bij alle telegraafkantoren verkrijgbaar gesteld worden. Telegrammen, van de noodige zegels voorzien, kan men in telegram- of gewone brievenbussen werpen en ook aan bestellers van telegraafkantoren onderweg medegeven. De cijfers zijn in het zwart gedrukt voor centen en in het rood voor guldens. Overigons zijn de telegramzegels allen van één kleur. Zijn er meer lelegramzegels aangehecht dan het telegram kost, dan wordt het meerdere terugbetaald. liet is niet geoorloofd biiofport door middel van telegramzegels te voldoen, voor telegrammen welke vau eon plaats ver zonden worden waar geen rijkstelegraaf kantoor is; bet postzegel moet, wanneer het telegram blad niet in een omslag besloten is, op cenigen afstand van de telegramzegels aan het telegram blad worden gehecht. Het Koninklijke besluit van Jen 26 dezer op de telegramzegels betrekkelijk, is opgenomen in Staatsblad no. '172. Het gaat in met den i Januari 1877. In de jl. Maandag gehouden zitting van het 15e Ned. taal- en letterkundig Congres, te Brus sel, werd door den heer Coruette van Antwer pen het voorstel gedaan tot uitbreiding van den werkkring der Ned. Congressennl. door er aan toe te voegen een nieuwe sectie safdee- ling van stoffelijke belangen, die zich zal hebben bezig te houden met de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Belgie; gemeenschaps wegen van allen aard; handelsverdragen, han- deis-staatkundeeenheid van muntenmaten en gewichten, posterijen enz., vergelijkende statistiek uit het oogpunt van stoffelijke en zedelijke welvaart, onderwijs, openbare zedelijk heid enz. Na langdurige discussie, waarbij het niet aan oppositie ontbrak, werd eindelijk besloten eene commissie tot onderzoek van dit voorstel te be noemen, waartoe aangewezen werden de heeren Cornette, de Jonge van Ellemeet, mr. Levy, van ■Vloten, Pijls, Frauquinet, Michiels en Drossaart, Volgens de jongste by de Regeering ont vangen officieele berichten uit Zwitserland om trent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 18 Aug. jl., nam het mond- en klauwzeer in de oostelijke kantons buiten gewoon toe. Op 1 Aug. waren 49 stallen en 14 weiden daardoor besmet; op 10 Aug. 75 stallen en 43 weiden. De ziekte was echter over het algemeen goedaardig. "Wegens geheim houding der ziekte en wegens overtreding van het verbod van venthandel met varkens, waar aan de overbrenging van de ziekte in enkele gevallen gebleken was te moeten toegeschreven worden, was een veehandelaar door de recht bank te Zurich tot eene aanzienlijke boete en tot eene schadevergoeding van 2000 fr. aan de veehouders, die door zijn toedoen schade ge leden hadden, veroordeeld. In het kanton Lucern was de longziekte uit gebroken op een stal met 35 runderen. Deze waren allen afgemaakt en verdere maatregelen van voorzorg voorgeschreven. In 4 kantons waren 5 gevallen van kwaden droes en in 3 kantons 9 gevallen van honds dolheid voorgekomen. De Maatschappij »Tot Nut van 't Alge meen" verlangt een populair geschrift, niet uitgebreider dan 8 a '10 blad druks gewoon 8", waarin, met het oog op Nederlandsche toe standen en wetgeving, de vraag wordt beant woord: Welke voor het openbaar gezag, voor liefdadige instellingen en voor bijzondere per sonen de beste wijze van armverzorging zij." Voor het antwoorddat der bekrouing zal waardig gekeurd worden, looft de Maatschappij eene premie van f 1000 uit. Voorts verlangt de Maatschappij in een beknopt geschrift aan gewezen te zienvooreerst wat thans aan tie ontwikkeling vau het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool ontbreekt, en hoe dit ver holpen kan worden vervolgens wat ook bij voortgezet onderwijs noodig, nuttig en uitvoer baar is om den