fismemie Bericltten. Tegen een equivalent hadden zeer vele leden bezwaar. liet oogenblikkelijk verlies zou van zelf gecompenseerd worden. De verhooging van het gedistilleerd kan veeleer dienen als equivalent voor de afschaffing van den accijns op de suiker of de zeep. Anderen bestreden het denkbeeld van afschaffing van belasting zonder equivalent, met het oog op onzen financieelen toestand. De dertigste nlgenoeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw zal gehouden worden op Maandag 48 September a. s., des middags te 12 uren, in het Verkoop lokaal te Rotterdam. Onder de onderwerpen, op die vergadering te behandelen, komen o. a. voor de volgende voorstellen dor afileelingen Assendelft, tot 't instellen van een onderzoek üuar de inrichting en resultaten der kaasfabrie- ken in Engeland; Haarlem en Omstreken, orn bij wijze van proef de tentoonstelling, die de maatschappij gewoonlijk in September houdt in 1877 te doen plaats hebben in de eerste helft van Juli, evenals in het buitenland, en om die tentoonstelling alleen te doen bestaan uit paarden, vee, werktuigen en pluimgedierte; Haarlemmermeer, tot het uitschrijven in 1877 van een wedstrijd met stoomdorschwerktuigen Hoorn en omstreken om een prijsvraag uit te schrijven tot oplossing van de verwerping of't te vroeg werpen van de kalverenMaasland en omstreken voor een prijsvraag over de mid delen tot gob eel e vernietiging van bet heer- moes; Sloten, beraming der middelen tot 't geven van lager landbouwonderwijs; Vianen en omstreken prijsvraag voor een doelmatig werktuig om de «elodêa canadensis" nit slooten en vaarten te verwijderenWaddinxveen Zevenhuizen en omstreken aandrang, tot wij ziging der wet op 't veeartsenijkundig staats toezicht Westland, om aan te dringen dat bij 't afnemen van de onderwijs-examcus en de vereischten voor een nanteekening voor land bouwonderwijs overeenstemmingworde gebracht. Verder zullen behandeld worden drie voor stellen van het hoofdbestuur: n. om de be schikking te erlangen over eenige gelden ad f 500, ten einde uitvindingen, nieuwe werktuigen, voor het eerst ingevoerde gewassen en andere zaken, die bewezen hebben voor land- en tuin bouw nuttig te zijn, te kunnen steunen en bekronen; b. om voor de internationale ten toonstelling van tuinbouw in 4877 te Amsterdam te houden, eenegeldelijke bijdrage toe te kennen •van f 300; en in dat jaar geen voorjaars tuinbouwtentoonstellingen te doen plaats heb ben, opdat alle beschikbare krachten en mid delen zooveel mogelijk tep bate der internationale tentoonstelling kunnen worden aangewenden c. om reeds nu te besluiten omtrent een in zending voor de in het jaar 4878 te houden wereldtentoonstelling te Parijs, opdat de maat schappij tijdig genoeg gereed kunne zijn. Voor de op 40 tot 20 September te Rot terdam te houden algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van- en werktuigen voor den landbouw is behalve een groot aantal gouden, zilveren en bronzen medailles en prijzen in geld, zoowel door de maatschappij, als door verschillende afdeelingon eu personen uitgeloofd o. a. door de gemeente Rotterdam nog een som van f 4000 beschikbaar gesteld. Uit Utrecht schrijft men: Toen weinige dagen geleden, de Kroonprins eu Prinses van Pruisen ook deze stad in het strengst incognito bezochtenbekroop de hooge reizigers den lust naar de lekkere Ilollandsclie wafels, en betraden zij daartoe een net ingerichte wafel kraam, voor de aldaar in aanvang zijnde kermis pas geopend. Vertolkt gaven zij te kennen, dat do smaak hun van, dat lekkere gebak uitne mend beviel