1876 Maandag 21 "Alienslus. M 3968. _Biif«nlaiiiitliB_Bjrlclt«iL BiiieilaMscle Berichten. Dertig-st© Jaar gr a n. g-. COURANT. ABONNEMENTSPRIJS, pel kwnrtaal 1.85. Franco per post, door het geheele Bijk - 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU MARK®, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. 1.00.- Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De correspondent van Reuter te Belgrado eeint van 18 dezer, dat den vorigen dag bij Badoviatz een gevecht hue it plaats gehad tus- schen het Drina-leger en de .Turken, die met groote verliezea teruggeslagen werden. Een telegram van dienzelfden dag uit Bel grado afgezonden houdt in; dat't gevecht te Ro- dovinac slecht een schermutseling was waarby de voorposten van de Turken werden teruggeslagen. De Prins ontving afzonderlijk de consuls van Engeland,"* Frankrijk, Ruslatid, Oostenrijk, Italië en Duitschland ten gehoore. Men verzekert dat de mogendheden stehke pressie oefenen op Servie in 't belang van den vrede, althans van een wapenstilstand: doch de Prins wil daarvan nog' niet hooren. Het centrum van den Russische arnbulance-dienst is te Topcider. Onjuist is een bericht dat men begonnen zou zijn te arbeiden aan de versterkingen van Belgrado. Reuters correspondent telegrafeert uit Semlia van den 17en, dat liet gerucht alsof - Leschjanin -bij zijn vertrek— uit -Saitschar-de •zwaargewonden hulpeloos zou hebben achter gelaten, geheel uit de lucht is gegrepen. Alle gewonden, ja zelfs een doode, werden mede gevoerd. De chef van de Russische ambulance is hier met een talrijk personeel aangekomen. De Koning van Dahomey zal de zee voor alle Europeanen onveilig maken, indien het Engelsch eskader tot het bombardement ovei- gaat. Het bronzen standbeeld ter eeie van Livingstone werd jl. Woensdag te Edinburg onthuld, dicht bij het monument voor Walter Scott. De onthulling had op hoogst eenvoudige w:jce plaats. Het beeld is het werk van een dame, mrs. Hill, en wordt zeer geroemd. OOSTENRIJK. Uit Celtinje wordt van -18 dezer gemeld: Nadat de Tuiksche hoofdmacht bij Vucidol vernietigd werd is de toestand dor Montenegrijnen zoo gunstig geworden, dat de Vorst gisteren zijn hoofdkwal tier naar Bjelopolje verleggen kon om onze macht tegenover Albanië, waar groote massa's Turksche troepen bijeengetrokken worden, te versterken. Het oppeibevel over de troepen in de Ilerzegowina werd aanvaard door den Woywode Peter "Vukotic; deze moet de bewegingen van Moukhtar-pacha en de troepen, welke hem te hulp willen komen, observeeren en verijdelen. De in buitenlandsche bladen voorkomende berichten, dat de oveiste Becker is ontslagen, de Serven aan de Driua en bij Banja een nederlaag hebben geleden, en de Turken tegen Kruschevatz ziju vooi uitgerukt, zijn geheel uit de lucht gegrepen, Waarschijnlijk zijn zij ver spreid door een uit het land gezetteu corres pondent. DUITSCHLAND. Bij de commissie ter oprichting van een Bismarck-monumeat op het Augustinerplein te Keulen, zijn 24 modellen ingekomen. Zoodra de commissie met haar rappoit gereed is, zal het openbaar worden gemaakt en zullen tevens de modellen voor het publiek woi den tentoon gesteld. SPANJE. Er is in het geheel voor de hypothecaire brieven meer ingeschreven dan noodig is. AMERIKA. De republikeinen van Kansas hebben Anthony .benoemd tot kandidaat voor liet gouverneurschap. SCHIEDAM, 19 Augustus 1876.' Naar wjj verneftien zal Z, M. de Koning aanstaanden Woensdag, 23 dezer, vanhetLoo in de residentie terugkeeren. De heer B. Yeth le Luit-adj. der. dd. schutterij te' Schiéda'm, die gedurende het~winterseizoeu aan de officieren der dd. schutterij alhier instructie heeft gegeven, ontving Woens dagavond als blijk van erkentelijkheid van genoemde officieren een prachtig gouden anker horloge met toepasselijke inscriptie. Dit ge schenk werd den heer Veth op feestelijke wijze uitgereikt in tegenwoordigheid van