G e ui e n gr (l e Berinnen. S. 0. van Waalwijk van Doorn Jr. 798, J. M. Rodi 795 en C. Klein 792 stemmen, terwijl voor de buitengewone vacaturen ontstaan door het overlijden van den heer P. Sanders, het vertrekken van den heer H. Braat en het be danken van den heer Cr. Post Uiterweer, die in do jaren 1876, 1877 en 1879 moesten af- trelon, de hceren A. van Beekum 802, L. den Ouden 802 en L. C. Verboom 800 stemmen verkregen. Na hen werden de meeste stemmen uitge bracht op de heerenA. van Gerven 721 F. de Kok 721, S. A. Vernède 719, A. Noor- dijk 718, J. R. Boeije 717, F. Kool (1818) 715, N, Bijlo (1824) 714, A. Dirkzwager 714, H. J. Plant 7'14, .1. 11. Ris IIz. 714, B. Ilulst 713, A. W. M. Odd Senior 710, II. Bromelow 709, F. Pigeaiul 709, A. .1. Vermeulen 708 en II. A. Redeleer 706 stemmen. Zondag, '15 October, zal de winterdienst langs den Ilollandschen Spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan van Schiedam: Naar Amsterdam: 7.12; 11. 1; '12.18; 3.33; 6.12; 8.36. Naar den Helder: 11. 1; 6.12. Naar 'sllage: 8/12; 2. 7; 7.27; 11. 3. Naar Rotterdam: 8. 7; 8.57; 10.16; 11.12; 1.57; 423; 5.52; 6.57; '10. 2; 10.48. De Minister van Oorlog heeft bij circulaire de korps- en regimentskommandanten der verschillende wapens aangeschreven, om hem den toestand der kazernen mede te deelen, de gebreken aan te wijzen en de opgaven te doen, waarmede de kazernen voor den soldaat, op de doelmatigste wijze zouden kunnen worden ver beterd. De Staats-Courant bevat de nominntieve opgave van de Europeesche officieren, onder officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zoover daaromtrent tot op den 6 September 1876 bij het Departement van Oorlog in Nederl. Indie bericht was ingekomen. (73ste vervolg). De ArnJt. Ct. verneemt, dat baron de Keverberg, die den 27 September jl. teKessel overleden is, aan de geneeskundige faculteit der hoogescbool te Leiden het beschikbaar ge deelte van zijne nalatenschap heeft vermaakt. Het aantal afdeelingen van de veree- nigïug «Volksonderwijs" is vermeerderd met die te Maastricht en te Steenwyk, De aardappelziekte richt in den laatsten tijd in Friesland groote verwoestingen aan. De bekende Friesche letterkundige Johan Winkler, vroeger te Leeuwarden, thans te Haarlem wonende, was verzocht geworden een vertaling in het Friesch te vervaardigen van de bulle, door Paus Pius IX in December van 1854 uitgevaardigd tot vaststelling van het kerkelijk leerstuk der onbevlekte ontvangenis van Maria. Hij heeft aan dat verzoek voldaan. De vertaling beslaat 46 bladen in groot kwarto en is getiteld: »Do bulle «ineflabilis" in de nog levende Friesche taal." Naar het Vad. verneemt hebben eenige Amsterdarnsche vrienden van den Paus aan dezen hiervan een exemplaar aangeboden, roet goud en kleuren prachtig op perkament gedrukt. Men zal zich herinneren, zegt het D. v. Z.-ll; hoe, vóór geruimen tijd reeds, melding is gemaakt van de zaak van jufvr. Galand, te Amsterdam, contra degenen, die tegen haar wil, op bedriegelijk voorgeven, hare minderja rige dochter zouden hebben weggevoerd naar het gesticht van den Goeden Herder, aan den Rijndijk onder Zoeterwóude. Het lang verloop van tijd kon doen denken, dat de kwestie öf ia der minne beëindigd öf als niet-ontvankelijk afgewezen was. Dit schijnt evenwel niet het geval te zijn, althans dezer dagen is de moeder weder gehoord en men wil weten, dat de zaak in het begin der volgende maand in publieke behandeling zal komen bij de rechterlijke macht. In het feuilleton der AT. It. Ct. beweert de heer Johan Gram, dat