leiding eener daarop betrekking hebbende missive, dat de Kamer het nuttig, raadzaam en wenschelijk acht de betrekking van meter- weger onvereenigbaar te verklaren met de uitoefening van het vak van brander en dat van graanhandelaar. De verder besproken onderwerpen gaven vooralsnog tot geen besluit aanleiding. Tengevolge van de gehoudene examens zijn tot de lessen aan de Iloogerc Burgerschool alhier toegelaten de jonge beeren: J. E. Brio, H. Kijlstra (van Oversell ie)G. Hoog, TV. H. Kam (van de Leur), TV. Sonneveld, II. C. KnappertA. van KoesveldJ, C. Bentfort (van "Vlaardingen), C. I. Blommendal en II. N. van Wadenoijen (van Vlaardingen), en le- vorderd van de '1ste tot de 2de klasse: J. Smith, P. Houtman, A. Bannier, J. van der Most, A. D. Ileederik, II. van Lockhorst en .1. de Snoo; van de 2de tot de 3de klasse: II. R. van Buuren van Ileijst, J. Legtier, J. van der Spnij, H. Kis, L. Knappert, A. L. Maas en II. Klein; van de 2de tot tie-4de klasse: J. .1. Pigenud, M. C. M. de Groot, J. van Zon en M. de Bruijnvan do 4de tot de ode klasse geen. Bij het begin van den volgenden cursus zal een nader examen nog worden afgenomen iu enkele vakken van 6 leerlingen der "lstc, van *10 leerlingen der 2de, van 5 leerlingen der 3de en van 2 leer lingen der 4de klasse. Volgens een madedeeling van de maat schappij „Nederland" zal het stoomschip Ma dura, behoorende aan dc maatschappij „Java", voor rekening der eerstgemeldo maatschappij den 22sten Juli aanstaande van het Nieuwediep rechtstreeks naar Batavia vertrekken. De correspondentie, welke men met die ge legenheid wonseht te verzenden, behoort den 22sten Juli per tweeden trein aan den Helder aangekomen te zijn. In verband met het gelijktijdig vertrek uit Rotterdam naar Padang en Batavia van het stoomschip Hampton, is op het adres'der brieven enz. te vermelden met welk stoomschip afzen ders de verzending verlangen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, door de opruiming van het wrak der Lodewijïede daarop aan den uitloop van den Nieuwen Maasmond ge plaatste wrakton is opgenomen. Bij ministerieele beschikking is aan K. Smit, te Krimpen a/d Lek tot wederopzegging, vergunuing verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in de provincie Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-IIolland en Zeeland. De heer J, Tjasink is aangesteld als adviseur bij den raad van toezicht van sliet Nederlandsch Tooneei." - Men schrijft ons uit St. Thomas: »De schoener de Alidas, veel besproken ter ge legenheid van het afbreken door Venezuela van de diplomatieke betrekkingen met Neder land, was sedert geruimen tijd in de wateren van dit eiland, om voor rekening der Regeering van Venezuela te worden hersteld. jlk verneem nu, dat na afloop der herstel lingen die schoener door den consul van Vene zuela vanwege de Regeering der Republiek aan den consul der Nederlanden teruggegeven en door dezen laatste voor de Nederlandsche Regeering overgenomen zal worden." (D.) De plechtige begrafenis van den heer O. G, Heldring, emiritus predikant, had Maandag morgen te Hemmen plaats, in tegenwoordigheid van vele zijner vrienden, die uit alle oorden des lands hiertoe waren bijeengekomen. Door vijf sprekers, o. a. den hoogleeraar Beets, werd jn'den overledene de man herdacht die, hoe wel met velen in godsdienstige overtuiging verschillende, toch allen een warm hart toedroeg. In het verslag, door den inspecteur, dr. Egeling, in de vergadering van den geneeskun digen raad van Zuid-Holland uitgebracht, wordt omtrent de sterfte in 4875 o, a. het volgende medegedeeldDe sterfte bedroeg