, werden geëva cueerd 259 en overleden 33 lijders, te zamen 734 lijders, zoodat op '11 Mei 705 lijders onder behandeling bleven. In het hospitaal te Blang-Oe waren op 1 Mei onder behandeling 45 lijders, tot en met den 10a daaraanvolgende zijn bijgekomen 44 lijders, te zamen 89 lijders. Hiervan herstelden of werden geëvacueerd naar het hospitaal te Kotta- Radja 26 en overleden 2 lijders, te zamen 28 lijders, zoodat op 11 Mei 61 lijders onder be handeling bleven. Onder de hiervoren opgegeven 35 ovei lede nen rekenen 10 niet-militniren. Twaalf lijders, waarvan 11 overleden, werden ia het hospitaal to Kotta-Radja door cholera aangetast, terwijl van buiten 3 gevallen werden opgenomen, Waarvan 2 doodelijk afliepen. Aan een particulier schrijven uit Atsjin ontleenen wij het volgende: Onze versterking Temp:et werd door den vijand aangevallen, doch met glans sloegen wij de vijandelijke troepen terug. Aan onze zijde sneuvelden twee minderen terwijl de Atsjineezen 12 dooden achterlieten. Te Kwala-Gighen werd één kant der ver sterking door den vijand lievig beschoten aan die zijde werd onmiddellijk een patrouille in hinde: laag gelegd met het gevolg dat één Atsjinees werd gedood en één zwaar gewond, terwijl wij een lilla bemachtigdenwaardoor het getal dezer vuurmonden in deze verster king met één vermeerderd word er prijken in deze benting nu reeds vijf. Tn den nacht van '1 op 2 Juni is onze ver ste: king Atva-Zuid aangevallen. De vijand maakte 3 schildwachten af en drong daarop de versterking binnen. Zes mindere militairen werden vei wond, waarvan één spoedig den geest gaf. De Atsjineezen lieten 6 dooden achter. (Jam-Bode.) Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de diepte op den droge van het Hellegat bij gewoon laag water 32 decimeter bedraagt enschepen van Rotterdam binnendoor paar Brouwershaven bestemd tot 50 decimeter kunnen beladen worden. In de maand Juni maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruikuit zee 200 stoom- en 129 zeilschepen paar zee 251 stoom- en 456 zeilschepen; te samen 451 stoom- en 285 zeilschepen; in het geheel 736 schepen. Gedurende het eerste halfjaar van 1876 maakten van dezen weg gebruik; 3298 zee schepen, metende te zamen 2,712,700 kub. meter, tegen 542 zeeschepen, metende te zamen 708,310 kub. meter van het Voornsche kanaal een en auder zonder de ischschepen. De Koninklijke Maatschappij St. Cecilia te Hasselt heeft een grooten internationalen prijskamp uitgeschreven tegen i October a. s,, waarvoor zij alle toqneelmaatschappijen van Noord- en Zuid-Nederland' uitnoodigt. De geldprijzen, acht in getal, bedragen 2800 fr., doch behalve dit zullen worden uitgereikt 2 gouden medailles van aanzienlijke waarde, benevens kostbare zilveren kunstwerken, enz., enz. De eerste prijzen van drama, blijspel en zuivere uitspraak bedingen eene gezamenlijke waarde van 4000 fr. en kunnen allen door een en dezelfde sociëteit behaald worden. Z. M. Leopold II heeft als blijk van ingeno menheid met den pryskamp aan de sociëteit als prijs een kostbare gouden medal'lo gezoudeu. Aangaande de droogmaking der Zuider zee schryft men uit den Haag aan het XTtr, Dagll. Het volgende:, »£en Fransche maatschappij heeft zich in de laatste maanden met deze aangelegeuheid beziggehouden, heeft onderzoekingen gedaan, een zeer geacht ingenieur, die een eerste rol gespeeld heeft bij de Suez-doorgravingheeft zich hier te lande zelfs in betrekking gesteld met verschillende personen; ten slotte is men met de vroegere combinatie BosCramer