Gemeaale Berichten. •1875 en begrooting voor 1877 tier Hofjes van Belois; benoeming hulponderwijzers; adres van Kilsdonk, bouwen veestallen in den Vet- teuoord; ontwerp gewijzigd reglement voor de korenmeters. En verdere voorstellen en mede- deelingen. Heden morgen had in de Alidabewaar- school eene eenvoudige plechtigheid plaats, die evenwel de belangstelling onzer stadgenooten ten zeerste verdient. Deze school werd den 4 April '1864 met 54 kinderen geopend en op dit oogenbük is het getal der ingeschrevenen niet minder dan 312. Reeds lang deed zich de be hoefte aan meerder lokalen gevoelen en de directie besloot, op voorstel van hare huishoude lijke commissie, bestaande uit do heeren I. J. Vormer eu F. Visser, tot eene vergrooting der school over te gaan. Een plan daartoe ingediend bij het bestuur van het departement der Maat schappij »tot Nut van 't Algemeen," en door dit bestuur goedgekeurd, werd op voortreffelijke wijze ten uitvoer gelegd eu heden in gebruik ge nomen. De twee flinke ruime schoollokalen, aan de twee bestaande toegev oegd, waren door de zorg van de directrice der school smaakvol met bloemen en inscripties versierd. De voorzitter der directie, de heer M. Hoog, bracht een woord van welver dienden dank aan de huishoudelijke commissie, dio zich op zoo voortreffelijke wijze gekweten heeft van hare taak en sprak den wonsch uit, dat zij nog jaren lang zou mogen werkzaam zijn in het belang der bewaarscholen. Het be stier van het Departement Schiedam, van de Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen," ver tegenwoordigd door de heeren .1. S. M. de Groot en S. A. Vernède, werd dank gezegd voorj[de krachtige 'medewerking, die de directie der be waarscholen bij dat bestuur gevonden beeft en der directrice toegewenscht, dat zij nog lang aan het hoofd der school zou mogen staan, om zich te verheugen in haren toencmenden bloei. De kinderen werden op eenige versnaperingen onthaald en zongen eenige toepasselijke liederen en hiermede eindigde de plechtigheid, die wnar- Ijjk voor een groot deel onzer burgerij niet zonder beteekenis is, daar nu in eene wezenlijke behoefte op afdoende wijze is voorzien. Tot hoofdonderwijzer te Oostzagn is be noemd de heer J. C. Maarleveld, hulponder wijzer alhier. De eerstbenoemde, de heer B. Keizer, heeft voor de benoeming bedankt. Het bericht, dat dr. "IV. J. A. Jouckbloet in Amerika vrij ernstig ziek was geworden, is tot heden gelukkig niet bevestigd. Naar men alge meen vertelde, was aan een der Ministeries alhier daarvan een telegram ontvangen; daar de eenige zuster van dr, Jonckbloet geenerlei tijding van dien aard had de laatste berichten waren van 4 Augustus hebben wij een nader onderzoek ingesteld, waarbij ons gebleken is, dat aan het opgegeven departement niets van de zaak bekend was. Waarschijnlijk heeft men derhalve met een onjuist gerucht te doen. Vad Gisteren middag vertrokken de dochters van den Kroonprins van Duitschland uitSche- veningen, waar zij sinds 1 Juli in het Oranje hotel hebben vertoefd en de baden gebruikten. Per Rijnspoor van 4 ure 20 min. namen de jonge prinsessen de terugreis naar Berlijn aan. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van iiet Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 46 dezer is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 32, op de lijn der geleidelichten 37.5, 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 31.5 en 45 meters daar benoorden 34 decimeter, bij gewoon laag water. Aan de witte tonnenzijde is door de deining niet gelood kunuen worden. Bij het waarnemen der seinen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet jpeer volgens de bevonden diepte op de lijn der geleidelichtenmaar volgens die langs de zwarte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 9 Aug.: zwarte tonnenzijde 32, 45 meter benoorden de lijn der geleidelichten 34, op de lijn der geleidelichten 38, 55 meter daar bezuiden 32, witte-tonnenzijde 24 decimeter bij gewoon laag water. Het Vail, van heden bevat bet volgende bericht: Even voor 't afdrukken van dit noramer ontvingen wij van vertrouwbare zijde het be richt, dat er op dit oogenblik van aftreding van het ministerie als zoodanig geen sprake meer is. Men schrijft uit 's Hage aan de AT. H. Cl. Van conservatieve zijde poogt rneu met niet moeilijk te begrijpen bedoelingen te doen ge- louven, dat de hoer Kappeyne heeft te kennen gegeven, het mandaat tot sainenstelliug van een kabinet niet te aanvaarden. Daar het nu ten stelligste kan worden verzekerd, dat zulk man daat do heer Kappeyne noch is opgedragen, noch zelfs aangeboden, volgt daaruit vanzelf, dat de mededecling dat hij verklaard zoude hebben dit mandaat niet te aanvaarden, onjuist is. Volgens het TItr. J). bestaat het voor nemen aan 's rijksmunt, ua het slaan van de benoodigdc koperen pasmunt, een rtliilioon 10- en 5 centstukken te slaan. De elfde algemeene vergadering derVor- eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar ouderwijs, zal gehouden worden op 25 en 26 Augustus te Arnhem, in bet gebouw van het Natuurkundig Genootschap. In de huis houdelijke vergadering zal o. a. behandeld wor den rnededeelingen van het Hoofdbestuur omtrent de oprichting van een paedagogisch museumen voorstel daaromtrentrnededee lingen van liet Hoofdbestuur omtrent de ten toonstelling van voorwerpen, vervaardigd door leerlingen van ambachtsscholen, en nadere voor stellen dienaangaande. De vergadering van Zaterdag is gewijd aan de behandeling van de volgende vraagpunten: 1. Is een wijziging van de wet op het mid delbaar onderwijs al of niet wenschelijk? 