kunstsmaak te vormen, de kunstvaardigheid te vermeerderen en de juiste toepassing van de kuust op voorwerpen van dagelijksch gebruik te bevorderen. Voor liet antwoord, dat der bekroning zal waardig ge keurd worden, looft de Maatschappij hare gouden medaille uit of de geldswaarde daarvan, be nevens eene premie van f 300. De algemeene vergadering vau Multapatiors Bond, ter bestrijding van misbruik van sterken drank, heeft de navolgende heeren tot leden van het hoofdbestuur gekozenL. Pbilippona te Uden, als stichter der vereeniging, zijn leven lang; P. 8. Keverling Bzn., fabrikant te Jouie; C. F. van Assendelft de Coningh te Haarlem; dr. N. Landman, lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Brabant en Limburg, te flel- voirt; jhr. mr. C. do JoDge, lid vau de recht bank, te 'sGravenhage; dr. A II. A. Ekker, rector der latijnscbe school te Kampen; dr. 0. M. Vosmede-redacteur van het Handelsblad te Amsterdammr. Cr. Roijanrds, referendaris bij den raad van statete 's Gravenhagemr. H. Goeman Borgesius, hoofdredacteur van liet Vaderland te 's Gravenhage; V. v. d. Willigen, te Hilversum; dr. H. J. E. van Hoorn, te Hoorn; dr. J. van Vloten, te Bloemendaal A. van der Voort, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem; dr. Loblij de Bruijn, te Leeuwarden; professor dr. J. P. Th. v. d. Lith, te Utrecht en mr. v. d. Veen te Srnilde. Van de laatst genoemden is nog geen bericht ontvangen of zij hun benoeming aannemen, van al de overige heeren echter wel. In liet begin der volgende maand zal het Bond zijn 2e algemeene vergadering houden en zijn zaken definitief regelenom alsdan onverwijld en met kracht handelend te gaan optreden. Ledendie gebruik wetischen te maken van het bepaalde in art. 16 der nieuwe grondwet, welke .eerstdaags aan alle leden zal gezonden wordenworden verzocht hun ver langen deswege zoo spoedig mogelijk aan den heer L, Philippona kenbaar te maken. De St.-Ct, bevat een verslag omtrent de verwachtingen van den oogst ia de provincie Zuid-Holland voor het jaar 1876. Uit dat verslag blijkt, dat de verwachtingen van den oogst, zooveel dit gewest betreft, als bevredigend mogen worden aangemerkt. Mogen al tarwe en rogge eenigszins mindere uitkomsten dan ten vorigen jare doen verwachten, daaren tegen mag met grond worden tegemoet gezien, dat het meerendeel der overige produkten, inzonderheid aardappelen, benevens erwten en boonen, deze zoo hoogst gewichtige elementen der volksvoeding, gunstige uitkomsten zullen opleveren. Omtrent bet zoogenaamde lichten der zee, ontvangt het Handelsblad van andere zijde de volgende opmerkingen: »1. Dat het lichten alleen plaats heeft aan de oppervlakte van het water, 2. dat het water bij dag eenigszins donkerder vau kleur is, wanneer het 's avonds zal lichten, dau wel op andere tijden, en 3. dat het lichten altijd plaats heeft, wanneer de wind zuideiyk is of weldra zal worden. Misschien staan nog andere verschijnselen in de dampkring met dit lichten in verbandzoo heeft men op gemerkt, dat na elk onweder met harden wind alles los en boven komt wat in en onder het strand der zee bedolven is; als een onweder plaats heeft bij zuidenwind, kan men des avonds verzekerd zijn dat de zee prachtig zal lichten. s't Is wel mogelijk, dat zekere infusiediertjes de oorzaak zijn van meergenoemd verschijnsel, doch waarom zijn die diertjes dan niet altoos lichtgevend? Ze zijn toch altoos in water aa'u- wezig; en dat is toch ook voortdurend in be weging »Zou men niet mogen aannemen, dat het geheele verschijnsel niets anders is dan een verbrandingsproces van phospliorachtige uit wasemingen van het water, welké pliosphor door den warnieren zuidenwind als 't ware ontvlamt? Zooals