in Zuid-IIol- land in 4875 31.13 op 4000 inwoners, of 1 op 32. In 1874 was zij 29.83 op 1000 inwoners, of 1 op 33.51. In de groote gemeenten, met meer dan 40000 inwoners, 29.94 op 1000. Treurigen indruk geeft het doorloopen van de kolom,in de sterftabel, in welke voor iedere gemeente de vei houding van de sterfgevallen tot het getal inwoners is berekend. Verdoelen wij de 192 gemeenten der provincie in groepen naarmate van hunne sterfteverhouding in 4875, dan valt de grootte der sterfte in het oog. Toch waren er maar weinige gemeenten, waar eene epidemie daarvan dc oorzaak was. Slechts in 14 van de 492 gemeenten was de sterfte niet boven twee percent; in al de '181 overige stierven meer dan 2 pereent van de inwoners. In 145 gemeenten zelfs meer dan 2.5 percent. Het liooge sterftecijfer van drie percent werd ovei trollen in niet minder dan 9S, dat is in meer dan de helft der gemeenten. In 26 ge meenten stierven 3.5 tot 4 percent. Meer dan vier percent was do sterfte in 46 gemeenten! Gaan wy do steden en stadjes van Zuid- Holland in dit opzicht na, dan blijkt, hoe dringend in alle verbetering der hygiënische levensvoorwaarden van de bewoners is. Geen enkele daarvan had een sterftecijfer van minder dan 2.5 percent. Drie bleven tusschen 2.5 en 3 percent: Gorkum, Maassluis, Brieile. Van 3 tot 3.5 percent was de sterfte in zes steden: 's Gravenhage, Vlaardingen, Leiden, Dordrecht, Rotterdam, Delft. Tusschen 3.5 en 4 percent te Delfshaven. En te Woerden, Gouda en Oude water stierven zelfs meer dan 4 van elke 100 inwoners. Wanneer men met zulke sterfte cijfers de mate van ijver vergelijkt, die tot verbetering van den gezondheidstoestand wordt ontwikkeld, dan kan men zich niet van ver bazing onthouden over de geringe belangstelling, waarmede de gezondheidsbelangen worden be hartigd. ^Gezondheidsmaatregelen kosten geld en er moet aan zoo ontzettend vele andere behoeften worden voldaan," hoort men telkens. Ongetwijfeld. Maar welke levensbehoefte is nóg dringender dan te leven? Naar aanleiding van het bericht der straf oefening aan boord van de Adder, te Viissingen, wordt ons gemeld dat aan het departement van Marino eene speciaal daartoe benoemde Com missie ijverig werkzaam is aan de samenstel ling van een nieuw wetboek voor het krijgs volk te water, waarin de lijfstraffen niet meer voorkomen. (2V. dl. Ct.) Jl. Dinsdag is te Rotterdam de 79ste jaarvergadering van het Nederlandsch Zendeling genootschap aangevangen. Dr. J. J. Prins hield de openingsrede en kon daarin op bemoedigende verschijnselen voor de toekomst wijzen. Zoo was o. n. het tekort van 1875 gedekt. Er waren ter vergadering 80 bestuurders en afgevaardigden van afdeeüngen aanwezig. Verschillende onder werpen werden besproken. Een daarvan was, dat in de Minahasse naast de Protestnntsche zendelingen ook een Katholiek geestelijke aan het werk getogen xvas, hetgeen, naar men vreesde, tot moeilijkheden zou aauleiding geven. Over deze en andere onderwerpen werd den volgenden dag verder beraadslaagd. Naar wij vernemen, zullen de commission, die in verschillende deelen des rijks door de ambtenaren zijn gekozen om voor de zaak der weduwen-en weezen-pensioenen werkzaam te zijn, den 28 Aug. a. s. te Utrecht bijeenkomen, ten einde de statuten voor eene Vereenimnjr vast te stellen. (17. JD De Hollamische IJzeren Spoorwegmaat schappij heeft aan hare vaste beambten eene verhooging van dagloon van tien cent.toege kend en voorts bepaald, dat elk jaar, en wel gedurende vier achtereenvolgende jaren dit dagloon met een stuiver zal worden vermeer derd, tot dat het maximum van f4,GO