in de Londensche straten twee dingen karakteristiek zijn: t. dat men geen officieren of honden op straat ziet en 2. dat een Engelscbman eene diepe ver eering koestert voor den hoogen cilinder. «Soldaten in 't roode buis, met strak span- nenden pantalon, iu 't vet gezette Engelsche naad en, bij gemis aan een rapier, het tradi tioneel badieutje in do linkerhand, ziet men genoeg in de straten. De reuzen van zeven en acht voet, met een vijgendoosje, dat zij politie muts durven noemen, schuin op *thoofd, en met een bandje onder neus en kin voor afvallen bewaard, schijnen groote overwinnin gen te hebben gemaakt op dienstmeisjes en maagden, die er als dames uitzien, en wier hart een kazerne moet wezen. Met de ver velendste coquetterie drentelen deze heeren, op de heupen schommelend, als Don Juan's van het trottoir door de straten, met de liefste meisjes, door Venus hun mild toegezonden, aan den arm. Als ze een glas in 't rechter oog hadden, waren ze even onuitstaanbaar als Prui sische luitenants; nu zijn ze het iels minder, en men vergeeft hun veel omdat de Emmy en Sally aan den arm zoo lief is. «Maar nu de officieren en de honden. «Zijn die officieren zóó overtuigd van het leelyke van hun bonte uniform, dat zij zich niet vertoonen, of is het ounoodig, dat zij de teekenen hunner waardigheid in het publiek dragen? Bij ons, in den Haag b. v., zijn de wandelende officieren iu de hoofdstraten onmis bare stallages. Bij gemis van andere overwin ningen, zoeken zij er daar op'tschooue geslacht te maken, en het defensie-stelsel bij onze dames is even zwak als bij de regeering. Hier in Engeland schitteren zij èn de honden door hun afwezigheid op straat. «De honden worden in Albion toch hoog genoeg gewaardeerd. Misschien is dat juist de hoofdreden dat men ze op straat niet ziet. Aspasia's theorie der vrije liefde wordt door het hondengeslacht te' algemeen (oegepast, om het ras zuiver te kunnen bewarenen daar in Engeland die eigenschap op hoogen prijs wordt gesteld, kan men wel daarom het streng vei bod gemaakt hebben. Ik kom tot do vereering van den hoogen hoed, den leelijksten vorm van hoofddeksel, die ten allen tijde gedragen is. Ziet men hier één persoon, die aanspraak zoekt te maken op den titel van «gentleman" zonder dien hoed? Ik geloof het niet. De deftige omnibus-koetsier draagt een hoogen hoed; een slager in zijn open winkel insgelijks; een jongen van twaaf jaar torscht den cilinder reeds; de chefs der spoorweg stations met hun liverei-jas en hoogen hoed doet ons aan dikke huiskuechts denken; kortom, die vereering komt overal uit. En ten bewijze dat ze ongaarne van dat kenteeken van fatsoen scheiden, ziet ge, dat eeu Fngelschman zelfs onder het dansen en eten den cilinder ophoudt. Ik vermoed dat de cilinder op zijn hoofdkus sen rust." Dolfslmvcu. In den gemeenteraad waren twee plaatsen opengevallen door het overlijden van den heer Blomhmt, en het tusschentijds aftreden «om i edetien van gezondheid" van den heer C. van de Wetering, tegen wien een beweging was outstaan, omdat hij ait. 24 vau de gemeentewet zou hebben overtreden. De kiesvereeniging «Nederland en Oranje," die er aan gewend raakte, dat baar kandi daten gekozen werden (omdat de personen, door «Burgerplicht gewenscht, in *!en laatsten tijd geen zitting in den Raad wilden nemen), had tot kandidaten gesteld de heeren W. Poot Szn. en C. van de Wetering voornoemd. Van de kandidaten van «Burgerplicht", de heeren E. Ki- derlen en dr. A. S. de Bruyn, was de eerste op reis, terwijl de laatste volstrekt weigerde. Maandagavond