A". 1876. sonderdag 19 October. M 4010 liittilaiJstle Bericitea. Bimicnlaiilule Bericlun. IJ e r tigste Jaargang. T lioMiEMKNTSPRUS, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. l&onderlijke nommcrs- 0.10. BliKEilK MA KIÏ, B, 124. Advertentieprijs: van t10 gewone regels1 08. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen TWEEMAAL berekend. 0 0 STEN KIJK. Rusland, op de vroegere voorstellen van Engeland teiugkomend, verlangt garantie voor dein te voeren hervormingen door eeneinter nationale aktehetgeennaar bekend isde Poite weigeit. Servie neemt geen wapenstilstand meer aan. De Presse verneemt dat jl. Maandag op nieuw uit Livadia een schrijven van den Czaar aan den Keizer van Oostenrijk is aangekomen. Sacliir Pachadie tegen Peko Pavlovic af gezonden was, versloeg dezen en ontzette Bilek. De verliezen zijn aan beide zijden gering. De insurgenten in de districten Giubiuji en Nevesinji zijn door Montenegro ontslagen en huiswaaits gekeerd. De gouverneur-generaal van de Herzegowina heeft bevolen den insur genten het terugkeeren te vergemakkelijken. De Turksche strijdmacht in de Herzegowina bedraagt thans 3G,S00 man. BDTTSCHL ANK. Volgens den Reichsanzeiger luidt de tekst van de depeche uit Livadia, van 14- dezer, in het Duitsch vettaatd, als volgt: »Wij achten een wapenstilstand van zes maanden niet noodig of gunstig tot het sluiten van den duurzamen Trede welken wij weuschen. "Wij zijn niet in •laat op Servie en Montenegro pressie te oefenen, om hunne toestemming te vei krijgen tot eene 100 aanzienlijke verlenging van hunne onzekere in netelige positie. Voorts meenen wij, dat de reeds onduldbare financieele en commercieele toestand van Europa door zulk een uitstel nog terei geren zou. Wij moeten aandringen op een wapenstilstand van vier tot zes weken, zooals Engeland aanvankelijk voorgesteld beeftmet uitzicht op verlenging, indien de loop der onderhandelingen dit noodig mocht doen blijken." E I a E L A N 1). Het sluiten oener alliantie tusschen Rus- M en Oostenrijk is zeer nabij. Rusland zal IWksehe provinciën met eene gewapende macht binneurukken, in geval Turkije een wa- Rnslilstand van korten duur mogt weigeren. orinopig zal Oostenrijk neutraal blijven. Rus- kad zal niet iu de bezette provinciën blij* -*n, maar, indien de gebeuiteni'sen de omver wer ping van het Ottomannische gouvernement mochten ten gevolge hebben, zal Rusland dat Randgebied afstaan, waai op Oostenrijk aan braak zal maken. n Ashantee zijn onlusten uitgebroken; wlgens beriohten van 23 Sept. is Coffee Calcalli oen gevecht verslagen en gevaugen genomen 'oor Mensaty, De blokkade vau de kust van dab wordt strikt gehandhaafd. P K A X K K IJ K. Berichten uit Weeaen, te Parijs den '17 ontvangen, doen vrcezen, dat de Rus- 3 J regeering, overweldigd door de Slavische beweging, verplicht zal zjjti te intervenieeren Turkije twijfelde aan de goede trouw van zijn tegenstanders, schijnt va zijn kant vast te willen houden aan een wapen' tilstand van zes maanden; dientengevolge worden tusschen Rusland en Engeland de onderhandelingen over een wapenstilstand zeer bemoeielijkt. 11 E L G I E. Reuters agentschap maakt een telegram openbaar uit Bucharest, vermeldende de con ventie, die tusschen Rusland en de Rumeensche spoorwegmaatschappijen gesloten is. De Ru- meensche spoorwegen zullen in dier voege ter beschikking blijven van de Russische regeering, dat deze dagelijks 4000 man er mede zal kun nen vervoeren. SPAN J E. Uit Bilbao wordt van 16 dezer gemeld' De burgeilijke gouverneur van Biscaye is door een ander vervangen. Nieuw bewerkstelligde arrestatiën veroor zaken onrust onder de bevolking. AMEKIKA. Jl. Maandag hadden onlusten plaats op een vergadering bij Charlestown. De negeis schoten op de blanken, waarvan verscheiden gedood of gekwetst werden. De blanken trok ken naar Charlestown terug. 