Gemmae Berichien. Steislül Sism draagt niets meer dan de eenvoudige woorden A la Frincesse Jlenri des Fap-Biw in gouden letteren, benevens de jaartallen *1830eti 1872, do alpha en de omega van het leven der onvergetelijke Prinses. Een steenen bank in den vorm van een halven cirkel omringt hot standbeeldhet is de plaats waar zich aan den voet der overledene, als aan dien eener beschermengel, het volk, dat zij zoozeer minde, zal kunnen vereenigen. Het beeld is zeer ge lijkend; de rechterhand houdt een waaier, en is tot bij do borst opgeheven, do linkerarm hangt met kleine bocht langs 'tlijf; een diadeem rust op 't hoofdeen vorstelijke mantel plooit zich prachtig neer. Den '1 dezer heeft de plechtige opening van het Noordzeekanaal plaats gehad. De tal rijke genoodigden kwamen te '11 uren op de tribune bij de Voordzeesluizen te Velsen bijeen. Daar werden de hoogo gasten der Kanaal maatschappij ontvangen. Allereerst Z. M. de Koning, daarna de Ministers van Binnenland- sche Zaken, van Justitie, van Marine, van Ko loniën, vati Oorlog eu van Buitenlandsche Zakeu, volo leden der beide Kamers van do Staten-Generaal on nog tal van autoriteiten, sommigen ook met dames. Een der stoom- bnoten, waarop Z. M. do Koning zich bevond, maakte een tochtje naar zee; de tweede kon wegens het stormachtige weer, door hevige regenbuien vergezeld, niet naar zee varen. Later bedaarde het weder intussehen. De tribune bij de sluizen leverde een verrukkelijker! aan blik op; 2000 feestvierenden waren in dezen prachtig versierden tempel bijeen. Nadat zij allen hadden plaats genomen en het muziek programma door de Amsterdamsehe schutterij en Amstels Mannenkoor op uitnemende wijze was uitgevoerd, trad de heer Jos. Jitta, de president der Kanaalmaatschappij, als feest redenaar op. Hy wees op de grooto beteekenis van den feestdagdien de Kanaalmaatschappijdien Amsterdam, (tien geheel Nedeiland heden vieren mochten. Hij gaf een kort overzicht van de geschiedenis, die zich aan 't tot stand komen der grootsche werken van kanaal en haven vastknoopt, en betuigde den dank der maat schappij aan Z. M. den Koning, aan de minis ters en de volksvertegenwoordiging, voor het geen zij hadden gedaan om de taak der maat schappij tot een goed einde te doen brengen. Aan het slot zijner rede deelde do president mede, dat de Noordzeehaven de Haven van IJmuidon was genoemd. De oorkonde, waarin de opening van de haven van IJmuideu wordt geboekstaafd, werd, op verzoek van den heer Jitta, door Z. M. den Ko ning mede onderteekend. Ook de ministers, de Burgemeester van Amsterdam, directeuren der Kanaalmaatschappij, teekenden het stuk. Het luidt als volgt: Op heden den'1 sten Novemuer van den jare mdccclxxviisdoor Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., dë haven van IJmuiden openge steld EN daardoor de gedachte verwezen lijkt in MDCCCXV! UITGESPROKEN DOOR ZIJN DOOR LUCHT! OEN VOORZAAT KONING WlLLEM 1. die Amsterdam's Handel en Scheepvaart DEN KORISTEN WEG NAAR ZEE WEES DOOR Holland op zijn Smalst. Na het uitspreken der redevoering werd door de beide stoombooten een tocht gemaakt naar de haven en terug, door het kauaal naar Am sterdam. Aan boord was inmiddels eeu prach tig dejeuner aangericht. Ten half vijf iu de hoofdstad teruggekomen, begaf zich de Koning dadelijk weder naar het Loo. Geheel Amsterdam is in feestdos gehuld; van zeer vele wouingeu