patie." geslacht; levenloos aangegeven 2 van het vrou welijk geslacht; overleden 43 personen, waar van 21 van het mannelijk en 22 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd zijn '10 paren. Jl. Maandagvoormiddag had de bouwman S. van der Velden met het 13 jarig zoontje van C. M. Deyl, in zyn land aan den Kethel- weg, spoeling gebracht toen de jongeling bij het terugrijden van de spoelingkist afsprong om het hek te openen, met het ongelukkig gevolg, dat hij onderuitgleed en het voorste wiel over hem heen ging, waardoor het bij het dijbeen brak. Van der Velden sprong onmiddellijk van den wa gen en voorkwam daardoor, dat ook het achter wiel den jongeling over het lichaam ging. Om hem te vervoeren werd gebruik gemaakt van de spoelingkist, doch daar dit te veel stootte werd hij op een deur gelegd en naar de woning zijner ouders vervoerd. Terstond werd genees kundige hulp ingeroepen en het been gezet door den heer P. la Verge. Naar wy vernemen bevindt de jongeling zich thans nog al wel. De N. li- Ct. heeft in haar nommer van gisteren een bericht opgenomen, waarin ais een bewijs van schaarschte der werklieden voor de branderijen wordt medegedeeld, dat een fabrikant bij omklinking door den stadsomroeper, een pompei' tegen f 15 per week heeft gevraagd. Dit bericht is ten eenenmale onjuist, er is noch schaarschte aan werklieden voor de bran derijen noch een pomper tegen ƒ13 per week door den stadsomroeper gevraagd. Naar men verneemt, zijn op het Loo de schilderijen enz. aangekomen, afkomstig van Z. M. buitenverblijf aMontreux." Bij gelegenheid der vergadering te Dor drecht van de Vereeuiging Het Metalen Kruis, werd door jhr. Mock, uit's-Hage, aan het diner eene korte rede gehouden, waarin hij zich een aanval veroorloofde tegen den Prins van Oranje. Die reden verscheen in extenso in het Dagblad. Thans wordt aan de Arnfi. Ct. uit den Haag gemeld, dat Z. K. H. Prins Alexander zyn abonnement op het Dagblad van's-Gravenhage heeft opgezegd. In de schriftelijke mededeeling ■werd den boekhandelaar, door wiens tusschen- komst de Prins het Dagblad ontving, opge dragen aan den uitgever kennis te geven, dat de opzegging geschiedde wegens het overnemen van den toost van jhr. Mock. Ook II. M. de Koningin zou, indien wij goed zyn ingelicht, hetzelfde hebben gedaan. Naar aanleiding der opmerking van het Zondagsblad van het Nieuws van den Dagdat de Kroonprins niet meer in ons midden ver toeft, zegt het Wageningsch Weekblad: >We weten dat hier een snaar aangeroerd wordt, die de leden van *t Koninklijke Huis pijnlijk aandoet. Het draagt niet minder dan de natie leed over dien staat van zaken. De discretie echter vordert hier 't zwijgen toe te doen. Alleen zij 'tons vergund den wensch uit te drukken, dat de hooga erfgenaam van de kroon spoedig tot het besef kome van de groote verantwoordelijkheid die er op hem rust tegen- i over de toekomst van zijn doorluchtig Huis en van de met den Oranjestam samengegroeide In Set Vaderland van beden komt het volgende ingezonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur! Indien de toost van jhr. Mock niet door het Dagblad ware openbaar gemaakt (hetwelk niet te voorzien en nog veel minder te verhinderen was), zouden van de 170 personen, die aan den feestdiseh gezeten waren, zeker geen 6 dien vernomen en geen 12 geweten hebben, dat de spr. de bij die gelegenheid zeker min gepaste woorden had willen uitbrengen want zoodra de voorzitter en enkele andere leden van het Hoofdbestuur (waaronder de ondergeteekeode), in wier nabijheid jhr. Mock gezeten was, be speurden welke strekking zyn toost had, is het