80 gewapende mannen zijn van daar naar het tooneel der onlusten vertrokken. Verleden Donderdag is op het terrein der tentoonstelling te Philadelphia een stand beeld van Columbus onthuld, opgericht door de Italianen, ia de Vereenigde Staten verblijf houdende. Gouverneur Harlranft en de Ilali- aansche gezant, baron Blanc, woonden de plech tigheid bij. TWEEDE KAMER DER STATËN-GENERAAL Zitting van 17 October. De Voorzitter deelt mede, dat het sectie- verslag over het oudeizoek van het gewijzigd art. 2 der Regeering (iu het ontwerp op de cooperative veieenigiugeu) nog niet is gedrukt, dat er ook een geheel gewijzigd ontwerp door de Regeeiing is ingediend en dat het verslag der confetentie tusschen de Commissie vau Rappoi leurs on den Minister dat 18 pag. schrift bevat, waai aan de laatste hand ter overschrijving is gelegd, onmogelijk nu reeds gedrukt kou zijn. Onder deze omstandigheden stelt hij voor de discussie over het ontweip te verdagen tot morgen ochtend te '11 uren.'Daaitoo wordt besloten. Art 2 van het nieuw gewijzigd ontwerp, behelst alsiiu de volgende definitie van coope rative vereonigingen: »Onder coüpoialive vcreeuigingeu verslaat de wet vereenigingeu van petsonen, waarbij de in- en uittreding vim loden is toegelaten en die de bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben als door middel van ge meenschappelijke uitoefening van hunne nering of ambacht, door aanschaffing van hunne be- uoodigdheden of het hun verstrekken van voor schotten of krediet. Eene- vereeniging welke aan deze vereischten voldoet, verliest haar karakter niet, indien de statuten haar veroorloven haren werkkring ook tot derden uit te strekken." SCHIEDAM; IS October 1870. Wij zijn wat voorbarig geweest met de mededeeling in ons vorig nommer, dat het den 15 October jl. 25 jaar geleden was, dat de heer J. B. Nolet zitting nam als lid van den Gemeenteraad. Van bevoegde zijde daarop op merkzaam gemaakt, haasten wij ons de vergis sing, welke in dit geval zeer begrijpelijk en daarom ook zeer verschoonbaar is, te herstellen. Overeenkomstig de Gemeentewet moesten bij haar in werking treden de benoemde Raads leden onderling elkanders geloofsbrieven on derzoeken, dat geschiedde den '15 October in de eerste openbare vergadering van de nieuwe raadsleden, benoemd volgens de Gemeentewet; eerst in de tweede openbare vergadering, van 25 October daaraanvolgende, nadat hunne ge loofsbrieven waren onderzocht en in orde be vonden, werden de nieuwe raadsleden beëedigd en geïnstalleerd. Feitelijk is het dus eerst den 25 dezer 25 jaar geleden dat de heer J. B. Nolet de betrekking van lid van den Gemeenteraad vervult. Gisterenavond trad de lieer M. .1. Mees, predikant te Barendrecht, in de vereeniging Paulus op en sprak over de voor- en nadeelen van de nieuwe richting in den godsdienst. Zijn boeiende rede werd door liet talrijk publiek met groot genoegen aangehoord, evenals de voordracht van een vers \an den EDgelschcn dichter Thomas flood, waarop de spreker zijne hoorders ten slotte vergastte. Alhier is uit Arendal van 14 dezer het volgend particulier telegram ontvangen liet Nederl. schip Albert] a Ilesseling, kapitein II. II. Tap, met eene lading balken van Riga naar Schiedam bestemd, is alhier geheel maste- loos, en in zeer beschadigden staat binnen ge bracht; liet schip is vol water. De Staats-courant behelst de volgende opgave van do op '15 Oct. 1870 in de onder staande entiepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam4,512,373 kilogr. Rotterdam 3,286,075 Schiedam Dordrecht Middelburg8 Totaal 7,800,265 kilogr. Moor den duur van den winterdienst is het telegraafkantoor aan hot station van den

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1