G8menc4e_Bericliteii. keerden en een kind wilden mishandelen, waar voor de burgerij partij trok. Drie der jagers wisten te ontkomen, doch de vierde hield stand en had er zeker niet goed afgekomenindien hij niet door een kapitein van zijn wapen, die zijn degen trok, ontzet was geworden. Op het aanrukken der patrouille ging de menigte dadelijk en zeer gewillig uiteen. Zaterdag nemen de feesten ter viering van het 95-jarig bestaan van «Amstels Mannen koor" te dezer stade een aanvang. Tegen 4 uur op dien dag komen de zangvereeuigingen op de groote Beurs bijeen en trekken dan onder geleide van drie muziekkorpsen de stad door naar liet Paleis voor Volksvlijt. Bij den stoet is een praalwagen, die den oud-Nederlandschen toonkunstenaar Jan Pieter Sweelinck (te Am sterdam in 1G21 overleden) te aanschouwen zal geven, door twee geniussen gelauwerd en om ringd door de negen zanggodinnentusschen schilden en vlaggen zullen zich de zanggoden Amphion, Apollo, Orpheus en Arion vertooneu. Voorts geeft de wagen de Amsterclamsche Stede- nwngd te aanschouwen, die «bardon" met gouden harpen aan haar zijden heeft, en door een ge zelschap van geniussen begeleid wordt. Vooraan wrcoonen zich Castor en Pollux als beschermers van Vriendschap en Broederliefde. Dinsdag e. k, trekken te 5 uren de verceni- gingen met den eenigszins gewijzigden praal wagen nogmaals door de stad. De sluiting der historische tentoonstelling is bepaald op 1 October a. s. Alkmanr. Het programma van de feest viering ter gelegenheid der onthulling van het monument sAlcmaria Victrix", op Maandag 9 October a. s., is als volgt vastgesteld. 's Morgens. Bespelen van het Carillon. 12 uren. Onthulling van het Monument. Volksvermaken iu den Geesterhout. Gedurende de pauze voorstelling in de goochelkunst. Harddraverij in den Kenuemerhout, met paar den van zessen klaar, 's Namidd. 2 uren Matinee Musicale door het orkest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder directie van M. Joh. Coenen, met feestelijke toespraak. 7 uren. Vuurwerk door den vuur werkmaker J. F. Ilendrickx te Antwerpen, aan de kanaalkade. Na afloop van het vuur werk muziekuitvoering in een tent op de Steenen brug, met prachtige illuminatie. Con cert door het orkest van M. Joh. Coenen, met reünie en bal in het lokaal Vervloet. Breda. De opening der Tentoonstelling van landbouw, tuinbouw en veeteelt alhier zal Zaterdag e. k. des middags te 12 uren plaats hebben, na een algemeene vergadering te 9'2 uur des morgens, ter herdenking van de ge schiedenis der maatschappij van landbouw enz. iu dat arrondissement, gedurende haar 25jarig bestaan. De sluiting der tentoonstelling heeft Dinsdag 26 Sept. plaats. Er zullen vierdaag- sehe feesten worden gehouden met groote muziekuitvoeringen, illuminatiën, enz. en vele autoriteiten van elders zullen de plechtigheden komen bijwonen. De inzendingen zijn zóó talrijk, dat het ruime en smaakvol ingerichte terrein ze nauwernood zal kunnen bevatten. Op Dinsdag 26 Sept., den laatsten dag der feesten en den dag der groote harddraverij, zullen extra feesttreiuen naar Breda loopen van Amsterdam, Utrecht, 's Bosch enz. Oosterllltens. Zondag nacht zijn onder deze gemeente twee paarden, die te zamen eene waarde hadden van f 1500, door den bliksem doodgeslagen. Zetten. De vijf meisjes, verleden week uit het asyl Steenbeek ontvlucht, zijn ontdekt en teruggevoerd. •Wat de gewapende vrede kost, zelfs in een zóó weinig militairen staat als Engeland 1 't Pas te Woohvich vervaardigde 81-tons- kanon