1876. aterdag 23 September. J® 3992. Yersolijnt Japlljis, iltpzonW Mai. Biiteilaiiicie Berichten. Bimeilaiiulie Berultei I> e rtijarste J a a r a n SPANJE. De Koning woonde den 21 dezer aan het itation het vertrek der troepen voor Cuba bij, en hield een aanspraak. Het bataljon riep onder het heengaan: «Leve de Koning!" Ofiicieele berichten bevestigen het, dat onruststokers de Protestantsche geestelijken hebben aangezet tot het doen van publieke demonstiatiesten eiude botsingen te doen ontstaan. De houding der regeering tegenover de Protestanten heeft groote opgewondenheid in de Spaansche pers teweeggebracht. De liberale bladen putten zich uit in aanvallen tegen het Ministerie en tegen graaf Toreno. Canovas del Castillo geeft zich alle mogelijke moeite om de opgewonden gemoederen tot bedaren te brongen, maar 'tgelukt hem niet: men vertrouwt hem niet langer en men houdt staande, dat hij aan de Moderado3 in dit geval heeft toegegeven en 't nog verder doen zal. Hij ontbood den '14 September den Engolschen geestelijke Jameson bij zich, om hem in een vloed van woorden allerlei beloften te doen. Maar een achtjarige onder vinding, in Spanje opgedaan, maakte dat de wakkere predikant zich niet liet verschalken en zich met holle phrasen tevreden stellen. Hij bracht den President-Minister onder 'toog dat als hij het werkelijk zoo goed met de evangelische kerkjes meende, hij dan zijne be scherming 'over het uiterlijke zoowel els 't inner lijke zou dienen uit te strekken. Maar Canovas del Castillo hield vol: de straat behoorde tot lijn departement en de Protestanten moesten de deur van hun kerk sluiten vóór zij hunne godsdienstoefeningen hielden. Jameson kreeg niet veel meer troost, toen hij vertelde met hoeveel belangstelling het Engelsche volk het werk der Protestanten in Spanje beschouwde. ïWat raakt mij 't Engelsche volk", was 't antwoord van Canovas. Het gesprek eindigde daarmede, dat de predikant aan den Minister te kennen gaf, dat hij onmogelijk kon toegeven dat de regeering art. li uitlegde zooals zij gedaan had, en dat hij de opschriften op de muren niet zou wegnemen. Toen werd Canovas boos en riep; sdan zal ik er zelf we! voor zorgen"en nog in denzelfden nacht werd over alle opschriften witte verf gestreken. Den volgenden ochtend bleven tal van nieuws gierigen naar de zonderlinge witte strepen kijken. Sommige letters waren niet dik genoeg besmeerd en lieten hot opschrift raden. Daar tegen kwam de ultramontaansche pers met alle geweld op, en een paar nachten later werd de verfkwast nogmaals toegepast. Aardig is het dat hierdoor juist bewerkt is wat jaren lang de predikanten door brochures, redevoeringen enz. met moeite beproefd haddennl. de aandacht op het Protestantisme te vestigen, thans in dón •dag is gelukt. Lieden die rich vroeger bitter weinig om 't Protestantisme bekommerden, die niet wisten waar de kerken waren, weten thans waar de Protestanten samenkomen, waar hunne scholen zijn, zelfs hoe de predikanten heetea; daar niet alle Spanjaarden ultramontaansch zijn, en 'teeuigszins in 't karakter der Spanjaarden ligt voor den onderdrukte partij te kiezen, is het niet te verwonderen dat de kans van vele zielen te winnen voor 't Protestantisme ver beterd is. En waaneer het waar is, 't geen men in weerwil van alle verzekeringen vast gelooft, dat dit slechts een begin is der tyrannieke maatregelen tegen 't Protestantisme, dan zal het vrij zeker ia den strijd winnen. Zulk een propa ganda konden de Protestanten alleen niet maken, daarvoor moesten zij de hulp der re geering hebben. Eene enkele kapel was aan de aandacht van het verflustige ministerie ontsnapt. Zij droeg het opschrift: <xIglesia de Jesus", kerk vau Jezus, 'tgeen men toch moeilijk't verkondigen van een kettersche leer kan noemen. Maar de ultramontanen hielden staande dat dit met godslastering gelijk stond; alleen de Roomsch- Katholieken mogen aanspraak maken op Jezus eu zijn Rijk. Het opschrift zal ook wel onder witte verf verdwijnen moeten. Het werk van den onder-gouverneur, Casta- neira, viudt op Minorca bij de Alcades navol ging. Die van Villa-Carlos bestrafte een Pro- testantsch schoolmeester, omdat hij de kinderen in de school had laten zingen, en hjj had den man niet eens vooraf gewaarschuwd, dat hij 't kindergezang niet kon uitstaan. 