verder uitspreken daarvan feitelijk belet en heeft hij zich opgelost in een heildronk op den Pi ins van Oranje. De toost van jhr. Mock behoort dus niet tot de aan den ieestdisch uitgebrachte, veel minder gedronken toosten, maar tot dezulke, die later ter aigemeene stichting of opwekking worden openbaar gemaakt. Dordrecht, J. P. Brebius. den 26n Augustus 1876. Jl. Zondag was het GO jaar geleden, dat de vercenigde Engelsche en Nederlnndsche vloten, sterk 2, schepen, de Nederlandsche gecommandeerd door deu vice-admiraal van de Capelle en de Engelsche onder lord Exmouth als opperbevelhebber, voor Algiers met den Dey afrekenden en dezen leerden omevenals die van Tunis en Tripoli, tie rechten der menscii- heid in het vervolg te eerbiedigen. De vereeuigdc eskaders zeilden den 14 Aug. 1816 naar zee, bestaande uit de volgende schepenQueen Charlotte 110 stukken, Impreg nable 98, Superb 74, Minden 74, Leanden 50, Severn 40, Glasgow 40, Granicus 36, Hebrus 36Heron '18Mutine 18Prometheus 18 Cordelia '10, Britomar 10, Express 8, Pol- mouth 8, Beëlzebub bomb., Hurt/ idem, Hecla idem, Infernal idem, Melampus 44, Prederika 44Dageraad 32Diana 44Amsiel 44 en Eendracht 18. Den 16n voegde zich de Pro metheus bij de vloot. Jl. Zondag had te 's Hage de jaarlij hsche vergadering plaats van de Vereeuigiug van offi ciereu van Scherpschutterskorpsen in Nederland. De vetgadering, gehouden in liet lokaal ade Vereeniging" te 's Hage, werd geopend door den voorzitter dor vereeniging, den majoor A. van Stolk, die in een korte rede den leden welkom heette en mededeelde, dat het bestuur vermoede lijk in een volgende vergadering een vast plan van organisatie zou kunnen vooulragen. Na goed keuring der rekening van den penningmeester bracht de secretaris het gewone jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat het der vereeniging aan steun niet had ontbroken. De Prins van Oranje had toch het Eere-voorzitterschap aanvaard; van de vereeniging van officieren der schutterij en van het officierenbond in Noord-Brabant wordt medewerking ondervonden en de lieer Schimmelpenninck van Nijenhuis, wien daarvoor openlijk een woord van dank werd betuigd, had de vereeniging voortdurend bijgestaan met raad en daad. Voorts bleek, dat de adviezen om trent de eenheid in de uniform der scherpschut ters op één na alle daarvóór zijn en dat de commissie, den 3den April te Utrecht benoemd ter overweging der vraag of aansluiting aan de schutterij wensehelijk is, met haar werkzaam heden nog niet gereed is. Beide zaken werden dus aangehouden. Overigens kon worden ge constateerd, dat de vereeniging steeds in ledental en in bloei toeneemt. Nadat de secretaris, kapt. II. J. J. Bos, voor zijn verslag was dank gezegd, werd Arnhem ais plaats voor de volgende jaariyksehe bijeenkomst aangewezen. Vervolgens werden de heeren A. van Stolk en jhr. de Jonge van Zwijusbergen resp. als voorzitter en lid van het Bestuur her kozen. Beide heeren nainen deze betrekking aan. Op voorstel van liet bestuur werd daai op besloten: lo. dat de Vereeniging als lid zal toe treden tot het Neder!. Weerbaarheidsbond en 2o. (in beginsel) dat zy, indien dit niet door het centraal comité van dat bond plaats heeft, in den loop van het volgend jaar een wedstrijd zal doen plaats hebben. Op vooistel van kapt. Jans werd besloten, dat eeu naamlijst van officieren der Nederl, scherpschutlersvereenigingen zal worden opge maakt en als circulaire den leden verstrekt. Ten slotte stelde de secretaris, kapt. Bos, voor, dat voortaan geen eervol ontslagen officieren van Scherpschutters vereeniging*n en voorzitters van burger-vereenigingen