Bnitenlailscle BEriclten, Bimnlanisclie Berickten. 1876. D onderdag; 27 April. M 3886. a a g- a a g-. RUS LAND. Het regeeringsblad van 25 dezer bevat eene geruststellende verklaring over de Oostersche kwestie. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de hartstochten en stoffelijke hinderpalen veroor zaakt, niets vermogen tegen den eenparigen wil van Europa. De eenstemmigheid dezer groote mogendheden heeft zich bevestigd bij het be richt over den voorgenomen inval door Monte negro. Het kabinet des Keizers heeft de vijf groote mogendheden uitgenoodigd, aan hunne gezanten te Konstantinopel gelijkluidende in struction te geven, om de Porte aan te raden, zich van oorlogzuchtige handelingen te ont houden. Duitschland, Oostenrijk, Frankryk en Italië hebben reeds toestemmend geantwoord. Er bestaat alle reden om te verwachten, dat ook Engeland zal toetreden. 2WEDEJL_ Professor Nordenskjöld heeft te Gothenburg de stoomboot Ymer tot het doen eener reis om de Noordkaap en door de Karische Zee naar de Jenesai-rivier aangenomen. Aan de Jenesai hij drie Zweedsche geleerden, dr. Theei, dr. ffrybom en den docent Arnell ontmoeten, die de reis naar Siberie over land zullen doen. TURKIJE. Al de gezanten der groote mogendheden hebben de Porte aangeradenniets tegen Montenegro te ondernemen. Eenparig hebben zij beloofd, hunne pogingen tot de pacificatie te zullen voortzetten. De Porte heeft akte van die belofte genomen, doch zij zal hare militaire toebereidselen niet staken. SPANJE. In de kringen der moderado-party te Madrid wordt de aanstaande terugkomst van Koningin Isabella en zelfs van Koningin Christine be sproken. HH. MM. zouden zich op het kasteel te Aranjuez vestigen; dit laatste wordt echter van een andere zijde weder tegengesproken. De houding van de Baskische en Navar- feesche provinciën, ten opzichte van de af schaffing van hare fueros schijnt, zooals men althans uit de telegrafische berichten opmaken kan, vast besloten te zijn. liet is te hopen en ook wel te denken, dat'de regeering zich niet door dien tegenstand zal laten dwingen om deze kwestie niet volgens hare meening en die van het overige gedeelte des lands uit- temaken. ENGE LA N D. Zaterdag had een vreeselijke ontploffing plaats bij een nieuwen spoonvegtunnel bij de •iCymmer niet ver vau Neath in "Wales, ver oorzaakt door het neerwerpen van een lucifer "j het kruit- en dynamiet-mngazijn. Er wer- den vijftien lijken^ gevondenwaarvan velen onherkenbaar waren loor" de wonden. De papiermolens van Soinmerville te Bilton bij'Bristol zijneergisteren geheel afgebrand. De schade wordt op 70,000 a'100,000 pd. st. be groot. Vijfhonderd werklieden zijn zonder werk. A ffi E RIKA. "Uit Washington wordt gemeld, dat door een voornaam persoon aldaar eene verklaring is ge daan, welke, als zij gestaafd mocht worden, president Grant persoonlijk in eene hoogst on aangename positie kan bréngen. De gewezen advokaat-generaal Williams'moet namelijk, als getuige, verklaart hebben, dat hij aan een voor malig tolbeambte, met name J. S. Davenport, te New-York, uit het voor de geheime belasting- politie bestemde fonds, eene som van 20,000 dollars tot verkiezingjB-doeleinden heeft uitbe taald, en wel op rechtstreekse!) bevel van presi dent Grant. Reeds is gemeld da Salt Lake City, in de Yereenigde Staten jdoor eene hevige ontploffing is geteisterd. ^Daaromtrent wordt tharis~gerheld r"'DHéI*aéhtéreeiivolgende slagen werden gehoordde bevolking vloog de huizen uit, de paarden raakten op hol, vensters braken, de deuren werden uit de de hengsels gelicht, schoorsteenen vielen om, en vele gebouwen werden beschadigd. De oor zaak van deze ontploffingen werd eerst bekend, toen men rookkolommen van Arsenall-IIill zag opwaarts stijgen, ten Noorden van de stad. Op dezen heuvel waren vier kruitmagazijnen ge plaatst. Een daarvan bevatte -14 ton kruit, een ander 10 ton, in de beide overige lagen ODgeveer twee karrevrachten. Deze geiieele massa ontplofte. De gebouwen der