verscheen een extra nummer van de Delfshavensche Courant, grooteadeels ingenomen door ingezonden stukken, die telaat kwamen voor het no. vau Zaterdag, en onver deeld protest inhouden tegen de keuze van «N. en O.", terwijl de verwachting er in wordt uitgesproken, dat een éclatante meerderheid de kandidaten van »B" zou bewegen de benoeming aan te nemen. De uitslag der stemming is, dat de heeren E. Kiderlen en dr, A. S. de Bruyn met 70 en 65 stemmen werden ver kozen, tegen 26 en 34 stemmen op de heeren Poot en van de Wetering uitgebracht; de vol strekte meerderheid was 54. Men vertrouwt dat die heeren het mandaat thans wel zullen aannemen. Dcu Maag, De heer L. de Rigaud heeft jl. Woensdag avond in zijn eerste séance, in den foyer van het gebouw voor K. en W. gegeven, zijn vrij talrijk publiek volkomen over tuigd, dat de «graphologie" een tvraie science" is. Er waren veel ongeloovigcn zelfs na het eerste gedeelte der séance, waarin de heer de Rigaud met veel talent een schets gaf van de beginselen, waarop de «graphologie" steunt, om te doen uitkomen, dat men hier niet met kwakzalverijmaar met een vast systeemop jarenlange studie en onderzoek van duizende handschriften gegrond, te doen had. Ook toen de begaafde conférencier uit de talrijke hand schriften der aanwezige dames en heeren er sommige uitkoos en de portretten van de schrij vers of schrijfsters soms vleiend, soms ook verre van gefiatteerd gaf, ook toen nog meenden velen, die de personen om hen heen (en dus ook hun karakterportretten) niet kon den beoordeelenzich niet «gewonnen" te kunnen geven. Eindelijk kwam echter het overtuigend bewijs, Een der aanwezigen, een bekend advocaat hier ter stede, verzocht den heer de Rigaud de portretten te willen schetsen van de schrijvers van een paar door hem meegebrachte brieven. De heer de R. bekeek ze een oogenbük, gaf een uitvoerige en in bijzonderheden afdalende karakterschets van heiden en de eigenaar verklaarde zich voldaan en de teekeningen treffend gelijkend. Toen had de heer de Rigaud zyn publiek gewonnen. Dit bleek uit een daverend applaus, dat hem ten volle recht geeft om bjj zijn tweede séancein 't laatst dezer of in het begin der volgende week, op een zeer talrijk auditorium te rekenen. (Vad.) Woorden. De heer de Haan te dezer stede heeft aan den gemeenteraad van Leiden concessie verzocht voor den aanleg en de exploitatie van twee paardensporen'1. van de Zijlpoort tot het spoorwegstation bij Zomerzorg en 2. van het eind der Hoogewoerd langs de Breedeslraat door het Noordeinde naar Katwijk aan Zee, met onderscheidene wisselsporen op verschillende afstanden binnen de stad. Zaandam. Een ingezetene dezer gemeente, Ai ie Krot, vertrekt eerstdaags naar Rusland, ten einde als chef-rijswerker te fungeeren by den aanleg van het Marine-Kanaal te St. Petersburg. Simyelveld. Alhier is een herder met G schapen zijner kudde onder de wagens van een paardenspoor geraakt en omgekomen. De ongelukkige, die eenigszins aan verstandsver bijstering leed, wilde zich door den wachter niet laten terughouden en had ziel), geholpen door zijn hond, die den wachter in den arm beet, uit diens handen weten los te rukken, In het dames-weekblad Ons Streven vin- den wij aan het Engelsche blad The Queen het volgende recept voor stijven ontleend. Vet vraag was gedaan hoe men het linnengoed dien eigenaardigen schoonen glans kan geven dien woo nadf (loot gem thee witl dit wat» het kaai tien toot als C bepi een moe grot eem gedi steh

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2