Gemende Bericlitei. B i Wnssenaer vanCatwijck is voor krachtige doorzet ting van den oorlog op Noord-Sumatra en waar schuwt tegen de opium-verpachting. De heer de Casembroot wenscht overlegging der geheime stukken over Atsjin, tenzij de Regeering dit nadeelig acht in 's lands belang. De Minister van Koloniën heeft verklaard, dat de regeling der heerendiensten in Indie in onderzoek is. Z. i. moet gcene afschaffing der pandjensdiensten plaats hebben zonder schadeloosstelling voor de hoofden, maar niet ten koste van den Staat. De publiekmaking der stukken over Atsjin is niet geraden in 's lauds belang. Omtrent de meeste andere punten verwijst de Minister naar zijne memorie van antwoord. Het denkbeeld der instelling van een kolonialen raad en het terug komen op liet beginsel der vaststelling van de Indische begrooting bij de wet, Ax! hij in over weging nemen. Aangaande do benoeming van den heer llenny, stelt hij vertrouwen in het beleid van den landvoogd. De Minister is onge zind om tie som voor expedition te verhoogen. De aigemeene beraadslaging is daarop gesloten. Morgen zijn de hoofdstukken aan de orde. SCHIEDAM, 27 October 1876. H. M. de Koningin zal morgen ochtend te 7 uren ongeveer, met gevolg de residentie veriaten ea onmiddellijk tot Brussel doorreizen, om nog denzelfden dag Parijs te bereiken. H. M. is voornemens geruimen tijd in het Zuiden van Frankrijk door te brengen. Naar wij vernemen is Z. K. II. Piins Alexander heden naar Brussel vertrokken, om, na eenige dagen aldaar te hebben vertoefd eeaigen tij tl de gast te zijn van Z. K. II. Prins Hendrik te Luxemburg. Gisteren hebben te 's Hage o. a. akte be komen als hulpondenvijzeres, kweekelingenxan de Leer- en Vormschool alhier, de dames C. Plooij en K. de Ven. Do nacht van gisteren is rustiger door den heer Nierstrasz doorgebracht dan vorige nachten, zijn toestand is overigens dezelfde, hij is zeer zwak. De Minister van Financiën heeft den 1 November e. k. bepaald als de dag waarop het Kon. besluit houdende vestiging van een eerste wacht tot het in- en uitklaren van sche pen, tevens lichtingsplaats, aan de Noordzee- sluizen onder de gemeente Velzen, in werkiDg treedt. De Delftsche Ct. vindt het voorbeeld van mej. Jacobs, die in alle stilte en onafgebroken te Groniugen hare studie voortzette, tot men nu onlangs in de bladen het bericht las, dat zij met goed gevolg het doctoraal examen had afgelegdeen veel krachtiger aansporing voor de vrouwen om niet te slaafsch den toestand te handhaven, waarin zij verkeeren, dan de bespiegelingen en lotgevallen der romanheldinnen welke de dames Kruseman en Baart doen op treden in hare voordrachten over de maat schappelijke positie der vrouw. Dit voorbeeld van mej. Jacobs levert tevens het bewijs, dat zij, die ioo ijveren voor de vrouwen-emancipatie, zich op een valsch standpunt plaatseufmet het te laten voorkomen alsof de vrouwen de paria's in de samenleving zijn en er een sooit van omweuteliug zou moeten plaats hebben, om ze tot haar recht te brengen. De vrouwen staan geenszins achter bij den man. De dames Kruseman en Baart hebben zelve hiervan het bewijs gegeven; toen zy openbare voordrachten wilden houden, is het publiek niet weggebleven, omdat zij vrouwen waren. Aau mevr. Bosboorn- Toussaint betwist niemand de eerste plaats on der de romanschrijvers; vele andere dames worden als schrijfsters en schilderessen hoog gewaardeerd. Op het gebied van 't onderwijs bekleedt de vrouw een loffelijke plaats, menige handelszaak wordt door vrouwen gedreven. In iJe