als adviseerende leden zullen worden aangenomen. Kapt. Gr. Visser wenseht daarentegen die heeren aan balk te onderwerpen; dit laatste werd dooi voorzitter en den kommandant van het k Groningscbe scherpschutters, deu heer Dunné, ondersteund. Eeu amendement den heer Dunné, strekkende om minsten: van de stemmen voor de aanneming van i gelijke adviseerende leden te eischen, werd eenige discussie aangenomen. Met eenige hartelijke woorden van da vooral ook aan de aanwezige officieren van leger, die veel hadden bijgedragen tot 'oevor ring van de belangen der Vereeniging, sloot voorzitter de vergadering en hoopte, dat I haar gelukken moge iets tot's lands weerbat heid bij te drageniels te zijn voor Koning vaderland, door de toepassing der oude leuz ïEendsacht maakt macht." Een kameraadschappelijk diner in hetgebou voor Kunsten eii Wetenschappen gehouile vereenigde de leden in den namiddag. Tal va dronken, de eerste op Z. M. den Koning dot den majoor van Stolk uitgebracht, getuigde van deu gullen toon, die ouder de leden de Vereeniging heerschte. Reeds vroeg in den ochtend van jl. Maan dag weerklonk de muziek door de straten; 4 Schiedamsche scherpschutters, begeleid dooi Hun muziekkorps, trokken door de stad nam het Willemspark en voegden zich bij de deel* nemers aan den te houden schietwedstrijd. Te 8 uren vei trok de vrij lange stoet naar het terrein van het concours bij de vlakte van Waalsdorp, voorafgegaan door dehoorumuziek der jagers en de bovengenoemde uit Schiedam, Deze muziekkorpsen wisselden bij den wedstrijd elkander af, waardoor de levendigheid zeer werd verhoogd. Te 9 uur is de wedstrijd, zoomede liet af zonderlijke Concours voor de leden der Ver eeniging van Offieieren van Scherpschutters korpsen in Nederland begonnen. Onder de korpsen die vertegenwoordigd waren bevonden zich o. a. bet scherpsdiutterskorpS en de vereeniging »de Schijf," van Schiedam en de vereeniging 2de Eendracht" van Vlaar- dingen. Op 20O passen werd de 3e prijs, aangeboden door den heer D. Visser, 2en luit. bij het korps scherpschutters van Schiedamgewonnen by loting door den heer P. J. v. d. Griendt, le luit. bij de Kon. scherpschutters te Rotterdam, met 49 punten. De 5e prijs, aangeboden dooi' den heer G. Visser Bz., penningmeester van de officieren-vereeniging, gewonnen bij loting door den heer J. II. Weenink, kapitein bij het reg. grenadiers en jagers, met 49 punten. De 8ste prijs, aangeboden door den secretaris, gewonnen bij loting door den 2en luit. D. Visser, van het korps scherpschutters van Schiedam. Van den schietwedstrijd der weerbaarheids* vereenigiugen was de uitslag: Op '100 passeu werd o. a. de le prijs be haald door J, Wober te Schiedam, met 50 punten; de 2e door de Zeeuw te Vlaardingeu, met 49 punten: de 4c door J. Rovers te Schiedam, met 49 punten, de 7e door L. Voortman te Schiedam, rnel 47 punten, terwijl derozenprys werd behaald door den lieer A. de llruin te Schiedam. Op 200 pas de 3e prijs L. van Dyke, te Schiedam, met f>4 punten. Zooals wellicht bekend is. heeft de laatste groote wedstrijd een aanmerkelijke schulden* last op het Bond gelegd, die zijne bestuurders individueel verplicht zijn te dragen. De taak van het centraal-comité op materieeie wijze te verlichten, was het streven van de heeren de Jonge en Visser, kapitein te Schiedam, die pogingen aanwendden om de schulden te doen dekken. Hoewel daarin niet geheel geslaagd, konden zij den president toch eene niet onaan zienlijke som aanbieden om de schuld der kas te verminderen, waartoe tal van scherpschutters*

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2