denMajoor- Kommandaut en eenige officieren der Schie- damsche schutterij. (ÏY. Yl. Ct.) De Siaats-courant behelst de volgende opgave van de op 15 Aug. 1876 ia de onder staande entiepots aanwezige hoeveelheid bui tenlandsche ïuvve suiker: Amsterdam14,S23,lil kilogr. Rotterdam11,412,484 s Schiedam Dordrecht2,782 Middelburg22,209 Totaal 20,260,646 kilogr, Een onjuiste mededeeling was oorzaak dat wij in het bericht uit Wiluis, iu ons nommer van gisteien, vermeldden, dat de toieu was omvergehaald, een nader bericht behelst, dat de toren, niettegenstaande de grootst mogelijke krachtsinspanning om hem staando te houden, Dinsdag morgen is ingestoit. Tengevolge dei- genomen voorzorgen zijn ongelukken voorkomen. De toren is nedei gestort op de aangrenzende keik, die daardoor voor een gedeelte verpletterd is. De cchade wordt globaal op f25,000 geraamd. liet Yad. zegt met leedwezen tc vei nemen, dat te 's Ilage uit Philadelphia bericht is ontvan gen, dat de heer dr. Jonckbloet, lid dei Tweede Kamer en van de Ned. hoofdcommissie vooi de tentoonstelling vrij ernstig ziek is. De Haagsche Coi respondent van de Mid- delburjsche öourant de ministei ieele crisis be sprekende zegt o. a. »De vraag kan thans alleen zijn of de heer Kappeyne de optreding van een liberaal minis terie op dit oogenblik geraden acht, en zoo ja, of hij een liberaal ministerie kan vormen. Daar het my bekend is dat de liberale leider tusschen het ontvangen van en het voldoen aan de oproeping naar het Loo, een paar dagen gevraagd en gekregen heeft, om zich met do zijnen te beraden, zou ik wel denken dat deze twee vragen bevestigend kunnen vvoi den beantwoord, en dat de heer Kappeijne naar Z. M. vei trokken is met een lijstje ministers, zoo niet in deur zak dan toch in liet hooLJ. Dit is echter maar eene onderstelling £au mijj die ik uwe lezers verzoek onder voorrecht van inventaris aan te nementerwijl ik hen tevens waarschuw tegen tal van dwaze berichten, in den laatsten tijd in omloop gebracht. Ik heb hiermede ook het gerucht -op het oog der verandering in het personeel der commissarissen des Kouings, waardoor de oudminister de Willebois hier te 's Gravenhage zou worden benoemd iu plaats van Fock die den wegens hoogen leef tijd aftredenden commissaris in Noord-Holland zou moeten vervangen. Het geheele bericht is kennelijk verzonnen, want een demis sionair er nog alleen is om de zaken loopend le houden" handelend ministerie zal het toch wel niet in zijn hoofd halen om juist tegen het oogenblik zijner aftreding dergelijke gewichtige benoemingen te doen. Ware dit niet het geval dan zou ik mijals bewoner van Zuid-Hollandbier niet onthouden van een zeer krachtig protest tegen het verplaatsen van onzen tegen woordigen commissaris, dat, ook al werd een, heel ander man als de lieer de Willebois tot zijn opvolger bestemd, een zeer groot verlies zou wezen." In de maand Juli maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik uit /ee 228 stoom- en 71 zeilschepen; naar 262 s> 190 te zamen490 stoom- en 2G1 zeilschepen; in het geheel 751 schepen. Geduiende de eerste zeven maanden van 4876 t maakten van dezen weg gebruik 4035 zeeschepen," metende te zamen 3,427,085 kub. meter, tegen 088 zeesciiepen, metende te zamen 930,909 kub. meter, van het Voornsche kanaaleen en ander zonder de visehschepen. In deze warme dagen zullen onze lezers misschien met belangstelling kennis nemen van het onderstaand lijstje, waarvan de eerste kolom aanwijst de data der maand Augustus, en de volgende kolommen de hoogste temperatuur op die dagen in de jaren boven icdeie kolom' aangegeven volgens de schaal van Fahrenheit. 1872. 1873. 1874. 4875.'l87G. 11 Aug. 64.5 63.0 64.0 73.0 69.5 12 64.0 68.0 61.0 75.0 77.0. 13 64.0 67.0 ,66.5 71.0 81.5. 14 64.0 64.0 68.0 71.0 84.5 15 65.0 71.0 64.0 72.5 87.0 In de laatste dagen lieeft men aan het

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1