Tot -voortzetting van het stelsel van af making van longziek vee in den a. s. winter wordt 8 ton aangevraagd. Ten behoeve van twee middelbare meisjes scholen z\jn subsidiëu op de begrooting uitge trokken: f3500 voor die te Arnhem en f3000 voor die te Deventer. Diiar en te Middelburg worden twee van de drie Rijkskweekscholen gevestigd. Vermoedelijk met den cursus 187778 zal de wet op 't hooger onderwijs in werking treden. Aanvankelijk zal één inspecteur worden aange steld op eene jaarwedde van f3500. Op de nieuwe begrooting van Binnenl. Zaken is f 973.720 voor den Rotterdamschen waterweg uitgetrokken. «Het is te verwachten zoo leest men in de Mem. v. Toel. dat, zoodra de incidenteel in den nieuwen riviermond neergeslagen zanden zullen zijn opgeruimdde vroeger opgemerkte langzame maar aanhoudende verdieping weder zal te voorschijn treden. «Op dien grond en omdat de droogte thans niet meer zit nabij het uiteinde der dammen maar ver daar binnen, waar kunstmatige op ruiming van het zand mogelijk is, wordt geen nieuwe verlenging der dammen voorgesteld, die thans, nagenoeg de lengte hebben, waarop van den beginne is gerekend. «Het zal nu echter noodig zijn tot de ver breeding over te gaan van de doorgraving dooi den Hoek van Holland. «Dat werk is zoowel noodig om te geraken tot de volledige uitvoering der wet van 1803 als ter bevordering van de werking der stroomen in het belang der diepte van den nieuwen mond beneden en yan de rivier het Scheur boven de doorgraving. sMet de hiertoe in de begrooting geraamde som van f850,000 kan de doorgraving aan de zuidzijde over de geheele lengte en aan de noord zijde tusschen de Noordzee en de grens dei- gemeenten 's Gravesande eu Naaldwijk met on geveer 50 meter tot de hoogte van gewoon laag water worden verbreed en hun baggerwerk wor den uitgevoerd op die plaatsen waar dit noodig blijkt tot bevordering van den'loop der ge tijden. stiet overige bedrag is voor onderhoud, her stel van stormschade, onvoorziene uitgaven be stemd." De Haagsche correspondent fier Zutf Ct. schrijft het volgende over de nieuwe wet op het lager onderwijs, wat wij overnemen zonder de verantwoordelijkheid op ons te nemen: «Het Vaderland heeft reeds meegedeeld, dat het ontwerp naar den raad van state is ver zonden; ik kan er bijvoegen dat er onder de clericalen een ware storm zal opgaanals het ontwerp wordt ingediend zorals het thans bij den raad van state aanhangig is. Het zal een geheel nieuwe schoolwet worden, bijna geen enkel artikel is onveranderd uit de wet van '57 overgenomen; maar de voorgestelde wijzi gingen betreffen toch bijna uitsluitend pneda- gogische zaken. Meer onderwijzerslioogere traktementen, ziedaar ook twee hoofdpunten in de wet van Heemskerk. Als een concessie aan de clericalen kan beschouwd worden, eene bepaling tot invoering van verplichte scliool- geldheifing. Zooalsgij weet is dit het oude stokpaardje van Heemskerk; maar hij zal er niet veel verder mee komen:'de liberalen zullen verplichte schoolgeldhefficg nooit toestaan eu de clericalen zullen hem zeker terstond toe geven: dankbaar, maar op verre na niet vol daan. Eergisteren hoorde ik een hooggeplaatst persoon zeggen als de wet zoo naar de Kamer gaat, zal zij niemand voldoen, en den liberalen wel het allerminst, omdat te veel moeite is gedaan om alle partijen te bevredigen, eu voor de gemeenten een nieuwe last, zonder waar borg voor ontheffing, onaannemelijk is." M.Ct - De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam uaar Zee, op den 22 dezer is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 33, 45 meters benoorden de lijn der geleidelichten 35, op de lijn der geleidelichten 35.5, 55 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 32 bij gewoon laag water. Aan de witte tonnenzijde is dooi de deining niet gelood kunnen worden. Bij het waarnemen der seinen voor den waterstand moet worden aciit gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op do lijn der geleidelichtenmaar volgens die langs de zwarte-tonnensijde geseind wordt. Peiling van 16 Sept.: zwarte touneuzijdo33, 45 meter benoorden de lijn der geleidelichten 34, op de lijn der geleidelichten 37, 50 meter daar bezuiden 34, en aan de witte tonnen zijde 24 decimeter bij gewoon laag water, Het Staatsblad no. '180 bevat het besluit van den 15 September 1876, betrekkelijk de buiten-gebruiksteiling der postzegels van l'/j cent en de invoering van een nieuw model van postzegels van Vu-, 1-, 2- en 2'/. cent. De nieuwe post-zegels dragen het opschrift Nederland, benevens de aanduiding der waarde door een cijfer ter groote van 8 millimeters, op een, in het midden van het zegel, aangebracht cirkelvormig wit veld. In elk der vier hoeken van het zegel wordt de waarde mede door een kleiner cijfer aangeduid. Elke soort der nieuwe zegels wordt in een verschillende kleur gedrukt. Zij worden door den Minister van Financiën in gebruik gesteld, zoodra de voorraad zegels van 't bestaande model zal zijn verbruikt. De regeering is voornemens een College van Landbouw op te richten, op den voet van het College voor de Zeevisscherijen. liet zal uit zes a negen Iedèh - bestaan en een bezoldigden secretaris hebben. De Regeering hoeft het voorstel gedaan de in April 