Donderdag 28 September. 3995 Tentlijn! Mjb, ïdtpuM Dirtai. SnitsiilaiisclB Bericltsii. Bimmilaiiisclie Beriditen. A". (876. Dertigste Jra.arg-aii.g-j O/ jBO.N.NEJüSNTSPBHS, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. jftonderUjke nummers- 0.10. BUREAU MARKT, E, 134. Advertentieprijs van 1—10 gewone regelsf 1.00. Iedere gewone regel meero.lO, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. O G E 1 A p. Reuters correspondent te Belgrado bericht Jat de openbare meening in Servie zeer opge bonden is door het bericht betreffende de uetlesvoor,vaarden van de groote mogend heden en de laatste gebeurtenissen in Engeland, waar de aigemeene beweging ten gunste van de Cinistenen, de hoop der Slavische volken veilevendigd. De herstelling van het status quo ia Servie en de lokale hervormingen in de Clnistelijke provincies zouden noodlottig njn voor de landen, indien zij niet tevens onafhankelijk worden verklaard. Het Servische tolk is wanhopend bij de gedachtedat de opoobaie meening in Iiuslaud en vooial in Engeland wordt weerstreefd door de diplomatie. Een vredeonder zulke omstandigheden ge- ieekend, zou doodend zijn voor het OostPn daar de stiijd tusschen de Christenen en Turken alleen verdaagd zou worden. De correspondent van Reuter te Belgrado seint van 26 dezer, dat de permanente commis sie uit de Skupschtina haar adres aan Prins Milan, waarin zij hem verzoekt den Kouingstitel aan te nemen, nier heeft aangeboden. Welis't adres gereed, doch de aanbieding bleef achter wege, daar Prins Milan zich teu stelligste daar tegen vei klaarde. It U S L A N 1). Het internationaal correspondentie-bureel te Belgrado deelt het volgende mede om trent de paiticuliere audiëntie van den Oosten- rükschen consul-genei aal bij voi st Milan op 23 dezer, waarin deze over het uitroepen van den Vorst tot Koning, op een pertinente vei klaring aandrong; Vorst Milan gaf te kennen, dat liet njn streven was de haugende kwestie in oon zin op te lossen, die met liet gevoelen van het leger rekening hield, daar hjj den steun van het leger bepaald noodig had. II'ij liad den Minister ian Oorlog naar Deligrad gezonden om Tscher- najelT van de onuitvoerbaaiheid zijner procla matie te ovei tuigen doch deze bleef volharden iu do door hem en het leger opgevatte ziens wijze. De Minister van Oorlog had de toestanden ia het leger bestudeerd on na zijn terugkeer zou een bepaald besluit worden genomen. Nog wordt van dezelfde zijde bericht, dat een permanent comité uit de Skuptschina den 25 dezer een adres van dankbetuiging aan Tsclier- najeff zond, voor dicus energiek optreden in de oorlogsoperatiën, te meer daar zijn naam er loe had bijgedragen, cfat een groot aantal zijuer Inndgenooten zich bij het Servisch leger had aangesloten. Dergelijke adressen werden ook aan al de comite's gezonden, die aan Servië bijstand hadden verleend. OOSTENRIJK. De Folit. Corr. zegt in een hoog officieus artikel betrefleude de eigenmachtige handeling van het Servische leger in het uitroepen van Milan tot Koning, dat alle authentieke berich ten daarin overeenkomen dat de Vorst erf zijne regecring hierin eene ongeoorloofde inmenging n de politiek, ja opstand zien. Dat blad her innert aan de door den vijand nog bezette ge deelten van het land en aan de nadeelige ge volgen der pressie van de ontwerpers van het pronunciamiento en zegt dat Oostenrijk-llonga- rije in geen geval den koningstitel zal erkennen indien inen deze den Vorst op wil dringen. De Servische generaal Zacli is tengevolge van zijn wonden overleden. U11' S C III AN D. De hoeren Jacques, Scnlesinger eu anderen te Berlijn, gedagvaard als getuigen in liet te Moskou behandelde proces c.a. dr. Strousberg c. s., hebben fui meel geweigerd oor de Russi sche rechtbank te verschijnen. Ofschoon hun getuigenis van het grootste gewicht is, zijn in de wet geen termen om hen tot het doen eener i-eis van Berlijn naar Moskou te dwingen. FRANKE IJ K. In een onderhoud met den uitgever van de Univers heeft Don Carlos verklaarddat zijn vanen slechts opgei old vvaieu voor het oogeublik. Don