wappert de vlag en op vele plaatsen zjju toebereidselen voor illumina tie gemaakt. Aan het diner, in liet Paleis voor Volksvlijt gehouden, namen 300 personen deel, waaronder al de Ministers, behalve de Minister vao Marine. liet eerste schipdat '1 dezer na de plechtige opening van het Noordzeekanaa! van den nieuwen waterweg gebruik maakte, was het Nederlandsche stoomschip Rembrandtge voerd door kapt. L. W. Binkhorst en behoo- rendo aan de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Hit bet verslag op de zesde algemeenc vergadering van het Protestantenbond, dooi den heer Maronier medegedeeld, bleek dat het orgaan van het bond, het weekblad Re Her vorming, met 1 Nov. door den heer F. Ilugen- holtz, pred. te Saudpoort, zal worden geredi geerd; de heer Lohr, pred. te Rotterdam, moest om veie beroepsbezigheden de redactie nederleggen. Ook zal het blad spoedig in han den van een anderen uitgever overgaan. Het bond telt 44 correspondentschappen niet 300 leden, en 47 afdeelingeu met 5250 leden, te zamen 5550 tegen 4210 in 't vorig jaar. Nam het aantal leden aanmerkelijk toe, ook de werkzaamheden der afdeelingen waren zeer voorspoedig. In een vorig nommor plaatsten wij een bericht, ontleend aan de Groninger Cl. omtrent een historbchen beker, die door de familie, in wier bezit hij was, te vergeefs ten vei koop werd aangeboden aan liet Rijk en nu in liet kabinet van Rothschild eeno plaats heeft ge- vouden. Naar de AT. R. Ct. thans verneemt, was dit niet een beker van Tromp, maar van Cornells de Witt, lot dusver eigendom van de familie II. te Leiden, de laatste afstammeling van Jan en Cornelis de Witt. liet Tad. zegt hieromtrent het volgende De beker, die dezer dagen, zooals gemeld is, aan baron von Rothschild werd verkocht als van Tromp afkomstig en een geschenk, den Achilles der Zeeën" ua deu slag van Ghattam aangeboden, moet óf uiet aan Tromp maar aan de Ruyter bebbeu toebehoord, daar de eerste niet, de laatste wel bij Chattam streed; óf hij moet Tromp bij een andere gelegenheid zijn aangeboden. De spoorwegbrug over de Maas te Rot terdam is als voltooid te beschouwen. Het klinkwork van de vijf overspanningen is afge- loopen. Het leggen van de rails en het verwen zullen het groote werk besluiten. In den loop van November zal zoowol de Maasbrug als de draaibrug over de Wijn- en Scheepmakers- haven worden beproefd. {II11.) Men meldt aan liet TJ. D. uit Driebergen, dat de Katholieke geestelijkheid in onderhan deling is met de eigenaars van het landgoed sSchoonoord" onder Doom, om dat aan te koopen. 't Voornemen bestaat, de over 't geheel karige bezoldiging der ambtenaren aan de Rijksgesticliten te Ommerschans en Yeenhuizen, in 't volgend jaar te verbeteren. Tot de geluk kigen behooren de apothekers met f 200; de hulponderwijzers met F100do winkelhouders, zaalopzieners eu verschillende werkbazen, res pectievelijk met f34, f 59 en fS4 's jaars. 