Sentaiie BmcHu. dozen uit te noodigen zijn wijding te Rheinfeld in Zwitserland bij te wonen. Waarschijnlijk zal aan de uitnoodiging gevolg worden gegeven en een der Nederi. oud-Katholieke bisschoppen den aartsbisschop op zijn reis vergezellen. Vad Er Aan het Vaderland meldt men uit Am sterdam De baldadigheden hebben zich in den afge- loopen nacht herhaald. Er heeft een botsing tusschen het volk en de troepen plaats gehad, waarbij *14 personen zijn gewond, waarvan dén doodelijk. Opnieuw zijn hier en daar glazen ingeworpen. De gasfabrieken zijn door de cavalerie afgezet. In den nacht te 1 uur kwam een extra trein met cavalerie en infanterie uit Haarlem hier aan. Heden verwacht men nog versterking uit Leiden. De schutterij is heden morgen weder ingerukt. Thans halfclf is de stad weder kalm. Omtrent de ongeregeldheden van den vorigeo dag onlleenen wij aan de Amsterilamsche bladen nog ecnige bijzonderheden. De woeste menigte beeft voornamelijk op de Heeren- en Keizersgrachten en in de Anjeliers straat de ruiten bij particulieren, op *t Rapen burg-Marken Oostenburg en Wittenburg de zoogenaamde eilanden de lantaarns ver brijzeld; vensters, meest spiegelruiten, werden stukgeslagen bij de firma Abercrombie en den bockhandelaar Kuuwenaar. Eigenraam in de Paleisstraat en Sacks op den Damvoorts bij het Blindeninstituut en het "Weeshuis «De Oranje-appel." Door het verbrijzelen van ruiten zijn bescha digd: in de 'le sectie 30, in de 2e 8, in de 3e 4, in de 4e 28 en in de 5e sectie 31, te zamen dus 101 perceelen. Gisteren morgen heelt de Commissaris des Konings in Noord-Holland ten raadhuize een langdurige conferentie met Burg. en Weth. gehad. Des nachts waren in de bijeenkomst ten stadhuize ook de kommandanten der stad en der schutterij tegenwoordig. Vanwege het «Algemeen Ned, Werklieden- Verbond" is met prijzenswaardige zucht om mede te werken tol herstel vau orde en rust het navolgende stuk gepubliceerd Mede-werklieden! Met diep leedwezen hebben wij achtgeslagen op de ongeregeldhedenwelke in onze stad hebben plaats gehad, waardoor het eigendom onzer medeburgers in gevaar wordt gebracht. Overtuigd dat dergelijke demonstration niet de rechte en aangewezene zijn om doel te treffen noodigen wij allenzoowel vereenigde als niet-vereenigde werklieden dringend uit ten eerstedaaraan volstrekt geen deel te nementen tweededoor bun afwezigheid van de openbare plaatsen te toonen, dat zij als goede mannen van orde en vrede anderer pogingen niet willen steunen of aanmoedigen. Amsterdam12 Sept. '76. Namens het Centraal Bestuur B. II. ïïeldt, voorz, J. L. Schuurman, secr. De Amst. Cl. roemt de waardige houding der zoogenaamde eilanders het is o. a. gebleken onwaar te zijn, dat op Kattenburg lantaarns zouden zijn verbrijzeld. Een bende rumoermakers heeft zich daar vertoond om te werven; zij heeft, als de vogelaar met zoet gefluit, rekenende op den Oranjegeest dier brave werklieden, het Wilhelmus gezongen; maar men wist met welk volkje men te doen had, en de bende is, in plaats van aangewassen, verminderd door den goeden raad der Kattenburgers, afgetrokken, sliet zou hun niet geraden zyn geweest, bij ons stads- of particulieren eigendom te bescha- digeu" zeide ons een eiland bewonera wij zouden hun wel geleerd hebben dien te eerbie digen". De directie der Rotterdamsche Handels- delsvereeniging heeft een zeer uitvoerig rapport van den heer dr. T. .T. Stieltjes aan den ge meenteraad ingezonden, betreffende de kwestie van den toegang tot de brug over de Maas. Volgens dat rapport zal de verwezenlijking der plannen, welke zyn opgemaakt, de grootste belemmeringen voor de scheepvaart opleveren en bij de groote uitgaven, door Staat, Stad en Ilandelsvereeuiging voor de nieuwe stad op Fijenoord gedaanmoeten deze worden voor komen. De heer Stieltjes geeft in zijn rapport daarom ecu nieuw planwaardoor de in de toekomst gevreesde belemmeringen zouden worden overwonnen. Ouder den titel sDurch eigene Kraft, scenen aus der Niederlandisclien Gesellschaft," is onlangs te Jena eene vertaling verschenen van Sehimrners »L!aas van Ommeren." Uit dit werk is het tooneelspel a Zege na strijd" ge trokken, welbekend aan het schouwburgüevend publiek, dat daarin mevrouw Kleine in een van haar beste rollen, die van vrouw Moes zag optreden. In de N, B. Cl, sluit Prof. R. Fruin zich aan bij het verzet van den heer S. Muller Fz., tegen de oprichting van een standbeeld voor Houtman, l'.ij het ongunstig oordeel in in het werk van den heer de Jonge over Houtman uitgesproken, voegt de heer Fruin: »IIoe was, na de thuiskomst der schepen, te Amsterdam en in Holland het oordeel van het publiek? De geschiedschrijver Van Reijd, een tijdgenoot, zegt het ons kort en bondig: sDe commissaris Houtman wederom in Hol land komende ontliep, vrecscnde dcjusticieom 't quade regiment bij hem gehouden." Verder zegt hij: »Het is hier niet de plaats te onderzoeken of dit bericht en al wat verder ten nadeele van den commies verhaald wordt de zuivere v aarheid is. Wij hebben de verdiensten van Houtman niet haarfijn te