Dunkier. Onze kunstlievende Vorst heeft aan de kapel, waarop Nederland en de residentie in 't bijzonder roem dragen, den titel van j>Koninklijke Militaire Kapel" verleend. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Hendrik jl. Zaterdag den wedstrijd bij de Kon. Ned. Vachtclub te Rotterdam bijgewoond, ter wijl Z. M. de Koning door het min gunstige weder in den morgenstond, van zijn voornemen om dezen wedstrijd bij te wonen, heeft afgezien. Z. K. II. Prins Alexander is Zoudagavond te 6 uren uit Gelderland in do residentie terug gekeerd. Bij het Departemeut van Koloniën is per telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandse!) Indie het navolgende bericht uit Atsjin (dd. 23 Juli '187G) ontvangen: Nadat door de ageerendo colonnes op'13 Juli de moeilijke overtocht over de diepe 47 meter Koerang Raba en daarmede de omtrekking van den vijand volbracht was, zijn zij over Leboe, waar de verblijfplaats van toekoo Tjihik werd verbrand, voortgerukt naar de Koeroeng-Raba- baai en hebben zij zich gelegerd in de nabij gelegen kampong Moesan. Aldair bleven 3 kompagniën ter bescherming \an en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe versterking achter, terwijl de overige drie cornpaguien den !4den Juli terugkeerden naar Boekit Seboen en den volgenden dag naar Kotla-Radja. Twee patrouilles eene uit Pango, de andere uit Boekit Daroe werden door den over- machtigen vijand aangevallen; de eerste leecl een verlies van '10 dooden eu G gewonden, de tweede verloor 5 man. Ovetigens was de vijand rustig, Dö gezondheidstoestand was minder gunstig. Te Pedir werd, in tegenwoordigheid van Sen Radja, het politiek gezag ter Noordkust door den adsistent-resident de Scheemaker van den stalionskommandant overgenomen. (Sis. Ct.) Op de voordracht voor leeraren aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam, zijn, voor zoover dit de Fran- sche taal betreft, geplaatst de heeren J. Yaux te Dordrecht; C. F. Koch te Schiedam; H. Duvanel te 's Gravenhage. Het eind-examen der Hoogere burgerscho len in deze provincie is afgeloopen. Er hadden zich aangegeven 53 kandidaten nl. 15 van de H. B. S. te 's Gravenhage, '11 van Delft, 1 van Schiedam, 14 van Rotterdam, 8 van Dor drecht, 2 van Gorinchem en 2 die in den laatsten tijd geen H. B. S. bezocht hadden. Een kandi daat heeft zich kort na het begin van het mondeling examen teruggetrokken. Tien kandi daten zijn afgewezen, tweeënveertig toegelaten en wel van de volgende II. B. S. Rotterdam 12, 'sGravenhage "12, Delft 8, Schiedam 1, de heer C. F. A. Koch, Dordrecht 6, Gorinchem 1, benevens de heeren M. J. A. Kruseman en J. J. Raat, geen leerlingen eener II. B. S. Volgens officicele opgave in de St.-C't. van heden, zijn in de maand Juni in deze gemeente geboren G7 kinderen, waarvan 37 van het mannelijk en 30 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 2 van het man nelijk geslacht; overleden 45 personen, waar van 22 van het mannelijk cn 23 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd zijn 19 paren. Zaterdag jl. werd te 's Hage aanbesteed het maken van 23,000 meter puïnweg in den Houtrakpolder bij Halfweg. Minste inschrijver was de heer W. van Zon alhier, voor f79,490. Gisterenmorgen heeft zich iemand, naar men zegt een kantoorbediende uit Rotterdam, tegenover het Spieringhoeksche bosch aan den Vlaardiugsclien dijk, door ophanging van liet teven trachten te berooven. Door zekeren Bors- booui van Vlnardingen komende, ontdekt, heeft deze hem dadelijk afgesneden, doch meenendo dat de levensgeesten geheel