Lagere wiskunde 17 14 ■11 Hoogere wiskunde •14 17 5 Lagere werktuigkunde 5 4 0 Iloogero werktuigkunde 2 •l 0 Natuurk. wetenschappen 4 3 o 39 36 48 betuigt baar ingenomenheid met de pogingen die -worden gedaan, om de beginselen van het Protestantirjme in het Hervormd kerkgenoot schap te handhaven." Deze motie wordt aan genomen en aau het hoofdbestuur opgedragen haar zooveel mogelijk bekend te maken. Des rrvonds had een bijeenkomst plaats in Musis Sacrum, ter bespreking van de volgende godsdienstige en kerkelijke vraagpunten: '1. Welken invloed behoort de overtuiging aangaande den standvastige» samenhang tus- schen godsdienst en zedelijk leven te otsfouen op onze politieke en sociale gedragslijn? Inge leid door dr. L Hooykaas. 2. Aanwijzing der oorzaken van het hedendaagsche pessimisme. Ingeleid door don heer L. Mees. 3. De zaak der zending. Ingeleid door do heeren II. C. Lohr en dr. II. G. Hagsn. De examens voor middelbaar ouderwijs, afdeeling wis- en natuurkundige vakken, waar mode den 23 October een aanvang werd ge nomen, veitoonen hetzelfde treurige verschijnsel, als die bij het lager onderwijs; t. w. toenemende vermindering der kandidaten. Ook hiervan moge de volgende vergelijkende staat hel bewijs leveren. 1874. -1875. 187G. Als men nu nog weet, dat er in 1874 van de 30 kandidaten 24 de akte erlangden, doch in 1875 van de 30 slechts 42, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat zoo er niet spoedig verandering komt, weldra ook het middelbaar onderwijs over gebrek aan onder wijzend personeel zal gaan klagen. Verschillende bladen hebben dezer dagen melding gemaakt van een tweede groote erfe nis evenals die van Dubois die de Staat der Nederlanden aan zekeren Martinengo te Marseille zou moeten uitkeeren. Er schijnt hier een mystificatie in 'tspel te zijn; want opzijn vraag aau den consul der Nederlanden te Mar seille heeft de aangewezen erfgenaam ten ant woord bekomendat hein niets van de zaak bekend is. Het openstaan van een spoorwegbrug heeft in den laatsten tijd nog al eens aanleiding ge geven tot discussie en geschrijf. Zoolang het leven der passagiers van een gehecleu trein afhangt van een brugwachter, en zoolang een brugwachter een mensch is, die aan alle moge lijke versti ooidheden, ongelukken enz. blootstaat en daardoor het seinen kan vergeten, zoolang blijft eene reis met een spoortrein over het water altijd gevaarlijk. Als voorzorgsmaatregel wordt daarom door een correspondent van de Maasbode het vol gende aanbevolen: ïEr worde op een voldoenden afstand om te stoppeneen signaal geplaatst aan eiken kant van de brug, en dit signaal zoodanig met de brug verbonden, dat eeist liet signaal moet losgemaakt worden, eer de brug kan geopend worden, zoodat het ceiste en noodzakelijke wei k. dat de brugwachter moet doen en zonder welke de brug niet kan geopend worden, is, hel signaal geven. En vei der zorge men dat het signaal niet' kan weggenomen worden, dan door hol aan de geslotone brug weder vast te hechten. Wordt deze voorzorg bij de thans be staande gevoegd, dan hangt het signaal geven niet meer af vau de zorg van den brugwachter, maar is een noodzakelijk gevolg van de opening der buig, en z.oo is van dien kant alle gevaar g •weken. •/üde ongelukken zijn er reeds gebeurd door het nuiepittatsen der wissels; zouden deze ook ïu l veel kunnen v ooi komen vvoideu door ueu signaal te plaatsen noodzakelijk werkende met en door den wissel, zoodat elke conducteur op voldoenden afstand konde zien, of zijn wissel in orde is?" Het indertijd door de bladen