Gemciiiie Berinnen. Ste4e 1 lit Kiem pC Pa a 'J 4't ,|J icli t m< >ei ardei >ome zeh al I lime is ee ÏI lit on rout eciêi lede .oehl fii hee da ■uikt n al vee/ 3d e Zo II an )l.) nelijl i, da I; t rdeii laats Na zeer belangrijke discission is besloten eeue vereeniging op te richten, tot bevordering der belangen van de kolonie Suriname. Jleorssen. In den nacht van Zondag op Maandag is in de branderij van den heer van Aubel alhier brand uitgebroken. De branderij, beuevens de aanwezige spiritus en jenever, zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Utrecht. Eene vrouw in deze gemeente, die eenïge jaren in de gevangenis beeft door gebracht. pn onlangs daaruit is ontslagen, vond bij hare tehuiskomst het gezin vermeerderd en haar man in de armen eener andere vrouw. Zij verliet daarop de echtelijke woning en liet niets meer van zich hooren. Waarheen zij ge stoven is, is onbekend. Bij hare vlucht nam zij tevens haar eigen kind mede. Maastricht. De in de votige week te Aeiboek, nabij deze gemeente gearresteerden persoondie voor Oblatn werd aangezien, bleek bij nader onderzoek een Diuisisch lanu- looper te zijn en is over de Pruisische grenzen gebracht. De armen kunnen somwijlen orn zonder linge redenen bedacht worden. De piesident- diaken der ITerv. gemeente te Kampen maakt bekend ontvangen te hebben de som van f20. door het mislukken van een spiritistische séance. Te Verona is een Italiaausche vertaling van Tennyson's sldylls" en. sFnceli Arden" verschenen. Door het postwezen in Groot-Britlanjo werden in '1875 3imaal meer blieven vervoerd clan het getal inwoners bedraagt. Er was één aaugoteekendc brief op de 7 of 8 ingezetenen. De postbode bracht 8 nieuwspapieren of druk werken voor ieder ingezetene; liet getal brief- kaai ten was bijna 3 p"r persoon. De verhou ding van telegrammen tot brieven was van '1—50, een telegram voor twee van de drie inwoners. De binnenhmdsche geld verzen dingen waren gelijk in aantal van de helft der bevol king en wel in Engeland 3 voor iedere 5 inge zetenen, in Schotland 2 en in Ierland Door het v/erk van slechts één week wordt in Birmingham het volgende verkregen 14 rniüioen stalen pennen, 6000 ledekanten, 7000 geweren, 800 millioen spijkers, '100 mil- lioen knoopen, '1000 zadels5 millioen koperen of bronzen munten, 20,000 brillen 6 ton voor werpen van papier-machevoor de waarde van f360,000 aan juweelen, 4000 mijlen ijzerdraad, 10 ton spelden, 5 ton haarnaalden, haken en oogen, -130,000 gros houten schroeven, 500 ton schroefbanken, 50 ton bewerkte deur hengsels, 40 ton gezuiverd metaal, 40 ton Berlijnsch zilver, '1000 dozijn haardranden- 3500 blaasbalgen, 800 ton bewerkt koper. Wat de oorlogen nl niet kosten. Een paar jaar geleden groepeeide een Belgische vrede- en humaniteitsprediker eenige cijfers, ten bewijze dat ooi logen niet alleen wegens hun "bavbaursch heid, maar ook om de ontzaglijke geldelijke offers, die zij vorderen, betreurens waardig mogen hoeten. Met het oog op de nog altijd dreigende oorlogskans geeft thans de ■Indëjicndance Beige een nieuwe statistiek van verliezen aan menschenievens cn van oorloos- 1 kosten, waaraan wij de volgende cijfers ont- leenen De oorlogen van Napoleon I hebben aan Frankrijk bijna 3 millioen menschenievens en 25 cnilliarden of25,000 millioen franken gekost. Van '1S00 tot 1815 bedroegen-de oorlogskosten voor Italië, Pruisen, Oostenrijk, Spanje, Rusland en Engeland tezamen het schrikwekkende cijfer