die een bronzen medaille verkregen komt ook voor onze stadgenoot, N, van der Sluis, tijdens den watersnood milicien bij het bataljon mineurs en sappeurs. De luitenant ter zee '1ste klasse C. ÏI. de Goeje, wordt met ingang van 1G dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. Wachtschip te Ilellevoetsluis. Het Staatsblad no. 179 bevat de tusschen Nederland en Frankrijk op 22 April 187G te Parijs gesloten overeenkomst betreffende de ■uitwisseling van postwissels. Door de Middell. CL werd dezer dagen medegedeeld dat door de anti-revolutionaire partij thans reeds in Zeeuwsch-Vlaanderen ge werkt wordt om bij de verkiezing in het vol gend jaar de kiezers aan den heer van Eclc ontrouw to doen worden, en dat als kandidaat te zijner vervanging wordt aanbevolen baron van Doorn van Westcapelle. 'Uit een schrijven van den heer van Doorn aan de Standaard bl'ykt thans, dat hij geenszins zou begeeren in aanmerking te komen en zelfs eene eveutueele opdracht bepaaldelijk zou weigeren. De Nieuwe IJselbode bevat de brieven van den apostolischen internuntiuswaarin namens den Paus dank wordt betuigd voorde toezending van f3000, in goud geld den nuntius aangeboden, als opbrengst van »oud papier" gedurende het eerste jaar dat de vereeniging tot verzameling daarvan bestaan heeft. In een brief van den Staatssecretaris van de Zuid-Afrikaanscho republiek aan den consul- generaal te Amsterdam, dd. 20 Aug., komt het volgende voor: «Zoo even ontving ik een brief van den Staatspresident, mij meldende, dat hij heden of morgen te Petroria denkt te zijnverzoekende tevens u te berichtendat de zaken met betrekking tot den oorlog tegen Secocoeni in het geheel niet slecht staan en de grootste kans bestaat hem te overwinnen." De heer P. IC. Bakker ICorff, chef der ateliers van de Hol!, ijzeren spoorwegmaat schappij, te Haarlem, is in Duitschland overleden. De heer dr. B. Glasius, een man van synodale ervaring, heeft bij Kruseman Tjeenk Willink te Haarlem een brochure uitgegeven, getiteld: Wat te wachten en te doen na de jongste synodale besluiten, waarin wordt gewezen op de gevaren die de Nederlandscbe Hervormde Kerk bedreigen bij een eventueele scheuring, die bij handhaving van genoemde besluiten niet kan uitblijven De beer Glasius toont aan, dat ook de recht- zinnigen 't volstrekt niet eens zijn op het punt van uitdrijving van de modernen en raadt om zich opnieuw tot de synode te wendendaar deze eeu andermaal wel weer een ander besluit kan nemen. Uit eene brochure, uitgegeven door het Algemeen Ned. Werklieden-Verbond (voorzitter de heer B. II. Heldt) blijkt, dat door den bur gemeester van den Bosch indertijd de aanplak king der bekende proclamatie van het verbond uitdrukkelijk is; verboden, »omdat" zoo schreef de heer Pompe, loco-burgemeester, ïde daarbij bedoelde oproeping bij ons geen by val heeft gevonden en wij daarom tot de ver spreiding daarvan niet hebben willen mede werken." Naar aanleiding eener beoordeeling van Odilon Perier's werk over «Dirk Donker Curtius, Ministre d'état Necrlaudais," schrijft rnr. J. A. Levy o. a.In 1821 schreef Donker Curtius aan d" Stassart.