kost minstens 10,000 p. st. van maken, 't Affuit er voor kost mede eenige duizenden p. st. Bij de proefnemingen er mede werd voor £000 p. st. aan kruit en projectielen verschoten; elk schot kost 25 p. st. De schuit, die 't ont zettend zware stuk van Woohvich naar Shoe- buryness vervoeren moet, kost 2300 p. st. De kraan, die 't lichten moet, en evenals de schuit opzettelijk daartoe moest vervaardigd worden, kost 8000 p. st, Bovendien heeft men eenige duizenden p, st. moeten besteden aan 't ver sterken van het hoofd waar de inlading moet plaats hebben. Eene ronde som dus reeds van 30,000 p. st., voor één stuk geschut! Een vreeselijke storm heeft in deVerce- uigde Staten langs de Atlantische kust gewoed. Op vele plaatsen is de telegrafische gemeen schap gebroken. Ook het tentoonstellingsgebouw in Philadelphia bekwam aanzienlijke schade. De Engelsche en Amerikaarisehe afdeelingen hebben veel geleden. Een ondernemend schipper. Een Hol- landsche schipper, Wanderholt genaamd, had gehoord van de met energie ondernomen aan leg der nieuwe stad Petersburg en dat Czaar Peter, die haar tot zijne residentie had be stemd, zijne opmerkzaamheid bij voorkeur op handei en scheepvaart richtte. Hij besloot daarom zijn geluk eens te beproeven en rustte een galjoot uit. Van enkele aanzienlijken in Amsterdam had hij brieven van aanbeveling aan den havenkapitein te Petersburg gekregen, waarin deze vriendelijk verzocht werd aan den schipper eene vracht te bezorgen. 't Was het eerste vreemde schip dat de Newa bevoer. Peter de Groote bevond zich, toen die Hollandsche galjoot arriveerde en een saluut van drie kanonschoten deed, juist bij de in aanbouw zijnde citadel. Hij liet onderzoek doen naar het doel des kapiteins van dat vrachtschip en 't antwoord, dat hij daarop ontving, ver heugde hom zoozeer, dat hij besloot met dien ondernemenden vreemdeling eens eene grap te hebben. Hij bevaldat de kapitein van dat schip zoodra deze geland was, in de woning des Czaars gebiacht moest worden een zeer eenvoudig huis, naast de admiraliteit onder 't voorgeven dat de eigenaar daarvan een zich siuds kotten tijd aldaar gevestigd hebbend koopman wasdie hem zeker wel met raad en daad bij zou willen staan. Om de grap volkomen te maken, werd ook der Keizerin hare rol daarin aangewezen, die zich daarom geheel naar de wijze der Russische koopmans vrouwen kleedde. De Czaar ontving den Ilollandschen schipper zeer vriendelijk. Beide manneu gebruikten samen met den meesten smaak brood en kaas en rookten daarna dapper hunne pijp. Onze schipper zag inmiddels van tijd tot tijd in de kamer eens om zich heen en maakte uit hare ver van rijke inlichting op, dat iemand, die zich met z ilk een eenvoudige wouing moest vergenoegen, hem bezwaailijk van veel dienst zou kunnen zijn. Eindelijk kwam ook de Keizerin binnen. Terstond wendde nu de scheepskapitein zich tot haar, en zeide bij, dat hij voor- haar eene kaas had medegebracht, zóó overheerlijk, als ze die waarschijnlijk nog nooit in haar leven bad ge proefd. Zij denkt" hem voor zijn geschenk en reikte hem tevens de hand. Daar de vrouw onzen schipper zeer goed beviel, zoo voegde hij bij de kaas nog een stuk fijn linnen en verzocht haar dat zij, ter herinnering aan zijn bezoek, daar van een stel hemden voor hoar zou laten maken. nKomaanKaatje", riep thans Peter, zijne p'jp uitkloppende, »nu zult ge, daarmee gekleed, er uitzien als eene Keizerin't Is -waar, hemden van zulk linnen, als ge nu hebt gekregen, hebt ge nog nooit gedragen." Tot