waren uitgedoofd, legde hij hem in het gras neder en verzocht aan een met een voertuig voorbijkomend per soon hem op' zijn wagen te leggen en stad waarts te brengen. De voerman gaf daar geen gevolg aan, maar achtte het beter zich zoo spoedig mogelijk naar het politie-bureau te be geven om aldaar van het gebeurde melding te makenwaarop de politio-agent II. D. In dor Malir zie!) ..iar <'e plaats van het ongeval be gaf, voorzien van wat sterken drank en eau de cologne, die men hem aan do Vijfsluizen verschafte, en beproefde daarmede de levens geesten van den ongelukkige weder op te wek ken, waarin hij met behulp van den heer J. A. Rutsehy, genees- en heelmeester hier ter stede, die .inmiddels ook daar ter plaatse was aangekomen, spoedig mocht slagen. Do geredde werd vervolgens per rijtuig naar het stads-ziekenhuis vervoerd waar hem dadelijk geneeskundige hulp werd verstrekt. Hij bevindt zich thans vrij wei. Naar wij vernemen was hij reeds eenigen tijd van huis ten einde een betrekking te zoeken, doch daarin niet kunnende slagen, heeft hij, na een afscheidsbrief aan zijne vrouw en vier kinderen geschreven te hebben, dit wanhopige besluit ten uitvoer trachten te brengen. De N. Mott. Ct. meent op goede gronden te kunnen tegenspreken de door het Dagblad gedane rnededeeling als zou Z. M de Koniug, den lieer Kappeyue hebben geraadpleegd over. het vormen van een nieuw ministerie. sWat er zij van 's Konings goedvinden, wordtin genoemd blad gezegd, weten wij niet, maar op goede gronden kunnen wij vei zekeren dat aan den lieer Kappeyue, die zoo als men weet zich te Geneva beviudt, althans tot 3 Augustus niets van een dergelijken weuseh tot raadpleging was bekend gemaakt. Ter voorkóming van alle dwaling ten opzichte van het verzenden van visitekaartjes wordt bericht, dat alleen bij verzending zonder couveit of kruisband, dus met het adres aan de keerzijde, de kaartjes eene lengte van minstens 9, eene breedte van minstens 6 centimeter en de stevigheid van briefkaarten moeten hebben. De circulaire van den Minister van Finan ciën omtrent de Belgische centen, is gedateerd 7 dezer en luidt als volgt sliet zal uw aandacht niet ontgaan zijn, dat sedert eenigen tijd een zekere neiging onder het publiek is ontstaan om de Belgische twee- centimesstukken niet meer in betaling aan te- nemen. i>Da Regeering kan die verandering bij het publiek, dat niettegenstaande herhaalde aan maningen harerzijdssedert jaren is blijven doorgaan aan de ongeoorloofde praktijken tot het in omloop brengen dier vreemde munt stukken, zij liet dan ook zijdelings, de hand to leenen niet anders dan inet genoegen opmer ken. Zij wil deze neiging ten goede dan ook, zooveel in haar is, stnmen, eensdeels door op nieuw aan haar ambtenaren teu strengste te verbieden om de meergemelde vreemde munt, onder welk vooiwerwlsel ook, in betaling aan te nemen, anderdeels door in de eventueele behoefte aan Nederlandsche centstukken door vernieuwde en kiachtige aanmunting op vol doende wijze te voorzien. nMet verwijzing naar vroegere circulaires heb ik de eer 's Rijksrekenpliehtigenvan welken aard ook, opnieuw te herinneren aan bet reeds dikwijls op dit punt gegeven voorschrift om bij elke ontvangst, die zij doen, bedoelde stukken ten strengste'te weren, en aan het verbod om ze bij eenigeriei verificatie of overneming van kas in rekening aan te nemen. j>Nict-voldoening aan die voorschriften zal tot persoonlijke schade niet alléén, maar zelfs tot ernstige maatregelen voor de overtreders kunnen leiden. sliet publiek zal door