medegedeeld bericht omtrent eene uitspraak van den Hoogen Raad, ter zake van het plaatsen van adverten- tiën waarbij een niet geoorloofde maat genoemd werd, was, volgens de Goetsche Cl., verkeerd opgevat. Niet de uitgevers iler bladen zijn strafbaar, inaar wel zij van wie die uitgevers de geïncrimineerde advertentie rechtstreeks ontvinger. In het geval dat tot bovenbedoeld arrest aaukiding gaf werd de firma F. Klceuwens Zoon te Goes, veroordeeld, daar zij voldaan had aau de opdracht tot het inzenden vau eene advertentie voor de Zier'üczeesche Nieuwslede. De eigenlijke advertent en de uitgevers van de Z. N. werden niet gestraft. De boete bedroeg F1 per advertentie. Do lieer Smits, boomkweeker en landbou wer te Deventer, heeft proeven genomen tegen de zoozeer gevreesde aardappelziekte. Te dien einde heeft hij in den zomer het loof, toen het nog geheel groen was, van den geheelen akker afgemaaid.- Het is thans gebleken, dat er hoe genaamd geen zieken ouder zijn, terwijl op die akkers, waar hij het loof niet afmaaide, de aardappelen zeer door het kwaad zijn aangetast. Men schrijft uit Ouvverkerk aau de M'uldeib, Cl. Den 19 Oct. moesten twee per sonen uit deze gemeente voor het gerechtshof te 's Ilage zijn, om te getuigen dat iemand door middel van een vaischen sleutel een som metje van nog geen tien gulden gestolen.had. Eer. der getuigen, een veldarbeider, is ver in de zestig, stijf en krom gewerkt; de andere, eene vrouw, niet drie hulpbehoevende kinde ren, die ze noodwendig aan beloonde zorg moest achterlaten. Beiden zijn arm en hebben dus geen cent te missen. Ze gingen's Woens dags den IS Oct. heen en konden, daar er Vrijdags ge kunt het- op de lijst nazien geen boot van Rotterdam afvoer, eerst des Zaterdags, den 21stcu terugkeeren. Zij waren alzoo vier volle dagen afwezig. Daarvoor is aan ieder vau hen, volgens hunne verklaring, wegens tijdverzuim, reiskosten en gedwongen verblijf, toegelegd de belangrijke som van negen gulden en vijf cent! Toelichting is hier overbodig. Met ecu ontstemd gemoed verklaarden beiden mij, hoe armoedig ze geleefd hebben en wat ze er van hun zuur verdieud gelJje hebben moeten bijpassen. Tot overmaat vau smart was de beschul digde niet voor het Hof verschenen, omdat ze geen geld had om de reis derwaarts te doeu, zoodat de getuigen onverrichter zake naar huis konden gaan en thans, tegen den 9 November aanstaande, opnieuw gedagvaard zijn voor ge mold Hof, waarschijnlijk om voor negen gulden ets vijfcent andermaal vier dagen in den vreemde te vertoeven, ten dienste der justitie. Do maand October heeft zich over het algemeen gekunmÖrkt door prachtig uajaars- wedcr. De hevige regenbuien van September werden opgevolgd door droog ou i'Ji'H veder. Meermalen wees de thermometer 7 graden aaD, en ofschoon er den 20 eene snelle daling in de tempel iitiiur plaats had, zoo zelfs dat in een nacht de atmosfeer tot op het vriespunt werd afgekoeld, was de gemiddelde warnite- giaad over October nog 5 graden boven den normalen stand. Ook de drukking der lucht was grootor dan ue gemiddelde voor deze maand. Den 1 October wees de barometer een luchtdruk vau 749.4 niM. aan en den 2 707.9 niM„ een vciscl.il in 24 uren van '18.8 mM., te groot om geen letuggang te ver wachten, liie dan ook niet tang wegbleef niet zij u on vet luijilt-üjl; gevolg vau legen en wind, die echter niet lang aanhielden. Le groeikracht, die in Juli en Augustus nagenoeg verdwenen wjis, ontwikkelde zich dit najaar buitengewoon sterk. Zoo ziet na het vlas voor den tweeden keer in bloei i akkers, die