ffemenjie .Bniciten. zijner ■wekelijksche toelage. Den adressant werd die toelage wederom -verleend. 3. liet adres -van de "Wed. J. Laroij, tot het bekomen van pensioen of gratificatie uit de gemeentekas. Het afwijzend voorstel van Burgemeester en Wethouders werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na mededeeling door den Burgemeester, dat hij Kon. besluit het Rijkssubsidie voor de Leer- em Vormschool in deze gemeente van f 1000 tot f 2000 is verhoogdis de ergaderiug gescheiden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indie is o. a. benoemd bij den Raad van Justitie te Batavia, tot hoofdkommies, de le kommies mr. J. G. BriHenburg. De Staats-Courant van lieden bevat de nominatieveopgavevandeEuropeescheofficieren, onderofficieien en soldaten, overleden na eva cuatie uit At«jiu, voor zooverre daaromtrent tot op den 20 Juli 1876 bij liet departement van Oorlog in Ned. Indie bericht was inge komen. In het Deutsches Haler-Journal komt onderstaande beoonleeling voor van de hand leiding tot de Methode van het Ilout en Mar- merschihlerenin 't licht gegeven door A. R. P. van der Burg, te Rotterdam. In dit zeer fraai uitgevoerd werk wordt eene eenvoudige en duidelijke bandleiding gegeven, hoe men do meest gezochte en meest bewerke lijke hout- en marmersoorten spoedig kan ieeren navolgen. Twee afleveringen hebben wij voor ons: de eerste bevat een handleiding tot na bootsing van notebóomhout, de tweede tot na bootsing van St. Remi-marmer. De schrijvers zijn als degelijke leermeesters bekend en toonen dat ook te zijn in de openbaarmaking hunner methode. Zonder dat zij zelfs de geringste kennis van het vak bij den belangstellende vooronderstellen, gevep zij in de eerste plaats op afzonderlijke platen afbeeldingen van de ver- eischte gereedschappen (daskwast, glaceerkwast, kam enz. enz.), vervolgens verklaren zij den aard der hout- en marmersoorten en toonen dan de wijze aan, hoe die zijn natebootsen. Zij gaan daarmede geheel te werk als of de leerlingen voor hen staaude kleuren, waar- ,mede de grond aangelegd moet worden, zijn nauwkeurig aangewezen, de houdiog van het penseel, elke technische kunstgreep wordt mede gedeeld. In keurige platen helderen de schrijveis vervolgens op, hoe de plaat zich na den eersten aanleg vertoont en hoe na de laatste glaceering. De methode komt ons zoo stelselmatig voor, alles wordt op zulk een duidelijke en bevatte lijke wijze voorgesteld, dat wij dit handboek 'dringend aanbevelen aan allen die zich door het aanleeren van deze specialiteit een stand in Ap maatschappij wenschen te verschaffen. Wij nemen gaarne de verzekering van de schrijvers aan, dat reeds herhaaldelijk het geval zich heeft voorgedaan, hoe jongelieden, wien het aan goeden wil niet ontbrak door een driemaandeljjksche bijwoning van den cursus zich een goede en gevestigde toekomst verzekerden. Wij zullen van de volgende af leveringen van dit werk geregeld verslag geven. De heer C. llartsen Jbszn., die de voor stelling van sder Bin// des Nibelungeri' te Bayreuth heeft bijgewoond, zegt daarover in de Amst. Cour. o. a.j>Behalve langdradigheden, die aan het stelsel van den componist zijn te w\jlen, bevat het werk schoonheden van den eersten rang. Maar het zijn niet slechts de kunstvormen, die bewondering wekken, het enthousiasme van velen ontstaat voor een groot gedeelte uit de ethische beteekenis van het drama, dat eene wijsgeei ige strekking heeft en ook als zoodanig eene daad is. Wagner is niet alleen een muzikaal en draniatiscli hervormer, hjj is tevens de profeet van een nieuwen gods dienst. Dit verklaart de dweepende opgewonden