grensverandc-rïng tusschen Ohlenzaaï en Losser en de onteigening voor de voltooiing van de Nieuwe Menvede. Bij dit laatste ontwerp heeft de minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat door deze onteigening devormiug der Nieuwe Menvede gelukkig zal zijn voltooid. In het voorioopig verslag over het ont werp tot vaststelling der begrooting voor liet vestingstelsel, dienst 1877, wordt gezegddat al hetgeen men over de begrooting van oorlog heeft opgemerkt, ook op die begroeting voor het vestingstelsel van toepassing is en ook die ■voordracht geheel het karakter oeuer tijdelijke voorziening draagt. Men verwachte van den Minister zoo spoedig mogelijk een algemeen zij het ook globaal overzicht van de kosten, voor de voltooiing van ons gehecle vesting stelsel vereiseht. SCHIEDAM, 17 October 1876. Naar wij vernemen, wordt Z. K. II. de Prins van Oranje deze week in de residentie terugverwacht. (Fad.) Z. K. H. Prins Frederik heeft, uit ingeno menheid met de Orde der vrijmetselaren, ter herinnering aan zijn GOjarig jubilé als groot meester-nationaal eene som van f3000 geschon ken aan de Louisa-sticliting en f3000 aan het fonds voor de verspreiding van de beginselen der Orde. (Ar. r. d. D.) Zondag 15 dezer was liet vijf-en-twin tig jaar geleden dat de heer J. B. Nolet zitting nam als lid tan den Gemeenteraad, samengesteld volgons de gemeentewet; sedert dien tijd werd den heer Nolet telkens bij vernieuwing het mandaat der kiezers opgedragen en bleef hij dus van do invoering der Gemeentewet af tot lieden de betrekking van lid van den gemeenteraad onafgebroken vervullen. Hij is liet eenige ge meenteraadslid dat voor 25 jaren gekozen deze betrekking nog vervult, Be heer Nolet behoorde steeds tot de bekwaamste en meest scherpzinnige leden van den gemeenteraad. By de akte-examens, te Maastricht gehou den, heeft onze stadgenoot Mej. M. L. M. van den Hoogen, met goed gevolg examen af gelegd in de Nederlandsche Taal. Onder hen die jl. Zaterdag akte bekwamen als hulponderwijzer komen voor de kweekelingen E. J. Bree te Overschie en W. Dijkshoorn te Maasland. Op het zestal ter beroeping van een pral. by de Ilerv. gemeente te Vollenhove, komt o. a. voor: de heer F. .1. Hoineman teKelUel. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gezien de bepalingen van hoofdstuk III dei- wet van 9 April 1875 {Staatdlad no. G7) tot regeling van den dienst en het gebtuik dei- spoorwegen, heeft bepaald: *L de voor de ui voering der genoemde wet beslaande en later gord te hemen tarieven voor het vervoer van pot so:.on en goederen over de spoorwegen, hetzij in rechtstreeksch of in locaal vei keer uoulen niet buiten werking gesteld zondei zijne machtiging; 2. het tijdstip van invoeiing van elk tarief, krachtens de aangehaalde wet goed gekeurd, wordt door hem, bestuurders der be trokken spoorwegondernemingen gehoord, vast gesteld. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Nederlandscii Indie door middel van het stoomschip Tornar/Ion, van de sRolterdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 22slen October aan staande ïs bepaald. Behalve voor Batavia zal mede eene brieven maal naar Padang worden verzonden. Be gedrukte stukken en monsters van koop waren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, belmoren uiterlijk in den avond van den 21 sten October en de brieven den daarop volgenden dag, 's morgeus voor 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. De gemeenschap op de