A*. 1876. aterdag 9 September. A5 3982. Teislijit iajeljjb, itpnrid DiisJai. Kennisgeving. Biitenlaadsehe Beriditea. Blaaenlaaiiche Bsrieiiten. COLORADOKEVER Dertigste Jaargang. Brengen bij deze ter kennis, dat eene b e- schrijving metrtoekeaing van den die in Amerika zulke vreesdij Re verwoestingen In de aardappelvelden heeft teweeggebracht, op de Gemeente-Secretarie voor da ingezetenen ter inzage ligt, .en dat ook exemplaren dier beschiijviog zijn nedergelegd in verschillende Sociëteiten en Kofïij huizen binnen deze gemeente. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 September 1876. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Do Secretaris, A. W. MULDER. 0 0 STEN RIJ K. Ristics richtte den 7 dezer aan de zich te Belgrado bevindende consuls een tweede nota, waarin de gruwelen, door de Turken bedreven, beschreven worden. Hij zegt dat in de om streken van Zajecar liet land systematisch ver woest wordt. Onder de oogen van de Turksche autoriteiten worden alle avonden geheelê dorpen verbrand. In den omtrek van Aiexinatz zijn reeds 48 plaatsen afgebrand. In weerwil van alle be loften, houden de Turken zich niet aan de conventie van Genève; zij schieten op de am bulancen zoodra liet Roode Kruis er op staat. Zondag hebben zij Jen secretaris van het coraité van het Roode Kruis van Aiexinatz gedood na hem eerst een arm te hebben afgehouwen. Do Servische officieren constateeren eenstemmig, Jat de brandstichtingendie algemeen na de gevechten plaats vinden, door geen strategische noodzakelijkheid gerechtvaardigd worden. Het geheele gedrag der Turken is een onverbiddelijk systeem van onophoudelijke vervolging, ver nieling en uitroeiingmaar niet liet oorlog voeren van beschaafde naties. Alle vluchtelingen uit de Herzegowina die zich te Grahovo gevestigd hadden au vele Montenegrijnsche families zijn op Oosteurijksch grondgebied gevluch't. Er loopt te 'Ragusa een gerucht, dat de hoofden der opstandelingen Zimunic en Socica het fort Zlostap ingenomen en verwon* hebben. Zij maakten 90 krijgsgevangenen, veel munitie en levensmiddelen buit. Moukhtar-pneha manoeuvreerde van Zaslap uit, trok af op het Montenegrijnsche dorp Pot- kovic, hetwelk hg bombardeerde. Uit Cettinje wordt van 7 dezer bericht dat Derwisch-pacha twee bataljons Montenegrijnen overviel die in Rogani (district Pieperi) ge legerd waren; nadat zij drie bataljons vei ster king ontvangen hadden werden de Turken o\er de Morawa naar Podgoritza teruggedreven. Vele vijanden sneuvelden't grootste gedeelte ver dronk in de Morawa. De aanvallen van de Turken zijn door de Montenegrijnen afgeslagen. Gisteren onderhielden de Turken uit al de door hem bezette punten lusschen Podgoritza en Spuc een hevig artillerievuur, tot dekking eener door hen op twee plaatsen gedane poging, om over de Montegrijnsche grenzen binnen te dringen. Zij werden echter door Bozo P.etrovic teruggeslagen. TURKIJE. De Porte verklaarde op de voorstellen van de gezanten tot algemeenen wapenstilstand, dat deze bij den tegenvvoordigen krijgstoestand niet in haar belang was. Zij opende tegelijk het vooruitzicht op eene spoedige opgave van de vredesvoorwaarden; hierover zou de Turksche ministerraad den 6 dezer beraadslagen. Een deel van de Turksche troepen voor Aiexinatz rukt op tegen het verschanste kamp der Serves bij Deligrad ten einde de Serven den terugtocht af te snijden, indien zy Aiexinatz ontruimen. E N G E L A X D. De correspondent van Reuter te Belgrado meldt dd. 6 dezer dat de Turken in plaats van voort te rukken langs de Morawa-vallei beginnen terug te trekken. De beweging is waarschijnlijk veroorzaakt door een demonstratie van het korps van Ilorvatovich tegen Nisch. Dezelfde