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling met een subsidie van f30.000 te steunen. Ook voor de in 1878 te Parijs te houden internationale expositie van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten is een subsidie van 25.000 aangevraagd. Voor de Nederlaudsche koopvaardijvloot werden gedurende het jaar 1875 aangemon sterd '12,679 Nederlanders en 2,470 vreemde lingen, en wel voor 1258 zeilschepen met een inhoud van 344,033 ton en voor '174 stoom schepen met een inhoud van 220,265 ton. De heer R. J. C. van der Meulen te Venio heeft een even practisch als doelmatig toestel uitgevonden, waardoor bij het ontstaan van een spoorwegongeluk op weg, ver verwij derd van eenig station, gemakkelijk en dadelijk hulp kan worden ontboden. Het is een automa tisch toestel, in 'de wachterswoningen te plaat sen en dat zóo kunstig is gefabriceerd, dat vergissingen er niet mogelijk mee zijn. In hoofdzaak bestaat 't uit een kastje, dat aan de voorzijde geopend, diie knoppen vertoont, die evenals een register van een orgel uitgetrokken worden. Boven deze knoppen staan «Ie woorden: locomotief, trein, arbeider»; onder de knoppen bevindt zich een kruk. Om daarmede te seinen trekt men, naar gelang de hulp welke verlangd wordt, ecu der knoppen uit en draait de kruk hoen eu weder tot zij stuit. Bij elke heen- en wedergaande beweging der kruk ontvaugt nu liet station op de papierstrook van zijn toestel in gewoon lelegraphiseh sclnift een sein, over eenkomstig het woord, dat boven de uitgetrok ken knop staat. Door den heer Wittop Koning, civiel ingenieur alhier, is een sPneumatisch Ponton dok" uitgevonden. Het is een drijvend dok met wateruitdrlivinsr door midrlel Vfltl CilA tnrra noi-ofn lucht, in plaats van verwijdering van het watt door uitpomping. De Stoompost geeft daarvan een uitvoerig beschrijving en zegt, dat de uitvinder er in ge slaagd is, een zeer eenvoudige constructie aa te bieden, welke zeer beknopt, weinig kost baar, zoo in aanleg ais in exploitatie, en zee gemakkelijk en snelwerkend bij de behandelingi< De Indiër deelt de volgende episode ui het militaire leven mede: Voor omtrent eene maand bevonden ziel onder de uit Nederland te Batavia aangekomei manschappenook een Franschman en ea Duitscher, die op een goeden namiddag same: naar de rivier gingen baden. Zich in het wate bevindende, ontwaarde de eerstgenoemde bij dei Duitscher, op diens borst, een groot litteekei eu een ietwat kleiner aau zijn hals, beidei afkomstig van stooten van een sabelbajonet De Franschman vroeg aan den Duitscher s Waart ge ook mede bij Wörth?" s.la," ant woordde deze. »Ook bij de bestorming op di landhoeve Torsing?" »Ook daar." nllerkentgi mij niet meer, kameraad?" vervolgde' di Franschman. sllebt gij niet een stoot met miji sabelbajonet ontvangen en sloegt gij mij nie met uw geweer op mijn hoofd, dat ik bewusteloo nederviel, zoo als gij. Tot bewustzijn terugge keerd zijnde, voudt gij mij bezig om uwe wonde te verbinden." Waart gij dit?" riep de ver baasde Duitscher. y/Ik was die persoon, en gi reiktet mij met de eeno hand uwe veldflescli roepende drink kameraad, gij zijt ook zwaai gewond, laat ons samen naar het hospitaa gaan. Is het waar of niet?" De Duitscher groot oogen opzettende, riep met zekere vreugdevol! verbazing uit: »Ja nu herken ik u, mijn helper Kameraad, wij hebben toen beiden als menschei en soldaten onzen plicht gedaan, laat ons nt onder een vaandel strijdende vrienden ziju. »Ilet zij zoo," sprak de Franschman en rne vochtige oogen reikten de beide gebaarde manne: elkaar de band en gingen, het verleden herden kende, terug naar de kompagnie. Eenigedage: daaropvolgende vertrokken beiden naar Atsjin Laat ons dit met de Atsjineezen ook een probeeren. Offermans, de bekende Belgische dief, (if in den Haag werd gearresteerd en aan de Bel gische regeering uitgeleverd, is door het ho van appèl te Brussel vrijgesproken van de aan klacht van valschheid wegens het opgeven vai een valschen naam aan een herbergier te Ant werpen, om van dezen de afgifte te bekomei van een paard en rijtuig dat hij bij hem hai gedeponeerd. Het correctioneele gerechtshofliai hem deswege tot een jaar gevangenis veroor- deeld. Hij is in vrijheid gesteld, maar de soa van 80000 frdie nog bij hem gevonden u van de ontvreemde 140,000 fr., is geconsig neerd in afwachting van het burgerlijk proce tot teruggave van het geld, dat de bestolem darae tegen hem heeft ingesteld. Dezer jdagen wierp te Avezaath een zeug 20 jongen, welke zeug, ofschoon nog slechts' jaren oud, reeds 3-maal resp. 15, 21 en 2! biggen ter wereld had gebracht. Te zamen alzoi thans reeds 77. Rotterdam. In de zitting der arrondisse- inents-icchtbank van Dinsdagmorgen is ver oordeeld W. T., wonende te Overschie, beschuldig van een agent van politie te Schiedam te hebbe: toegevoegd de woorden»ik kan je bewijze; dat je een fooi hebt aangenomen van schipjw II,," tot f 10 boete of 2 dagen gevangenisstra! .Stadskanaal. Ecu huisvader alhier wor verblijd met de geboorte van drielingen. Tot de laatste geboren washad de eerste de ouderdom bereikt van 4 dagen. Eerst na fl geboorte der laatste had' iiij de kinderen aangt geven aan't'bestu'ur: maar men had'Hem ret»

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2