Randwijk in verbinding gekomen. «Middelerwijl was een nieuw ontwerp ter droogmaking door de Nederlandsehe ingenieurs gemaakt. Daarop is door 't departement van Binnenlandsche Zaken een ontwerp van wet tot droogmaking der Zuiderzee door den Staat in gereedheid gebracht; dit omwerp moet reeds bij den Raad van State zijn geweest en zou zonder de crisis bij do Kamer ingekomen zijn. Nu mag men verwachten, dat hot spoedig openbaar zal worde». Znekortort speelde te Rotterdam 27 par tijen schaak tegelijk, ditmaal echter niet blindelings. Hij won 23 spellen; 2 werden gewonnen door de lib. C. E. A. Dupré en B. van Dantzig; ïemise werd gespeeld dooi de hh. C. Ledeboer en P. M. Small. Indertijd maakten wij melding van een sehrijftoestel, dat gebrekkig-zienden en bliuden gelegenheid tot schrijven geeft, uitgedacht dooi den majoor jhr, Serraris, te Geertruidenberg. Thans vernemen wij dat dit gemakkelijk toestel slechts f 3.50 kost, en dat de heer Serraris steeds bereid is o;n zich met de bestelling er van te belasten en de afzending van een ge bruiksaanwijzing en toelichting gepaard te doen gaan. (D) Allerlei omstandigheden hebben bijgedra gen dat de nieuwe aardappelen dit jaar hoog in prijs zijn en biijyen, zonder daarom uitmun tend van hoedanigheid te zijn. De langdurige koude veroorzaakte dat de aardappel niet tot voldoende ontwikkeling kwam en daarbij een klein beschot oplevert. Er zijn verscheidene plaatsen waar op de 12 vlerk, roedon niet meer dan een mud aardappelen gerooid wordt, ter wijl vele struiken 2 of 3 knollen dragen. Voorts werden de laat r'y'pe aardappelen nu vroegtij dig gerooid, omdat Engeland, waar het product evenmin gelukt is, al spoedig grooten kooplust toonde, hetgeen op de prijzen een niet gerin- geu invloed had. Bijgevolg werden de binnen landsche maikten weinig bezocht. Zoo is de handel in vroege aardappelen spoedig afgeloo- pen. In het West land heeft het rooien dan ook bijna gedaan en te Rïjusburg o. a. is de laatste vrucht van het land gehaald om er kool te gaan poten. Het is -een feit dat hier en daal de ziekte zich in den aardappel heeft vertoond. De late aardappelen ontwikkelen zich goed en staan tot dusver veel belovend. Niet veel be lovend daarentegen staan de vruchtboomen; voor de koolteelt is'het wat droog wëer en traag groeien snijboonen en augurken. (X. Ct.) Delftshaven. Zondagnacht hebben onder scheidene personen geducht rumoer gemaakt voor de woning van een der leden van den ge meenteraad alhier, omdat deze persoon de kermis vijandig is en haar gaarne zou afgeschaft zien. De politie heeft vvciks genoeg gehad om de onrust stokers tot bedaren te breugen en de orde te handhaven, wat haar gelukt is. Maandag heeft meu zich vermaakt met een liedje op bedoeld gemeente:aadslid te zingen. Rotterdam. De werkzaamheden aan liet nieuwe station van den Rijnspoorweg vorderen met tassclien spoed. De overkapping is reeds sinds geruimen tijd gereed en in gebruik, terwijl nog twee kleine kappen toegang tot het peiron zullen geven, zonder dat men door het stationsgebouw be hoeft te gaan. Dit laatste wordt niet zeer zwaar opgetrokken, daar de bestaande fun- deering dit niet zou toelaten. Echter belooft het zeer doelmatig ingericht te zullen wezen. Ook de verlengde los en laadkade 'van het Riju- spoor, met hare rails 'eu draaischijven, is voor een gioot deel ge: eed. Met den winterdienst moet alles voltooid z'yn. Sclievenlngcu. Het heerlijke zomer weder van deze maand werkt zeer gunstig op het aantal baden. In de eerste