Cailos is voornemens te Parijs te blijven. Emile de Girardius pamllet «Lu honte de l'Europe" is verschenen. De Girardiu wil dat de heerschappij der Tm ken aan deze zijde van den Bospoius niet langer zal vooitduren. ITALIË. Naar men zegt, heeft professor Mazzoni, geneesheer van kardinaal Antoneili, verklaard, dat de patiënt geen gevaar loopt tot aan den winter, maar dat de koude voor hem zeer te vreezen is. T WEED E KAM ER DER STATEN -G EN ER A A L. Zitting van 26 September. De discussie over de paragraaf belrelVende het onderwijs uit het adres in antwoord op de troouiedo was uitvoeiig, maar het hoofd debat liep over het amendement van den heer des Amorio van der Hoeven, om du aange kondigde wet op het lager-on dei w'js niet op den voorgrond te stellen. De heer van der Iloeven, dit toelichtende, zeide niet te kunnen instemmen in aaudiaug bij de legecring op spoedige indiening, waai door van wantrouwen zou worden blijk gegeven, dat feitelijk onge grond en constitutioneel onvoegzaam ware. De aanneming van de paiagraaf, zooals hij dooi de commissie van redactie is gesteld, zou, na het debat van gisteren, den indruk geven van adhuesie aan het advies, door den heer Knp- peyue van de Coppello aan deu Koning gege ven. Dit gevoelen weid van verschillende zijden tegengesproken, o. a. door den heer Ileyden- rijck en de commissie van redactie, die bij monde van den heer Tak vei klaarde, dat zij alleen een weerklank op de troonrede bedoelt en dat daarin door de Regeering de onderwijs wet op den vooigiond was gesteld. Aan het einde van het debat deed de minister Heems kerk uitkomen, dat de Regeering niet bedoelde de wet op liet lager ouderwijs vóór alles te doen behandelen. Zulks achtte hij in strijd met 's lands belangen. Het amendement van dei- Hoeven is verworpen met 57 tegen '15 stemmen en de paragraaf onvei anderd aaugenoineu. Bij paiagraaf 6 over de Koloniën heeft de heer "Wintgens gewezen op de verderfelijke invoering vuu het opiumschuiven en de dob belspelen op Atsjin, De heer Fiansen van de Putte heeft daarna iu een uitvoerig betoog de Regeering geadviseerd niet voort te gaan op den weg der aggressieve optreding in Atsjin, maar zich te bepalen tot vestiging, overeen komstig de oorspronkelijke instructiën en ge schiedenis van onze vestiging in Nederl. Indie. De Minister van Koloniën betoogde, dat het z. i. eene illusie ware te meeuen, dat op die wijze de oorlog -zal kunnen vvoiden opgelost. Ilij betwijfelde of liet advies uitvoerbaar was. De heeieu Insinger, Begram en de Casembroot hebben het advies van den heer Fransen van de Putte bestredeu, vooial de laatste, die tevens aandrong op openbaarmaking der stukken over Atsjin. Vei volgens is de koloniale paragraaf overanderd aangenomen. De Minister van Buiten- iandsche Zaken heeft geruststellende verklarin gen gegeven over onze bet rekkingen mot Venezuela. Het geheele adres van antwoord is ten slotte aangenomen met 65 tegen 4 stemmen. Blijkens een bij de regeering ontvangen be richt uit Atsjin van 47 dezer, zijn de verster kingen te Tonga en Lamnjong voltooid en is men den 12 opgerukt naar Lamara. De vijand is uit zijne linie van versterking beoosten Koe- roengtjoet met gevoelige verliezen verdreven 13 stukkeu geschut werden door ouzc troepeu vernageld. De gezondheid der ageerende ti oepen is goedde geest uitmuntend. SCHIEDAM, 27 September 1870. Nadat Schiedams Mannenkoor sOrpheus" op de in ons vorig nommer omschreven wijze, gevolgd door een onafzienbare menigte, aan Musis Sacrum geuaderd was, waar het werd opgewacht door den heer W. A. Beukers, lid der commissie voor de aanbieding der banier en den lieer S. Rijubende, werd het geleid naai de groote zaal, waar zich inmiddels een talrijke menigte buitengewoue leden van Orpheus' en kunstvrienden hadden verzameld, om blijk van hunne belangstelling te geven. Niet zoodra was de ontplooide banier, waaraan het toeken der overwinning, de gouden medaille, was vastgehecht, binnengebracht of een daverend applaus volgde, waarna de heer II. A. M.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1