waterleiding en een meelfabriek in de nabijheid vielen tot puin, en groote steenen kwamen tot op een afstand van een mijl neder. Van de drie per sonen die in de magazijnen bezig waren, werd slecht één stukje vleesch, ter grootte van een voet, teruggevonden. Een drietal personen werd kwest en ligt gevaarlijk ziek, Een dame stierf van schrik. Alleen aan gebroken glas is de schade 50,000 dollars. Het schijnt dat twee knapen, wier overblijfselen teruggevonden zijn, zich bij de magazijnen met het schieten van vogels hebben beziggehouden, en zoodoende in de kruitmassa hebben gevuurd. SC III EB AM, 20 April 1870. Z. M. de Koning, vergezeld,van Z. K. Prins Hendrik, beiden in uniform van de marine, zijn gisteren middag vóór half twee ure in Hd. salonwagen langs den Hollandschen spoorweg naar Amsterdam vertrokken, tot het brengen van JId. jaarlijkse!) bezoek aan. de hoofdstad. Het gevolg van de Vorstelijke personen is samengesteld uit graaf Schimmelpenuinck grootmeester,'fUSfta van IleeckereifVa'a't Keil, directeur van Zr! Ms. kabinet, majoor baron de Posson, eerste stalmeester, luitenant-kolonel graaf Dumonceau, secretaris, generaal-majoor Tolsma, kapitein ter zee baron van Heerdt, adjudanten, jhr. van de Poll, ordonnance- officier, benevens de kapitein luitenant ter zee jhr. Holmberg de Beckfelt, adjudant van Prins Hendrik. Eene talrijke menigte bevond zich bij het vertrek van de vorstelijke familieleden aan het station. Bij Kon. besluit is de heer mr. J. de Clercq van Weel, thans kantonrechter te Haarlem, benoemd tot rechter in de Arron- dissements-Rechtbank te Rotterdam. Z. K. H. Prins Alexander is gisteren avond uit Algiers in de residentie teruggekeerd. De zangvereeniging Euterpe bracht gis- tereg avond tot sluiting der werkzaamheden in het afgeloopen seizoen voor hare buiten gewone leden ten gehoore Haydn's Oratorium sDe Schepping". Wij gelooven de tolk te zijn van allen, die deze uitvoering bijwoonden, wanneer wij de vereeniging hartelyk danken voor het kunstgenot, den beminnaars van Haydn's onvolprezen werken geschonken. Onder de krachtige leiding van den ver dienstelijken W. J. Hutschenruyter werden de kooren onberispelijk schoon voorgedragen, ter wijl de solo's in voortreffelijke handen waren. Wanneer we noemen mejuffrouw Kempner en den heer Baer van de Rolterdamsche Opera, benevens den heer K. uit Middelburg, is daar mede genoeg gezegd. Vooral de zoo hoog gevierde zangeres, mejuffrouw Kempner, mocht de ondubbelzinnigste blijken ontvangen van de waardeering van Schiedam's kunstlievend pu bliek. De begeleiding was ook ditmaal uit muntend. Onwillekeurig rees bij ons onder de uit voering do gedachte op: als het groote publiek eens in de gelegenheid gesteld kon worden, deze en dergelijke muziek te leeren genieten, wie weet, hoeveel het daardoor zou vooruit gebracht worden op het pad der beschaving; wie weet, of liet zulk genot niet gaarne in ruil zou nemen voor de ruwe uitgelatenheid der kermissen. Hartelijk wenschen wij en den Directeur en de leden der Vereeniging tegen het volgend seizoen denzelfden lust en dezelfde toewijding toe bij de hervatting der werkzaamheden. Naar wij vernemen is op eene bijeenkomst van barbiers besloten, dat ze in geval van ziekte elkander hulp zullen verleenen door- het gratis bedienen vau elkanders klanten en in geval van overlijden de zaak van den overle dene ten behoeve der weduwe, gedurende het loopende kwartaal, voor zooveel betreft de abonnementsklanten, zullen blijven voortzetten. Ook werd besloten het tarief van het scheer loon aanvangende met 1 Mei q. s. vasttestellen voor den werkenden stand op 5 cents voor óónmaal en 4 cents voor tweemaal scheeren en in billijke evenredigheid van het qieerdere COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaalj 1.85. Franco per post, Ooor het geheele Rijk - 2.50, Afionderlijke nommers- 0.10. BUREAU MARKT, 15, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, 1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1