bekend is, heeft er bij ver molmd hout ook eene verbranding van phosphor plaats en wel het sterkst bij zuidenwind. Her haalde proeven zouden kunnen bewijzen of lichtend water inderdaad een sterker zoutgehalte heeft dan nietlichtend water; 't is echter wel waarschijnlijk, omdat bij elke verbranding warmte wordt verbruikt, het water aan de oppervlakte dus iets koeler moet zijn dan wel een paar centimeter diep, en twee gelijke hoeveelheden water vau verschillende tempet atuur, maar even sterk zoutgehalte, een verschillenden smaak hebben; het koudste water smaakt tevens het meest zout." Men meldt ons, dat liet aardappelgewas in dit jaar zeer gunstig is eu het te oorzien is, dat zeer veel aanvoer naar Holland zal komen. Dat do prijzen daardoor hier te lande zeer zullen dalen, kan als zeker beschouwd worden. {JJ. De Wageningsche gas-verlichtingmaat- schappij heeft den prijs van het gas verlaagd en gesteld op f4 per 1000 kub. voelen. Omtrent het onlangs nabij IJselstein go- vonden oude schip blijkt thans nader dat aan het vaartuig geen zeer hooge ouderdom kan worden toegekend. Het komt in vorm en af meting veel overeen met de liedendaagsche pramen, welke in de veenderijen in gebruik zijn, of met de zoogenaamde schouwen, en heeft blijkbaar gediend om grond te vervoeren. Het beeldje in biscuit porselein, dat men er bij gevonden heeft, is zonder kunstwaarde, maar ongeschonden bewaard en bewijst dat men het schip geen hoogeren ouderdom dan '1a 2 eeuwen mag toekennen, ja dat het waarschijnlijk nog jonger is. In de Nei. Spectator trekt v. S. te velde tegen de oude en in onzen practischen tijd mis plaatste gewoonte der beschaafde leden van de maatschappij om elkander met de praedicaten weledelgeborenshoogedelgestrengeswel- edelzeergeleerde," ^hoogwelgeboren" enz. aan te spreken. Hij wil met die gewoonte breken en 't eenvoudige smijnheer" en »u" voor de schoone titels behalve die van vorsten en ministers in de plaats stellen. Door voor* loopige bespreking in de pers 'wenscht de schrijver de zaak voor behandeling op'teerlaag te houden Ned. taal- en letterkundig congres voor te bereiden. De welverdiende roem van den olifant uit sde Reis om de "Wereld" staat op liet punt vau verduisterd te worden, zegt het 'lïbl. Immers, de heeren Prot en Kistenmaker, die in den loop der volgende maand sde Reis naar de Maan" met de noodige pracht en piaal zullen opvoeren, zijn er niet zonder belangrijke geldelijke opofferingen in geslaagd, zich de, medewerking te verzekeren van een drom- medaris! De viervoetige kunstenaar heeft in, den meest gewenscliten toestand te Marseille voet aan wal gezet en zich onmiddellijk her waarts begeven. Het is te verwaehteu, dat het kunstlievend publiek, dat de werkzaamheden van den olifant zoozeer op prijs heeft weten, te stellen, het ook nu .et aan blijken van waardeering van den drommedaris zal laten outbveken. Oin een denkbeeld te geven van den, enormen turfhandel in het Noorden, dient, dat te Zwaitsluis, per jaar berekend, iederen dag 50 a GO millioen turven passeoreu. Een nieuwe schutsluis is dus hoogst noodzakelijk. De koehuiden, die vóór 2 jaar 60 ct. per pond kostten, gelden nu slechts 22 cent, en zoo ook de kalfsvellen. Eu toch blijven schoenen, stevels, laarzen enz. altijd nog even duur. Hoe komt dut? vraagt de N. Meppeh Ct. Ter waarsc huw i n g. Te Rotterdam is een flescli, gevuld met spuitwater, plotseling en met'zulk een.kracht uit elkander gesprongen, dat een groot stuk glas bij een persdon, die noc' deri Mei WOl' B sde afde der wer verf een den des sing zulh hebl waa muz niet naai Kru Ook sclic zien zijn vooi die T< gade Yin Y ook

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2