"lilteiraatslir Benc'atea. UeiiEBiile BtricMsi B r- M.u: AMERIKA Een vrij hevige brand is in een bijgebouw van de tentoonstelling te Philadelphia uitgebroken, waarin zich al de kisten der Fransche, Ameri- kaansche en Belgische inzenders bevonden. Na 6 uur was men den brand meester. De schade wordt op 200,000 francs geschat. S C n IE B A M81 Augustus 1S7G. Z. M, de Koning zal zich aanstaanden Zaterdag, des ochtends te 4 uren met een extra-trein langs den Rijnspoorweg naar het Loo begeven. Bij Koninklijk besluit van 30 Augustus 1870, no. '11, zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlanilsche Kegeering op het inter nationaal congres ter behandeling van vraag stukken betredende gezondheidsleer, reddings middelen en instellingen tot verbetering van den toestand der arbeidende volksklasse, hetwelk in September '1876 te Brussel /.al gehouden worden, de heeien mr. P. F. Ilubrecht, secretaris-gene raal bij het Departement van Binneniandsche Zaken, dr. H. II. van Capelle, referendaris bij dat 'Departement, en van dr. L. AH Cohen, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Friesland en Groningen. Heden middag is in de rivier de Maas, in de nabijheid van de scheepstimmerwerf »de Nijverheid", liet lijk opgehaald van P. Teeuwe, wiens kleederen jl. Dinsdag ochtend aldaar zijn gevonden, waarvan wij in ons vorig nommer meld.ng maakten. liet lijk is naar de stads- inetselwerf vervoerd waar de schouwing zal plaats hebben. Gisterennamiddag is aan het Oosterhaven hoofd alhier, bij het lossen van houtwaren uit een Noorweegseh schip, een ribbe losgeschoten en neergekomen op het been van een onder in het schip staand matroos, waardoor dat been is gekneusd. Hij is naar het stads-ziekenhuis vervoerd, waar hem geneeskundige hulp wordt verleend en men hoop heeft op spoedig herstel. De Staats-Courant van heden bevat de vervolg opgave van gesneuvelde en gewonde Europeesehe militairen van de expeditionaire macht in Atsjin sedert den 18 Juni 1876 (87ste vervolg). De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 7 plaatsen ter vervulling zijn 'opengesteld voor de betrek king van adspirant-iandmeter bij het kadaster, waarvoor op Maandag 2 October a. s. en vol- géude dagen in den Haag een vergelijkend examen zal worden gehouden, Het zuiver bedrag van de nalatenschap van den emeritus predikant Bonnet, bij testa ment vermaakt aan het fonds voor noodlijdende kerken en personen, heeft bedragen de som van f 13,446. Deze som is op het grootboek der Ned. werk. schuld ingeschreven en zal eene jaarlijksehe rente afwerpen van f537,50. De Volksstem van 21 Juli bevat gunstige berichten van het oorlogstooueel in de Zuid- Afi'ikaansche Republiek. Na de inneming van Mathebi's Kop, die stormenderhand ingenomen werd en waarbij de geheele bezetting nagenoeg gedood werdhebben zich de vestingen van Mazeppa en Maselaroon, die de voorposten zijn tot de sterkte, waar Seccocoeui zich ophoudt, zonder slag of stoot overgegeven. Men zegt, dat Seccocoeui een witte vlag op zijn beig geheschen heeft, doch dit is slechts .een gerucht. Het belangrijkste nieuws echter is de geheele uitroeiing van Johannes en zijn bende op Don derdag 20 Juli, die de aanleideude, oorzaak tot ilea ooi log geweest is. Johannes had zich namelijk op last van Sec- coco"ni op het grondgebied ,dcr regeering ge vestigd, dat hem niet toekwam, en ontzag zich jiiet links en rechts het vèe der burgers weg te voeren en andere geweldenarijen te bedrijven. Thans heeft hij zijn vermetelheid duur moe ten betalen. Hij en het grootste