helft dezer maand zijn 5286 baden gebruikt, d. i. 1638 meer dan in gelijk tijdvak van 1875. Leiden. De heer Gustave Landreau zal den 20 Juli alhier opstijgen met zijn vijf ballons. Charles Rossi, afgevaardigde van de «Sociëteit, van luchtstroomkundige wetenschap", die reeds verschillende reizen met hem medemaakte, zal hem ook dan vergezellen. Het schuitje, aan den hoofdballon verbondenkan veertien reizigeis, bevatten. Amsterdam. Zaterdagavond werd ia het gebouw van het Amsterdamscho Werkmansbond een vergadering gehouden, uitgeschreven door het Centraaibestuur van liet Nede: landseh Werkliedenverbond. Als spreke: s traden op de heeren R. J. Biaauvv, van Zuidbruek, en 0. Rom- merts, van Leeuwarden, De eeiste sprak over de sociale kwestie en noemde als middelen tot oplos sing o. a. verbetering van het lager onderwijs, algemeene leerplichten verlaging van den census, De tweede spreker dioeg een opstel voor, ge titeld: »De hoofdelijke omslag", in den vorm van een tooneelstuk. Na een woord van dank door den voorzitter, den heer B. IJ. Heldt, ging de vergadering, die door een 450-tal per sonen werd bijgewoond, te circa-12 uur uiteen. Leeuwarden. Zaterdagmorgen jl. geraakte de jeugdige eehlgenoote van den lieer W. te dezer stede door het omvallen of springen van een petroleum-kooktoestel in brand. Eer de vlammen, die haar geheeie lichaam iu een oogenblik bedekten, waren gebluseht, had zy zulke erge brandwonden bekomen, dat er dade lijk vrees voor haar leven ontstond. Die vrees is gebleken gegrond te zijn geweest. Maaudag- nacht is de ongelukkige overleden. De deel neming in dit zoo treurig geval is te grooter, daar de heer W. pas tien maanden geleden gehuwd was. Mop pel. Van de 20 vrouwelijke kandidaten voor het examen van apotheker-leerling, dezer dagen alhier gehouden, werden 17 toegelaten en 3 afgewezen; van de 30 mannelijke zijn27 geslaagd en 9 afgewezen. Tiel. Op de door deze gemeente uitge schreven leening van f 70,000 hoogstens a 4Vs pCt.is geene enkele inschrijving inge komen. Thans heeft de gemeenteraad besloten, de leening bij inschrijving open te stellen tegen eene rente van hoogstens 5 pCt. Waalwijk. Wij hebben voor ons liggen een uittreksel van een brief uit Philadelphia van de heeren Vilmorin-Andrieux en Co., han delende over de meer door ons bespioken looi- plant, de Polygonium Amphibium. Dit uittreksel luidt; sDe' proefneming om te looien met de Poly gonium Amphibium is volkomen mislukt. De fabriek, die reeds gebouwd was om er dit product in te exploiteeren, -wordt publiek ver kócht. (Bt.) 's Ilerfogcnboselt. De zooveel gerucht gemaakt' hebbende zaak tegen Sjakko Abelius, kantoorbedien'de te Groningen, zal voor het gerechtshof alhier op 21 dézer Behandeld wor den. Men zal zich herinnerendat Abelius in 't begin %au April II. 'uit Groningen herwaarts js overgekomen on: van eene vroegere beminde, die iotusschen inet den heer d, J. gehuwd was, eene som geld te vórderenhij deed dien eisch onder bedreiging en gewapend met een geladen revolver met 6 loopen. Op hare weige ring om hem te woorii te staanlostte hij ft bout portant 5 schoten op haar, en verwonde haar door 2 dier schoten aanudé linkerhand eri'aan hei hoofd, gelukkig editor niet ernstig,- waai na hij eene p'ogiug deed om zichzelf dood te schietenof dit laatste erristig gemeend was of niet, laten wij daaiy doch zeker is liet, dat zijne wonde slechts uit e'eue nietsbedriidende ontvelling bestond. Later' heeft'-hij iu'dé gé-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2