samenleving staal de vrouw gelijk met den man; alleen als openbaar persoon wordt die gelykheid niet erkend, co daarvoor bestaat een zeer goede reden. Zoolang geen wet beletten kan, dat men in de officieele persoon ook de vrouw zal zien, is daarin geen radicale wijziging te brengen, Er zijn echter betrekkingen waar van de man tot dusver het monopolie had, ofschoon zij even goed, in vele gevallen zelfs beter nog, door vrouwen kunnen worden waar genomen. Een van deze is de door mej, Jacobs gekozen carrière. Er bestaat geen enkele reden waarom een vrouw geen geneeskundige zou kunnen zijn; zij zijn integendeel van nature daarvoor aangewezen, wantindendagelijksclien omgang zijn het juist de vrouwen, die ons vervolgen met hare min of meer onfeilbare recepten. Aanvankelijk zai nog wel eenig voor oordeel tegen de vrouwelijke geneeskundigen blijven bestaan; maar wanueer het loiïelijk voorbeeld van mej. Jacobs navolging vindt, zal langzamerhand de vrouw op dit gebied een overwinning behalen, waartoe alle voordrachten en novellen over de „rechten der vrouw" niet bij machte waren. Ook thans weder zal worden bevestigd, dat nieuwe toestanden niet geboren worden door bespiegelingen en allerminst door romans eu novellen, maar de vrucht zijn dei- toestanden zelven. De weg behoort te worden aangewezen en dit deed mej. Jacobs door haar voorbeeld. Men schrijft aan de L. Ct.: Het blijkt hoe langer hoe meer dat, nu het rooien dei- late aardappelen plaats heeft, in vele streken de door het veelvuldige water verzadigde knol niet bestand is voor den wintervoorraad. De provincie Zeeland maakt hierop de uitzondering van hoewel geen gave dan toch nog do beste aardappelen te bezitten, ten gevolge waarvan dan ook de handel zich bijna uitsluitend naar die provincie richt. Elders zijn geheele akkers, met de steeds rottende vrucht als verloren beschouwd, omgedolven. Het kan niet anders of bij een zoo wisselvalligen oogst wordt het product hoog in prijs. Het hof te Arnhem veroordeelde den 23 dezer Teunis van Eek, wegens diefstal, landlooperij, enz.tot zeven jaar tuchthuisstraf. Yau Eek die den leeftijd van 59 jaren heeft bereikt, bracht reeds 31 jaren in 't tuchthuis door en begon zijn gevangenislaven op lOjarigen leeftijd. Delfshaven. Jl. Woensdag werd door den gemeenteraad de begrooting voor 1877 voor- loopig vastgesteld tot eeu bedrag in ontvang en uitgaaf van f 122,488,32. In dezelfde ver gadering werd goedgekeurd den nieuwen Bin nenweg thans voor v.i voor eigen rekening aan te leggen, daar 't aangevraagde subsidie van '<i van 't rijk van de hand is gewezen en de provincie voor het andere xh in de kosten hare bijdragen heeft toegezegd. Nog werd besloten zich aan te sluiten bij het besluit van den Gemeenteraad van Rotterdam om zich tot den Minister van Biuneniandsche Zaken te wenden, in zake spoedige verbetering van den waterweg naar zee en zich te dien einde mede per rekest tot dien Minister te wenden. Botterdam. Woensdagavond te 7 uren werd in het kerkgebouw der Remoustrantsche gemeente de 24ste aigemeene vergadering van de vereeniging Tot bevordering der Zendingszaak gehouden. Uit het verslag door den secretaris uitgebracht, blijkt dat bet ledental dit jaar wederom belangrijk is verminderd. De veree- niging telt thans met inbegrip van de afdee- liugen ICralingen, Hillegersbeig en Overschie in het geheel 930 leden. Volgens de rekening en verantwoording had de vereeniging over het afgeloopen jaar een batig saldo van f 572.195, hetwelk als naar gewoonte in handen van den thesaurier