2. Bij de eindexamens der hoogere burger scholen worden, wat de vreemde talen betreft, in het algemeen theoretisch te hooge eischen gesteld; vandaar de teleurstelling, die zich ge woonlijk in de verslagen uitspreekt. 3. Er is meer kans om tot een betrouwbaar resultaat te komen aangaande de kennis van vreemde talen bij het eindexamendoor het opgeven eener vertaling en van een dictee, dan door het opgeven van een opstel, zooals thans geschiedt. Als een staaltje van Ilollandsche onder nemingsgeest wijst de LI. Ct. er op, dat voor het droogmaken van drie meren op ons ge bied de Makkumer, Parregaster en Workit- mermeeren waarvoor een kapitaal noodig is van f 600,000, bij de inschrijving voor de eerste der 5 seriën van het geheelc getal van 5000 anndeelen, zijn genomen 915 anndeelen door Engelschcn, terwijl de Hollanders deelnamen voor 85 stuks! De LI. Ct. wenscht der maat schappij van harte toe, dat zij in Engeland verder moge slagen in het plaatsen van nog 4000 aaudeelen; in Nederland bestaat daarop weinig kans. Daar koopt men liever Peruanen en Turken, die veel interest geven! Volgens nadere berichten omtrent mej. Merkus, voorkomende in de Tribuneis zij door den bevelhebber Alimpics met geweld uit het leger aan de Drina verwijderd, omdat zij openlijk tegen de onzedelijkheid in het kamp opkwam. Te Belgrado teruggekeerd, heeft zij haar beklag ingediend, waarop Alimpics als bevel hebber door Kornarutr is vervangen. (Ar. t>, d. L.) Artis, de dierentuin te Amsterdam, be vindt zich sedert 16 dagen in het bezit van een daar geboren N ijl paardje. Het diertje is tot nu toe welvarend; men hoopt het in leven te houden. Den Haag. Onder voorzitterschap van rri A. de Pinto zal aanst. Zondag hier ter stel worden gehouden de 27ste algemeen ne vergail ring van de Maatschappij tot Nut der Israëliet in Nederland. Amsterdam. Op de algemeene vergadetii van de Vereeniging tot Veredeling van h Volksvermaak, de vorige week gehouden, blee dat de Vereeniging, zonder veel gerucht maken, zoowel in den afgeloopen winter a dezen zomer gedaan heeft wat zij vermocht o aan haar doel te beantwoorden, bijv. door li honden van kunstavonden, volksconcerten, en De Vereeniging heeft afgezien van haar pk om in de dagen, waai in anders de kennis vit volksfeesten in te richten. Zij heeft echter, overleg met het dagelijkscli bestuur der gemeent eeu plan ontworpen tot het aanleggen vanee groeten volkstuin; liet Amsterdamsche public zal eerlang uitgenoodigd worden, haar te helpt dit plan to verwezenlijken. Verder werd op de vergadering besloten, m het bestuur der tentoonstelling in het Out Mannenhuis in overleg te treden, om tegen et geringe entree aan personen uit de volksklas de gelegenheid te verschaffen, die tontoonstc ling te bezoeken, waarhij de Verecnigng d; zorg zal dragen dat bevoegde personen*de mei waardigheden verklaren en dus dat bezoek !ee zaarn maken. Utrecht. De toegangsprijs voor nijverheids-tentoonstelling alhier is door h bestuur voortaan des Dinsdags, Vrijdags Zondags bepaald op 25 cent <le persoon. Me dan 10,000 loten zijn reeds in de loterij g nomen. Hoorn. Alhier bestaat zoodanig gebrt aan drinkwater, dat het gemeentebestuur toe is overgegaan, om duinwater uit Amste dam te doen aanvoeren. Vlisslngen. Het hier in de haven ligger schip Frieslandden 15 dezer van Java op i reede alhier aangekomen, had een lading i die geschat wordt op een waarde van rui drie miflioen guldenzij bestoud hoofdzakelij uit indigo, tin, koffie eu tabak, welk laatst product het hoofdartikel van de lading uitmaak Een grappenmaker te 's Hage ad vei teerde jl. Zaterdag, dat Zondagavond of, b ongunstig weder, dat gelukkig niet tu schenbeide kwam den daaropvolgende Zondag te 9 uren aan de Trekvaart bij Geestbrug een gondelvaart met muziek, vei lichting A giorno, vuurwerk enz. zou plaat hebben. Duizenden nieuwsgierigen stroomden naar terrein van liet rltaliaansche feest". Doe spoedig bleek 't, dat men hen had beet gebat Er was geen gondel, geen verlichting, gee muziek, maar toch veel pret over de gr» en veel bezoek aan de Geestbrug. Meer dan 15 akkers tarwe zijn deze dagen tusschen Salisbury en Wilton verbram men denkt tengevolge van het vallen va vonken van een voorbijgaande locomotief. Omtrent het vermogen van het onlanj overleden parlementslid mr. Bavid of Auchmei den deelt de Scotsman mede. Het is niet mogelijk zich een idee te vormt van een dergelijk fortuin. Als landbezitter na hij een eerste plaats in; in 1853 betaalde 1 voor het landgoed Cnmbusdoon in Ayrslm 22,000 p. s.vier jaren .daarna werd hij tl® aankoop eigenaar van Knoydartiu Inverness!» voor een som van 90,000 p. s. Zes jaren taii kocht hij het landgoed Muurkerk voor 435$ p. st. en bekwam bij erfenis van zijnen broed Auchmedden ongeveer ter waarde van 00,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2