en betaalden de levering waar schijnlijk wel iiooger dan met G centen het stuk. Had de zindelijke bakster van die komst maar iets kunr.en afweten, gewis had zij wel getracht de puikste modellen barer Lnkkuust voor te dienen en althans zeker wel tenue in 't Friesch gekommandeerd. Ook uit Seheveningen schrijft men, dat de Keizerlijke Pruisische familie aldaar zoor een voudig en recht huiselijk loeften om hare vriendelijkheid en welwillendheid door ieder met de meeste voorkomendheid behandeld en geëerd wordt, (G. CL) Do klasse der fraaie letteren van de Bel gische Koninklijke Academie heeft o. a. deze prijsvraag uitgeschreven: «De klasse verlangt een geschiedenis van de vereeniging met de Nederlanden van de provinciën Gelderland Utrecht, Friesland en Groningen, bevattende de militaire eu diplomatieke gebeurtenissen eu waarin tot uitgangspunt is genomen, wat Gel derland betreft, do afstand van dat hertogdom aan Karei den Stoute, Vreemden kunnen mede dingen. Ue opstellen kunnen geschreven zijn in de Franscho, de Nederlandsehe of de Latijnsehe taal, en moeten vóór 4 Febr. 4S78 ingezonden worden bij den vasten secretaris. Als prijs wordt uitgeloofd een gouden medaille ter waarde van duizend francs." Bijzondere berichten uit de Zuid-Afrikaan- sehe republiek meldendat president Burgers zelf in volkomen gezondheid ver'keert cn zich met zijn gewonen ijver aan de behartiging der lands- eu volksbelangen wijdt. Voor den tocht tegen Secococni, een inwoner van de republiekdie zich aan haar gezag en wetten niet wil onderwerpen, zijn 2300 man opgeroepen. De president zal het opperbevel op zich nemen, als het werk niet vlug van de hand gaat; omtrent ceu goeden uitslag wordt geen twijfel gekoesterd. De aanleg vair den spoorweg wordt intus- schen voortgezetde leening daarvoor is in den volksraad bij acclamatie goedgekeurd. De groote oppositie, waarvan sprake was, is in rook verdwenen. De met NederlandPortugal en Belgie gesloten traktaten zijn bekrachtigd. Van eene confederatie ouder de Britsche vlag, wil men niets weten. De volksraad is ferm en steunt den president krachtig. Ouder de Hollanders, die naar de republiek zijn gegaanbevinden zich llinke jongelieden en deze zijn bijna allen geplaatst. Van dezulke, wier gedrag aanleiding geeft tot gegronde aan merkingen, hoopt men voortdurend verschoond te blijven: er bestaan voor hen geenegunstige vooruitzichten. De antipathie tegen de Hollan ders begint reeds te verdwijnen, nu men eenige degelijke eu beschaafde exemplaren heeft leeren kennen. Een kapper en haarsnijder, die lust heeft zich te Pretoria te vestigenzal daar goede zaken kunnen maken. (ïlbl.) De Nederlandsehe veestapel bestond op uit. December des vorigen jaars uit: 238,823 paarden, waarvan 707 dekhengsten, 30,916 veutenmemëu, 4-4,320 paarden beueden 3 jaar en 182,820 werkpaarden; 3374 ezels en muil ezels; 1,409,077 runderen, waarvan 40,570 springstieren, 920,788 melkkoeien, 449,905 kalveren eu pinken, 03,101 meslosscu en mesl- koeien en 10,653 trekossen936,429 schapen 451,450 bokken en geiten en 352,369 varkens. Bij benadering kan verder worden opgegeven, dat 't pluimgedierte in Nederland op het einde van 4875 telde: 2,084,700 hoenders, 15,940 kalkoenen, 320,100 eenden, 29,450 ganzen en 4030 zwanen. tiet jV. v. d. D. meldt, dat de arme steenrijders te Amsterdam, wier paard zoo ver minkt werd dat het afgemaakt moest worden, reeds voor hun verlies schadeloos gesteld zijn. Een ingezetene van Amsterdam gaf hun een ander paard ten geschenke. De politie to Amsterdam de zakken van een wegens dronkenschap