f Vont- do Evangelisch Hervormde Yoroenighig trad gisteren avond als spreker op do heer A. F. J. "W. de "Wilde, predikant to Doctinchem, die tot onderwerp had gekozen Wtenbogaert. de martelaar der rechtzinnigheid in de '17e eeuw," Hij begon met eene schets van 's mans prediking, leven en werken als predikant en hofprediker te 's Ilage, daarna, in tegenstelling met dit tijdperk van roemwees hij op zijn vernedering, miskenning en lijden onder de vervolging van contra-rcmonstranlsche zijde, die Wtenbogaert, hoe rechtzinnig ook in leven en werken, om zijne onrechtzinnigheid in do leer tot een martelaar maakte cu hem en zijn huis met armoede en ellende bedreigde. Na de pauze hield dc spreker zijne hoorders het beeld van "Wtenbogaert ter waarschuwing en be moediging in den strijd met de drijveis der rechtzinnigheid dezer dagen voor oogen. Hij vergeleek daarbij dien tijd met onzen tijd, om aan te toonen dat het r,og is dezelfde strijd tusschen 'u veraars voor de kerkleer en ij veraars voorliet Evangelie, rechtzinuigen en vrijzinnigen en vooral dat de beginselen nog dezelfde zijn. Er volgde uit dc overeenstemming in strijden beginselen, (lat ook de gevaren die ons bedreigen dezelfde zijn, spreker wekte ons ernstig op tot waken en strijden, om niet andermaal te ver liezen wat men in Wtenbogaert's tijd verloor de vrijheid van geloof en geweten tot onbe rekenbare schade van het waarachtig Christelijk leven. Ten slotte kwam spr. tot zijner hoorders bemoe diging terug op "Wteubogaert's laatste levens jaren, waarin de martelaar weer werd de gevierde Evangelieprediker, straks de stichter van het Remonstrantsch kerkgenootschap, die zijn geest overbracht in de Ned. Ilerv. Keik waarin die geest sedert heerschende gebleven is. »Nanr het graf van Wtenbogaert," zoo eindigde spreker, en van dat graf, den blik over de eeuwen achter dat graf en wij golooven dat de zege is, niet aan onze personen, maar aan ons be ginsel »het Evangelie boven dc kerkleer" en de martelaar der regtzinnigheid van de '17e eeuw, wordt ons de profeet van de belijdenis des Evangelies in de eeuwen der toekomst. De gespannen aandacht der zrer talryke schare getuigde van groote belangstelling in bet tyoord van den spreker, die den rechten toon weet aan te slaan om op voor allen verstaan bare wijze, de gewichtige strijdvragen onzes tijds te bespreken. De volgende Spreekbeurt zal worden waar genomen door den boer Katnp, predikant te Goor. Onder de dames, door wie in dc pro vincie Gelderland met goed gevolg examen in do Frausclio taal is afgelegd, komt voor onze stadgenoot, rnej. A. E. Visser. Wij ontvangen bericht dat professor" Faber voornemens is rnet zijne spreek machine ook Schiedam te bezoeken. Blijkens de afbeel ding worden de klanken teweeggebracht door middel van de trillingen der lucht, veroor zaakt door een klavier, waarbij de nagemaakte spieekorganen, evenals die in het rnensclielijk lichaam werkzaam zijn. tiet instrument wordt gezegd de verschillende tonen der stemde r» d vorming der twee klanken en de geleidelijke vei binding der geluiden vei wezen lp t te heb ben. Ais een voot beeld der wei king van liet toestel wordt medegedeeld dat het de letters P, T, K, M en N mist, doch in dit gemis ge mis geheel voorziet door met behulp der luclit- inzuiging (aspiratie) ten duidelijkste uit de B de P en de M, uit de D de N en de T en uit dc G de K te vormen. Wanneer men nu de proef neemt zal men ontwaren, dat in het menschelijk spraakorgaan al deze letters ook door dezelfde bewegingen, maar alleen door eene minder of meer sterke uitademing wor den voortgebracht. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dal, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten vnu den Waterstaat en van bet Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 4 dezer is bevonden aan de zwarte tonnenzijde 33, optometers benoorden de lijn dor geloideliclileu 34.5,op de lijn der geleideiichton 37,op 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 34.50 en aan do witte tonnenzijde 25 decimeter bij gewoon laag water. Bij het waarnomen der soiueu voor den waterstand moet worden lelit gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn dar geleidelichten, maar volgens die latigs de zwarte-lonnenzijde geseind wordt. Peiling van 22 Sept.: zwarte tonnenzijde 33, 45 meter benoorden de lijn der geleidelichten 35op de lijn der geleidelichten 37.5 55 meter daar bezuiden 32 bij gewoon lang water; ter wijl aan de witte tonneuzijde niet kon gelood worden. De heer Cramer heeft zijn hoogleeraars- ambt aan de godgeleerde faculteit te Groningen aanvaard, met eene redevoering over skerk eu theologie in verband roet de wet op liet bouger onderwijs." Naar men verneemt, is liet werk voor het maken van een haven voor Batavia gegund aan de hoereu tl. Lee Son, te Londen en J. O. van fiattnm, te Sliedrechl. Met zekerheid verneemt thans Do Stan daard, dat den 3 dezer in ecu te Utrecht ge houden vergadering van dc besturen der ge stichten sAsyl Steen beek", sltetlie!" en uTalitlia Ivurni", weleer opgericht en beheerd door nu wijlen ds. O. G. Heldring, tot directeur dezer stichtingen benoemd is de lieer 11. Picrson, predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te 's-Hertogenbosch, die reeds vroeger als zoo danig werd genoemd. liet jongste nomm.