't Salaris van den diiecleur, den heer Neteson, zal mede f500 verhoogd onulzooop f 3000 's jaars gebracht worden. De uit de gestichten verwij derde arbeidersgezinnen zullen een toelage van f T00 ontvangen, elk jaar aan hen uit te keeren. De stoomboot Room, welke op reis van Hoorn naar Rotterdam nabij eerstgenoemde plaats zonkis thaus gelicht en te Hoorn binnengebracht. Den ïfaag liet Iloofdcomitc van het Roode Kruis ontving dezer dagen van bet comité te Rotterdam de aanzienlijke som van f 1500 en van den genei aal-majoor Smits te Bronbeek wederom eene som van f 100, ten behoeve van de zieken en gewonden te Atsjin. Deze bijdiage zal worden besteed tot aan koop van de voor de zieken en gekwetsten benoodigde artikelen, die door het centraal! comilé te Batavia zijn aangevraagd. I Goederende, '1 Nov. Gisterennacht strandde 1 alhier het schoenerschip Pouligucn, kapitein] Monfort, met eene lading tarwe van Nantes bestemd naar Rotterdam. Dc equipage heeft zich met moeite gered; het schip zal vermoe- deltjk wrak worden. De tuigage is reeds gubor- gen, ea bij eeaigszius gunstig weer zal 'men zooveel mogelijk van de lading trachten tc bergen. ïJsel«tuiden. Eergisteren werd een geachte familie alhier in diepen rouw gedompeld. De vrouw van den heer P. had het ongeluk iu een kelder te vallen, met het treurig gevolg dat zij eenige uren daarna is overleden. 's Bosch. Eergisterennamiddagte 1 uur, trad een tot dusverre onbekend persoon de woning van den heer II. v. d. V. binnen. ILj nam de vrijheid uit de voorkamer eenige zilveren voorwerpen mede te nemen, terwijl hij don huisheer, dien hij bij het uitgaan van de huisdeur ontmoette, beleefd groette. De justitie doet ijverig onderzoek. De zitting van de Berlijncr Huisvrouwen* vercer.igiug, dezer dagen in het raadhuis ge houden, was in zooverre merkwaardig, dat bij die gelegenheid de eerste Duitsclie docterca, die ia Duitschlancl hare vorming voleindde ea zich te Berlijn gevestigd heeft, mevr. Dr. Med. Lehmus, in het openbaar een wetenschappelijk ouclerwerp behandelde. De kosten voor onderwijs zijn iu ver schillende groote steden de volgendete Weeneu per inwoner f 0.72, te Prang f 1.00, te Gratz f 1.14, te Antwerpen f 1.21, te Berlijn fl.23, te Triest f 1.45, te Budapest f 1,53, te Parijs f '1.69, te Munchen 2.11, te Bresiau f 2.16, te Dresden f 2 37, te New-York f 4.20 en te Boston f '12. De toevoer van geslacht vee uit Amerika naar Engelaud neemt snel toe, en bedraagt thans reeds duizend beesten per week. Van een nieuwen kant worden dus de Engelsche slachters bedreigd met eene concurrentie, die hen ten slotte uopeu zal hunne buitensporige winsten te bekrimpeu. Dat die winsten inderdaad buiten sporig zijn, is genoegzaam aangetoond uit eene vergelijking tusschen de prijzen van 't vleesch bij de slagers te Londen en op de markt te Smithfieid, Meer dan 1500 rnenschen te Parijs, meest vrouwen eu kinderen, leven van het maken van immortellen-kransen voor de kerkhoven. In October werd voor ongeveer 15000 francs vau die bloemen aangevoerd, die voor eenige stuivers het pond worden verkocht. Alleen op Père- Laehaise, dat op Allerheiligen door ongeveer 200,000 mcnschen wordt bezocht, worden 20 ii 25,000 kransen op de graven neergelegd. De typhus, die in Egypte onder de paarden heeft geheersoht, heeft ougeveer 30,000 het leven gekost. Bijua al de' paarden van den lvhedive zijn gestorven. li IJ R G E R L, IJ K E STAN D. GcboreR 1 Nov. Maria Agatha Christina, dochter vau F. A. Dijkstal eu M. A. G. Sun- drup, Ooe.rsclderche weg. Antonius Ilenricus Coeuradus, zoon van C. F. Yeriugineier en A. M. A. Sundiup. Kieuwstraat. Overleden: Ca tri n us vau' Wieringen oud 2 maanden, Hoofdstraat. Ondertrouwd 2 Nov. J. Kuol en .1. Hos- man. W. Sonneveld en Yv. D. BloetnendaaL J. C. Schoenmakers en M. M. Kalkman.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2