telegraaflijn door Siberie is hersteld. Telegrammen voor China, Japan, Cochinchina, Penaug, Singapore, Java en Australië kunnen dus langs den noorde lijken weg weder over den geheeten afstand per telegraaf 'worden overgebracht. Ofsclioon de lieer Nierstrasz den afge- loopen nacht vrij rustig heeft doorgebracht, verkeert hij toch in een zorgelijke» toestand. De commissie voor liet huldeblijk der Néderiandschc jeugd, op liet graf van dr. Ileije, mocht Zaterdag li. het genoegen hebben haar werk bekroond te zien door de overdracht van een smaakvol gedenklec-ken, van Friesche zand steen gebeiteld. De heer Wilh. Zervas, schoonzoon van df. Ileije, aamaardde, onder de hai lelijkste bewoor- diugcn, namens de familie, het gedenkteeken, dat versierd is met de zinnebeelden der dicht kunst en de opschriften: De Nederlandsche jeugd aan den dichler en kindervriend dr. J. P. Ileije 1809-1870. Op do achterzijde, die men eerst voorbij moet om zich voor liet graf te plaatsen', de woorden des dichters: Een lied, een lied uw leven lang! In de Zivolscho. CL werd dezer dagen een overzicht opgenomen van belgeen in 28 dei- voornaamste gemeenten wordt betaald aan opeenten op liet personeel en aan hoofdelijken omslag. Per hoofd wordt opgebracht: te Amsterdam f 0.74, Rotterdam f 0.72, Zaandam f 0.09, 's Ilage f 0 Ob, Middelhuig f 5.58, Dordrecht f5.22, Leeuwarden f4 80, Leiden f4.13, Alk maar f3.92, Utiecht f3.79, Delft f3 00, Schie dam f3.50, Haarlem 13 50, Amersfoort f 3.00, Gouda f3.03, Arnhem f2 79, Nijmegen f2.50, Breda f 2.42, 's Uoscii f 2.27, Zwolle f 2.02, Groningen f 1.80, Helder f 1.39, Tilburg H.28, Apeldoorn f l.10, Deventer, Kampen en Zutfen niets. Het slaan van koperen munt, dat tijdelijk gestaakt \va«, is weder begonnen. Door het bestuur van 't Rotterdamse!) tooneetgezcSscliap zal dezen winter nog worden opgevoerd een oorspronkelijk tooneelspel in drie bedrijven van II. L. Berckenhoff. Naar men meldt heeft baron Schimmel* penninek van der Oije, te Voorst, een streng verbod uitgevaardigd tegen het uithalen, ver sloren of vernielen van vogelnesten op zijn landgoed den Foil, dat een uitgestrektheid van p. m. 1000 hectaren beslaat. Dat verbod wordt streng gehandhaafd en heeft reeds goede vruchten afgeworpen, daar do vogels een verdelgings- ooi log tegen de millioencn itipscn met succes voeren. Wij vernemen dat de heer II. J. Schimmel zich bezig houdt met een vervolg opzijnjong- sten roman «.Sinjeur Semeyus". Dc held van zijn helletristische schepping volgt Willem III naar Engeland. Zijn wedervaren op dien tocht zal het voorname onderwerp zijn. (Fad.) Bij do uitieiking van de prijzen der ten toonstelling te Philadelphia wei den de verschil lende landen ach tot een volgens opgeroepen. Bij het noemen van sommige landen gaven de aan wezigen teekenen van bijval, maar bij geen land wnien do toejuichingen zoo sterk als bij ons kleine land, dat rich i:og altijd iu de sympathie van Amerika mag vei heugen. Eene merkwaardige veiling lokte Vrijdag jl. tal van kunstliefhebbers naar liet buitengoed Eijkenstein bij Maartensdijk, Aldaar werd ver kocht eene kostbare collectie historische anti quiteiten, afkomstig uit het Louvre en het Pa leis van Ëlysde, indeitijd door den Neder- lamlschen ambassadeur aan het hof van Bode wijk XVI, baron van Eijck van Zuijlichcmin de dagen der revolutie bijeenverzameld. Ver scheidene dier voorwerpen prijkten met de fami liewapens der Bourbons en hebben blijkbaar ten gebruike van Bodewijk