-r van JEigen Haard bevat eene afbeelding van het te Alkmaar op gerichte monument, vergezeld van de volgende dichtregelen ALCMA1UA VICTK1A DOOR W. J. HOFDIJK. aax iikx voui:iiu.m;uJkr.x iihEuincmnus r suiackk I. In Alkmaar is een lied gezongen, Zoo fier, zoo schoon, Dat weerklank vond op duizend tongen, Mot fprschen toon. Het kmnk«Van Alkmaar de viktorie En sinds dien stond Was 't, als een hymne der historie, In aller mond. De felle nood was hoog geklommen «Kust Spanjes voet.!" Maar Alkmaar deed dien kreet verstommen In 't Spaansclie bloed. Het gaf do les, boe kracht van burgers Rond d'eendraclitsvaan Een licit- van moorders en vun wurgers Vermocht te staan Hoe 't zwaard van Itoomschen ea van Kettren Te zafim vereend. Eens dwinglands heirmacht kon verplettren Tot op 't gebeent. II. In Alkmaar is een lied gezongen Zoo fier, zoo schoon Dat weerklank vond op duizend tongen, Met forsctien toon. En nog, nog blijft bet luide schallen Door 'tgansche land: Gewetensvrijheid ja! vcor allen, «In eiken stand!" «Geen machtspreuk kluistre met verkloeking Den vrijen geest; «Ilij geef' zijn vrucht dor onderzoeking aGnnts onbevreesd Dat is uw roemdat is nw glorie O kleene stad! De diamant van uw viktorie, .In goud gevatI Zoo rijz' dar. in uw groeno dreven De erinringsstcen En lioudo uw kernspreuk steeds in loven Door d'ceuwen heen. Zoo spreek de kunstenaars grootscho schepping, Met hoogo hand En effen kalmo vleügeikleppmg, Tot heel liet land «In eendracht saam, en kloek bezonnen «Den strijd getroost: «Wat door dc Vaadren is begonnen «Voleinde 't kroost! «Oranje in 't hart; tot strengste handen «De broedermin «Dat stevige in de Nederlanden, «Voor Staal en Kerk, den Vrijheidszin!" Wij maken, en niet zonder reden, liet volgende peeeavi van het Dlhl. gaarne tot liet onze: jOp gezag van het llbhl. heeft bijna de gohoele Nederlaiuische pers, het middel ter beveiligirg van kool door sla verbreidende, aau de rups ecu eigenschap toegeschreven, die haar niet toekomt. Ieder op zijn beurt heeft, machi naal liet bericht overnemende, alleen oog gehad voor do hoofdzaak en niet er op gelet, dat men eou dwaasheid overnam mei de uitdruk kina O dat een rups eieren legt." Gaarne vestigen wij de aandacht der ge meentebesturen op eene circulaire betreffende het verzamelen en afvoeren van faecale stoffen enz. door deu Geneeskundigen Raad voor Fries land eu Groningen, onder dagteekening van 11 September jl. gericht aan de besturen der ge meenten in die beide provinciën. In dat belang rijk stuk wordt (net feiten en cijfers aangetoond dat het tonnenstelsel dat nu, in navolging van de gemeente Groningen; iu Leeuwarden, Har- lingen, Sneek, Dokkum, Drachten, Heerenveen en Wiusum werkt, overal uitvoerbaar is en bevredigende resultaten kan opleveren. In al de genoemde gemeenten is uit sanitair oogpunt reeds veel gewonnen door degrootere publieke reinheid; finantieel hebben alle ge meenten eveneens reden tot tevredenheid, daar de zaak reeds dadelijk ook met geldelijk voor deel werd geëxploiteerd. Groningen heeft in de laatste 10 jaar voor haar vuilnis ontvangen f791,667.98; naar de tegenwoordige bevolking bedraagt dit omstreeks f2 per peisoon en per jaar. (De uitgaven heb ben daar van 1870 tot en met 1875 bedragen van f 41,164.2514 tot f 57,649.25 's jaars.) Leeuwarden heeft van dea aanvang af altijd saldo op dezen dienst gehad van f 3,648.6314 tot f9,819.89 's jaars toe. Harlingen won van den beginne af gemiddeld f 1000 'sjaars, Sneek ongeveer f 3000 'sjaars; Dokkum heeft ook (manliücle bevredigende resultaten. Het verbod ugoen mestvaalt meer binnen de gemeente" wordt daar streng gehandhaafd. De exploitatie te Drachten heeft tot dusverre (in de eerste 3 jaren) een nadeelig geldelijk saldo van f274.40 opgeleverdde deelneming was daar nog niet algemeen genoeg om de kosten te kunnen dekken. Te ïleerenveen gaat de opbrengst krachtig vooruit. Ia Winsuin worden de kosten door de inkomsten reeds gedekt. In de circulaire wordt voorts aangetoond hoe de zaak in die gemeenten geregeld is en uit/ gevoerd wordt, zoodat zij ook in dat opzicht voor de gemeentebesturen de kennismaking waard is. (Gem, Stem.) Op Dinsdag 7 ~7ov. a. s. zal aan het dep. van Marine in den Haag worden aanbesteed! het maken en leveren van een ijzeren drijvend dok, voor den dienst der marine iu Oost-Iudie, met leverautie der benoodigde bouwstoffen ea inrichtingen, voor rekening van het dep.' van koloniën. Te lloogeveen heeft men in een ei, in plaats van een dooier, een groeten lintworm gevonden. Het zou als eene zeldzaamheid iu aan" merking komen dat de thermometer dezer' dagen, o. a. den 8 dezer, boven de 70° teekende, indien ons niet door een geloofwaardig tuin'

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2