Kemeagde. BerichteE. Bij de Tweede Kamer is het bericht in gekomen, dat 't wetsontwerp tot regeling van het onderwijs aan de Kon. Mil. Academie door den Minister van Oorlog op 's Konings mach tiging is ingetrokken. S C IIIE D A SI20 October 187C. De Regeering heeft weder een nadere opgave ontvangen, tot aanvulling van het voor- loopig bericht, opgenomen in de Staats-Courant van 2 dezer, betreffende de aanNederlandsche inzenders, ter zake van de Philadelphia-ten- toonstelling, toegekende medailles. Uit de mededePlingen van den voorzitter der der hoofdcommissie blijkt, dat de lijst ook thans nog niet volledig is, en nader zal wor den aangevuld. Op de openbaar gemaakte lijsten komen o. a. voor bij groep IV, P. Hoppe, Amsterdam; firma J. A. J. Nolet, Schiedam, (2 medailles, alcohol, jenever); van Zuylekom, Levert Co., Amsterdam; 3. 3. Meder Zu., Schiedam; Schade Buijsing, Schiedam; P. Rademakers Co., Delfsliaven; E. Kiderlen, Delfshaven; A. Houtman Co., Schiedam; Wijnand Foc- kink, Amsterdam; 3. C. van Marken. Jr. Delft, (2 medailles, alcohol, maïsolie); van DuikenWeiland Co.RotterdamBlanken- heym Nolet, Rotterdam. Groep "KillM. van der Burgh, Schiedam. Nederlaud zal, volgens een correspondentie uit Philadelphia aan de 11. Ct.op 180 medailles mogen rekenen. Van de 14 natiën die schilderijen inzondenstaat Nederland als de derde op de lijst, wat het aantal bekro ningen betreft. In verhouding tot het aantal ingezonden schilderijen is Nederland echter het meest van allen bekroond. Gisteren zou, als wij wel zijn ingelicht, dooi den persoon van J. W., die bij de Spoeling- Commissie eene rekening kwam betalen, een bankbiljet van f iOOO zijn ontvreemd; ook zou hij zich reeds in handen der justitie beviuden. Dc-Minisici- van Iïuancieu lieett bij reso lutie van den 18 October 1870, no. 81, be paald, dat getrokken geel koperen pijpen, van binnen en buiten vertind, en bestemd voor distilleertoestellen, voor de toepassing van het tarief van rechten moeten worden gerang schikt onder den post sfabrieks-en stoomwerk tuigen", belast met een invoerrecht van '1 pCt. der waarde. Volgens het Dagblad is de voorbereiding eener nieuwe regeling van het zegelrecht al zóo ver gevorderd, dat het ontwerp des Ministers van Financiëu reeds meer dan drie maanden bij den Raad van State is, waar het nog steeds in onderzoek schijnt te zijn. De bijeenkomst der vereeniging ter be oefening van krijgswetenschap van Vrijdag 3 November a. s. zal worden gewijd aan een discussie over het verhandelde door den heer C. J. Smith in de vergadering van 13 October 11. omtrent de verdediging onzer zeegaten. Reeds heeft het bestuur aan de leden bericht, dat 1. in de bijeenkomst van 24 November e. k. liet lid de heer J. P. Bredius de navolgende stelling zal behandelen: Alleen dooreen degelijk verband tusscheu militie en schutterij is onder onze bestaande gioudwet algemeene dienstplicht in te voeren2. in de vergadering, in lanuari '1877 te houden, het lid dr. T. 3. Stieltjes ter bespreking zal inleiden de vraag: Welke mid delen zijn practisch bruikbaar tot tijdelijke opstuwing van de wateren der rivieren de Lek, de Geldersche IJsel en de Maas boven Wou- drichem? De zilverprijzen hebben in-de laatste 14 dagen geen groote wijzigingen ondergaan. Zij bleven op ongeveer 52 pence per standaard ons, by weinig aaubod. In het laatst der vorige week steeg de prijs tot 52'A. De aanvoer uit Duitschland is nog altjjd vrjj belangrijkzij bedroeg tusschcn 6 en 13 October 143,000 p. st., terwijl uit Amerika slechts voor 35,420 p. st. aau de markt kwam. 31. Vrijdag is voor 14,500 p. st. naar Indie nitgevoerd. 