in Augustus afgeoogst worde Voor de tweede maal bloeiende vruchtbooms en aardbeziënplanten behooren niet tot de zeh zaamheden, en mocht November niet al t guur worden, dan is er nog voor geruime tijd gras op de weilanden. Nabij het statiou Loenen—Vreeland is ee boerenarbeider door een trein overreden. II werd geheel verpletterd. Hoe weinig een mensch noodig heeft on te leven, heeft eene anne tachtigjarige vroui bewezen, die ongeveer drie weken geledéii gestorven is. Twee en een half jaan gelede] had zij oen stuk grond van f 250 verkoelt! en vau deze som zoo spaarzaam geleefd, (üi zij bij haren dood nog f 207 naliet. Zij heel daarnieë een waar kunststuk volbracht, dal echter weinig navolgers zal vinden. Zij gebruikt! als voedsel dagelijks voor 2 cent koffie, en al middageten vier a vijf aardappelen; elke vee,' tien dagen kocht zij een groot roggebrood ej om de drie weken een kwart pond boter. Zo had zij jaarlijks f22 noodig om te leven. Ilaa huisje bewoonde zij gratis. ArnhCl.) Ons land wacht iets nieuws, namelijl het bezoek van een sBeiersch" gezelschap, da eenige passie-spelen zal opvoerengelijk ti Ober-Amniergau, in Beieren, vertoond worden De eerste opvoering vindt te Groningen plaats Briolle. De verschillende rechterlijke arnb tenaren in dit arrondissement hebben zicli me een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarii gewezen wordt op do noodzakelijke verbeterin: der bezoldiging van de rechterlijke ambtenares bij de arrondissements-rechtbanken enkantonge rechten en der Kamer verzocht de wetsontwer pen, houdende regeling van de inrichting en he rechtsgebied der arroudissements-rechtbankei en kantongerechten, zoo spoedig moge lij 1 in openbare beraadslaging te brengen, en ointren de daarbij gedane voorstellen zoodanige beslis sing.te nemen, als de Kamer in hetalgcmeet belang liet meest geraden zal achten. Dordrecht. Door de politie alhier is gisterer iu beslag genomen een. een kist, inhoudendf onder anderen 500 scherpe patronen, alhier pen spoor aangevoerd van Venlo en zulks in strijd met het algemeen reglement voor het vervoe op de spoorwegen, 45 October 11. in werkiugL getreden. Het betrekkelijke proces-verbaal ia aan den officier van justitie ingezonden, i Amsterdam. Maandag namiddag werdl alhier, onder de leiding van nor. J. W. TyJe-j man, eene bijeenkomst gehouden van onder4 scbcidene belanghebbenden bij en belangstel-; lenden in de kolonie Suriname. De voorzitter schetste in enkele trekken den treurigen toestand van verval, waarin de kolonie Suriname zich bevindt en de weuschelijkheid dat er een permanent comité te dezer stede worde ge vormd, hetwelk voor de belangen der kolonie voortdurend waakt en krachtig werkt. Dal comité moest, volgens spreker, de sympathie van het publiek voor drze schoone kolonie winnen en bij de regeering en vertegenwoor diging, zoowel in Nedei land als in Suriuame, op de beste middelen van herstel aandringen. Alle hulde werd door spreker gebracht aan het streven van directeuieu en commissaris??u dei' Suriuaamsche Bank, maar een aantal belang- hebbenden, uit wier naam hij het woord voerde, was van oordeel, dat dit bestuur zelfden steun behoefde cener vereeniging, om door onderlinge samenwerking den bloei der kolonie te bevor- dcieig Ilij stelde dus voor, dat zich eene ver eeniging zou constituuereu, die, na bij de regeering rechtspersoonlijkheid te hebben aan gevraagd en bekomenouder de leiding vau een flink bestuur, in den aangeduiden geest zou werkzaam zijn.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2