heid, die den echten Wagneriaan kenmerkt en haren grond vindt in het hartstochtelijke aan hangen van de leer in een ontzaglijk kunstwerk gepredikt, de godsdienst der wanhoop, die zegt Voor vi, o mensch, is er geen hoop, uw lijden is onherstelbaar, uw idealen zijn bedrog, alleen vernietiging kan u redden." De muzikale uit drukking, hoe onbepaald ook, vloeit voort uit de stemming van het gemoednu en dan hooren wij in die soms vreemde klanken de tonen van eene verbitterde ziel, en wellicht is hieraan de tegenstand toe te schrijven, dien Wagner van vele groote kunstenaars ondervindt." Gisteren nacht, te 4 uren ongeveer, is een hooiberg verbrand, behoorende bij de woning van mevr. de» wed. Groen van Prinsterer en bewoond door den bouwman Ammerlaan, in den Noord-Kethelpolder. Vermoedelijk is het ongeval ontstaan door den bliksemofschoon andere beweren, dat het broeien van het hooj daarvan de oorzaak zou zijn. Te zelfder tijd is de bliksem geslagen in een der houtzaagmolens van de hceron A. van Stolk en Zonen, staande aan de Rotterdamsche Schie. De molen is geheel verbrandzoomede een gedeelte va'n de loodsen in de nabijheid staande. De Lier. Deze gemeente heeft een blijk gegeven, hoezeer hier het onderwijs wordt op prijs gesteld. Bij gelegenheid dat de heer J. van der Hout tot dusverre hoofdonderwijzer alhier en onlangs benoemd tot hoofdonderwijzer te Schiedamhet laatst in de school werkzaam was werd hem door de kinderen eeu ovatie gebracht en van wege de 90 schoolkinderen en een zestal oud-ieei lingen tot een aandenken een gouden horloge en ketting vereerd. De ge meente verliest door het vertrek van den heer van der Hout een kundig en algemeen geacht burger, de openbare school een verdienstelijk onderwijzer, de kinderen een leermeester en vrienddie gedurende zijn kort verblijf aller genegenheid in ruime mate verwierf. Rotterdam, Gisteren ochtend is op de rivier de Maas voor deze gemeente een roei boot, waarin S personen zaten, door een tjalk schip overvaren, waardoor de boot omsloegen allen te water geraakten. Zes personen zijn gered, doch twee zijn verdronken, wier Ujken tot dusver nog niet zijn gevonden. De schipper van het tjaikschip schijnt aan het ongeval geen schuld te hebben gehad, daar plotseling een herige windvlaag iti het tuig van zijn schip viel, waardoor dit niet naar het roer luisterde. Den Haag. De oproeping ter algemeene vergadering van den Anti-Dienstvervangings- bond is beantwoord door bet geheele bestuur, sommige leden en onderscheiden afdeelingen. Tegenwoordig waren afgevaardigden' der af deelingen: Aalsmeer, Amsterdam, Bergen-op- Zoom, Delft, Dordiecht, Grave, 's Graven- hage, Groningen, Harderwijk, den Helder, Hellevoetsluis, Leeuwarden, Leideu, de Lier, .Maassluis, Neuzen, Oudewater, Rotterdam, Schiedam, Venlo, Vlissingen, YVagecingeu en Zwolle. De bijeenkomst werd gisteren in sDiligentia" gehouden, zij ving te 11 uren aan, onder do leidirg van den voorzitter des hoofdbestuurs, M. D. graaf van Limburg Stirum. Ziju eerste woord was een hartelijke wel komstgroet tot do opgekomeuen afgevaardig den en leden, waarna hij eene beknopte uit eenzetting gaf van het doel der algemeene vergadering, als plaats waarvoor de residentie de meest geschikte scheen. Het doel dezer bij eenkomst was, dat de Bond zich definitief zou conslitueerende vergadering zal de statuten, door de commissie van organisatie vastgesteld, waar noodig verbeteren en overigens bekrach tigen. De rede des voorzitters, die anderhalf uur de aandacht der vergadering boeide, en waarin hij .zijne persoonlijke zienswijze over de afschaf fing van de, plaatsvervanging