XVI en Ma Antoinette gediend. Er werden dan ook ai zienlijke prijzen betaald. Het meerenileel d kostbare voorwerpen werd aangekocht vó rekening van het Miisde Louis XV te Amstc dam, en van den antiquaar Boasberg. Ei paar schoorsteenlustres o,a. brachten f1400 o een paar bronzen miniatuur-ruiterstandbeeWji f'1700, een Gobelin-vuurschermpje werd nno de veiling voor ruim f 400 te zijn verkoelt later voor f700 van do hand gedaan. In het October-nommer van het t'ydseltri! Onze Wachter komt een beschouwing voor va dr- W. J. F. Nuyctis over sde hersenoverspan ning door te hoog opgevoerd onderwijs." geleerde schrijver verdedigt daarin de stellino dat de eischen van de mate van kennis, welM men aan onze jongelieden stelt, die de zooge] naannle beschaafde of wetenschappelijke opleij ding moeten genieten, te hoog worden gevoerd! Behalve op zijn eigen argumenten, beroept da schrijver zich op het getuigenis van verschillende} wetenschappelijke autoriteiten, die allen waai schuwen legen het gevaar onzes tijd.-, dat dooij hcrscuoverspanning de verstandelijke vermogens) der jongelingschap zullen worden verzwakt, 1 Men schrijft aan de Z. Ct. Was de temped nituur voor September te laag, die van October,) althans tol dusver, zal waarschijnlijk al te hoog) staan aangeschreven. Zulk voortielfriijk wéér; bij eene zoo hooge tempei atuur koinl dan ook; zeiden iu October voor. Het gras en onder kruid) groeit nog tot verbazing van den land- ea tuin- man. Het overtollige water is overal verdwenen. Do akkers zijn omgeploegd en het wintergraan is in de voren geworpen. j Uit lliiozendaul wordt gemeld dat gisteren ochtend een trein met ledige wagens door het openstaan van een brug aan het kanaal, bij Antwerpen, daarin is gereden; in het verkeer wordt voorzien door het oveizetten van personen en goederen. Naar men verneemt, is de vierde per soon, die by de stranding van de zandpompen voor den mond van bet Noordzeekanaa! op ji. Maandag vermist werd, niet verongelukt, Ilij bevindt zicli in goeden toestand. De schade, die door deze ramp dor Engeische maatschappij is toegebracht, wordt begroot op p. m. vijftig duizend gulden. (II. C.) De eerste charlei brief van Bombay op Nieiivvediep of Velzrn werd dezer dagen ter beurze gebiacht. Als een curiositeit mag vermeld worden, dat te Arnhem gevankelijk is binnengebracht een veertienjarige herder uit Geldersch Veenen- dsml, die niet minder dan 39 bijenkorven van do 42, welke in den omtrek waren, heeft leeg- gesnoept. Op de vraag of hij niet hang was geweest voor dc bijenantwoordde hijdat deze hem nooit kwaad doden. beiden. De commissie van oppei toezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft ter kennis gebracht, dat op Maandag den 30 dezer in voornoemde inrichting weder eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Goriitchcui. Op den akker van den land bouwer P. 'Wildschut, te Hoornaar, worden thans voor de tweede maal in dit jaar naul- appelen (panische kralen) gedolven. Voor de tweede man) in Juli gepoot, zijti deze thans' weder lol volle rijpheid, Amsterdam. In dc alhier gehouden ver gadering van ile verre taring y. Algemeen Stem recht," is in beginsel bepaald, dat onder algemeen Stemrecht moot worden verstaan hol stemrecht van alle mannen, dio den 25jarigen leeftijd hebben bereikt, lezen en schrijven kunnen cit zich niet tegen de maatschappij hebben ver grepen. In veibaud met den eisc-h lezen etr

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2