wegen. Op iets meer of minder komt'het 'niet aan. Het is maar de vraag: of svij een standbeeld zullen oprichten voor iemand over wien tijdgenooten zoo spreken, voor en alper liet gebleken is dat wij het tegendeel moeten gelooven van wat zij zeggen Wij zijn tegenwoordig bezig standbeelden op te richten voor allerlei lieden van den tweeden en derden rang. Zou men niet zeggen dat de landgenooten vaa Oklenbarnevelt, de Witt, Willem III geen mannen van den eersten rang meer kennen, wien zo hun hulde kunnen be wijzen In een schrijven uit Philadelphia in 't Nieuwshl. v. d. BoeJch. wordt gewezen op het nut dat niet alleen de patroon, maar ook de werk man van een bezoek aan de tentoonstelling kan trekken. Daaraan wordt het volgende toe gevoegd Maar juist om deze redenen wekte het onze bevreemdiug dat onze regeering, of liever onze hoofdcommissie, het Nederiandsche werkvolk, dat nu toch eenmaal hier was en aan welks flinke houding en onvermoeideu ijver het zeker voor een groot deel te danken is, dat de Neder iandsche afdeeling veel eer gereed was dan men berekend had en nlzoo op den dag dei- opening voltooid daar stond des nachts na de opening der tentoonstelling naar New-York terugzond, om met de gereed liggende boot des anderen daags weer huiswaarts te trekken; ja, dat hun verzoek cm tot de volgende gelegen heid te mogen blijven, teneinde ook zij de ten toonstelling konden bezichtigen hun geweigerd werd, en toen enkelen voorstelden om voor eigen kosten te blijven, deze bedreigd werden met het verlies van gratis terugtocht. Daar ons intusseheu de motieven van de hoofdcommis sie, die tot deze handeling leidden, niet bekend zijn zwijgen wij eerbiedig. Toch kondeu we hel een en ander niet rijmen met hetgeen in andere landen geschiedt, waar gelden verzameld wor den om het werkvolk naar de tentoonstelling te Philadelphia te zenden. Haarlem. Gistereu nacht, omstreeks half drie ure, werd door eeu agent van politie, aan den Scheepmakersdijk, een gezadeld paard dei- huzaren aangetroffen. De berijder, een wacht meester, kwam circa anderhalf uur later te voet de stad binnen. Hij was van zijn paard geworpen, zoodat het dier don weg terug zeer goed heeft weten te vinden. Amsterdam. Met het oog op de ongere geldheden is aldaar de Westerkerk tijdelijk tot kazerne voor de schutterij ingericht. De Bur gemeester vertoeft den ganschen dag tot laat in den avond op zijn bureel in het stadhuis; de alhier werkzame gemeente-ambtenaren moeten zoowel des nachts als op den dag dienst doen. I Een tweede proclamatie van den burge- i meester is verschenenwaarschuwende de nieuwsgierigen die zich door de menigte te volgen, aan groot levensgevaar blootstellen, en waardoor belemmering ontstaat, terwijl bij de toepassing der krachtige maatregelen tegen de kwalijkgozinden, de politie en militaire macht hen kunnen noch zullen sparen. »Een ieder svachte zich dus voor schade." "Woensdagavond en den daarop volgenden nacht is 't boven verwachting kalm geweest. In de ICalverstraat en omstreken heerschte ondanks de uitgevaardigde a Proclamatie" groote drukte; vele winkels waren reeds vroeg ge sloten; andere waren door planken voor't ver brijzelen van vensterruiten of plundering be veiligd. Het bleef echter voor zoover bekend is bij één botsing. Op het Koningsplein nL had een treffen tusschen de gewapende macht en een troep oproerigen plaats. Zes personen werden daarbij gewond. De toestand is op dit oogenblik over 't ge heel bevredigend. Men blijft echter krachtige maatregelen nemen vooral tegen Zaterdagnacht, daar men fluistert van plannen voor dien avond en nacht, waarin de fabriekwerkers en polder gasten de hand zouden hebben. De geheele schutterij wordt tegen dien avond onder de wapenen geroepen. Tal van burgers hebben zich bij het gemeente bestuur aangemeld om als burgerwacht dienst te doen liet aantal arreatntiën bedroeg in den afge- loopeu nacht zeventien. De tapperijen op het Koningsplein zijn ge sloten. Een der belhamels, die Dinsdag gewond werd zal waarschijnlijk reeds bij het afdrukken van dit bericht overleden zijn. De openbare vermakelijkheden kunnen bij gemis aan bezoekers niet doorgaan. Opruiende plakkaten zijn op verschillende plaatsen aangeplakt, waarin zelfs brandstichting en plundering wordt aangeraden. Het garnizoen wordt van tijd tot tijd ver sterkt en het gemeentebestuur laat zich door een kalmen nacht niet verschalken maar is er op bedacht, dat nog erger handelingen van do zijde der oproerlingen kunnen volgen. Zaandam. Een kertrHiefhobber is met een flesch jenever naar bed gegaan en des morgens dood gevonden; de flesch was toen bijna geledigd. Deventer. In de week van 27 Aug. tot 9 Sept. zijn hier door dyssenterie aangetast- 35 en daaraan overleden 8 personen. In de tweede helft dezer niaand zal da heer prof. Faber uit Ilannover, naar gemeld wordt, den Ilaag bezoeken met de door hem uitgevonden spreekmachine. Door middel van een klavierdat op eene bijzondere wijze* wordt behandeld, bootst deze machine de stem

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2