en nommerver- wisseling uitvoerig uiteenzette, werd luide toe gejuicht. Over de welsprekende en gemoedelijke^ wijzewaarop hij dit gedaan had, bracht de heer dr. Yaillant, uit Schiedam, met instem ming der vergadering, hem hartelijken, war men dank. De leden van het hoofdbestuur die eigener fittVveging iu deze vergadering aftraden ter be- v(«viering eener vrije keuze, werden allen her kozen, met uitzondering van den heer mr. A. Iverdijk, die verzocht heeft buiten aanmerking te blijven en in wiens plaats benoemd werd de heer J. W. D. Roell. Met een woord van dank aan de afgevaar digden voor hunne opkomst en medewerking in het belang der sheiüge zaak", sloot gene raal van Stirum, na afloop der werkzaam heden deze eerste jaarvergadering. De gemeenteraad heeft in zijne jongste zitting, verwerpende het afwijzend praeadvies van burgemeesters en wethouders, in beginsel besloten tot de kostelooze plaatsing van onver mogende jongelieden op de inrichtingen van middelbaar onderwijs. Gouda. De stand van den schaakwedstrijd was gisteren dat de prijzen ten deel vallen aan de heeren de Vogel uit den Haag, Mohr uit Amsterdam eu Kamphuizen uit Gouda. Wie den eersten, tweeden of c' den prijs verwerft, is nog onbeslist, daar de heer de Vogel, die eerst van den heer Mohr won, tegen den heer Kamphuizen verloor. Wint deze nu op zijne beurt niet van den heer Mohr, dan kunnen de drie heeren van voren af aan beginnen. Amsterdam. Dezer dagen vertoonde zich te dezer stede eene schijnbaar fatsoenlijke, wel wat armoedig, doch niettemin net gekleede vrouw. Zij wist een goedhartigen kruier en zijne huis vrouw vertrouwen in te boezemen, aan welk echtpaar zij o. a. opgaf de dochter te zijn van een geneesheer te Apeldoorn, in het Amstelhote! drie kamers te hebben gehuurd, en ruimschoots van Engelsche banknoten, juweelen enz. voorzien te wezen en alhier te zijn gekomen om haren oom, een gepensioneerd kolonel van het O. I. leger, op te zoeken. Een paar dagen achtereen liet zij zich per vigelant langs de straten en grachten rondrijden, a! zoekende naar den kolonel, en zij breidde hare ontdekkingstochten uit tot zelfs in de gemeente Sloterdijk. Toen eindelijk omtrent de echtheid van den kolonel zoowel als van eenige door haar vertoonde Engelsche banknoten ernstige twijfel gerezen was en de vrouw aan een der politiebureeien in verhoor werd genomen, bleek de gewaande nicht des kolonels eene doorslepen bedriegster te zijn, reeds eenmaal wegens oplichting door de Rechtbank te Zutfen tot eenige maanden celstraf veroordeeld eu >verd opnieuw te dier zake een bevel tot voorloopige aanhouding tegen Jhaar verleend. Eenige bij haar gevonden Engel sche banknoten bleken annonces eener nieuwe vinding te zijn van een Fransch huis in mode artikelen. (JSaarl. Ot.) Utrecht. Door een trein van den Ooster spoorweg is eergisteren bij deze gemeente een polderjongen overredenhij was onmiddellijk een lijk. Maartensdijk. 31. Woensdag had te Utrecht de veiling en toeslag plaats vaa het landgoed Eyckestein. Het werd in verschillende massa's verkocht voor een gezamenlijk bedrag van f 490,895. De groote massa, zijnde de buiten plaats met wandelpark enz., groot ongeveer 600 hectaien, werd gekocht door mevr. de douairière baronesse van Boesselaer van Dub belman, te de Bilt. De New-Yorh World verhaalt uit Pitts- ville, dat on de hwrdwii uan TnK., V Pa mupnn nldaa oven in e< orde kind een en o plaal liet wild en i to oei Toet haai bode denc Z>j hem zetti knm hiel gas ovei en gini beg kru zwa tege den schi gas van de giei zoo naa wei Sto (Sc 111 levi

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2