van 93 roilliarden, terwijl liet verlies aan men schenievens voor die rijken 6,745,000 man bedroeg, Engeland ia zijne oorlogen tegen Napoleon I had alleen 12 miiliarden en 300 millioen verspild. Griekenland heeft zijne onafhankelijkheid moeten betalen met 3 miiliarden en de Euid- peescho natiën hebben daat toe nog 0 miiliarden moeten bijpassen. De Krim-oorlog heeft gekost: aan Frankrijk 200,000 man en 2 miiliarden frankenaan Engelanti 2*2.000 man en 5 miiliardenaan Piëmont 2000 man en 175 millioen, aan Rus land 630,000 man en 4 miiliarden, aan Turkije 35,000 man en 400 milli-jen franken. Aan ge heel Europa te zamen heeft deze veldtocht dus totaal gekost: 889,000 maa en li miiliarden 375 millioen franken. Üe Italiaausche oorlog van 1859 iieeft gekost aan Frankrijk 80,000 man en 1100 millioen fianken, aan Italië 60,000 man eu 150 milli oen frs.. aan Oostenrijk 120,000 man en 875 millioen fis. Totaal 260,000 man, 2 miili arden 125 rniüioen frs. In den oorlog van Mexico verloor Frankrijk 70,000 man en 500 millioen franken. IJe expeditie in Syrië kostte 15,000 manen 125 miliioen franken. De oorlog van Sleeswijk kostte aan Pruisen 30,000 man en 75 milliopn franken, aan Oos tenrijk 15,000 man en 60 millioen frs., aan Denemarken 12.000 man en 45 millioen frs. De Pniisisch-Ooctenrijksclie oorlog van 1806 kostte aan Oostenrijk 65,000 man en 985 mil lioen frs., aan Pruisen 45,000 man en 222 millioen frs. In den oorlog tegen Paraguay verloor Bra zilië 225,000 manen 3 milliardeü 75 millioen frs. De successie-oorlog der Vereenigde Staten van Noord-Anrerika kostte 400.000 mau en 12 miiliarden 200 millioen fiancs. De oorlog tussclien Abyssiniü, welke slechts een militaire promenade waskostte aan En geland 25,000 man en 245 millioen frs. De oorlog tegen de Ashsntynen kostte aan Engeland 27 millioen frs. Eu nu eindelijk de Fransch-Duitsche oorlog. Deze kostte aan Frankrijk 225,000 manen 13 milliard 621 millioen frs., met inbegrip der grondswaarde van Elzas-Lotharingen, (geschat op 4 milliard 333 millioen)aan Duitschland 300,000 man (van welke 190,000 gesneuveld) en 2 miiliarden fr., met inbegrip van oorlogs- materiëel, pensioenen enz., anders slechts '1 milliard 148 millioen, volgens berekening van Prins Bismarck. Te Liverpool brandden eergisteren de groote molens en magazijnen van de Mersey Seed Crushing Company'af. De schade wordt op 20,000 pd. st. geschat en meer dan 300 man zijn zonder werk. Een zonderlinge ontdekking van dr. Aug. Chevreuse is de volgende. Deze geleerde had opgemerkt, dat, wanneer men levende meikevers, een uur nadat zij voedsel gebruikt hadden, van hun kop beroofde, er 4 of 5 droppels te voorschijn kwamen van een kleur-' stof, die verschilde naar den aard der bladeren, die de meikevers genuttigd hadden. Op deze wijze waren reeds 14 verschillende tinten ver kregen. Do heoren Nichlés, hoogleeraar in de scheikunde, Prèclaire, hoogleeraar in het tee kenen en Chatelain, bouwkundige, hebben be vonden, dat deze zelfstandigheid gebruikt kan worden, óf voor eenkleurige teekeningen even als de Oost-Indische inkt, sepia, enz.