aankondigingen, mijner- I zijds herhaalde malen ia do Ncderlandsche1 Staats-Caurant te plaatsen, met deze vernieuwde -i aanschrijving worden bekend gemaakt, en tevens J :l worden gewezen zoowel op de schade, die het 1 zich door de aanneming der voormelde Belgische I1 twcn-cenlimesstukken met het oog ook op de t f vermoedelijke kort aanstaande inwisseling van de Nederlandsche centen tegen nieuwe, oo den hals haalt, als op de omstandigheid dat de aan- i neming der evengenoemde vreemde muntstukken l iugevolge do reeds door de Regeering gedane voorstellen eerlang strafbaar zou worden ge steld." 1 De veelbesproken Midas is door de Ve- 1 nezuolaansche regeering teruggegeven aan den 1 Nederlandschen consul op St. Thomas. Dit zal wel het einde van de guusche geschiedenis zijn, Volgens het A. llbld. zou de heer Bredius, schoolopziener te Bergen-op-Zoom, een aanklacht 1 tegen De Tijd hebben ingediend naar aanleiding van de beschuldigingen, tegen hem welke in 1 dat blad voorkwamen. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen om voor de hulponderwijzers in de vier noordelijke provinciën een ouderlingen bond op te richten. De uitnoodigingen tot aansluiting zijn reeds verzonden. Binnenkort wordt eena algemeene vergadering gehouden. i Het deskundig onderzoek van den heer N. J. "W. Sluyter in zake het scheuren van den j( luchtballon van den heer Landreau heeft er toe geleid dat partijen tot tie volgende overeenkomst zijn gekomenDoor op te stijgen met den ge- repareerden nEuropa" en met de vier andera werelddeelen, in den staat waarin zij nu ver- keeren, zal de heer Landreau moeten bewijzen, dat de mislukte opstijging niet aan hem te wijten 1 was; mocht hij niet slagen dan zal hij den heer Sluyter de gemaakte kosten moeten restistueeren. (Z. D.) Het lijk van den heer v. Franck, die dezer dagen te Scheveningen zoo noodlottig het leven verloor, is onder "Wijk aan Zee, nabij Beverwijk, op liet strand geworpen. Door mevrouw v. F. was een aanzienlijke som gelds uitgeloofd voor deu viuder van liet lijk van haar zoon. Pernis. Over het algemeen is in deze streken niet over de opbrengst der landen te klagen. Het vlas en het koolzaad, welk laatste reeds gedorscht is, hebben bijna overal uit muntend voldaan. De vroege aardappelen vielen nogal mede, hoewel zij bij vele landbouwers klein van stuk zijn. De winteraardappelen beloven echter nog niet veel. Over de op brengst der weilanden valt niet te roemen; de meesten gaven zeer weinig hooi. Den Daag. Den 27 dezer zal de heer Zaal berg zijn afscheidsrede houden vóór zijn vertrek naar Paramaribo. De heer van Dissel, onlangs van daar in Nederland teruggekeerd, zal den nieuwbenoemde bevestigen. Katwijk.. De vroegere duinaardappelen zijn meestal uitgeroeid en tegen hoogen prijs ver kocht; het late soort staat ook goed, het be derf is nog van zeer weinig beteekenis. Gouda. Het 'i7jarig meisje dat in een tent op de kermis alhier in brand geraakte, is aan de gevolgen bezweken. Zwolle. De alhier bestaande werklieden- vereeniging, die reeds een coöperatieven winkel bezit ca in den aanstaanden winter dien handel ook tot brandstoffen hoopt uit te breiden, heeft besloten diegenen barer ledendie zich ana dronkenschap schuldig maken, als zoodanig schrappen; ook zal zij aan den gerneeuteiaail een adres indienen tot het vaststellen eener strafverordening tegen dronkenschap. Deventer. Voor eenige dagen werd olb"1' een boerenhofstede verkocht, die voor40jaiet voor f 17,000 werd aangekocht, 15 jaren lak'

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2