A". 1870. Woensdag 23 Augustus. -K 3969. TerseMjflt flaielljts, nitjezonfleri Hsiai. BniteilaaiMs Bericltaa. Binnenlandsclie Berichtea. o t i g s t e TG COURANT. Abosnementsprijs, per kwartaalt.85. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50, Mionderlijke noinmers 0.10. BUREAU 3ÏAKKI, E, A24. Advertentieprijs: van 1-10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemam, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. h' R ASKRIJK. Er is sprake van eene algemeens bijeenkomst der bisschoppen van Frankrijk, met het oog op de houding, welke de nationale vei gadering betrekkelijk den godsdienst aangenomen heeft. Uit Dieppe wordt bericht, dat de geeste lijke autoriteiten aan Adeline Patti vergunning hebben geweigerd in de kerk ten voordeele van de armen te zingen. Dit verbod gaat uit van den kardinaal-aartsbisschop van Rouaan en geldt voor het geheele kerspel. r In de redevoering door den minister Mar- cère te Domfront gehouden, zeide hij o. a., dat Frankrijk thans het nagejaagde doel bereikt heeft, doch rust behoeft. Een onbewimpelde lofspraak hield hij op de republiek. OOSTENRIJK. Van zeer geloofwaardige zijde wordt aan de Polit. Corr. van 21 dezer uit Belgrado gemeld, dat den vorigen dag door de diplomatieke agenten van Engeland, Frankrijk en Italië eener- zijds en namens de drie keizerlijke regeeringen anderzijds aan de Servische regeering mede- declingen zijn gedaan, welke betrekking hebben op evenlueele pogingen tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen. Niet onwaarschijnlijk -is't, dat de groote mogendheden het oogenblik gekomen achten aan de Servische regeering kenbaar te maken, dat een beroep op de goede diensten der mogendheden ter verkrijging van den vrede gunstig opgenomen zou worden. Ristics moet namens de regeering van die mede- deeling dankbaar -kennis genomen en beloofd hebben ze in ernstige overweging te nemen. Voor het vermoeden dat deze overweging niet met een negatief resultaat eindigen zal, pleit de omstandigheid, dat de Porte tengevolge van dea voortdurenden aandrang van ééne mogend heid bereid moet zijn zekere onlangs nog officieus kenbaar gemaakte vredesvoorwaarden voor Servie belangrijk te wijzigen. Nu reeds wordt t er voor gehouden dat die zachtere vredes voorwaarden der Porte zich bepalen zullen tot eene vergoeding der oorlogskosten en tot waar borgen tegen latere verstoring dos vredes door Servie. Uit Belgrado wordt van 20 dezer be richt: Gisteren hebben de Turken een algemeenen aaaval gewaagd op de Serven aan de Zuide lijke grenzen en aan den straatweg van Nisch naar Alexinatz. 20,000 Turken grepen bij Supovac de Servische voorposten aan, maar zij 'zijn naar de grenzen teruggeslagen. Van 4 uur 's morgens tot 4 uur 's avonds werd de aanval herhaald, *maar eindelijk werden de Turken tot zelfs over de grenzen vervolgd. De Servische troepen hebben zich door buitengewonen helden moed onderscheiden. T URKIJE. Officieus wordt bericht, dat Mukhtar-pacha zich nog altijd te Trebinje bevindt, in afwach ting van versterkingen, i Een officieel bericht van den 20 dezer uit het hoofdkwartier te Nisch meldt, dat de Turken de défilés en de bergen bij Alexinatz, die door de Servische troepen bezet waren, aangevallen hebben en zich van de posities en versterkingen der Serviërs meester maakten. De verliezen der Serviërs waren zeer belangrijk. RUSLAND. Een brief uit Konslantinopel van '17 dezer te Odessa ontvangen meldt, dat de Grieksche gezant aldaar eene nota zijner regeering aan de Porte heeft overhandigd, wordt verzocht, recht te doen wedervaren aan de eischen der Creten- sen, wier ontevredenheid op de bevolking van Griekenland terugwerkt. De Czaar gaat op het einde dezer maand naar Warschau. De organisatie van comité's ter verleening van hulp aan Servische gewonden en vluchte lingen verkrijgt thans ook in de provincies van Rusland grooteren omvang. Tot dusverre