zal wor den verkregen. Men leest hel Volgende vreeselijk, .bijna ongelooflijk verhaal iu de Locomotief an 30 Mei. Hongersdood. Zondag 11. heeft zich het in de Indische geschiedenis der laatste jaren misschien eenig geval voorgedaan, dat een geboren Neder lander den hongerdood gestorven is. De met rood paspoort uit do gelederen verwijderde fuselier S. had zich aan diefstal van suiker schuldig gemaakt en werd dientengevolge voor den raad van justitie getrokken, doch op vrije voeten gelaten. Als verblijfplaats werd hem de gardoewacht op Pengapon aangewezenmaar in zijn levensonderhoud werd niet voorzien. Toen de gewezen onderschout Pasma daar nog in de nabijheid woonde, verstrekte deze hem uit eigen middelen en zonder daai toe verplicht te zijn het noodige voedsel, maar na diens ver trek leed de man gebrek aan alles. Zonda«•- middag vond men hem in bedoeld gardoehuisje dood op de bald-bale liggen. Vlaardingen. Heden middag is alhier de eerste logger binnengekomen van den reeder J. Pot met 224 ton haring, zijnde eigen vangst en die van nog andeie loggers van die reedevij. Rotterdam. Gisterenvoormiddag te li uren heeft de Arrondissements-Rechtbank alhier een openbare plechtige zitting gehouden terinstallatie van den nieuwbenoemden substituut-officier, den heer mr. F. J. Novon. De eerste algemeene vt.^'Wing der vev- eeniging voor lijkverbranding, zal alhier op Zaterdag '16 September a. s., in het lokaal der Maatschappij »Tot Nut van't Algeineen", wor den gehouden. Onder de punten van behandeling komen voor: een voorstei van de afdeeling Rotterdam, om aan de vereeniging tot lijk verbranding in Gotha eene bijdrage van 100 Mark (of, volgens voorstel van het hoofdbestuur, f 400) te schenken tot het fonds voor het oprichten van een lijkverbraudmgsoven. Voorts een voorstel tot het uitloven van een prijs vau f 200 voor een wetenschappelijke, in algemeen bevaUelijken vorm geschreven verhandeling over de beste wijze van lijkenbehandeling. Op deze- vergadering zullen ook verschillende verkiezingen voor leden van het bestuur geschieden. De laatste oijler voor de gemeentebrng over den Maas t otterdam naast de spoorbrug, aan de bouw van welken pijler door het om kantelen van de werkkamer voor een jaar geleden zulk een belangrijk tijdsverlies werd teweeggebracht, is thans nagenoeg voltooid. Met het stellen van den ijzeren bovenbouw door de Parijsche firma Gail Co. zal nu weldra worden aangevangen. Den Haag. Zuckertort heeft alhier van de elf paitijen schaak, die hij tegen bekwame liefhebbers blindelings en tegelijk speelde, acht gewonnen. Aan een, den heer Vogel, van 's Hage, gaf hij remise, en twee, de hh. Bauduin, van 's Ilage, en Lamphuizen van Gouda, wonnen hunne partij. Leiden. Een vrouw die oneenig met haar echtvriend leefde en, op 't punt van hem te scheiden, daarvan werd teruggehouden doordien hij haar belette al 't huisraad wegtevoereii, sprong Dinsdag met haar 4-jarig kind op de Groenhazengracht in't water. Gelukkig werden moeder en kind gered. Amsterdam. Een brand die Zaterdagavond alhier gewoed heeft, heeft de fabriek van de heereu L. S. de Leeuw Zonen gedeeltelijk in de asch gelegd. Met zekerheid verneemt men, dat een 43 jarige jongeling J. TV. B. B. den brand heeft aangestoken. Hij is in hechtenis genomen en heeft reeds bekend. Zucht naar wraak, omdat hem wegens plichtsverzuim een boete was op gelegd, heeft hem tot de daad geieid. IVHp. Sedert eenigen tijd maakt een toovergeschiedenis hier in een der achterbuurten groote sensatie. Eene vrouw was geruimen tijd O r> O

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2