óf ver mengd met waterverf en dat zij, blootgesteld aan het licht, niet verandert. De kleurstof kan verzameld en gedroogd worden op glas of in schelpen, en voor liet gebruik behoeft zij slechts in water te worden opgelost, In een dikke laag aangewend, doet zij zich als vernis voor. Twee of drie meikevers zijn voldoende voor eene kleine toekening in waterverf. Te Yervicrs heeft een spinnersgezel dezer dagen bij het verrichten van goochelaarskuustjes' niet een Jivork" maar twee geldstukken, een liane- en een vjjlliancstuk, bij ongoluk naar binnen geslikt. liet eerste is weer te voorschijn gekomen, maaiv de vijflranc zit nog iu de maag. Hij heeft er evenwel geen hinder van en als jwandelende portemonuaie" zijn werk hervat. De Arabieren hebben een nieuw middel bedacht om hunne Irausche overheerschers in Algei ie afbreuk te doen. Zij steken de bosschen in brand. Op den duur wordt het land daardoor onbewoonbaar. De Fransche autoriteiten trach ten te vergeefs den voortgaug van den brand der bosschen te stuiten. Zij wordt op 50 of 100 plaatsen te gelijk ontstoken en de prachtige wouden, die «le vruchtbaarheid van ilen bodem op vele uren in den omtrek bevorderen, dreigen geheel te verdwijnen. Het is erger dan een geregeble opstand. In het argot der laagste klasse te Parijs geeft men don naam va*) hgoux aan de kliekjes van spijzen, welke do restauratiën opleveren en waarvan de opbrengst teu voordeeie der vaatwaschsters komt. Elke emmer wordt voor 3 frs. verkocht. Men vindt daar van alles in: overblijfselen van patrijzen, fazanten, van huts pot met rundvleeschvan getrulïcerde kip, van konijn, van kreeft, van sla, van pruimen en/. De lyjoutier, die in liet bezit van deze tohuLohu der kookkunst komt, brengt er egel in en, sorteert hem op vernuftige wijze. Hij scheidt dien chaos van spijzenreinigt ze eu schikt ze heel netjes op kleine bordjes. In de Huiles, waai" deze gerechten to land komen, worden daarnaast ook de Parb-eSiO desserten verzameld. Voor 5 of lü centimes !:an men daar clan een gesorteerd schoteltje vei krijgenwaarop de korhaan zeer gemoede lijk het gezelschap doelt met den ragout met knollen. Des ochtends komen de oude vrouwtjes hjjoux koopon voor haar hond of haar kat, maar nog vioeger de zoogenaamde gonépanrs en fourneauxvagebonden, die alle groote liefhebbers van byoux zijn. Dit bijeeuraapscl van individuen vormt zelf weder een nieuw soort van lyouxin hun dieven-argot. Het zijn alieu lieden zonder be roep, zonder onderkomen, zonder werk, en vooral zonder lust daarnaar te zoeken, die men altijd vinden kan op de drempels der nog niet geopende winkelsof de batiden der trottoirs. Zij verslinden hun ollct podrida met een brood, dat zij somwijlen gekocht of weggenomen hebben. De gouêpeitrs wachten zoo de gelegenheid af, om hun slag te slaan. Wanneer men hun want zij heeten boodschappen te doen vooruitbetaalt voor een boodschap, dan gaan zij het geld in een kroeg verteren, zonder zich om het verdere te bekommeren. Wanneer men hun iets te dragen geeft brengen zij dat iets wel weg, maar niet daarheen waar het zijn moet; zij beschouwen het als aan hun adres gericht. Niet zelden beleedigen zij de voorbijgangers, teneinde een twist met hen uit te lokken, welke gewoonlijk uitloopt op de vangst van een portemonnaie. Weer op een anderen keer trekt een hunner cenige zonderlinge krijtstrepen op het asphalt der trottoirs, en terwijl de nieuwsgierigen zich daaromheen verzamelen en zich bukken om die hieroglyphen te oef' ij- feren, sbearbeiden" de handlangers de zakken dier kijklustige leegloopers. BURGERLIJKE 8 TAND. CJcUoren 31 Oct. Autonius Joseph Lconar- dus, zoou van C. C. II. Swinkels en M. J. Happé, Laan. '1 Nov. Cornelia Clasina, doch ter van N, Putters en M, v, d. Velden, Broers- 3

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3