1161 In de Woensdagavond jl. gehouden verga dering van het tooueelverbond, afdeoling Am sterdam, is de lieer M. A. Perk, voorzitter der afdeeüng, tot afgevaardigde gekozen ter alge meene vergadering, in Rotterdam te houden. De vereeniging lAigemeen stemrecht" heeft zich in hare te Amsterdam gehouden verga dering ook bezig gehoudeu met de vraag: Is verhooging van den accijns op het gedistilleerd een wenscheiijke maatregel Deze vraag werd ontkennend beantwoord, en in de beraadslaging, die aan het besluit voorafging, plaatste men zich op het standpunt, dut liet misbruik van sterken drank bestaat, en dat in de eerste plaats naar middelen moet worden gezocht, om dit voor de volksgezondheid zoo onschadelijk mo gelijk te maken. Bijval verwierf het denkbeeld om strenge strafbepalingen tegcu vorvalsching vast te stellen en in toepassing te brengen. Een dei' sprekers gaf het radicale advies den accijns geheel af te schaffen; de jenever wordt dan zoo goedkoop, dat alle ilrinkeboers zich dood drinken en dit zou dan uitmuntend wer ken als afschrikwekkend voorbeeld voor andereu. Als een bewijs van groote vruchtbaarheid deelt men ons mede, dat bij de wed. B. te "Wageningen, een wijnstok voor de tweede maa! dit jaar reeds vrucht draagt. Voor eeuigejaren was dit ook het geval en is de vrucht ook tot rijpheid gekomen. Rotterdam. De Minister van Binuenlaud- sche Zaken heeft geantwoord op een vraag van Burg. en Weth., dat er bij hem geen be zwaar bestaat tegen de goedkeuring van het plan van den beer Stieltjes ter verbreeding dei- Boompjeskade bij de in aanbouw zijnde stads brug over de Maas, wanneer het in overeen stemming zal zyu gebracht met de rechler- normaallijn der rivier, volgens daarbijgevoegde aanwijzing. Berg-Ambaclit. Onder deze gemeente heeft een krankzinnige knaapin toornzijn vader zoodanig aau het hoofd verwonddat deze weinige uren later een lijk was, Amsterdam. De afdeeüng van het Ned. onderwijzers-genootschap alhier heeft besloten een poging te doen ter verbetering van het volksgezang, door eenheid te brengen in het schoolgezangdaardoor wil men op de kinde ren en door dezen op de ouders werken; door uitgezochte liederen te leeren zingen, zal men ten goede werken, en den demon van het straatgezang bestrijden. De commissie stelt aan alle hoofdonderwyzeis en hoofdonderwijzeressen in Nederlaud voor, in dit halfjaar op de scholen te doen zingen: '1. Naar zee: woorden vau Heye, muziek van Viotta., uo. 14 uit de ver zameling van Nederlandse liederen, uitge geven door de maatschappij tot bevordering der toonkunst. 2. Regt op: woorden van Heije, muziek van Viotta (no. 3 uit den eersten bun del der reeds genoemde verzameling) 3. Vogelen lied: woorden van Ileije, muziek vau Smits (no. 3 uit het eerste twaalftal kinderliederen van Heye.) Gisteren viel een zevenjarig knaapje in de Ëlandsgracht alhier, zonder aarzelen sprong zijn negenjarige broeder het kind na, doch zonder de spoedige hulp van ecu voorbijganger zouden beiden verdronken zijn. Nijmegen. Tengevolge van den gunsligen toestand der Ntjmeegsche gasfabriek heeft de Raad den prijs van het gas van 10 op 9 centen gebracht en besloten, de meterhuur inet de helft te verminderen. foor pleizier uil! Zondagmorgen verliet een werkman, wonende in de Crispijnlaan te Rotterdam zijne woning, om zich eens duchtig te amuseeren. Hij had zich daaitoe prachtig in zwart laken gedoscht en was voorzien van