droegen daartoe nagenoeg uitsluitend St. Petersburg en Moskou bij. Thans echter komen ook uit andere deeleïi des rijks ruime bijdragen met motto's en opschriften, welke ten duidelijkste de opge wonden stemming uitdrukken, waarin de uatie wegens de gruweldaden jegens de Christenen gepleegd, verkeert. Ten aanzien der schending van het sRoode Kruis" verwacht men to St. Petersburg, dat de vertegenwoordigen der mogendheden te Konslantinopel stellige ophel dering van de Porte zullen vragen, in hoeverre zij rneenl dat hare toetreding tot de conventie van Genève van kracht is of niet. ENGE L A N D. Reuters correspondent meldt per telegraaf van 20 dezer dat den 19 onder het voorzitter schap van Vorst Milan, een ministerraad is gehouden, waarin de kwestie van vrede of oorlog op nieuw is behandeld. Drie der ministers, vooral do minister van justitie Gruics, waren zeer oorlogzuchtig; de Vorst helde tot den vrede over. Ten gevolge eencr depêche van generaal Tschernajeiï, welke inhield, dat liet dien dag allerwaarschijnlijkst lot een beslissend gevocht zou komen, is er ten laatste besloten, het resultaat dnanau af te wachten, alvosens eene beslissing te nemen. De correspondent van Reuter te Belgrado seint dat de vi edesparty terrein wint en men een wapenstilstand aanstaande acht. Den 20 dezer is den ganschen dag aan den kant van Alexinatz gevochtendaar de ïegeering echter over die gevechten het stilzwijgen bewaart, onderstelt men, dat de strijd voor de Serviërs een ongunsligen afloop had. Generaal Alimpics vroeg r" ichtiging weder offensief aan tien over kant der Drina tewerk te gaan, doch Prins Milan weigerde. DU1TSCHLAND. Men heeft het gerucht verspreid dat Prins Bismarck besloten had, dat de regeering van het Duitsche rijk niet officieel tot de wereldtentoonstelling te "Parijs in 1878 zal medewerken. Het schijnt echter dat de rijks kanselier alleen zijne mceniDg uitgesproken heeft, dat de al te menigvuldige wereldtentoon stellingen niet gunstig op de nijverheid werken en in dit gevoelen staat hij zeker niet alleen. Eene oflicieele onthouding van het Duitsche rijk zou echter uiet slechts eene politieke be- teekenis hebben, maar ook stellig door de Duitsche industrieelen niet met instemming begroet worden. PORTUGAL. De geldmarkt is zeer geanimeerd. Het ver trouwen herleeft. SCHIEDAM, 22 Augustus 1870. De dag der terugkomst van Z. M. den Koning van het Loo in de residentie is thans bepaaid op aanstaanden Donderdag. Jl Zaterdagavond, te half zeven ure, viel het. zesjarig zoontje van II. Kool in de sloot loopende tussclien de Baan en Nieuwe Buurt; het werd er echter spoedig uitgehaald, doordien twee personen er schier onmiddellijk bijspron gen, en een van hen, genaamd .1. J. van Hees, het geluk had het kiud, dat reeds naar de overzijde was gedreven, behouden aan den vader weder te geven. Te meer verdient dit vermel ding, dewijl van Hees geheel gekleed was ten einde naar Rotterdam te gaan, en zich niet ontzag rnet zijn beste kleedoren aan iu die moddersloot te springen om het leven van een kind te redden. Hij verloor hierbij een gouden manchetknoop, die nog niet gevonden is. Voor eenige dagen stelden wij reeds de mogelijkheid, dat Z. M. de Koning den heer Kappeyno over de crisis zou hebben geraad pleegd, zonder hem daarom nog een bepaalde opdracht tot kabinetsformatie te geven. Een Ilaagscli correspondent van hol U. Z>. gaat heden nog een stap verder en beweert zeer positief, dat aan den heer Kappeyno geen op dracht is verleeud, maar dat eenvoudig zijn advies is ingewonnen. Vad Uit goede bron deelt men aan liet V7". W. mede, dat do Minister Heemskerk niet alleen zijn conceptwet op het lager onderwijs nog niet aan den Raad van state heeft ingediend, maar zelfs daarmede nog uiet in gereedheid is. De Minister van Oorlog hoeft zoowel in het oelang van de betrokken nersom

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1