Gtieniie Bmsltei 252ste Staatsloterij. Btirstariclt vaa AKteria®. Wisultoenen. SteSBliii Niem 3» burgerlijke stand. veelheid ingeladen was en welke zaden thans buitengewoon hoog in prijs staan, zijn geheel weg. De meeste goederen zijn echter geassu reerd. Eenige botters, die aangenomen hebben de boot op te halen, zijn daarmede reeds druk aan den gang. Yelzeu. Door den hevigen storm zijn jl. Zondag in de NoordzeehavenfJ 4 stoomzand- pompen gezonken ofgestrand. Ook de reddings boot alhier is omgeslagen en van del'2 koppen sterke bemanning zijn drie personen verdronken. Zwolle. A Is een groote zeldzaamheid meldt men dat Zaterdag door 'W. Beekman met een hengel in de Vecht een tarbot is gevangen. Arnhem. De gemeenteraad alhier heeft besloten den prijs van het gas voor particulieren en de gemeente voor 1877 op 9 cents per stóre te blijven bepalen. JVorkniu. De colorado-kevers van den heer L. de Vries, in deze gemeente, zijn gebleken geen kevers te zijn, maar schildwantsen, of de in ons land in de moestuinen menigvuldig voor komende; cimex baccavum L. 's Uertogenhoseli. Verleden Zaterdag is alhier een geheel huisgezinkort na het ge bruiken van het middagmaal, zoo ongesteld geworden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Spoedig bleek dat de spijzen geroerd waren met een van die soort van lepels, welke bij het gebruik de metaallaag verliezen en verder beslaan uit een compositie van koper. Gelukkig is het bij de betrokken personen bij een lichte ongesteldheid gebleven. TYcstenoort. De gewezen burgemeester D. de Rooy, heeft bij de Tweede Kamer klachten ingediend tegen den Commissaris des Konings ïn de provincie Gelderland. De Engelsche geneesheer dr. Parkins, heeft in een werkgetiteldClimate and Phthisis uiteengezet, hoe onjuist de meening is, dat teringlijders in zuidelijke landen gene zing zullen vinden. Vooral Engelschen maken, zoo hun middelen het eenigszins veroorloven, van de gelegenheid gebruikom bij mistige dagen hun land te ontvlieden en het land op te zoeken waar de hemel blauw, de zon warm isom erte sterven. Parkins heeft aange toond, dat in alle landen, zuidelijker dan Engeland gelegende tering veel meer voor komt en veel sneller verloop heeft dan in Engeland zelf. Warmte, groote afwisselingen in de temperatuur, uitwasemingen van den bodem, omstandigheden die allen nadeeligen invloed op teringlijders uitoefenen, vindt men >n de hooggeprezen streken van Zuid-Europa Algiers en Madera. (Davas, waar over 't alge meen de koude tamelijk streng is, en waar de teringlijder kans op herstel heeft, zou men hier in kunnen uitzonderen.) De landeni, waar tering onder de inlandsche bevolking onbekend zijn in Europa, Lapland en IJsland; zeld- raam is deze ziekte ia Zweden, Noord-Rusland, Denemarken en ook in Canada, welke landen, wat het klimaat aangaat, lijnrecht staan tegen over dat van de plaatsen, waar jaarlijks duizen den lijders herstel zoeken en een graf vinden MentoneNice, Nnpels, Rome). De sterfte- vet'houding van teringlijders tot die, welke aan andere ziekten bezwijkenis in Napels '1 op t,33, in Rome 1 op 3,4, in Londen '1 op 8,33. Aan te raden om voor herstel van gezondheid '4 gaan naar IJsland of Lapland zou zeker heel s'at gewaagd zijn, omdat het klimaat den lijder och noodzaken zou het grootste gedeelte van en tijd van zijn verblijf aldaar binnenshuis