- «Weldra worden de wetboeken, "en dus ook dat van het strafrecht, aan de Staten-Geueraal voorgedragen." Vijf en twintig 'jaar zijn sedert verstreken. Tweemaal is sedert "de hoogste staatswet gewijzigd. De derde telg uit ons vorstelijk stamhuis draagt sedert de kroon der Nederlanden. Eene staatscommissie tot samenstelling van een'eigen strafwetboek beeft'hare taak voor ruiir. een jaar volbracht. Nog steeds herinnert ons het ellendig overblijfsel eener vreemde heerschappij aan een tijdperk van verdrukking. Door regeering noch verte genwoordiging werd totdusver blijk gegeven dat men voornemens is de hand aan den ploeg te slaan. Klinkt niet het «weldra" van Donker Curtius ons als een grievend zelfverwijt in de ooren? Heeft niet de natie recht te verwachten, dat eindelijk eens het zichtbaar teeken van Fransche dwingelandij ten onzent worde opge ruimd? Is er in 's lands raadzaal niemand, die rondborstig en moedig, gelijk Hollandscli zonen betaamt, van deze leus zijn «piaeterea censeo" maakt?" In de Bode van Volksonderwijs lezen wij een bericht, dat als bijdrage tot het onvol doende van de wet op den kiuderarbeid de aan dacht verdient. In zekere plaats zijn twee jute- fabrieken, waar kinderen van *10 h '12 jaren werden gebezigd om 't touw van koffiebaien en zakken te ktmopen, waarvoor fijne vingertjes worden vereischt. Vóór do invoering der wet op den kinderarbeid gingen de kleinen van 's morgens zes tot 's avonds acht uur winter en zomer met twee verpoozingen van één of een half uur naar de fabriek. En 'su? Wel, nu gaan do moeders naar de fabrieken, halen er 't werk vandaan en laten de kinderen van de school blijven om thuis even hard te werken. En als er dan maar 10 pCt. van de schoolbevolking wegblyft, roemen de onder wijzers nog. De Bode noemt de plaats, waar dit geschiedt, niet. Ons is echter bekend dat hier de gemeente Rijssen wordt bedoeld. Pad.) Hoe »Hemmo" in de Weidman deukt over het algemeen stemrecht. Hij wenscht en verlangt het stemrecht voor allen. In de eerste plaats echter voor hein die kan denken eu oor- deelen. Zoolang hij echter moreel overtuigd is dat meer dan 50 pCt. der werklieden te onont wikkeld zijn om zelfs maar begrip te hebben wat stemrecht is, zoolang hij overtuigd is, dat meer dan 50 pCt. der bevolking van Nederland naar bet bevel van landheer, huisheer of pa troon, maar bovenal, zoolang meer dan 50 pCt, naar de bevelen der geestelijke heeren, van welke gezindte ook, zal handelen, vreest hij meer kwaad dan goed van algemeen stemrecht. Dan zou het kunnen leiden tot geloofsvervol ging, tot kuiperij, tot omkooping en wat dies meer zij. Eerst onderwijs, ontwikkeling, leer plicht, met stemrecht voor hem, die de waarde, van het stemrecht kan begrijpen, en dan zal ón verstand èu naijver het overige wel be werken. Zekere II. Sikkelbeen, geboren te Zuid- wolde (in Drenthe), vertrok na den dood zijns vaders naar Slagharen, gemeente Ambt-Har- denberg. In de maand Januari van dit jaar verscheen hij met nog andere jongelieden voor den burgemeester van Ambt-Hardenbergom zich voor de loting der nationale militie te doen inschrijven. De burgemeester zou hem echter gezegd hebben, dat hij een jaar te vroeg kwam en daarop vertrouwende, is Sikkelbeen naar huis gegaan. Den 28 Maart jl. echter werd hij zonder loting voor één jaar bij de militie ingelijfd, en in den loop van dit jaar stond hij voor de rechtbank te Deventer terecht, onder beschuldiging, dat hij zich niet binnen den daar voor bij de wet gestelden termijn voor de nati onale militie had doen inschrijven. Hij werd deswege veroordeeld tot eene geldboete van f3 of gevangenisstraf van één dag, welke straf' hij Maandag te Deventer heeft ondergaan. Naar men verneemt, zal hij thans den burgemeester van Ambt-Hardenberg in rechten vervolgen. Betreffende het te bouwen Rijks Musemu van schilderijen aan de Stadhouderskade te Amsterdam, wordt door het Handelsblad het volgende medegedeeld zHet gebouw zal worden opgetrokken op 60 meter afstands van de Singelgracht, 'die zal worden overbrugd, zoodat men van de Spiegelgracht de brug over de Baangracht