Geneigds Berichten. Hollandschen spoorweg alhier geopend van des voormiddags S uren tot des avonds ÏO'^ ure, De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 13 dezer is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 33, op 40 meters benoorden de lijn der geleidelichten 33.5, op de lijn der geleidelichten 38, op 50 meters be zuiden de lijn der geleideliöhten 34 en aan de witte tonnenzijde 24.5 decimeter bij gewoon laag water. B'Ü het waarnomen der seiDen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgeus de bevonden diepte op de lijn der geleidelichten, maar volgens dio langs de swarte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 4 Oct.: zwarte tonnenzijde 33, 45 meter benoorden de lijn der geleidelichten 34.5, op de lijn der geleidelichten 37, 50 meter daar bezuiden 34.5, aan do witte tonnenzijde 25 decimeter bij gewoon laag water. In de maand September maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik: uit zee 228 stoom- en 69 zeilschepen naar zee 267 stoom- en 206 zeilschepente zamen 495 stoom- en 275 zeilschepen; in het geheel 770 schepen, tegen 133 van liet Voorn- sche Kanaal. Gedurende de eerste negen maanden van 1876 maakten van dezen weg gebruik: 5507 zee schepen, metende 4,924,470 kub. meter, tegen 914 zeeschepen, metende 1,302,643 kub. meter, van het Voornsche Kanaal; een en ander zonder de vischschepen. Bij eene door den Nederl. consul-generaal te Londen medegedeelde order in Council van 29 Sept. jl. is de haven van Rochester, waar toe ook Queensborough behoortte rekenen van 1 October opengesteld voor het landen van buitenlandsch vee, met inachtneming der voor schriften vervat in de order van 1875. Blijkens de jongste bij de regeering ont vangen officieele mededeelingen uit Zwitserland betreffende de veeziekten daar te lande, loo- pende tot 4 October, waren sedert den 16 September geeue nieuwe gevallen van besmet telijke longziekte in het kanton Luzern voor gekomen, en kon men die ziekte aldaar als geweken beschouwen. In den stand van het mond- en klaauwzeer was nagenoeg geeue ver andering op te merken. In zeven kantons had den zich nieuwe gevallen van miltvuur voor gedaan. In het geheelo kanton Zurich was wegens eenige gevallen van hondsdolheid de opsluiting van alle honden bevolen. In het jaar 1875 werd uit Nederland naar Groot-Brittanje uitgevoerd voor een ge zamenlijke waarde van 23,179,071 p. st.; aan voortbrengselen van landbouw en veeteelt is daaronder een bedrag van 8,342,735 pd. st. dat is 56.2 pCt. Onder die artikelen van uit voer waren 80,796 stuks rundvee, 414,320 schapen en lammeren, 25,369 varkens, 72,215 cwt. versch en gezouten vleesch, 357,106 cwt. boter, 370,123 cwt. kaas, 526,719 cwt. granen en peulvruchten 694,071 cwt. aardappelen 901,062 bushels uien en 199,865 bushels ver- scbe vruchten. Daarentegen werd uit Groot-Brittanje naar Nederland uitgevoerdbehalve het transito vervoer, voor een som van 13,118,691 pd. st., in hoofdzaak artikelen voor de katoen-wol- en ijzer-industrie. Terwijl de invoer uit Nederland in Groot- Brittannie sedert 1872 geregeld toenam, is in den uitvoer van daar naar Nedeiland bijna geregeld vermindering waar te nemen. Uit Madera wordt aan Baity Neus be richt, dat er in den oorlog in de Transvaal een tydelijke stilstand is gekomen. Wel zegt juendat de Koning der Zulu's, Cetchwavo met andere hoofden een aanval beraamt, maar totnogtoe bad die geen plaats gehad, tn de zitting van het Transvaalscli Parlement was het vrij heftig toegegaan, daar de Regeering een zware oorlogsbelasting had voorgesteld. De gouverneur van Natal heeft geweigerd in de Goudvelden ter hulp te komen, maar zijn be middeling beloofd, indien die gevraagd wordt. Volgens de Cape Argus van 23 Sept. is de toestand in de Transvaal erger en verliest de Regeering den moed. De Engeischeu daar woon achtig, hebben een adres tot gouverneur Bar clay gericht, waarin zij zijn bescherming inroepen voor het geval dat zij weigeren met de Transvaalsche troepen op te trekken. Velen der oproerigen in de Diamantvelden zijn naar de Transvaal gegaan in de hoop op buit. The Lapland en The Danube brachten te Plymouth berichten, loopende tot 18 Sept. Do oorlog duurde voort, maar was hoofdzakelijk een defensieve. President Burgers had in het Parlement de noodzakelijkheid van een reorga nisatie van het militaire stelsel in de Republiek en het instellen van politie, op de grenzen be toogd. De briefwisseling met de Engelsche regeering over de kwestie van een verbond der Zuid-Afi ikaansche Staten zou eerlang bij het Parlement wordeu overgelegd. De handel in de Transvaal stond stil. Er hadden verschillende faillieten plaats gehad en men verwachtte er nog meer. De Kaflers waren aan het plunderen en verbianden in het district Leydenburg. President Burgers had kapitein von Schlickmaun opge dragen een korps van vrijwilligers te vormen, die dan ook reeds tegen de Kaffers waren opge treden en schrik onder hen verspreidden. Seco- coeni had von Schlickmann doen weten, dat hij niet met vreemdelingen, maar alleen met de Transvaalsche boeren wilde vechten. De vrij willigers van von Schlickmann begingen groote wreedheden op weerlooze vrouwen en kindereu en door Eogelsehe onderdanen bijgestaan, ver- braudden