van het Nederlandsch zendelinggenootschap is ge steld. Het verslag eindigt met een woord vai opwekking orn met nieuwen ijver, ieder naai zijn vermogen, te streven de zendingszaak tf steunen. Achtereenvolgens werd nu een opwekkend woord gesproken door de heeren M. A. Gooszen van Schiedam enH. Pierson van's Hertogenbosch, De eerste spreker drong aan op volharding bij het werk der zending, op moedig voort gaan al zijn de vruchten gering, daar het werk dat de vereeniging doet een goed werk is. dat moet gedaan worden. Men moet zich, zeide hij, bij dat werk niet haasten maar sredukli» o O wachten op de uitkomst van den arbeid in Gods naam begonnen. De heer II. Pierson hield een meer populaire voordracht, welke door de aanwezigen, zoo mogelijk met nog meer belangstelling werd aangehoord. Hij sprak over zendingmethode, of de beste wijze om liet werk der zeuding vruchtbaar te doen zijn. Na een woord van dank aan de beide spre kers sloot de voorzitter, de lieer J. 3. Guittart, de bijeenkomst met gebed. leiden. Eergisteren namiddag werd de gevierde tragédienne Agar door een eerewacht te paard van studenten onzer hoogeschool af gehaald van den spoortrein. Eene commissie met den heer D. van Lawick, kommandant der eerewacht, bood Agar reeds in het station een bouquet aan, waarna zij geleid werd naar het rijtuig mot vierspan, waarin de kunstenares, door haar wacht geëscorteerd, langs Rapenburg en Breedstraat gebracht werd tot het hotel Leveling, waar zij uitstapte. De escorte schaarde zich voor het hotelwaaruit Agar haren ver eerders met eenige hartelijke woorden dank zeide voor de haar gebrachte hulde. Amsterdam. Alhier worden pogingen in het werk gesteld om een dames-leesmuseum in het loven te roepen. De directrice der hoogere burgerschool voor meisjes en eenige hoofdonderwijzeressen aan de 2e klasse meisjes scholen namen het initiatief voor deze nuttige inrichting. Reeds heeft men een gebouw, alles zins voor dit doel geschikt, op het oog, en dezer dagen werden de circulaires verzonden om tot toetreding aan te moedigen. Natuurlijk moeten de damesleden een zekeren leeftijd plus een graad van ontwikkeling hebben bereikt. De contributie is laag gesteld. Deventer. De boter heeft alhier een nooit gekeudeu hoogen prijs bereikt. Gepasseerden Vrijdag ontving een landbouwer van een boter- kooper f 35 voor één fust van 20 kilogrammen, waarna zich beiden herinnerden dat de boter- kooper voor 25 jaren f 7 aan den landbouwer voor diezelfde hoeveelheid betaalde. Breukelen. Een rijtuig, waarin 3 dames gezeten waren, is door het schrikken van het paard, omgeslagen en in een sloot terecht ge komen. De inzittenden zijn gelukkig gered; hoe wel zij niet onbelangrijke kwetsuren bekomen hebben. Te Joure zijn een weduwnaar van 78 en een weduwe van 75 jaar in den echt ver bonden. j De berichten omtrent de gevangenneming van Oblaing luiden verschillend. Terwijl het eene bericht meldt dat hij te Lokeren is gevat, houdt een ander in dat dit te Ryssel is ge schied en nog een ander dat bij Maastricht een persoon inhechteuis is genomen, wiens signalement en kleeding geheel overeenkomt met het door de politie opgegevene betreffende Oblaing; van een andere zijde wordt echter verzekerd dat hij nog altijd voortvluchtig is. De zaak kost der Belgische autoriteiten veel geld en geeft tot velerlei beslommering aan- lei m In Bi do ha ge op op ke do Re tal te Re wa daj reu wa; zih ver laai een rijk ter plas duit (Vri de twij toen valp den een villa

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2