is reeds gereed toegang naar het gebouw zal hebben, ja zelfs, zonder omweg, tot de straten, die achter het gebouw zijn ontworpen, daar eeu overdekto doorrid onder de eerezaal van het Museum eeu soort van passage die 20 meter breed is eu sierlijk zal worden overwelfd, den rid om het Museum - heen onuoodig maakt. De hoofd- facade is naar de Singelgiacht, doch zoowel naar de zijde dar weteringpoort als naar die van de P. Cz. Hoofdstraat en aan de achterzijde zullen monumentale gevels worden opgetrokken. »IIet geheele gebouw za! verrijzen hoofd zakelijk van steen, ijzer en glas, en geen petroleum depót zal in de nabijheid worden geduld. De zalen z,ullen allen overwelfd, en in de eerezaal zullen de voornaamste schilders van de Ilolland- sche School door hun beste werken worden vertegenwoordigd elk in een afzonderlijk daarvoor in te richten vak. Een aantal van ongeveer G000 heipalen zal noodig zijn om het uitgestrekte gebouw te dragen, dat ruim een millioen guldens zal kosten, waartoe dc gemeente f 100.000 bij- draa ,t, met gratis afstaud van het terrein. De afm^ingen zijn '133 M. lengteen 85 M. diepte, en het Museum zal dus het grootste gebouw van Amsterdam worden. Twee overdekte binnen plaatsen ter plaatsing van fragmenten van vroegere merkwaardige gebouwen en kuust- voorbrengselen, hetzij in natura of in afgietsels, zullen gelegenheid geven het gebouw niet uit sluitend voor schilderijen te bestemmen, maar in het algemeen voor alles, wat de vadcrlawlsche kunst merkwaardigs oplevert. Een bibliotheek, zalen voor het rijke penning-kabinet, voor de prentenverzameling, voor de studie, maken deel uit van het gebouw, dat over ongeveer vijf jaar zal gereed zijn." De heer Cuypers isnaar het Handelsblad verneemt, voornemens al het beeldhouwwerk te Amsterdam te doen vervaardigen, en zoo doende een school te stichten voor een kunst, die eenmaal in Nederland zeer bloeide, maar thans bijna in 'tniet is verzonken. Dinsdag voormiddag is de stoomboot Amsterdam, van de Kon. Nedcrl. Stoomboot maatschappij, met een diepgang van 3 meter, met goed gevolg van Amsterdam door het Noerdzeekananl vertrokken. Den Haag*. Er schijnt dezer dagen alhier een bende chevaliers d'industrie, beslaande uiteenige Franschen, Duitschers en Zwitsers, uiteenge stoven te zijn. Een paar leden zijn in handen der politie gevallen; zekere Friedrich Duritsch is te dezer stede gepakt eu naar Zwitserland vervoerd, op verzoek van de politie aldaar. Een ander is door de Engelsche politie te Londen opgespoord. De overige leden zjjn met de Noorderzon vertrokken; onder hen moet zich bevinden den hoofdredacteur van een tot voor kort te Amsterdam verschenen Fransch blad, dat dan ook al met de handelspraktijken der bende in verbaud stond. Voor den handel met het buitenland is het een zegen dat de bende uiteengejaagd is. Bnremlrccht. In zijn jongste vergadering heeft de raad dezer gemeente beslotendat voortaan alhier geen kermis meer zal gehoudéa' worden. Amsterdam. De opperman die voor de arrondissements-rechtbankheeft terechtgestaan wegens onwilligen manslag op een zijner kame raden, door het uit onvoorzichtigheid laten vallen van een stuk hout uit een bovenverdieping in de Daniel Stalpertstraat, is te dier zake ver oordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en betaling eener geldboete 'van f25. Hoorn. Alhier is men sedert Zondag bezig met de goederen uit de gezonken Rotterdam- sche boot te halen. Duizenden kazen zijn'er uitgehaald, gedeeltelijk met beugelnctten. Bét- mosterd- en het karwyzaaddat in groote boe-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2