zij do woningen der Kaffers. Schlick mann heeft in een brief aan de Independant geschreven, dat het onmogelijk is op een zekeren afstand de vrouwen van de mannen te ouder scheiden. De Cape Times zegt:-Wij hopen, dat de Engelsche pers met ons van oordeel zijn zal, dat het de plicht van den Engelschen gouver neur is eea einde te maken aan de gruwelen, die door President Burgers geduld worden, en een Staat, die zich niet alleen helpen kan, te verbieden oorlog te voeren met behulp van huurlingen, wier handelingen onwaardig zijn. Bij arrest van den lloogen Raad van gisteren is verworpen de voorziening in cassatie van Gebr. M. te Rotterdamingesteld tegen het arrest van het Gerechtshof te 's Graven- hage, waarbij zij ieder tot f 500 boete veroor deeld zijn wegens het te zamen in werking hebben van een fabriek of inrichting tot het vervaardigen van belastbaren wijn zonder daar van aangifte te hebben gedaan. Eenigen tijd gelegen heeft een ingezetene van Amsterdam een schrijven gericht aan den Amerikaanschen consul aldaar betreffende ge stolen of verloren geraakte schuldbi ieven der "Vereeuigde Stalen en hem verzocht zijn gouver nement daarvan kennis te geven, ten einde de betaling der coupons en de aflossing der bonds te verhinderen. Naar aanleiding daarvan deelt de genoemde consul in het lldbl. mededat het Dep. van Financiën te Washington de eigenaars van bouds, schatkistbiljetten en cou pons aan toonder niet tegen de gevolgen van verzuim of ongeluk kan beschermen en besloten heeft, voortaan alle zoodanige papieren uit te betalen aan den aanbieder, zonder zich met een onderzoek naar de herkomst in te laten. De uitvoer van nieuw stroo uit de noorde lijke provinciën wordt nu reeds op luim f 80,000 geschat. VJaBrdlngoji. De heer J. G. van Linden van den Iletivell heeft zijne herbenoeming als lid van Gemeenteraad aangenomen. Zondag 15 dezer was het vijfentwintig, jaar geleden dat de Gemeenteraad, samenga steld overeenkomstig de wet van 29 Juni 1851, zijn eerste zitting hield. De Gemeenteraad be- stond toen uit de volgeude dertien ledennl, de heeren: J. G. Betz, vertrok in 1863 naar*' Rotterdam; J. den Breems, overleden; II. P. van der Drift, burgemeester, overleden; P. K. Drossaart, wethouder/ bedankt in '1863, sedert '1858 burgemeester; P. van Gijn, oveileden; A. van Liuclen van den Heuvel!overleden; A. Iloogendijk Jz.bedankt; mr, J, fl. Knot tenbelt, wethouder, overleden; J. Kos, over leden; W. van Rossen, bedankt; S. Schadd, overleden; W. de Vlaming, overleden; \V, van Warmeio, overleden. Niet een der leden dus, die voor vijfentwin tig jaar zitting hadden, vervult deze betrek king ook nu nog. Maassluis. Den 15 dezer was het 25 jaren geleden dat alhier de eerste gemeenteraads vergadering gehouden werd, overeenkomstig de gemeentewet. Slechts één van elf toen zitting hebbende leden, de heer M. Dirkzwager Gz., thans wethouder, is nog lid van den Raad en heeft gedurende dien tijd onafgebroken zitting gehad. I)en Hang. Door den architect-directeur der gemeentewerken te dezer stede is aan B, en W. ingezonden eeu ontwerp voor de rioleering van de stad. Uitvoerig betoogt hij de wenschelijkheid van algemeeue invoering van het spoelstelsel als het meest aanbevelens waardige met 't oog op den plaatselijken toe* stand der residentie. Hij geeft een treurige schets van den tegenwoordigen toestand onzer riolen, die dringend verbetering eisclit. De kosten van algeheele invoering van bet spoel stelsel, gerekend op eene bevolking van 150.000 zielen, worden geraamd op f2,746,000, terwijl aan hulpmiddelen eene som van f1,300,000 zal worden vercischt, dus gezamenlijk f4,040,000, welke som met f 300,000 kan verminderd worden, indien men met behoud van de tegen woordige riolen daarop alleen het spoelstelsel toepast. N'ieuweillcp. Als eeu bewijs dat de kloeke daden van het personeel der reddingbooten in ons Vaderland ook daarbuiten worden op prijs gesteld, diene bet navolgende: Naar men verneemt, heeft de president der Reddingmaatschappij te Nieuwediep van een zich noemenden N. N. uit Java de som van f 250 ontvangen om verdeeld te worden onder de bemanniug der reddingboot, die in het af- geloopen voorjaar zulke uitstekende daden van zelfopoffering heeft betoond bij het redden van de bemanning eener Griekscho brik. Geheel belangeloos zijnde, mag zulk een gift edel genoemd worden en verdient voorzeker bij de rijkbedeelden in ons eigen land navolging. Cost burg. Een berucht persoon uit deze gemeente, zekere Izaak Timmerman, die 5 jaren geleden wegens moord terechtstond, doch werd vrijgesproken en sedert verschillende vonnissen ten zijnen laste kreeg, heeft eergisterenavond zijn vrouw, Adriana Livcnze, van wien hij nu en dan gescheiden leefde, vermoord. Eindhoven. Zaterdag avond werd by deze gemeente door den sneltrein naar Vlissingen een wisselwacliter overreden. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij laat eene weduwe met zeVv.tr kinderen achter. Kapt. Angelo Ottagagio, voerende bet itel. schip Cilo Secondo, lmd, toen hij van de kust van Afrika te Marseille aankwam, een nobele daad te rapporteeren. Hel grootste gedeelte der ekwipnge was op de thuisreis door hevige"

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2