te Hiten, zonder daar de verpleging en de ge- wakken die hij thuis had kunnen hebben, te 'aden. Parkins besluit dus, dat 't het beste om te trachten door doelmatige behandeling ie to'ing thuis te stuiten, of zoo'mogelijk te genezenen niet meer toe te geven aan de meening van nog zeer velen in onzen tijd, dat het overplaatsen van den teringlijder naar een warm klimaat hem genezen zalwelke opvat ting hij waanzinnig noemt. Bij het gebruik eener petroleumlamp staat men, behalve aan de mogelijkheid van springen, ook nog aan een ander gevaar bloot, namelijk aan dat van verstikking. Een koopman te Görlilz kwam onlangs om 2 uren des nachts en vond zijn vrouw bewusteloos en zwaar steunend op het bed liggen. Zij had op haar man gewacht en was eindelijk vermoeid te bed gaan liggen, na vooraf de petroleumlamp naar beneden gedraaid te hebben tot er slechts een zeer kleine vlam overbleef. Gelukkig kon zij nog worden gered, daar de toestand van ver- dooving bij de thuiskomst van haar man nog niot lang had geduurd. Deze verdooviug werd te weeg gebracht door een walm, die bij neer- gedraaide pit, vooral wanneer de petroleum van. slechte kwaliteit is, in de kamer ontstaat, en die, gemengd met eene ontelbare menigte kleine zwarte roetdeeltjes, zich zoodanig op de oogen, in den neus en de ademhalingswerk tuigen vastzet, dat men bij het iuslapen gevaar loopt, in letterlijken zin te stikken. Zelfs bij tijdige redding bespeurt men nog dagen lang een drukking in het hoofd en moeilijkheid in het ademhalen. Wanneer men gedurende een uur een lamp met laag geschroefde pit iaat branden, zal men zien dat het tafelkleed, de gordijnen en andere voorwerpen met milltoenen kleine zwarte stofjes bedekt worden. Men moet dus de lamp óf helder laten branden óf geheel uitdooven. De kaasproductie der Vereenigde Staten is nu meer dan 250 millioen ponden, waarvan in 1875 bijna 100 millioen ponden zijn uitge voerd. Alleen in den Staat New-York zijn meer dan 1000 kaasfabrieken, die de melk gebruiken van 250,000 koeien, waarvan 80 millioen ponden kaas gemaakt wordt, of 1000 pond van iedere drie koeien. Engeland voert bijna 25 millioen ponden uit en Nederland 00 millioen ponden. Als een bewijs, dat bij de vele uitvin dingen op het gebied der machineriën ook dc huismoeders niet vergeten worden, kunnen wij met genoegen vermelden, dat in Engeland met uitmuntend succes een machine verkocht wordt om (hoe ongeloofelij k ook) kousen te stoppen. De machine gaat vlug, werkt met 18 naalden, stopt even gemakkelijk een groot als klein gat en kost slechts 2 pd. 10 sh. of ongeveer f30. Naar men verneemt, zal deze ook biunenkoit hier te lande in den handel gebracht worden. 'Bij het maken van lucht- en waterdichte sluitingen, door middel van caoutchoue-ftensen, gebeurt het dikwijls, dat zij by het losmaken zoo sterk kleven, 'dat zij scheuren en door nieuwe vervangen moeten worden. Dit kan voorkomen worden door de flens, vóór het tusschenplaatsen, met krijt te smeren. Een buitengemeen verschijnsel op see. In de vorige week waven de visschers, die, zich nog met de haringvangst bezig hielden, buitengemeen verbaasd over het zonderling voorkomen, dat hunne netten vertoonden nadat zij binnen boord of opgehaald waren. Al htm netten, die in een rechte lyn tusschen Sarclet en Nass Lead lagen waren [net fijn zand be dekt, en daar