deel zijner manschappen zijn gedood. Ilun aantal is niet bepaald op te geven, maar indien 'twaar is, dat Johanes twee duizend weerbare manschap pen in zijn kraal heelt gehad, moet de slachting groot geweest zij ti. Van de Swazies, die hulptroepen aan de boeren gezonden hadden, zijn 80 man gedood en 30 gewond, terwijl het verlies der burgers nog niet bekend is, eu waarschijnlijk zeer gering zal zijn. Een ander beiicht van 19 Juli meldt, dat 4000 Kaffers 150 burgers in't open veld hebben aangetast, doch met verlies van 60 hunner op de vlucht gedreven zijn. Dit nieuws, ofschoon niet onwaarschijnlijk, is nog niet officieel be vestigd. Iutusschen nikken de burgers op naar de stad van Seccocoeni, die naar liet oordeel van velen den vrede vragen zal, welke naar men hoopt President Burgers zal weigeieu te sluiten, om aan de zaak voor goed een einde te maken. Gouda. Ket scliaak-concouis van hetNederl. Schaakbond is nog niet afgeloopeu. Zeker is het echter reeds dat de heeren de Vogei en Mohr tot de drie prijswinners zullen behooren. De derde prijswinner zal zijn óf de lieer Vei aart óf de heer Kamhuyzen. .Amsterdam. Den '12 September zal in het Bijbeihotel alhier de algerneene vergadering van Multapatiois Bond worden gehouden. Door den heer E. Lind te dezer stede is aan deMaatschappij van Weldadigheid duizendgulden geschonken, als een mondeling besproken gift van nu wijlen den heer C. Liud. Leeuwarden. Velen alhier, die vroeger tegenstanden waren van het tonnenstelsel, ter opruiming der faecale stoffen, zijn, nadat zij bekend waren geworden met het wisseltonnen- systeem, grootendeels daarmede ingenomen ge worden. Al meer en meer beginnen zij, huune riolen te gebruiken enkel voor waterafvoer, en passen zij het verbtteid tonnenstelsel toe voor de wegruiming der faecalia. Bij den aanvang van '1875 was het getal geplaatste verbeterde tonnen G88, bij het einde des jaais was het tot 1375 geklommen. In 1875 werden gemaakt 5Ö44'/j lasten van 1770 kilogram compost of zoogenaamde stiaatvuiinis en 575 lasten hier opgevangen en afgeleverd. De finaucieele uit komsten der stadsreiniging in "1875 waren als volgt: ontvangsten f 40,725.48'/^ en uitgaven 3i,891.54'/j. Onder laatstgemeld bedrag is be grepen f 6031.08'/» voor aanschaffing van nieuw materieel voor het tonnenstelsel. Utrecht. Maandag 11. had in het Hotel de la Station de vergadering plaats van de afgevaardigden der cummissiën tot het ver krijgen vau pensioen voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, onder voorzitter schap van den heer W. C. P. Toewater, inspec teur der dir. bel. enz. in Zuid-Holland, waarin de ontwerp-statuten van het pensioen-verbond na eeuige wijzigingen werden goedgekeurd. Het bestuur der afdeeliug Rotterdam werd met het voorloopig bestuur van liet pensioen-verbond be last. De verdere organisatie van het pensioen- verbond eu zijne afdeelingen kan thans spoedig worden tegemoet gezien. Het aantal leden, dat reeds meer dan 1200 bedroeg, zal nu weldra tot een aanzienlijk cijfer kunnen stijgen eu de bezwaren, welke aanvankelijk den gang der zaak schenen te zullen belemmeren, kunnen, nu 1 It f i volkomen eensgezindheid is bereikt, als over wonnen worden beschouwd. Corkulo. Bij den kastelein B. Drost is thans een appelboom te zien, die vruchten en tegelijk bloesem heeft. Tlcddor. De postbode van hier op Diever enz., doet tegenwoordig den dienst per vélo- cipède, wat uitmuntend voldoet, 'zoowel wat gemak voor den bode als meerdere snelheid in het vervoer betreft. Roosendaal. Een dionken soldaat, die