gouden horloge enz. In één woord, de mau zag er uit om door een ringetje te halen. Hij scheen zich dan ook bijzonder to amuseeren, daar hij Zondags niet te huis kwam. Maandag middag eindelijk te '1 uren kwam hij op de schouders van een boezemvriend gedragen naar huis, daar hij van pleister niet loopen kon. Lakensche pak, horloge, alles was verdwenen, slechts een oud lor bedekte zijne naakte lede maten, daar zelfs zijn ondergoed verdwenen was. Beklagenswaardige vrouw die zulk een exemplaar te huis werd bezorgd. (11. Cl.) Omtrent het spoorwegongeval tussehen Antwerpen en Rozendaal, waardoor onze Bel gische posten vertraging ondervonden, er neemt men het volgende: Verschillende getuigen zijn gehoord, waaronder de machinist, de stoker, twee brugwachters en de schipper die juist doorgevaren was op het oogenhlik van 't ongeval. De machinist en de stoker verklaren stellig, dat er geen signalen gegeven zijn. De trein reed zeer langzaam daar hij voor de eerste maal zoo vroeg vertrok. De brugwachter ver klaart stellig dat hij op zijn post was en de signalen gaf; doch hij wordt nog door een anderen getuigen tegengesproken. De commis saris der 7e wijk heeft het signaal te 7 uren gezien. Een getuige heeft den brugwachter den trein tegemoet zien loopende man had de signaal vlag in de hand, en riep zoo luid hij kon: sAri'ètez, arrètezDe getuige kon niet zien, van de plaats waar hij zich bevond, of desig- naallichten brandden. Men tracht te weten op welken afstand van de vaart de machinist rn de stoker van den trein zijn gesprongen. 1 schipper die juist was doorgevaren, bevond zich met geheel zijn huisgezin aan boord zijner schuitte weten vadermoeder eu 6 of 7 kinderen en een knecht. Het onderzoek duurt voort. Men is bezig do waggons uit de vaart te halen. Zoodra dit is afgeloopen zal met de loco motief een aanvang gemaakt worden. De lichting van de locomotief en don tender is aangenomen voor den som van 3000 fr. In 24 uren tijd zullen deze zware stukken uitliet water moeten getrokken zijn. - Punch geeft weder eene geestige politieke prent. De Sultan, een dikke zieke man, zit in zijn armstoel. Rondom hem staaD, met bedenke lijke gezichten, zes dokters, en in de hand houdt hij een pil ter groote van een kolfbal, met 't woord armistice er op geschreven. Dokter Bull, vol zorgzame belangstelling, spreekt den zieken stakker toe. »Wij zijn 't allen eens", zegt bij, »dnt ge dadelijk dit pilletje slikken moet; men weet niet wat er anders zou kunnen gebeuren!" Vrijdagmorgen reed H. M. de Koningin van Belgie met de jeugdige Prinses in een calèche met twee paarden bespannen uit onder geleide van een koetsier en een palfrenier; de Koningin voerde zelve de teugels. Omstreeks het midden van de Rue de la Pépinière schrikte een der beide vurige rossen voor een hoopje vuilnis en bleef staan. Met krachtige hand dwingt de Koningin het schichtige dier voort te gaan, maar nu begint het opnieuw te snui ven en te steigeren en sleept zijn kameraad ia zijne beweging mee. Toch blijft de vorstin meesteres over den weerspannige; getemd en uitgeput valt hij tegen de stoep van een huis neer. Daar dwong de moedige vrouw het schuimbekkende dier om op te staan en binnen weinige seconden reed het rijtuig weg, alsof er niets gebeurd was. Dit alles geschiedde in een oogwenk- en zonder dat de lakeien tussehen beide konden komen. De kleine prinses was een weinig geschrokkendoch de omstaudeis konden de kalmte en haudigheid, waarmede

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2