dank van zijn geschenk verzocht de schipper thans der koopmansvrouw om een kus, die hem dan ook, met toestemming van den hartelijk lachenden Czaar door de Keizerin met eenige terughouding werd geschonken. Inmiddels gingen beiden mannen voort met naar hartelust te rooken en te drinken en onze Hollander werd al opgeruimder en spraakzamer. En toen hem nu door den Czaar een volle lading naar Holland werd toegezegd, wist hij zich van vreugde over de spoedige vervulling van zijn wensch, niet meer te bedwingen en bood hij zijn nieuwen handelsvriend andermaal de hand vau broederschap aan. Op eens echter tiail Peters gunsteling, vorst Menzikofl', die hem in allestaatsaaugelegenheden vertegenwoordigde, rijk met stenen en andere ridderorden versierd en met ontblooteu hoofde, 't vertrek binnen. Onze scheepskapitein zette bij diens komst zeer groote oogen op, maar Peter gaf den vorst terstond ecu wenk dal hij ziuh moest verwijderen. «Alle duivels, vrindje" riep de kapitein uit, ïgij schijnt er al zeer voorname kennissen op na te houden. Mij dunkt dat was een groote seigneur." »Wat zal 'k u zeggen," gaf de Czaar ten antwoord, awanneer ge een paar weken hier blijft, dan zal 't met u al even zoo gaan. Men vindt hier en daar een menigte van die arme- edellieden, als dien ge daar zooeven gezien hebt en een paar van hen heeft mij aan boord geklampt; maar... wacht u voor die hoeren, vriendje, want zij verstaan zich op de kunst van te vleien en zich in te dringen en laten zich daarbij niet weinig op hunne sterren en ridderorden voorstaan, doch gij moet u door dat klatergoud maar niet laten foppen!" s'k Dank je voor dien goeden raad," zeide de kapitein, »en 'k zal er mij naar gedragen ook, dochnu moet gij me nog een vol glas bescheid doen, dan zullen we de gezond heid van uw vrouwtje drinken Juist op 't moment toen de beide mannen hunne glazen hadden geledigd, trad de officier van de wacht de kamer binnen om zijne orders te halen en zoowel diens eerbiedige houding als 't geen hij zeide maakte thans aan's Keizers incognito voor goed een einde. De Hollander toch, nog in den waan ver- keerende dat men hem foppen wilde, sprong op en zag vragend nu den officier, dan den Czaar aan. Eindelijk voegde hij lachend laatst genoemden toe: »Geef u nu verder maar geen moeite meer, vriendje! 't Is slechts de vraag wie van ons beiden de grootste dwaas is, gij met uw voor gewende, opgepronkte edellieden, of ik met mijn geloof aau de mij door u toegezegde scheeps lading De officier, ten hoogste verbaasd, vergat op die wooulen bijna allen eerbied voor de Keizer lijke Majesteit en plaatste zich terstond tusschen den Czaar en den vreemden schipper, in de meaning dat deze laatste dronken of gek moest zijn. ïBekommer u maar niet, man," sprak de Keizer, »'t is alles ernst en richtig. Ik ben weikelijk de Czaar en ik verheug me zoo'n braven, ondernemenden kerel als gij zjjt te hebben loeren kennen." Eerst mi begreep onze Hollander de volle waai beid en, dadelijk de knie buigende, vroeg bij voor de stoutheid, die hij zich verooi loofd had, om vergiffenis. De Czaar, wien dit voorval recht prettig ge stemd had, hief hartelijk lachend den verschrik ten schipper op en liet hem, ten leoken zijner gunst, de hand der Keizerin kussen. Vervolgens schonk hij hem 1500 roebels en een vracht en hij beval af verder dat zijn schip, zoolang 't de Russische havens zou aandoen, van al de daarin geheven wordende lasten geheel vrij zou wezen.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3