door den burgemeester vermaand werd zich rustig te gedragen, heeft dezen een slag op 't hoofd gegeven. De omstanders waren daarover zoo veront waardigd. dat men moeite had den woesteling uit hunne handen te krijgen. Wns de burge meester niet in de bres gesprongen, dan had men de lynchwet op hem toegepast. Laatsleden Wij dag is in de bekende bad plaats Gastein veel sneeuw gevallen. De straten lagen bedekt onder eeue laag ter hoogte van ongeveer een voet. Bij de afzending van dit bericht, zijnde van dienzelfde dag, duurde het sneeuwen nog steeds vooit. De Melbourne Ar//its bericht, dat de be manningen van twee Engelscbeschepen, Dancing Wave en Mag Queen (of Mary Quinn), door Zuidzee-eilauders zijn vermoord en» opgegeten. Beide schepen waren er op uit om eilaudeis te werven (ofte stelen) als arbeiders (of slaven) op de plantages der Britsche kolonisten in Queensland. De bemauningets vonden dus niets meer of minder dan haar verdiende loon. De moeder van J. de Led, die te Brussel woont en sedert het vertrek van haren zoon naar Indie, nu een jaar geleden, niets van hem gehoord heeftvervoegde zich aan 't bureau van de Echo met de vraag, waar zij de llesch bekomen kon, die op de Egyptische kusten is aangespoeld en waarin zich de portretten van haar zoon bevinden. De Echo verzoekt, dat de bladen dit bericht zullen overnemen in 't be lang der treurende moeder. Volgens een correspondentie uit New-York aan de Sussex Daili/ Newszijn de evangelisten Moody en Saukey met elkander aan liet kibbelen. Van de opbrengst eener bijeenkomst te New- York, ten bedrage van ruim 6000 dollars, be hield Moody 5000 en gaf Sankey slechts'1000 dollars. Natuurlijk nam Sankey daarmede geen genoegen; totnogtoe hadden de heeien eerlijk met elkauder gedeeld. Moody zeide, dat, wanneer Sankey niet tevreden was, hij dan maar moest zien, waar hij meer kreeg; hij kon gemakkelijk een zanger vinden voor 50 doll, per maand, die evenveel deed als Sankey en bovendien nog een orgel meebracht. Sankey dreigt de zaak voor het gerecht te zullen brengen. De Événement bevat een zonderlinge statis tiek van professor Max Muller, die, op gezag van een vertrouwbaar geestelijke beweert, dat de woordenschat der boeren niet meer dan 300 a 350 woorden bevat. Iemand van een gewone beschaafdeopvoediuggebruiktindeconveisatie— volgens den professor 3000 a 4000 woorden. Zij die nauwkeurig denken en logisch redeneeren gebruiken ongeveer '10,000 woordeD. Shake speare, die het in afwisseling van uitdrukkingen verder dan eenig ander schrijver heeft gebracht, beschikte over 15,000 woorden. Het Ouda, Testament moet slechts ongeveer 5GQ0 ver schillende woorden bevatten, Te Trafoi (in Zwitserland) greep onlangs een geheimzinnig voorval plaats. Een naar het scheen nog al deftig echtpaar, dat in die stad gelogeerd was, ging op zekeren morgan.,de, gletschers bezoeken; des avonds kwam de heer alleen terug, met verzoek om lip lp, ten einde het lijk van zijn vrouw uit een afgrond te halen* waarin zij, naar zijn zeggen, was neergestort.,- Men kreeg achterdocht en de zaak werd, ernstig genoeg geoordeeld om tot een ouderzoek aanleiding te geven, tengevplge waarvau de heer de T. te Spondini gevangen werd gezet. Men had nh geconstateerd dat de dame waS verworgd vóór zij in dep afgrond was gestort De begrafenis van het slachtoffer heeft plaats gehad onder toeloop van de geheele bevolking. Ve cn B 13361 3682 8876, 1 G G. 1 Ann A. &1 doel JVie* (1 oud G M. Kra MA! 6 w. J per B f IJ j.n KOPf fel

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2