A". 1876 rijdag 13 October. AS 4006 Biiteilaiiiclit Bsririten. VerscMjit iaplijh, nitimlerl Mai. Bianeilaidsclie BarldUen. D e rtigste Jaargang. neoun ff» muu ABONNEMENTSPRIJS, per kwaitaa! 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke notnraers0.10. F It A N K R IJ K. 31. Dinsdag werd een Ministerraad gehouden. Eerst was de Oost ersche kwestie en daarna die van de burgerlijke begrafenissen in Frankrijk aan de orde. Naar men verneemt, is ten opzichte van laatstgenoemde kwestie besloten, dat de militaire eerbewijzen voortaan in het sterfhuis zullen verleend worden en dat de troepen den lijkstoet in het geheel niet meer naar het kerk hof zullen vergezellen. Ten slotte werd het bijeenroepen der Kamers voorgoed op 30 Oct. bepaald. De Ag ene e Havas ontving den '10 dezer het volgend telegram uit KonstantinopelIn de heden gehouden buitengewonen grooten Raad was eerst een heftige oppositie tegen het ver kenen van een wapenstilstand. Ten slotte kwam de Raad tot de overtuiging, dat een wapenstilstand van 6 weken, gelijk gevraagd is, met het oog op den korten duur, groote gevaren voor Turkije opleverde voor het onwaar schijnlijk geval, dat de vredesonderhandelingen mislukten. Echter werd besloten, dat de Porte aan de mogendheden de voorwaarden zou me- dedeelen, waarop zij in het siuiten van een wapenstilstand voor 5 of maanden zou toe stemmen, welke volgeus haar het drievoudig voordeel zou hebben: 'lo. dat de Porte in dien tijd het overprikkelde fanatisme der muzel mannen tot bedaren zou kunnen brengen; 2o. dat zij niet blootgesteld zou zijn aan het gevaar juist op het oopnblik de vijandelijkheden te moeten hervatten, waarop het jaargetijde de operaties buitengewoon bezwaarlijk zou maken; en 3o. dat die langere termijn eene overeen stemming omtrent de vredesvoorwaarden en de algemeene in het rijk toe te passen hervormin gen mogelijk zou maken. De kennisgeving van het besluit omtrent een wapenstilstand zal morgen in dezen zin aan de verschillende am bassadeurs gedaan worden, Men gelooft dat de voorwaarden der Porte zullen worden aan genomen. E JS G E L A K V. Reuters agentschap te Belgrado telegrafeert het volgende: De Minister van Buiteniandsche Zaken heeft van verschillende prefecten rapport ontvangen, waarin geconstateerd wordt dat de Turksche troepen zich aan nieuwe wreedheden hebben schuldig gemaakt in de departementen Thatchak, Drina, Fernina, Outschze en Crouche- vicz. Overal hebben de bewoners veel geleden. De Turken hebben een aantal dorpen verbrand en zooveel vernieling aangericht, dat de schade op 90 millioen francs wordt begroot. Zij hebben grysaards, vrouwen en kinderen vermoord en verbrand. Men heeft er afgehouwen armen, ooren en uitgesneden tongen gevonden, alsook hjken waarvan het hoofd was afgehouwen en de romp aan de honden was toegeworpen, Een telegram van Reuter's agent te HURK AU MA, II KT, E, ISA. Belgrado van '11 dezer behelst, dat de minister raad aldaar besloten heeft een geregclden wapen stilstand aan te gaan, zoodra de consuls der mogendheden dien zuilen voorsteilen. Te Belgrado wordt een regiment lanciers, uit Duitsche vrijwilligers bestaande, gevormd. De Grieksche kolonel Bizantios is weder naar Athene voltrokken, zonder geslaagd te zijn in de oprichting van een Grieksch legioen. OOSTENRIJK. liet bericht dat Servië den wapenstilstand hau aangenomen is ten eenenmale onwaar. De agent der Servische regeering heeft te Weenen ten stelligste veiklaard, dat Servië een wapen stilstand van zes maanden onmogelijk kan aan nemen. De groote mogendheden beschouwen dus het verlengen van den termijn voor een wapenstilstand tot 6 maanden als eene weigering. Uit Belgrado wordt van 11 dezer nader ge meld: Het bericht in de Engelsche bladen, aangaande een strijd tusschen de liberalen en de militaire partyen van eene poging -van Ristic om Servië een wapenstilstand te doen opleggen is van grond ontbloot. Servië verklaart zich steeds be reid een regelmatigen wapenstilstand te sluiten. Tusschen Prins Milan en Ristic bestaat geen verschil van gevoelen. RUSLAND. De Internationale Telegraaf-Agentuur meldt uit Ragusa: Eene afdeeliug troepen der op standelingen. van Despotovics, heeft zich den 8 dezer meester gemaakt van Lischne en Buskovato, ten zuiden van Livno. AMERIKA. De verkiezingsstrijd in Ohio en Indiana was zeer heftig. De resultaten, die tot dusverre nog maar zeer onvolledig bekend zijn, toonen aan dat de democratische partij in Indiana en de jepublikeinsche in Ohio triompheert, beide met onaanzienlijke meerderheid. De republi keinen zullen waarschijnlijk vijf zetels in het congres winnen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 11 October. