A". 1876. Zaterdag 22 Juli M 3947. 8 VerscMjnt iaplijts, dtnmiM DWai. BiitenlaiiJsolE Bericliten. Biimlutsclie Beric'ïtsi J ©rtig-st;© Jaarg-ang-, jbonsemcntsfuijs, por kwartaal. 1.85. franco per post, door liet gelieele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommors - 0.10. BBKEAB MAKKT, 124k. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. TCltK IJ E. Uit Konstantinopel komt tliaus een nieuw verhaal van den ilood van Sultan Abdul-Axis. Volgens dat bericht zou de Sultan vermoord zijn op instigatie van llussein Avny Paclia. Eerst zou men hem niet chloroform bedwelmd en daarna de aderen doorgestoken hebben. Daarvoor zouden een dokter en een soldaat gebruikt zijn. Aangaande den toestand van den Sultan luiden de berichten zeer ongunstig. Hij zou zoo goed als kiudsch zijn geworden en van plan wezen af te treden. Een officieel bericht den 20 dezer te Iion- stantiuope! ontvangen meldt: «Een korps van 500 man is gisteren de Servische grenzen over getrokken. Wij hadden ook een gevecht met de Montenegrynen, die'den '18 geslagen werden. Achttien bataljons Serviërs uit Zacjar rukkende, vielen op onze liniën aandoch werden afge slagen en vluchtten in wanorde. Een groote hoeveelheid wapenen en munitie maakten wij buit. Zondag ontmoetten onze troepen op de hoogten van Barovina 3000 Serviers. Na een strijd van 5 uren werd de vijand geslagen en met achterlating van 300 dooden tot over de grenzen vervolgt!. —Te Belgrado is bericht uit liet leger ont vangen dat de bevelhebber der Ciazker-brigade den 17 dezer drie keeren slaags is geweest met de Turken voor Novi-Bazar, waarbij 54 man gedood en 75 gewond werden. De kolonne Ducic werd handgemeen met de Turken op de hoogten bij Lim-Uzas. Na een gevecht van zeven uren versloeg Ducic de Turken eu ver volgde hen lot Noviwarosch. Het Drina-leger werd den 19 door de Turken aangevallen bij Groot-Zwornikdoch sloeg hen terug. Uit Bucharest wordt van 19 dezer be richt: Eugelaud heeft evenzeer den wensch te kennen gegoven om een liandelstraetnat met Rumenie te sluiten. In de Kamer heeft de minister van oorlog het wetsontwerp, betreflende de oproeping der reserve, ingetrokken. De Kamer heeft eene commissie van enquête benoemdwelke de handelingen der vorige ministers aan ecu streng onderzoek onderwerpen zal. De laatste depêches uit Konstantinopel bevestigen, dat de grootvizier eone proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin de ongeregelde troe pen ten ernstigste worden gewaarschuwd tegen het plegen van plundering of liet doen van persoonlijke beleedigingen aan vredelievende inwoners, daar zij anders dadelijk gearresteerd en, zonder vonn van proces, gefusilleerd zullen worden. Ilunne officieren zullen voor huune handelingen verantwoordelijk worden gehouden. Uit Alexandrie wordt van 20 dezer het volgende bericht: Daar de regeering hoeft geweigerd, de ten uitvoerlegging der vonnissen, Bgeu haar uitgesproken, loetelnten, zoo heeft de heer Haakman, president van liet gerechtshof te Alexandrie, gisterenmorgen in volle zitting verklaard, dat hij vooi taan weigert eenig proces hoegenaamd aaulenemen, waarop hij het hof heeft gesloten. Er heerscht in de stad eene groote agitatie. De rechters zijn gisteren iu conferentie vereenigd. F It I S KB IJ K. Te Parijs neemt men nog voordurend proeven met electrische verlichting. Nadat zij op den Noorderapoorweg uitstekend geslaagd waren, heeft men ze op den spoorweg Lyon-Middelland- sche zee herhaald, evenzeer met goed gevolg. Een depêche van 19 dezer, te Parijs ontvangen, komende van Turksche zijde, meldt, dat 18 Servische bataljons uit Zaitschar de position van Osmao-Paclm bij "Widdin hebben aangevallen, doch teruggeslagen ziju. Ook be richt men, dat de Serviërs hunne position bij Nisch verloren hebben. Van eene bende vrijwilligers, die in de om streken van Philippopoli rooverij had gepleegd, is dien ten gevolge de aanvoerder opgehangen. Men zegt, dat