'tMag zonder ling heeteadat de ultramontaansche geest drijvers niet inzien dat zij door die jammerlijk kleingeestige dingen hun zaak zooveel afbreuk doen. ENGELAND. Bij het op gisteren te Aylesbury gegeven feestmaal, heeft graaf Beaconsfield (de heer Disraeli), een toost beantwoordende, gezegd: sHet zou gemaaktheid verraden, als ik beweerde, dat de regeering thans door het geheele land w rdt gesteund. Een groot gedeelte van het Engelsche volk is tot het nemen van besluiten gekomen, schadelijk voor de belangen van En geland en noodlottig voor het behoud van den vrede. Nooit is er afgrijselijker lastertaal ge uit, dan die, dat de regeering zich tegen elk voorstel van Rusland verzet. Alle mogendheden hebben hunne volkomen eenstemmigheid met onze zienswijze te kennen gegeven, en van geen enkele andere mogendheid hebben wij een krachtiger en vollediger steun dan van Rusland ontvangen. Maar sedert het uitbreken van den oorlog moet men ook letten op de geheime genootschappen. Thans blijft er niets te doen over, dan aan de eenparige eenstemmigheid der groote mogendheden te gehoorzamen. De Ser vische oorlog is een der meest onrechtvaardige maar vyij hebben voor Serviü al het mogelijke gedaan." Vervolgens vermeldt graaf Beacons field al de door lord Derby gedane stappen, en zegt ten slotte: Eindelijk heeft Turkije geheel en al toegestemd in het sluiten van eene onbepaalde schorsing der vijandelijkheden, ter wijl het aan de zes mogendheden het voor stellen der vredesvoorwaarden overlaat. (Toe juichingen.) Thans willen sommigen eene verdrijving der urken en de vestiging van een Servisch keizen ijk of republiek. Dergelijke plannen zouden een Europeeschen oorlog ver oorzaken en zijn onuitvoerbaar. Wij moeten liever met de zes mogendheden de iinndèn ineenslaan en de grondslagen opsporen voor voldoende betrekkingen tusschen de Porte en hare Christenonderdanen. ITALIË. Volgens de Gazet la d' Italia is de Paus bezig met, onder den vorm van eene encycliek, een antwoord op te maken op de beschuldigingen, hem ten laste gelegd wegens zijne houding in het Oostersche coufiict. Ilij moet van plan zijn daarin te verklaren, dat hij, als stedehouder van Jezus Christus en hoofd der universeele kerk, de bondgenoot van den Koran niet kan zijn, doch dat hij evenmin de verdediger kan zijn van den Slavischen opstand die, door Rusland gevoed, niet alleen een godsdienstoorlog van de Griek- sche scheuring tegen het Islamisme is, maar ook een oorlog welke de vernietiging der Apostoli sche Katholieke kerk op het oog heeft. OOSTENRIJK. De Uolit. Oorr, meldt dat Vorst Milan van Servie de deputatie, die hem het bericht zijner proclamatie tot Koning naar Belgrado wilde overbrengen verboden heeft af te reizen en overigens bevolen de verdere ontwikkeling van dit incident krachtig tegen te gaan. F R A N K R IJ K. Een bericht, den 21 dezer te Parijs ontvan gen houdt in, dat de Porte een formeeien wapenstilstand weigert, maar toestemt in de verlenging der wapenschorsing. AMERIKA. Uit New-York wordt van 21 dezer gemeld dat den vorigen dag te Savannah 30 personen aan de gele koorts stierven. Er zouden, volgens dat bericht, thans 8000 lijders aan die ziekte zijn. De helft der bevolking heeft de stad ver laten. In Georgie heeft tusschen de blanken en negers eene botsing plaats gehad, waarbij ver scheidene personen gesneuveld zijn. TWEEDE KAMERDERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 21 September 1876. In de zitting van heden heeft de heer de Bieberstein, tijdelyk voorzitter, den heer Duliert geluk gewenscht met het hernieuwd blijk van vertrouwen, hem door Z. M. geschonken, niet alléén, maar ook met de schitterende wijze waarop hij door de Kamer op de kandidaten- bonnkmentsprijs, por kurn-taal1.85. runco per post, door het geiieele Rijk - 2.50, Wonderlijke nommers 0.10. BUREAU MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regel j. 100. iedere gewone regel meer Driemaal plaatsing wordt tegen tweemxai. berekend.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1