correspondent seinde den 7 dezer dat het Servische ministerie een nota gereed f maakte over de wreedheden, door de Turken op Seivisch grondgebied gepleegd. Deze nota zal heden of morgen aan de consuls worden over handigd. De mogendheden dringen aan op wa penstilstand gedurende een maand, om tijd te hebben voor /vredesonderhandelingen. Tijdingen uit Cape Coast Castle, dd. il Augustus jl. behelzen, dat Koning Grègè van Dahomey nog even tmlstarrig als vroeger blijft. Hij heeft tegen de blokkade der kust van Whydah weerwraak genomen, door den uitvoer van zijn land naar de zee af te sluiten. Al de naburige stammen heeft hij met vreeselijke bedreigingen gewaarschuwd tegen het verleenen van hulp aan de Engelschen, terwijl hij aau den Britscben commodore ïlewett zeiven heeft doen weten, dat, al mogen 10,000 Engelschen hem komen bevechten, niet één leverd ervan zal terugkeeren. RUSLAND. .Volgens een Russisch blad zijn ruim 200,000 roebels door een vereeniging te Peters burg voor de slachtoffers van den oorlog bij eengebracht. Daarvan zullen 100,000 roebels in handen van generaal Tschernajeff worden gesteld40,000 roebels worden gestort in de kas der Petersbuigscheafdeeling van het comité van weldadigheid, 20,000 roebels in die van de commissie van Let Roode Kruis; 20,000 roebels zullen worden gezonden aan den aartsbisschop van Servie en 20,000 aan de vereeniging \an geneesheeren van Petersburg, om een ambulance op te richten. DUITS CHLAND. Te Schmalkalden is den 2den September II. een gedenkteeken opgericht ter eere van Carl Wilhelm, den bekenden componist van sZbfl Wacht am Shcin", De naam van den dichter, Max Schneckenburgerprijkt op het voetstuk. AMERIKA. De secretaris der schatkist kondigt de nadere amortisatie aan \an 10 millioen doll, van de leening van 1865. SCHIEDAM, S September 1S7C. 7. M. de Koning heeft een gouden medaille geschonken, om als eere prijs te dienen ter ge legenheid van den grooten internationalen too- neehvedstrijdwelke vanwege de Kon. letter lievende vereeniging sllooger zij ons doel" te Amsterdam, gedurende den winter 1S76/77 zal gehouden worden. De Algerijnsche Sheik is den 7 dezer door Z. IC. Iï. Prins Frederik ontvangen en is dien dag met zijn kapitein-tolk de gast van den waarnemenden Pranschen gezant. Bij zijn vei trek van het Loo heeft Z, M. de Koning den Sheik, behalve het kommandeurskruis van de Orde der Eikenkroon, HD. portret als herin nering aan liet bezoek vereerd. Aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Mis slagen, Groningen, Leeuwarden, Harliugen en Zwolle, is gezimden het bericht wegens den handel en de scheepvaart in het Britsche Koninkrijk over Juli 1S76. In de iStaatscourant is opgenomen het Kon. besluit tot sluiting der tegenwoordige vergadering van de Staten-Geueraal op Zater dag 16 September 1876, des namiddags te 2 uren. De sluiting zal in naam des Konings plaats hebben door dea Minister van Binnen- landsche zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis an belanghebbenden, dat de commissie, belast met hetafueirpa van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874 {SisM. No. 97), zal zitting houden op Maandag 11 Sept. e. k. en volgende dagen te Leiden. De Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiën hebben aan het Gemeente- a/ COURANT. Ibonkmusktsprus, per kwartaal 1.S5. fraiieo per post, door bet geheele Rijk - 2.50. Hjonderlijke nommers- 0.10. BUREAU HIRST, 124. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en 'Wethouders van Schiedam, Gezieu de missive van den Heer Commissaris lies Konings in deze provincie, van den 5 Sep tember jl, A No. 2812, (2de Afd.)

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1