Challemel-Lecour als politiek directeur, Spulier als hoofdredacteur van de llepublique Ifrajyaise zal optreden. DUIT SC HL AND, Uit Widdin wordt aan een niet zeer bekend BmTijnsch blail gemeld, dat de Turken iu het Zuidoosten van Servie offensief ziju op getreden mot 00,000 man. Den 18 dezer stierf te Bonn do bekende Duitsche dichter Karl Simrock. Ofschoon hij gedurende de laatste jaren aan een chronische kwaal lijdende was, werkte hij met don mecsten ijver zoo op letterkundig gebied als in zijn betrekking \an hoogleernar aan de universiteit te Bonn. Toen hij echter "Vrijdagavond een lezing had gehouden en vermoeid tehuis kwam, werd hij plotseling hevig ongesteld en stierf weinige dagen later. Zijn dood zal door de Bonner universiteit te dieper worden gevoeld, daar zij onlaugs nog twee barer verdienstelijke leden, Dies en Lassen, verloor. Op 2 September e. k. zat te Sclimalkalden het standbeeld van den componist van bet lied »Die Wacht am Rlieiu", Karl Wilhelm, worden onthuld. Tevens zal op dien dag ecu conceit worden gegeven, hetwelk uitsluitend zal bestaan uit cenige der beste composition van den over ledene. OOST K N B IJ K. Keizer Frans Jozef is Woensdag morgen en Keizer Wilhelm Woensdagavond, ten 9'4 ure, te Salzburg aangekomen. Laatstgenoemde werd be. groet door den Duitschen gezant eu door den adjudant van den Keizer van Oostenrijk. Er heeft volstrekt geene officieele receptie plaatsgehad. Bij het gala-diner zat Keizer Wilhelm aan de rechterhand van den Keizer van Oostenrijk. Er werd geen toost gedronken. Des avonds maakten beide vorsten een uitstapje. Met medewerking der Oosteurijksche re- geeriug ziju door prof. Zöller iu Weenen proeven genomen met het consorvoeren van verschillende soorten van levensmiddelen in een betrekkelijk zeer weinig zwavelkoolstof bevattende atmosfeer. Deze proeven ziju uitmuntend geslaagd. Brood, groenten, vruchten en andere spijzen, meteenigs droppels bevochtigd, werden na verloop van een maand volkomen gaaf bevonden, zonder eenig spoor van schimmel of bederf. Naeenigon tijd aan de frisschc lucht blootgesteld te zijn geweest, liet de smaak van het gecojiservcerde niets te wenscheu over en kon gerust met dien van versche artikelen wedijveren. Aileen het vleescii behield eeuigszins den reuk van de zwavelkoolstof en verkreeg daardoor een smaak met dien van wildbraad overeenkomende. Voor de marine is prof. Zölleis eenvoudig procedë dus zeer aanbevelenswaardig. S A H 3 E, De Senaat lieeft het reeds door de Cortes aangenomen budget, en dus ook de schuld regeling, goedgekeurd. De Cortes hebben het wetsontwerp, tot af schaffing der fueros in de provincie Biscaye, aangenomen. Is tegenwoordig het reizen op spoorwegen in Spauje gevaarlijk wegens de vele ongelukken, ook op de gewone landwegen is het niet veilig. Den 3n dezer werd de postwagen van Sevilla naar Huelva door 25 goed gewapende movers overvallen en geplunderd. Er waren 200.000 pesetas iu deu wagen, bestemd voor de Rsolinto- mijuen. De reizigers werden gebonden en van alles beroofd. De postiljon, die zich verdedigde, kreeg gevaarlijke wonden. 15 E 1 G I E. In de den 20 dezer te Antwerpen gehouden zitting van liet gerechtshof, heeft de heer Delaet Jr. den advokaat Delvaux een slag ge geven, hetwelk deze heeft beantwoord door den heer Delaet te schoppen. Te midden coner levendige agitatie werd de zitting geschorst. J A P A N. liet geschil tusschen Japan en Corea is geheel bijgelegd en een nieuwe gezant van Corea is reeds op een Japansch fregat op reis naar Fusan. AMERIKA. Van de opening af is de tentoonstelling te Philadelphia door 2,254,074 personen bezocht en bedroegen de ontvangsten 743,570 dollars. SCHIEDAM, 21 Juli 187Ö. Z. K. II. prins Frederik heeft zich gisteren ochtend in generaalsuniform naar Minden be geven, ten einde het feest bij te wonen dat aldaar gevierd wordt ter gelegenheid dat voor

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1