in arrest gestelden knaap onderzoekende, vond toeu een aantal lombardbricfjes van beleende jassen. Kort te voren was juist in een kleedcrmagazijn op den j Zeedijk 'een inbraak gepleegd, waarbij eenige- jassen waren ontvreemd. De lombardbriefjes nu» brachten' de politie op liet spoor der daders,! mot dit gevolg dat een vijftal jongelingen,! waarvan drie reeds kennis met het gerecht! hadden gemaakt, iti hechtenis genomen werden, j Op verschillende plaatsen in Drenthe heb ben de landlieden thans veel last van vossen, die soms 'op klaar lichten dag hoenders weg-! rooven. Rotterdam. De heer Landreau, zou Dinsdag te hiilfvijf bij liet feestgebouw, in de oiimwl-, delijkc nabijheid van Iieiueken's Bierbrouwerij; te dezer stede, opstijgen met zijn reuzenballon i Euro pa", waaraan vier kleinere ballons, »Asie, Afriqne, Amériquo en Oceanic" bevestigd zijp. De vulling der ballens, waarvoor 1,000,000 liter, gas noodig geoordeeld werden, zou 21A uur durea. De boot bevat twee ankers, een voor de. zee en een voor het land, terwijl tal van reddingtoestellea aanwezig zijn en men zelfs bij nederdaling boven de zeo daar 48 uur- zonder levensgevaar kan vertoeven. Des middags werd echter bij groote plakkaten bekendge maakt, dat de opstijging door onvoorziene omstandigheden niet kon plaats hebben. Woensdag morgen verkondigden de aanplak biljetten dat de opstijging in den namiddag vau dien dag zoude geschieden, doch bij de vulling scheurde de hoofd ballon. Dit ongeval heeft duizenden en duizenden nieuwsgierigen, voor een goed deel van elders gekomen, teleur gesteld. Dordrecht. De 100 kistjes scherpe patronen, die onlangs per spoor alhier zijn aangebracht eu in beslag genomen, zijn Zaterdag op last van deu Minister van Oorlog naar Delft over gebracht, zoodat zij niet naar Griekenland zul len worden vervoerd. Zwolle. Een 11-jarig knaapje werd Maan dagavond alhier uitgezonden om eene bood schap te doen; hij moesL eene flcsch met slaolie halen. Op de straat liet hij de flesch stuk val len, eu schreiende gaf hij te kennen dat hij niet naar huis durfde gaan, vreezende voor de ruwe kastijdingen zijner stiefmoeder. Toen men zijn vader daarvan had onderricht en diens knecht hem mede naar huis wilde nemen, nam de knaap de vlucht en sprong in hctWeczen- land in de gracht. Nadat men hem tevergeefs een langen stok had toegestoken, zonk hij in de diepte weg. Eeu timmerman sprong daarop te water wien het gelukte den knaap nog levend van den grond le halen en hem met behulp van een paar andere personen aan deu wal te brengen. liet verbruik van turf op de fabrieken in Duitschland neemt zoodanig toe, dat men in den laatsten tijd eene menigte Duitsehe vaartuigen, zelfs met stoom naar Zwartsluis ziet gaan, om lading in te nemen. Wanneer eenmaal de waterweg van Zwolle naar zee gereed is, wordt een nog grooter turfvervoer en niet grooter vaartuigeu verwacht, daar reeds nu vele groote schepen op stroom blijven en zich door kleiner vaartuigen de lading laten brengen. In Engeland zijn 8IO coöperatieve ver- eenigingen met 357,821 leden en een kapitaal van 4,451,034 p. st., de jaarlij Usche verkoop is ongeveer 14 miltioen p. st., waarop 4,070,000 p. st. gewonnen is. De uitgaven bedragen 601,000 p. st. lu Schotland zijn 210 vcr- eenigingen met 54,431 leden, 338,940 p. st. kapitaal, 2,OG2,000 p. st. verkoop, 455,000 p. st. winst en 70,300 p. st. uitgaven. Van 48554875 zijn 44,498 menschcn- levens op do kusten van G-root-Brittanje ver loren gegaan, doch er zijn niet minder dan-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2