de diepte van het water tusschen 20 en 35 vademen verschilde en de grond dus veel dieper was dan met de netten bereikt kon wordenwas het duidelijk, dat het zand door een of anderen onderzeeschen invloed was op geworpen. De visschers berichten, dat gedurende het grootste gedeelte' van den nacht de zee een buitengewoon, voorkomen had, de riemen, die uit het water kwamen, waren met zand overdekt. Er bestaat geen twijfel of de eene of andere geheimzinnige invloed was er de oorzaak'van, de zee was er blijkbaar mede overvuld en ver dreef of verstrooide de viseh, daar deze onmo gelijk in zoodanigen nadeeligen toestand bestaan kan. Ook de netten werden door dit zand erg gehavend en zagen er uit alsof zij niet afge werkt waren. Uit het feit, dat de haring door dit zand verjaagd wordt, verdient het ten zeerste de aandacht, liet zand vertoont onder het mïkroskoop het voorkomen van zeer kleine schelpen, waarvan eenigen in volkomen toe stand verkeereu. Ook algae werden door de visschers opgehaald. Do visschers werden uit hun dut gewekt door het geraas van de harin gen die over de oppervlakte van het water vluchtten; uien wijt dan ook algemeen het ver dwijnen der inningen aan «lit onverwacht ver schijnsel. {Northern Ensign.) Waarde van Boeken. In don ouden tijd waren boekon zoo kostbaar, dat geschenken, uit boeken bestaande, worden medegedeeld als daden van zeldzame grootmoedigheid, eene duurzame herinnering waardig. Ia 090 gaf de Koning van Northumberland 325 II. A. land voor een boek, de geschiedenis der wereld behelzende. Eene Gravin van Anjou gaf 200 schapen eu een groot aantal kostbare huiden voor een deel preeken; voor een enkel boek van Livius werden 120 kronen, voor eeue concordantie 100 gouden kronen en voor een satiriek gedicht, getiteld Romance des roses, 40 kronen betaald. lu 1720 werd een Latijnsebe bijbel ge-cluit op f 3G0, terwijl in dieuzelfden tijd voor minder geld twee bogen der Londonbrug werden gebouwd en toen bet loon van een werkman anderbal-en stuiver daags bedroeg, zoodat hij bijgevolg, indien hij een bijbel lmd willen hebben, daar voor 30 jaren zou hebben moeten werken en dan ten slotte dien nog niet kon lezen, omdat hij in het Latijn was geschreven. Prijzen en premien san f 100 en daarboven. Ie Kl. 3o Trekk., 11 Oct. No. 3282 f2000. No. 13197 f 1500. No. 13631 f 1000. No. 19710 f400. No. 11680 f 200. Mos. 2212, 8116, 8822, 12553 cn 17586 ieder f 100. EerTeleör. pCt. 11 Out. 12 Oct. Premie leen. hotten!. 3 07 Nkdem.. Werkl. Schuld. 2% 62% 62% Handel-Maittsr.il. rest. 101% 101% Obl. Cenlra»!-S|toorw. 90% Spanje, Bumcnlamlsctie, 3 12 12% Dito, Buiten! 1867 3 i3y,a 13% Portugal 1867 3 52% 52% Rusland, Nicolaï 4 77% 76% Aand.Z It.lÜO 1864 5 289 1866 5 218 279 Gr. Russ Sp.-Maals. 5 267 28' Oostenh.,Übi. pap. Moi 5 55% 52% t zilvcrJan. 6 S2»/„ 55 Loten 1854. 4 266 1860 5 550 547 1864 129 128% Hort?. 1870 70% Turkije, Old. 1865 5 f0'%s 10% Egvpte 1868. 7 43 1873. 7 40 39 Peru 1870 6 i7% 187% 5 H'/ia 14% Vereen. Staten 1881 6 103% 1885. 6 99%. Mexico, 1851 3 «64 3 3%e i'A 36% 0% 79% i9% Union Shares Atl. Mus Ohio 7 Rotterdam, 11 Oct. Disc. Londen 2 Parijs 4 Antwerpen 2%% per 1 fr. 100 fr. 100 3/M, f 12,01 - 47,50 - 47.45 Kort. f 12.06 - 47.85 - 47.77>,a Geboren: 10 Oct. Hèndrica, 'dochter vaa P. J. Scheffe

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3