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp, rege lende den toestand der vennootschappen met veranderlijk kapitaal, aangevangen. De heer Godefroi verklaart zich een vooi stander van het ontwerp, uitgaande van het standpunt dat een minimum van regeling noodig is om de coöperatieve vereenigingen zich vrijelijk te doen ontwikkelen. Hij bestrijdt het denkbeeld der commissie van rapporteursom dit ontwerp uit te stellen tot eene latere volledige rege ling en thans alleen de wet der Yeréenigin- gen op de coöperatieve vereenigingen toepas selijk te verklaren. De heer Veruiers van der Loeiï heeft het ontwerp bestreden omdat Advertentieprijs van t—10 gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. daarbij niet wordt uitgemaakt dat de coöpe ratieve vereenigingen zijn juridieke personen en de solidaire aansprakelijkheid vod de leden daarbij op den voorgrond is gesteld. Hij wenscht de toepasselijk verklaring der wet op de ver eenigingen, mils met toezegging der ministers eener latere volledige regeling, ook van de gevolgen der aansprakelijkheid, De heer Wint- gens schetste de goede resultaten der coope ration in Duitschland tegenover de slechte in Frankrijk, hetgeen hij toeschrijft aan de goede regeling in Dukschlaud. Daarom wenscht hij ook voor Nederland eene volledige regeling, welke dit ontwerp niet schenkt. De heer Mackay heeft zich gedeeltelijk aangesloten bij den heer Verniers van der Loeil". De lieer de Vries is voorstander van het ontwerp, behou dens enkele verbeteringen en betoogt de on mogelijkheid om de coöperatieve vereenigingen te brengen onder de wet van 1855. De Minister van Justitie heeft het ontwerp verdedigd. Op de hoofdzaak, de noodzakelijkheid der regeling, heerscht eenstemmigheid. Het verschil loopt alleen over den modus guo. De Minister nu betoogt dat het stelsel, in het ontwerp vervat, het beste is, dat is eene voorloopige regeling, die de coöperatieve vereenigingen onbelemmerd zich laat ontwikkelen, behoudens waarborg tegenover derden. Morgen voortzetting. S CII1E D A M12 October 1870. Volgens sommige Parijsche bladen zou bij het Nederl. gezantschap te Parijs bericht ontvangen zijn, dat Z. M. de Koning tegen 20 Oct. daar verwacht kan worden en er een Stal dagen zou vertoeven. Z. M. zou er Z. K. II. den Prins van Oranje ontmoeten, Bij Koninklijk besluit is benoemd tot controleur der directe belastingen in- en Hit- gaande rechten en accjjnson te Dockum, de lifter J. M. Burgerhoudt, thans te Bedum. Bij de verkiezing van 13 gemachtigden voor het kiescollege der Hervormde gemeente alhier, ter voorziening in de periodieke aftre ding en voor de buitengewone vacaturen ont staan door het overlijden van den heer P. San ders, het vertrekken van den heer II. Braat en liet bedanken van den heer G. Post Uiter- weer, die in de jaren 1876, '1877 en '1879 moesten aftreden, hebben van de 1631 stem gerechtigden '1530 hunne stembriefjes ingele verd. In het vorige jaar waren van de '1569 kiesgerechtigden 1479 opgekomen. Naar wij vernemen zouden de kandidaten van de con- fessicneele richting gekozen zijn met eene meer derheid van 70 of 80 stemmen. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan hen, die zich ter gelegenheid van den jongsten watersnood verdienstelijk ge droegen en het hunne toebrachten, hetzij tot herstel, hetzij tot leniging der geleden rampen, hetzij tot voorkoming van meer onheilen, ver schillende eereteekenen verleend. Onder hen

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1